Tłumaczenie złego gorszym

Jesteśmy w sytuacji, w której niektórzy nasi współobywatele myślą inaczej o sprawach zasadniczych. Niestety są oni politycznie i instytucjonalnie zorganizowani w szeregu wspierających się organizacji, a nawet korzystają z pomocy autorytetu państwa, – dzięki czemu mogą bardzo skutecznie wpływać na nasze poczucie rzeczywistości.

Teoretycznie nie ma w tym nic złego, że ktoś „myśli inaczej”, bo rzeczywiście nie ma w tym przeważnie niczego złego, jeżeli problem dotyczy jego życia osobistego. Jeżeli zaś mówimy o stosunkach publicznych i zasadach współżycia społecznego, to jednak zachowanie poszczególnych uczestników procesów musi opierać się na wspólnych i tak samo rozumianych aksjomatach.

Nasz problem polega na tym, że proces „myślenia inaczej”, dotyczy kwestii prawnych, w tym samej materii konstytucyjnej. Jej interpretacja przez rządzących – w niektórych zakresach, jest zupełnie sprzeczna od interpretacji dominującej w środowisku prawniczym, w tym instytucji publicznych jeszcze nieobsadzonych przez kadry „myślącej inaczej” ekipy politycznej, nie wspominając nawet o instytucjach i podmiotach międzynarodowych.

Dodatkowo niestety sprawa już „żyje sama dla siebie” i się napędza sama sobą, pojawiają się jakieś niezrozumiałe w treści listy ważnych urzędników rządowych do Sędziów Trybunału Konstytucyjnego, które niektórzy z nich odbierają, jako groźby, czy też pogróżki. Szefowie ważnych ciał międzynarodowych – niesłychanie istotnych dla naszego kraju, jednoznacznie negatywnie oceniają skutki „myślenia inaczej” w kontekście istniejącego sporu konstytucyjnego. Powody są takie same, jakie podaje opozycja i dominująca większość krajowego środowiska prawnego.

Niestety z niezrozumiałych powodów, kompromis chociaż łatwo osiągalny jest niemożliwy, albowiem zależy od prostych zachowań przedstawicieli opcji rządzącej, którzy odrzucają – pomimo deklarowanych prób porozumienia realny kompromis, zmuszający ich do wykonania swoich obowiązków konstytucyjnych.

W zamian za to słyszymy o spotkaniu kawowym, a nie o posiedzeniu Trybunału Konstytucyjnego, o opinii zamiast o wyroku, w tym samym czasie zdarzają się takie kwiatki jak nagłe przeniesienia prokuratora, który próbował podjąć się zbadania sprawy braku publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Jak to rozumieć? Formalnie nie można nic, nikomu zarzucić, ale rzeczywistość jest taka, jakiej wszyscy możemy się banalnie domyśleć.

Przy czym dla „myślących inaczej” nie ma problemu. Zawsze mogą dla każdego wykwitu „myślenia inaczej”, użyć tego samego argumentu – ich poprzednicy psuli przez osiem lat państwo, mieli liczne afery, zmarnowane szanse itd.

W ten sposób tłumaczenie złego gorszym – jest uzasadnieniem myślenia inaczej, oczywiście na rzecz dobrej zmiany. To się nazywa percepcyjny triumf innego sposobu myślenia! Oto mamy w praktyce budowę rzeczywistości równoległej, która poprzez autorytet państwa zaangażowany na rzecz „nowego”, odsuwa „starą normalność” w przeszłość.

Widać to wyraźnie w przypadku uroczystości państwowych upamiętniających tzw. żołnierzy wyklętych, z pominięciem faktu, że życiorysy niektórych były najdelikatniej mówiąc bardzo trudne.

Kwintesencją systemu będzie stwierdzenie prawdziwej przyczyny tzw. katastrofy smoleńskiej oraz wskazanie winnych nie tylko samej katastrofy, ale przede wszystkim także tych, którzy przyczynili się do „przekłamania” prowadzonego śledztwa, nie wspominając już o głównym winnym, który wiadomo, że przekazał śledztwo. Szkoda słów. Wystarczająco wiele będzie się działo, to jest tylko kwestia, kiedy będzie najlepszy moment do odpalenia tej kulminacyjnej sprawy.

