Polityka

Trochę niefortunnie wyszło z bonifikatą – jak pan Trzaskowski umacnia dobrą zmianę (cz.3)

 Urząd Miasta Stołecznego Warszawy przedstawiał sprawę w sposób następujący:

Teraz wszyscy będą mogli skorzystać z takiej samej 60-proc. bonifikaty. Zgodnie z uchwałą nr L/1217/2017 z 8 czerwca 2017 roku nadal obowiązuje tryb przekształcania prawa użytkowania wieczystego we własność z bonifikatą na poziomie 95 proc.

Warszawa dostosowuje stawki bonifikat do poziomu określonego w ustawie o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów z 20 lipca 2018 r. (Dz.U. 2018 poz. 1716). Zgodnie z jej zapisami uchwalonymi przez rząd właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych stojących na gruntach Skarbu Państwa mogą liczyć na 60 proc. bonifikatę, jeśli wniosą jednorazową opłatę w roku, w którym nastąpiło przekształcenie. Później bonifikata co roku maleje. Takie same zasady będą obowiązywały przy przekształcaniu gruntów miejskich.

(…)

Teraz ujednolicamy zasady, wszyscy mieszkańcy będą mogli skorzystać z takich samych bonifikat przy przekształcaniu prawa użytkowania wieczystego we własność. (…).

Osoby fizyczne (będące właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych) oraz spółdzielnie mieszkaniowe będą mogły skorzystać z następujących bonifikat przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności:

60 proc. – w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w roku, w którym nastąpiło przekształcenie;

50 proc. – w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w drugim roku po przekształceniu;

40 proc. – w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w trzecim roku po przekształceniu;

30 proc. – w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w czwartym roku po przekształceniu;

20 proc. – w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w piątym roku po przekształceniu;

10 proc. – w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w szóstym roku po przekształceniu.”

[Źródło: „Takie same zasady dla wszystkich. Na własność z 60 proc. Bonifikatą”, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy (dostęp: 17.12.2018r., g.23:30)].

Reasumując, to bardzo źle się stało. Mamy przed sobą przykład, w którym intencje były szlachetne, pomysł bardzo dobry, ale wyszło – jak zwykle. Niestety to odbije się na postrzeganiu samorządu, bo warto pamiętać, że samorządy cieszą się najwyższym poziomem zaufania obywateli wśród władz państwowych.

Dodatkowo, co jest w tej sprawie tak naprawdę najważniejsze, ponieważ przekłada się na kontekst krajowy rządzący, których kandydat przegrał wybory prezydencie w Warszawie mają teraz używanie na zwycięzcy i obozie politycznej kontynuacji, który go popiera i stanowi jego zaplecze.

Możemy być pewni, że obóz dobrej zmiany wykorzysta ten przypadek, jako przykład traktowania obywateli przez opozycję, tam gdzie ona wygrywa. Jest to przykład realny, po prostu podany im na tacy, w zasadzie powinni za to dziękować panu Rafałowi Trzaskowskiemu, albowiem uczynił dla dobrej zmiany więcej, niż pan Patryk Jaki. Cała Polska widzi na przykładzie Warszawy, jakie nastawienie do obywateli mają najważniejsze opcje polityczne w kraju. Mówimy o poziomie powszechnych odczuć na poziomie rozumienia koncepcji politycznych. NIE MA NICZEGO WAŻNIEJSZEGO W POLITYCE Z PUNKTU WIDZENIA LOGIKI UTRZYMANIA WŁADZY. Właśnie dlatego to jest tak bulwersujące, to naprawdę ważny temat. ta sprawa może być osią zmiany polityki, poprzez lewarowanie percepcji społecznej w skali masowej. Oto ludzie zobaczyli na własne oczy parszywe, bezwzględne, wyzyskujące i krwiopijcze oblicze neoliberalnego kapitalizmu. Przy czym uwaga – trzeba pamiętać, że dochody z tych opłat zawsze były dochodami samorządów i zmniejszanie ich jest wyrazem ich polityki.

Smaczku sprawie dodaje fakt, że w październiku przed Radą Miasta stosowny projekt uchwały przedstawił pan Dariusz Figura z PiS, wniosek przeszedł jednomyślnie! Już widać w mediach społecznościowych wspierających obóz rządzący odniesienia do tej sytuacji. Jeżeli machina propagandowa rządzących przełoży ten problem na lęk społeczeństwa przed zabraniem „500+”, po zdobyciu władzy przez „liberałów i lewaków” – umocni się władza dobrej zmiany.

