Znowu trwa żonglowanie dramatem uchodźców i nielegalnych imigrantów

Znowu trwa żonglowanie dramatem uchodźców i nielegalnych imigrantów. Ten temat jest wielkim problemem politycznym i społecznym, nie ma w polskim społeczeństwie zgody na przyjęcie nielegalnych imigrantów w ramach unijnych relokacji. Jeżeli rząd prowadziłby kampanię nieco mniejszej niechęci do imigrantów, to być może udałoby się przeprowadzić jakąś szerszą akcję przyjęcia ludzi w potrzebie. Nie można ukrywać, że sytuacja w jakiej jesteśmy pod pręgierzem unijnej opinii publicznej nie jest dla nas dobra, poza tym tutaj chodzi o życie ludzi. Pomoc jest potrzebna i to najbardziej tym, którzy są tam na miejscu i w krajach okolicznych. W Libanie, Turcji, Jordanii i Iraku – mamy do czynienia z dramatem humanitarnym. W każdym tym kraju są ludzie potrzebujący pomocy.

Nie podlega dyskusji, że w modelu przyjmowania nielegalnych imigrantów, do którego chce nas zmusić administracja Unii Europejskiej jest suma wielu błędów. Po pierwsze – to jest napędzanie dalszej nielegalnej migracji w imię afirmacji prawa nielegalnym migrantów do migracji i osiedlenia się na koszt krajów przyjmujących. Po drugie – problemem jest kwestia zagrożenia terrorystycznego, które wiąże się z innokulturowym zagrożeniem. Zachód już uświadomił sobie w obu przypadkach, że popełnił całą masę błędów, uświadomiła to sobie nawet pani Merkel. Austria, Węgry, Słowacja, Czechy i Polska – to racjonalna część Unii, która domaga się zmiany polityki unijnej w tym zakresie. Nie może być mowy o przymusowym przesiedlaniu ludzi, którzy chcą żyć na darmowym socjalu w Niemczech lub Szwecji. Niestety bez weryfikacji nielegalnych imigrantów, do Europy weszło wiele ludzi z poza Syrii i Iraku, którzy są typowymi migrantami ekonomicznymi. Sytuacja, w której Unia Europejska będzie wyławiać tych ludzi z morza, przewozić na kontynent i potem mieć problem z ich relokacją – jest po prostu skończonym kretynizmem. Z tego prostego powodu, ponieważ to napędza dalszą nielegalną imigrację, której ciemną stroną jest handel ludźmi, terroryzm, generalnie zorganizowana przestępczość. Większość akcji ratowniczych dzieje się przy libijskim wybrzeżu, np. w rejonie włoskiej Lampedusy – pontony i łodzie z nielegalnymi imigrantami są dziurawione lub wywracane na widok statków unijnych. Doszło nawet do patologii związanej z działaniem niektórych organizacji pozarządowych, mających kontakty wśród przemytników – o tym się dzisiaj otwarcie we Włoszech mówi. To nie jest żadne rozwiązanie problemu, to jest stworzenie systemu, w którym problem się sam napędza i rozwija. Włosi i Grecy nie potrafią upilnować swojej granicy morskiej, trzeba im w tym pomóc i zająć się pilnowaniem tych granic jak najbardziej na serio, a nie tak jak w tej chwili. Dodatkowo, trzeba mieć program masowego odsyłania tych ludzi, którzy nie mają w Europie innej przyszłości, niż życie na koszt podatników, a nie są z rejonów w których sytuacja zagraża ich bezpieczeństwu.

Problemem jest demografia Afryki i Azji. Fala migracji z Nigerii, innych krajów Afryki centralnej, czy też niektórych rejonów Pakistanu, a nawet Bangladeszu i innych krajów w Azji jak np. Afganistan – to dziesiątki, jeżeli nie około 100 mln ludzi. Trzeba zadać zupełnie na poważnie pytanie, czy w tym kontekście Unia Europejska chciałaby przyjąć tych wszystkich ludzi? Co jeżeli stanie przed takim wyzwaniem – gdy zachęcone kolejne miliony ludzi, będą wybierały się w drogę do Europy? Proszę pamiętać, pomoc ludziom w kłopocie musi uwzględniać przewidujące myślenie o problemach tych ludzi, jakie mogą wynikać ze złudzeń i nadziei budowanych na fikcji. Istnieją badania wedle których, dominująca część nielegalnych imigrantów w Niemczech, jest sfrustrowana. To są poważne problemy z których trzeba sobie zdawać sprawę.