Tłumaczenie złego – czymś gorszym, nie może być alternatywą dla troski o państwo i jego sprawy. Powtórzmy – pewne kluczowe aksjomaty muszą być wspólne dla wszystkich. Jeżeli je kwestionujemy, to trzeba pokazać coś w zamian i powód, dla którego kwestionuje się rzeczywistość. Uwaga – nikt nie ma monopolu na rację i na słuszność, uzurpowanie sobie takiego prawa było jedną z przyczyn klęski poprzedniego obozu politycznego. Oni uważali i zdaje się w większości nadal uważają, że są nieomylni, tylko „gawiedź” źle wybrała populistów.

W naszym interesie jest kompromis, nie ulega wątpliwości, że trzeba przy tym coś poświęcić. Czy gracze są do tego zdolni?

23 myśli na temat “Tłumaczenie złego gorszym

 • 8 kwietnia 2016 o 04:42
  Permalink

  Niestety myślący inaczej w ramach swobody myślenia inaczej – myślą zupełnie inaczej o tym samym i mają to centralnie w d… jak i nasz cały kraj

  Odpowiedz
  • 8 kwietnia 2016 o 15:14
   Permalink

   Demokracja nie może istnieć bez myślących inaczej, wyrabiających sobie własne zdanie, interpretujących inaczej procesy ekonomiczno-polityczne, dyplomatyczno-wojenne, czy kulturalno-społeczne. Problem nie w nich. Problem w tych, którzy nie myślą, a powtarzają co ludzie myślący napisali albo powiedzieli, i przyjmują to jako kanoniczną prawdę. I w wyborach do parlamentu, wyrażają swoją nie-wiedzę w głosowaniu.
   A kto miał rację, można wiedzieć tylko z historii. Niestety, narody uczą się tylko z doświadczenia. Mądre narody uczą się na cudzym doświadczeniu, a głupie na własnym.
   Ja, żyd polski żyjący w Izraelu (i u nas jest ten sam problem), mogę tylko przypomnieć stare, mądre, polskie przysłowie: “mądry Polak po szkodzie”. Ale dwa razy ten sam błąd? Zapomnielliście że w 1939, Anglia i Francja, palcem nie kiwnęły kiedy Hitler napadł na Polskę? A przecież o to chodzi. W 1939 kłóciliście się z Rosją, bo polegaliście na Francję i Anglję. A dzisiaj, znów kłócicie się z Rosją i polegacie na USA.

   Odpowiedz
   • 8 kwietnia 2016 o 17:24
    Permalink

    Niestety, dużo w tym racji co piszesz. Od dłuższego czasu staram się czytać historię pisaną przez historyków tych co sięgają do archiwów natomiast bez IPN (Instytut Pamięci Narodowej). Czytam też komentarze na wielu portalach i blogach one wiele uczą, znacznie więcej aniżeli “gadające głowy” w telewizji. Miło, że zamieszczasz swoje komentarze na portalu OP tu zaglądam często.

    Odpowiedz
 • 8 kwietnia 2016 o 05:22
  Permalink

  Moherowi nie przetłumaczysz! Myśli że jest kapeluszem!

  Odpowiedz
 • 8 kwietnia 2016 o 11:39
  Permalink

  to się nazywa mydlenie ludziom oczu i zyskiwanie na czasie. Zaraz będą rozdawać po 500 zł w grudniu kończy się kadencja Rzeplińskiego, od nowego roku Polska będzie ich

