TOP 3 najczęściej wybieranych prac na wakacje

graf. red.

Koniec czerwca to upragniony czas dla wszystkich uczniów i studentów – w końcu nadeszły długo wyczekiwane wakacje! W tym czasie, oprócz odpoczynku, wiele młodych osób podejmuje się pracy tymczasowej, by dorobić sobie do kieszonkowego i uzbierać pieniądze na letni wyjazd czy inne przyjemności. Jakie prace są najczęściej podejmowane przez uczniów i studentów podczas letnich miesięcy?

 1. KELNER

Zawód kelnera jest jedną z najczęściej podejmowanych profesji przez młodych ludzi, w szczególności w miejscowościach turystycznych, gdzie w lecie potrzebnych jest dużo rąk do pracy. Dodatkowo nie wymaga większych kwalifikacji ani doświadczenia, a jedynie chęci do pracy. Choć praca jest ciężka i mało płatna – najczęściej obowiązuje dość niska stawka godzinowa – to jednak można dorobić sobie na napiwkach, co cenią zatrudnieni.

Młode osoby, które przychodzą do mojej agencji pracy tymczasowej, najczęściej poszukują pracy w charakterze kelnerów w restauracjach hotelowych czy innych. Jest to idealna aktywność na start, ponieważ nie wymaga kwalifikacji, a jedynie chęci do pracy i uśmiechu na twarzy. Dodatkowo można dostosować harmonogram do innych aktywności i skorzystać choć trochę z wakacji. Dla osób nie posiadających żadnego doświadczenia przeprowadzamy szkolenie. Taka praca pozwala im nie tylko zarobić, ale przede wszystkim hartuje charakter młodego człowieka, uczy pokory oraz tego, że zarobienie przysłowiowej złotówki wymaga ciężkiej pracy i daje dużo satysfakcji – mówi Kamila Gutowski, współwłaścicielka agencji pracy tymczasowej Skills Net.

W wielu miejscach pracownicy mają zapewniony w ciągu zmiany ciepły posiłek oraz zimne napoje, co również jest istotne podczas wielu godzin pracy. Dzięki temu nie muszą wydawać własnych pieniędzy, by kupić sobie coś do zjedzenia i oszczędzają zarabiane pieniądze.

 1. BARMAN

Kolejną często podejmowaną profesją jest stanowisko barmana w barach czy pubach. Tu również można liczyć na wysokie napiwki, szczególnie pracując wieczorami. Jest to odrobinę lżejsza praca od kelnera, ponieważ nie trzeba nosić po całej sali ciężkich tac z potrawami, a jedynie stoi się za barem i przygotowuje odpowiednie napoje. Jeśli dana osoba potrafi przygotowywać ciekawe drinki, tym chętniej zostanie zatrudniona. Podejmując się pracy kelnera oraz barmana, należy zapoznać się z oferowanym w miejscu pracy menu i je zapamiętać, by móc odpowiednio doradzać klientom, co również może wpłynąć na otrzymanie napiwku.

 1. ZBIERACZ OWOCÓW

Ostatnim często wybieranym zajęciem jest zbieranie truskawek, czereśni czy innych letnich owoców. Praca ta jest bardziej opłacalna za granicą niż w Polsce, gdzie stawka godzinowa jest wypłacana w euro, a młode osoby mogą liczyć na wyższą stawkę od łubianki czy za godzinę niż w rodzimym kraju. Przy tym zajęciu trzeba liczyć się z naprawdę ciężką pracą i, w porównaniu z wcześniejszymi zawodami, z o wiele niższą wypłatą, która również zależy od ceny skupu owoców w danym roku.

W okresie letnim na rynku znaleźć można wiele ofert pracy dla młodych osób, które chcą tylko dorobić sobie podczas wakacji. Nie mają one wiele doświadczenia, a przez to i wymagań. Dlatego są chętnie zatrudniane w gastronomii oraz do pracy przy zbiorze owoców. Mimo niskiej stawki godzinowej mogą dorobić sobie dzięki napiwkom, które zostawiane są przez turystów i innych gości, a uzbierane pieniądze mogą wydać na wakacyjny wyjazd czy inne przyjemności.

***

Informacja redakcji

Wszelkie prawa do tekstu zastrzeżone dla Skills Net, wyłączenie licencji CC 3.0.

5 myśli na temat “TOP 3 najczęściej wybieranych prac na wakacje

 • 7 lipca 2019 o 09:14
  Permalink

  Wybrałbym “zajęcie kelnera”, jak u “Sowy&Przyjaciół”.

  To jest nawet bardzo przyszłościowy zawód.

  Tylko znaleźć dobrego i majętnego “patrona”.

  Odpowiedz
 • 7 lipca 2019 o 15:27
  Permalink

  Myślę, że taką dodatkową radą jest to żeby cv wyglądało schludnie, kreatywnie – w zależności od stanowiska na które aplikujemy. Jeśli nie ma się kogo poprosić o pomoc w tej kwestii albo się samemu nie umie, to warto skorzystać z kreatorów cv. na szybkiecv.pl z kontem premium można robić cuda nie posiadając żadnych graficznych umiejęności:)

  Odpowiedz
 • 7 lipca 2019 o 20:27
  Permalink

  Ja proponuję aby ktoś z kwalifikacjami na stanowisko pracownika budowlanego (jest to bardzo pożyteczny zawód, zatem z pełnym szacunkiem z mojej strony) wystroił się na rozmowę kwalifikacyjną w białą koszulę i garnitur. Ostrzegam, że z pewnością nie zostanie przyjęty do pracy i stanie sobie w kolejce do MOPS czyli miejskiego ośrodka pomocy społecznej. Później to już nieustające wakacje.

  Odpowiedz
  • 7 lipca 2019 o 22:21
   Permalink

   Wieczorynko, termin “pracownik budowlany” to szerokie pojęcie,
   na miejscu np. majstra(technik) wdziałbym jednak koszulę koloru (kiedyś) białego i garnitur przynajmniej z epoki “Czterdziestolatka”… wiem, wiem
   miałaś na myśli – robotnika budowlanego… Maliniak szefem Stefana
   https://www.youtube.com/watch?v=x7xHLaN4EUk 😂

   Tradycyjnie już – pozdrawiam

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.