Polska powinna zrobić więcej na rzecz pomocy dla uchodźców, najlepiej tam na miejscu w rejonie Bliskiego Wschodu. Nie chodzi nawet o to, jak nas widzi Europa. Chodzi o zwykłą ludzką przyzwoitość. Jak dzieje się krzywda, to trzeba pomóc. Przy czym najbardziej trzeba pomagać tym, którzy są najbardziej prześladowani, a to Chrześcijanie. Pomoc powinna być kierowana w porozumieniu z legalnym rządem w Damaszku, bezpośrednio do Syrii – port w Latakii działa, lotniska działają. Federacja Rosyjska przysyła olbrzymią pomoc humanitarną dla Syryjczyków, dlaczego Unia Europejska nie jest w stanie tego zrobić? Podobnie Liban jest w trudnej sytuacji, przyjęto tam ilość uchodźców, sięgającą mniej więcej 30% ludności kraju. To wielkie wyzwanie logistyczne, humanitarne i społeczne. Trzeba temu krajowi pomóc, po prostu przesyłając pieniądze, pomoc materialną i wolontariuszy w ramach zorganizowanych struktur. Mówimy co najmniej o milionie uchodźców. W Jordanii jest stosunkowo najlepsza sytuacja, jednak tam również jest potrzebna pomoc. Irak to osobny rozdział tej tragedii, gdzie jesteśmy zobowiązani, jako kraj który był tam obecny wojskowo. 

Dodatkowo, nie powinno być problemem przyjmowanie do Polski ludzi na leczenie, dzieci na pobyt wakacyjny (np. na pół roku), tak żeby mogły się podleczyć itp. Można powiązać działalność naszych organizacji pozarządowych i zakonników w rejonie, tak żeby w sposób zorganizowany przeprowadzać selekcję i przewozić ludzi do Polski w ww. celach. Bardzo pomogłaby obecność naszych oddziałów pokojowych w Libanie, jakiejś logistyki wsparcia – może szpitali polowych i wojsk inżynieryjnych? Chodzi o to, żeby było zaplecze dla ludzi działających na miejscu, wówczas można osiągnąć o wiele więcej. To oczywiście wszystko wymaga nakładów. To jest najważniejsza sprawa. Jesteśmy biednym krajem, jednak jeden lub dwa miliardy Euro – dla ludzi w potrzebie – można znaleźć. Sytuacja jest wyjątkowa i naprawdę zaangażowanie się, najlepiej pod wspólną unijną flagą, to byłoby to, co powinniśmy zrobić. Musi to mieć jednak odpowiednio dużą skalę, ponieważ tego wymaga honor Rzeczypospolitej, jak się już coś takiego robi, nie można robić dziadostwa, markować rzeczywistości i stawiać picu na wodzie. Dobroczynność kosztuje, ale powinniśmy to przeprowadzić, w tym przyjmować do kraju ludzi z tych państw – na studia. Stać nas na ufundowanie nawet 10 tyś., stypendiów rocznie. To są koszty, ale to tak na prawdę jest inwestycja. Przede wszystkim w przyszłość tych ludzi, dajmy im wędkę.

Sytuacja w jakiej znajduje się Europa jest wyjątkowo złożona, działając wspólnie i w porozumieniu, na pewno damy sobie radę z wyzwaniami. Jednak nie można zaakceptować sytuacji, w której musimy ponosić skutki błędów i łamania prawa unijnego przez inne kraje. Oni nie mają prawa przerzucać na nas negatywnych skutków swoich decyzji. To smutne, że rządzący podsycają lęki w opinii publicznej ukierunkowane na inno-kulturowych imigrantów. Generalnie każdemu, kto jest w potrzebie – trzeba pomóc. Unia Europejska nie może jednak stać się miejscem masowej wielomilionowej migracji, ponieważ nie mamy warunków do tego, żeby tych ludzi przyjąć i dać im możliwość funkcjonowania w naszych społeczeństwach. Kwestie kulturowe i cywilizacyjne pomińmy w ogóle, bo to osobny problem, którego jednak nie można przemilczeć. 

4 thoughts on “Znowu trwa żonglowanie dramatem uchodźców i nielegalnych imigrantów

 • 20 maja 2017 o 07:54
  Permalink

  “Byliśmy solidarni z wami. Teraz my oczekujemy solidarności” powiedział Antonio Tajani szef parlamentu europejskiego. A jak nie będziecie to kij się znajdzie.

  Odpowiedz
 • 20 maja 2017 o 08:07
  Permalink

  Trudny temat.

  Ktoś kto lubi wywoływać wojny w imię krzewienia demokracji, za pomocą bombardowań – powinien teraz przyjąć tych wszystkich uchodźców.

  Ma sporo wolnych terenów i środki do pilnowania tych setek milionów ludzi.

  Tylko że wówczas wszyscy na świecie zrozumieją, że lepiej tym milionom ludzi poprawić warunki życia tam, gdzie się urodzili.

  Ale do tego potrzeba czasu i zrozumienia istoty problemów.

  A tu każdy chce coś ugrać dla siebie.

  Światowy System promujący chciwych egoistów temu nie sprzyja

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.