Właśnie jesteśmy świadkami historii, która się dzieje. Ponieważ ta sprawa niesłychanie istotnie wzmocni wizerunek dobrej zmiany w społeczeństwie, na zasadzie kontry do innych spraw generalnych podnoszonych przez opozycję przeciwko rządzącym. Zestawienie na władzę, która „daje obywatelom”, czyli tą dobrą, która rządzi, a tych, którzy „odbierają obywatelom” jest niesłychanie czytelne i realne.

Warszawa dała dobrej zmianie pretekst, przedstawiania opozycji, jako „neoliberalno-lewicowej” koncepcji politycznej, która „zabiera ludziom pieniądze”. To więcej, niż wmawianie Polakom, że rządzący dążą do Polexitu. Analogia w warstwie obaw o świadczenie 500+ jest jak najbardziej uzasadniona. Do tego dochodzi bardzo wiele politycznej piany, np. że pan Trzaskowski łamie własne obietnice wyborcze itd. Już jest tego bardzo dużo w mediach, a będzie jeszcze więcej – to zostanie utrwalone w percepcji wszystkich Polaków, bo Warszawa jak pisaliśmy – jest wzorem dla wszystkich.

Od tego jak rządzący to rozegrają będą zależeć najbliższe wybory, a tak się składa, że wyborów będzie dużo w bardzo krótkim czasie… Już widzieliśmy kilka wypowiedzi publicznych pana Rafała Trzaskowskiego, któremu mniej więcej dobę zajęło dojście do jedynie słusznych wniosków. Tłumaczył się także pan Grzegorz Schetyna, sprawa wywołała olbrzymie poruszenie polityczne, ponieważ rządzący poczuli krew i wiedzą, że rozegranie takich spraw w skali całego kraju przyniesie im polityczne korzyści na długie lata. Mleko się rozlało, dzisiaj neoliberałowie mogą sobie zjeść musztardę po obiedzie, czego nie zrobią – to wszystko będzie przeciwko nim.

Patrząc na problem z perspektywy państwa, należy mieć na uwadze nasze najważniejsze dobro jakim jest zaufanie obywateli do państwa, w tym do samorządu terytorialnego, który jest jego bliższą, bardziej bezpośrednią i bardziej przyjazną formą – dla każdego obywatela i mieszkańca. Jeżeli władza publiczna sama podkopuje zaufanie obywateli do państwa, w tak ważnej kwestii jak podatki, czy opłaty – generalnie ciężary publiczne. To należy zadać pytanie o treść umowy społecznej. Czy ona jeszcze w naszym kraju funkcjonuje? Jeżeli tak, to jakie są jej składowe?

13 komentarzy

 1. A to przedstawenie, a to maskarada….

  Pisalam wczoraj pod czescia 2, ze z uwagi na zasady prawa rzymskiego, obowowiazujace w naszym prawie cywilnym od stuleci: kto ma tytul wlasnosci do danego lokalu mieszkalnego to jest automatycznie takze wlascicielem gruntu na ktorym ten lokal mieszkalny ( = nieruchomosc = mieszkanie ) zostalo wybudowane, nie ma czegos takiego w prawie polskim , ze do danej nieruchomisci tylul wlasnosci ma ktos inny a grunt na ktorym ta nieruchomosc stoi jest wlasnoscia kogos innego ( tu panstwa ) z nalozonym prawem uzytkowania wieczystego…to przekret i oszustwo…..