  Odpowiedz
  • 9 kwietnia 2016 o 02:26
   Permalink

   @Walery_007
   No ale “ich” wybrala Polska w wolnych, powszechnych wyborach….miala “tamtych” dosyc i zyczyla sobie zgola “przebudowy” systemu …no wlasnie tak to wyglada, PiS. robi co mmize i na co neoliberalizm “zezwala” …, poniewaz neoliberalizm wogole panstwo z reprezentacja interesow publicznych wyklucza tak wygladaja neoliberalne barykady …..
   Generalnie tez mysle, ze postawa tych obecnie rzadzacych jest PTSS = Posttraumatyczny Syndrom Stresowy po zmianie ustroju …panstwo z tym “nowym “, neoliberalnym ustrojem wyglada jak ser szwajcarski: wszedzie wielkie dziury …,no wigole, jak sie czlowiek nie obroci, plecy zawsze z tylu ( d*pa zawsze stylu …), ludzie u steru i inni rozumieja to, ale nigdy nie przyznaja sie do tej porazki, ze zmiana ustroju doprowadzila do takich dysproporcji, wewnetrznych konfliktow, glownie o koryto i chec rzadzenia, UE to niby nowotwor zlosliwy na zdrowej tkance ….dlatego tak reaguja “innaczej myslacy”….Odnosnie TK to zdaje sie nie zgsdzam sie ani z autorem ani z “komisja wenecka” czy jak I’m tam na imie…PiS “zabral” czy tam cofnal “nonkonform” decyzje PO …reszte zrobili szczekacze z KOD …inne rzeczy to jak mowie manieryzm rzadzacych wyplywajacy z PTSS…Jarek to i chce zmian i to korzystnych dla Polski, ale nie wie jak to ‘ugryzc”, jest innej generacji , rzeczy mu wypadaja z rak, bo nie luczy sie , ze inni mu niczego dobrego nie zycza, UE to wogole nie akceptuje idmuennego zdania “bloku eschodniego”, to Polska przystapila doUE a nie UE do Polski …no takie tu sa myslowki …PTSS leczy sie albo u psychologa albo u psychiatry i wcale nue uzywam tego jako ironii lecz koniecznosc, by wogole przetrwac …min.ten problem z tzw.” zolnierzami wykletymi” to w nomenkluaturze psychologicznej zjawisko “projekcji”…chcieli by zmuenic lub nawet cofnac bieg historycznych wydarzen, by bol wyplywajacy z pogardy do Polski i Polakow. nie byl wszechobecny ale tego niczym nie da sie cofnac, po co ma sie Polska za PRL wstydzic, bo UE, Anglia czy Francja tak chca ….. przeciez mowie juz od zawsze, ze trzeba tu terapii psychoanalitycznej …i to od zaraz …

   Odpowiedz
 • 8 kwietnia 2016 o 15:54
  Permalink

  Michale z I,prawda nas wyzwoli ,nawet historyczna,ale nie obecną ekipę styromatolkow,oni znają historię made in USA.!Serdecznie pozdrawiam!

  Odpowiedz
 • 8 kwietnia 2016 o 17:02
  Permalink

  Władza kłamała, kłamie i będzie kłamać dla swoich celów

  Odpowiedz
 • 8 kwietnia 2016 o 17:51
  Permalink

  Rządzi nami SEKTA, która po swojemu ZAKLINA RZECZYWISTOŚĆ.

  Takiego odwrócenia pojęć jeszcze nigdy nie było.

  To się źle skończy dla WYZNAWCÓW SEKTY.

  Odpowiedz
  • 9 kwietnia 2016 o 02:38
   Permalink

   @inicjator
   “Ich suche nach mich selbst” = ja poszukuje sie samego, bo nie wiem kim ja sam jestem”….zagubieni w historii, wstydza sie za PRL, stad te wymysly tych “zolnierzy wykletych” i wogole “tego odwrocenia pojec…”, najchetniej bylby ten czy ten generalem Charles de Gaulle …jest potrzeba teraupeutyczna by ten PTSS = Posttraumatyczny Syndrom Stresowy wyleczyc …jak moze Poldka bedzie robic uwagi bedac w Komisji Weneckiej np.Francji czy Niemcom lub Anglii, to pacjent powrocil do zdrowia …

   Odpowiedz
 • 9 kwietnia 2016 o 08:25
  Permalink

  Wladyk, czy ty już nie potrafisz myśleć samodzielnie. Już ci ten zarzut stawiałem a Michał z Izraela o tym wyrażnie pisze jaki jest problem i z kim. Przeczytaj jeszcze raz co napisał Michał z Izraela ale uważnie, już ci zwrócił uwagę jeden z komentatorów OP a ty ciągle swoje. Z wielkim szacunkiem bardzo cię proszę, zacznij analizować swoje wypowiedzi a te ochy to zostaw tylko dla siebie. Pozdrawiam i liczę na poprawę.

  Odpowiedz
 • 9 kwietnia 2016 o 09:09
  Permalink

  Uderz w stół PoPiSowcy się odezwą,sprytnie o stosunku do Rosji i |Ukrainy milczą ,o głupotach komisjii smoleńskiej również,zapominają o wspólnych styropianowych korzeniach i walą w inaczej myślących.Mykoła jestem ciekaw jak zareagujesz jak będą likwidować nazwy związane z Jorgiem Ziętkiem i E,Gierkiem ???