  W tym ukladzie moze jedynie chodzic o wydanie zaswiadczen czy uporzadkowanie zapisow w ksiedze wieczystej z uwidocznieniem prawowitego wlasciciela tj.osoby majacej tytul wlasnosci do danego lokalu mieszkalnego….analogicznie w budynkach wielomieszkaniowych : grunt na ktorym taki budynek stoi jest wlasnoscia wspolna wszystkich osob posiadajacych tytul wlasnosci….te oplaty czy “bonifikaty”za rzekome ( !!! ) przeksztalcenia wlasnosciowe … ja sie tu pytam jakie przeksztalcenia wlasnosciowe ( ??? ) toz to bujda na resorach dla przysporzen dochodow samorzadom, w perspektywie chodzi o systematyczne pobieranie ( i jego systematyczne podwyzki ) podatku od posiadania gruntu (podatku katastralnego )…jak sie jakis specjalista z zakresu prawa cywilnego podwiesi to oddzialy cywilne polskich sadow utona w powodzi pozwow wlascicieli mieszkan i gruntow na ktorych te mieszkania stoja i ktorym samorzady wmawiaja jakies przeksztalcenia wlasnosciowe i kaza sobie jeszcze za nie placic…w momencie nabycia tytulu wlasnosci na danym lokalu mieszkalnym ( “mieszkaniu “) nabyli automatycznie takze na wlasnosc grunt na ktorym dane mieszkanie stoi lub w wypadku domow wielomieszkaniowych grunt na ktorym te mieszkania stoja jest wlasnoscia w czesciach rownych wszystkich delikwentow posiadajacych tytul wlasnosci na danym lokalu……toz to dowod na niekompetencje tych “wyksztalciuchow” i wogole wstyd i hanba, zeby takie numery preparowac i odstawiac….

 2. Wniosek: te 60 % pozwoli w tym roku wygrać PiS-owi wszystkie wybory.

  I pozamiatane.

  Amen i Macondo.

  Macondo (Nadwiślańśkie) i amen.

 3. Doskonał podsumowanie tematu. Media liberalne dostały sraczki a prawica chwyciła za łeb tatarzyna i trzyma już nie popuszczą ludzie mają przeświadczenie że liberałowie chcieli ich opie…ć z kasy i nie da się temu zaprzeczyć opowiadając słodkie słówka za pomocą tłustych usteczek ubranych w granatowe koszule z euro znaczkiem w klapie…. a tłuste usteczka od ośmiorniczek. Doskonale pamiętamy co liberałowie zrobii z naszym krajem, zgadzam się z tezą że pis to dzuma na cholerę ale tu nie da się inaczej.

 4. A w tym czasie u “strategicznego partnera”Ukrainie za 3 razem ( głosowali aż do skutku) Rada przyjęła 1 stycznia jako Święto Narodowe Dzień urodzin S.Bandery, przy okazji uczczono Petlure i Mazepę. Z czym do Europy”bracia “Ukraińcy? Czekam na S.S.Galicien!

 5. Janusz Szewczak, Koniec świata starych elit, Wydawnictwo „Wektory”, Wrocław 2018.
  Jeszcze fragment wstępu do książki:
  W ostatnich dziesięcioleciach z głupoty uczyniono cnotę, popularność zaczęła uchodzić za autorytet, choć medialni celebryci, którzy mają być wzorcami do naśladowania, zwłaszcza dla młodego pokolenia, są znani głównie z tego, że są znani.

  “To pieniądze, popkultura, mass media oraz nachalna propaganda i wszechobecna reklama kreują współczesne „elity”. Z kompletnych durniów, politycznych oszustów czy wytatuowanych kopaczy piłki uczyniono dziś coś w rodzaju arystokracji. Z różnego rodzaju złotoustych idiotek po wielu operacjach plastycznych, niezbyt muzykalnych i mało uzdolnionych transseksualistów czyni się dziś całkiem na poważnie wybitnych, mocno przepłaconych przedstawicieli świata artystycznego, wielkie gwiazdy estrady i show biznesu.

  (…) Neoliberalne elity żądają bezwzględnego szacunku dla liberalnej demokracji i ustanowionej przez nie praworządności, jednocześnie podważając ją tam, gdzie jest to im wygodne, łamiąc niemiłosiernie wszelkie zasady, nie licząc się zupełnie ani z uczciwością wyborów, ani z równością obywateli wobec prawa, ani z rzeczową debatą publiczną. Współczesny establishment coraz bardziej przypomina przypadkową zbieraninę, pełną ludzi niegodziwych, złych, nieudaczników, notorycznych kłamców, zwykłych łajdaków, dewiantów różnej maści, durniów zaklinających rzeczywistość, ludzi zdemoralizowanych, bez wizji i pomysłu na lepsze jutro własnych narodów.” https://marucha.wordpress.com/2018/12/19/prawdziwe-oblicze-neoliberalnej-utopii-o-ksiazce-janusza-szewczaka-koniec-swiata-starych-elit/

  https://wolna-polska.pl/wiadomosci/grupa-windsor-czyli-bractwo-babilonskie-w-polsce-2015-07

  Duch kapitalizmu wg Maksa Webera https://www.youtube.com/watch?v=Sh9ZB_WHqbs Сергей Е. Кургинян w sposób
  przystępny tłumaczy różnice wynikające z podbudowy religijnej
  człowieka Zachodu (świat syjonistyczno-protestancki) vs. Nasz
  świat katolicko-prawowierny, można “wkluczyć” napisy po polsku.

  Co w Wilnie powiedział o.Rydzyk? Ano, uchylił nieco rąbka poliszynela, mówiąc “Unia to nowy Związek Radziecki. Mówił też o “niemieckim GPS-ie” . Szkoda że nie dodał jednym ciągiem, iż problem w równym stopniu dotyczy Ameryki Północnej…”Jak podaje wileński portal informacyjny zw.lt, o. Rydzyk na opłatek się spóźnił, co spowodował “niemiecki GPS, który zaprowadził na Białoruś”. Później duchowny mówił, co sądzi o wspólnocie. Założenie RDE, który ma startować do PE nie przeszkodziło o. Rydzykowi w wyjątkowo ostrej krytyce. – Mamy europosłów, ale ta Unia, powiedziałbym, że jest to nowy Związek Radziecki. Komuś to się nie spodoba, ale tak jest. Nawet w Radiu Maryja słyszałem, jak europoseł Piotrowski mówił o tym Spinelli. Gdybyście słuchali Radia Maryja, to wszystko o tym byście wiedzieli. Na tej Unii Europejskiej jest napis Altiero Spinelli – cytuje Rydzyka portal zw.lt. – Zobaczcie w internecie, co to za człowiek, który jest patronem UE? Stary komunista. I to taki komunista, że nawet partia komunistyczna wyrzuciła go ze swoich szeregów, bo był tak radykalny. Szedł dużo dalej niż jego poprzednicy. I to idzie na Polskę, na świat. Nie bójmy się o tym mówić – dodał.
  Altiero Spinelli to włoski polityk i działacz komunistyczny, w latach 1924-1937 członek Włoskiej Partii Komunistycznej. Rydzyk, mówiąc “na tej Unii Europejskiej jest napis Altiero Spinelli” ma zapewne na myśli fakt, że jeden z budynków Parlamentu Europejskiego nazwano imieniem Włocha. Spinelli opowiadał się za federalistyczną wspólnotą europejską i ścisłą integracją państw. Dla wielu prawicowych komentatorów obecność nazwiska Spinellego na jednym z gmachów PE jest dowodem na komunistyczny rodowód Unii Europejskiej. Rydzyk o Spinellim mówił też w sobotę w rozmowie z “Naszym Dziennikiem”. – Patronem tej Europy jest Altiero Spinelli z jego manifestem komunistycznym. Widzimy, że chrześcijaństwo jest spychane, na przeróżne sposoby chcą zniwelować naukę Kościoła, rozwodnić Ewangelię Chrystusa – mówił.”
  Szkoda że nie ujął w wypowiedzi zamorskiego hegemona…a jako
  przeciwwagę dla zła płynącego z tamtej strony nie odniósł się do
  choćby wypowiedzi WWP – który powiedział kilka lat temu “będziemy bronić chrześcijańskich wartości…”
  ……………………………………………………………………….
  https://strajk.eu/zlotousci-2018-michal-rachon/

  https://marucha.wordpress.com/2018/12/19/zlotousci-2018-michal-rachuj-ooops-rachon/

 6. @wlodek . “Z czym do Europy”bracia “Ukraińcy? Czekam na S.S.Galicien!
  Nie rozumiem? Jaka “europa’ (raczej europejski kołchoz), tacy
  i aspiranci, może cośtam pokręciłem w kolejności hierarchii (anty)wartości, a może i nie.
  A czy formacja znana jako SS nie była paneuropejska? 🙂
  BA! Realizowała swego czasu ambitne plany w zbożnym dziele
  wspólnej Europy od Atlantyku po Ural…. czyż nie?

 7. Krzyku,twój komentarz jest tak pokrętny jak twój charakter.Czekam jak dojdziesz do wniosku że Hitlerowski Niemcy to wina komunistów. Już twierdzisz wbrew prawdzie że E.U to wymysł potomków Lenina i Stalina i oczywiście Trockiego!

 8. @wlodek. A nie uważasz że problem tkwi w Twoim ‘zerojedynkowym”
  postrzeganiu”?
  Już kiedyś wspominałem że prócz podstawowych kolorów np. biały i czarny dostępna jest cała paleta barw pośrednich,…nawet w kolorze “nijakim” tzn. szary-m. Odcienie szarości bolą, bo wymagają myślenia. A ludzie myśleć lubią… rzadko. Układ ‘zerojedynkowy” po prostu ułatwia egzystencję.

 9. Użytkowanie wieczyste to temat dla wybrańców. Ja osobiście płacę podatek od nieruchomości, który jest co roku wyższy.

  Rządzący Polską róbcie tak dalej, Polacy i tak wiedzą o co chodzi.

  Właśnie wczoraj wysłuchałam hymnu francuskiego czyli “Marsylianki” w wykonaniu Mirelli Mathie. Wykonanie bardzo dobre, tak samo jak świetna jest wykonawczyni.

 10. @królowo bono – jest dokładnie ODWROTNIE !
  Kto ma grunt , ten ma nieruchomość ! To jest poprawne i logiczne . I tak jest w prawie polskim również . Dlatego też mając grunt / użytkowanie wieczyste , możesz kazać zabrać ze swojego gruntu coś na niej stojącego ( budynek , budowlę , itp. ) inaczej byłby to absurd , gdyż np. ktoś stawiając coś na Twoim gruncie stawałby się z mocy prawa owego gruntu właścicielem . Ale byłby bajzel !

  Oczywiście są OKRESOWE wyjątki , np. dzierżawa ziemi pod coś tam ( pawilon , kiosk , budowlę ) . Natomiast jeśli postawisz np. domek letniskowy na moim gruncie to zawsze mogę Ci kazać go np. zabrać , rozebrać . To dotknęło wielu frajerów kupujących ziemię od chłopów na tzw. umowę spisaną na papierze , ale bez prawa własności gruntu i stawiających tam dacze .

 11. Dodam jeszcze , że podniesione przez kogoś tzw. ułamkowe części gruntu pod budynkiem wielorodzinnym mają właśnie na celu logiczne połączenie prawa do lokalu z prawem do gruntu . Jest to logiczne . Bo np. po zawaleniu budynku , każdy z byłych użytkowników mieszkań mógłby partycypować w kosztach odbudowy stosownie do powierzchni mieszkania , lub też np. zarobić , sprzedając swój udział .

  Pierwotność prawa do gruntu vs prawa do nieruchomości na nim jest zresztą OCZYWISTA logicznie . Ziemia zawsze była i będzie pierwotna , boska wręcz . Gó…o na niej zbudowane jest krótkotrwałe , ulotne i przemijające !

 12. Cała rozróba z użytkowaniem wieczystym powstała głownie z przyczyn politycznych – wiązano je z tzw. komuną . Jest to twarde prawo własności , prawie takie jak własność . Ma swe zalety i wady . Jak wszystko . Powstało w 1961 r. Funkcjonowało głownie w miastach . Było wyrazem tego , że to PAŃSTWO jest właścicielem gruntu ( prawo ziemi , boskie ) zaś ceduje je za opłatą roczną na okres nie krótszy niż 40 lat do 99 lat z oczywistą możliwością przedłużenia
  tu więcej :
  https://pl.wikipedia.org/wiki/U%C5%BCytkowanie_wieczyste

 13. Chłopcy się nieźle wystraszyli pan prezydent nie ma żadnego poważnego doświadczenia politycznego idą się rozegrać jak dziecko wasz scenariusz sprawdził się w 100% wycofali się z tego co chcieli wprowadzić pod presją własnej partii w tym Litera pana Schetyny który nie mógł Robić dobrej Miny do złej gry i powiedział tak jak to czuję większość ludzi. Realia są takie że społeczeństwo czuję się Oszukana Platforma nie dotrzymała swoich obietnic wyborczych, do tego bezpośrednio po wyborach więc wszyscy pamiętali po prostu żenada.

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.