  Odpowiedz
  • 9 kwietnia 2016 o 15:44
   Permalink

   Jak już pisałem, jestem starym polskim Żydem, na ostatnim szczeblu życia i dlatego pozwalam sobie dużo w nadziei że mi wybaczycie. Bo ja już dawno wybaczyłem Polakom za szmalcowników, za Jedwabną itd… To były takie czasy że życie Żyda było warte 1 kg mąki. Ale do ostatniego tchnienia nie wybaczę z NSZ, co gdy się skończyło i życie Żyda znów miało równowartość zwykłego ludzkiego życia, ci wasi “wyklętci żołnierze”z NSZ, kontynuowali sw0je dzieło.
   Do grobowej deski nie zapomnę i nie wybaczę pogrom kielecki i to wszystko co wasi “wyklęci” wtedy rozrabiali. Ale to też już należy do historji.

   Odpowiedz
   • 9 kwietnia 2016 o 17:01
    Permalink

    @Michał z Izraela
    Panie Michale Pan nadal tkwisz w ustanowionych
    schematach tamtych lat.Czy mam wymienić listę
    Polaków żydowskiego pochodzenia – morderców
    Polaków w latach 44-56…niektórzy z nich,
    jeszcze w początkach 90’uciekali przed
    odpowiedzialnością do Izraela i ‘tam” otrzymywali
    do końca swych dni sowite jak na polskie a także izraelskie warunki – emerytury!!!
    Musisz Pan mieć na uwadze – zapewne wiesz Pan dobrze, że w Polsce 44′-5, 68’ Polacy mieli tyle do
    powiedzenia co ‘marsjanin’ za okupacji…

    Odpowiedz
   • 9 kwietnia 2016 o 22:35
    Permalink

    @Michał z Izraela, zgadza się Jedwabne a jeszcze bardziej pogrom pogrom kielecki (lipiec 1946 rok) to tragedia o której trudno jest pisać bez emocji tak sam jak o NSZ. Dlatego czytam historię pisaną przez historyków. Jeżeli piszę krytycznie o jakiejś nacji to zawsze mam na myśli rządzących a nie zwykłych Obywateli, którzy tak samo jak przeciętni Polacy chcą pokoju i spokoju. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
   • 10 kwietnia 2016 o 07:56
    Permalink

    @Michal z Izraela & @ wieczorynka lub @WEB.JOZ.
    prosze mi rozpisac skrot NSZ …to wyszlo mi zupelnie z glowy

    Odpowiedz
 • 9 kwietnia 2016 o 10:37
  Permalink

  Anonimie zawsze reaguję na każde kołtuństwo jakie spotykam na swojej drodze i mówię prawdę nawet moim a zwłaszcza przyjaciołom np. Wladkowi. Odpowiem ci takim zdarzeniem: w pracy jeden z kolegów ciągle powtarzał tow. Grudzień i tak prawie codziennie w koło macieju aż jeden nie wytrzymał i mówi mu a ty znasz lub znałeś tow Grudnia a on odpowiada:uchowaj mi boże noto ten pytający mu powiedział:to, że Ślązacy go nie lubią to ja rozumiem a wiesz dlaczego go Ślązacy nie lubią to ja ci powiem: BO TAKICH CIULI JAK TY SPROWADZIŁ NA ŚLĄSK, dał im pracę, mieszkanie i umożliwił ukończyć wieczorowo lub zaocznie jakąś szkółkę o profilu górniczym. Anonimie to nie jest już ten Śląsk co był. Nawet tych 9-ciu co zginęło na Wujku to tam wśród nich chyba był jeden tylko Ślązok a reszta to wulcoki. Reagowanie na wszelkie zło nawet na Śląsku jest b. trudne, szybciej można będzie liczyć na oderwanie się Śląska od Polski jest to przykre ale prawdziwe. Każdy Ślązak ma swoją dumę i może znosić w pokorze pewne niedogodności ale do czasu a świadczą o tym Powstania Śląskie.

  Odpowiedz
 • 9 kwietnia 2016 o 16:16
  Permalink

  Michale,”wyklętych”porównuje z banderowcami z Wołynia, bandytów i morderców których obecne tzw.władze wyciągnęły ze śmietnika historii!Pozdrowienia ze Śląska!

  Odpowiedz
 • 10 kwietnia 2016 o 15:30
  Permalink

  @ Krolowa bona, NSZ – to Narodowe Siły Zbrojne, były okrótne w zachowaniu również w stosunku do cywilów, nawet Armia Krajowa się od nich odcięła. Nie chcę rozwijać tematu gdyż w dalszym ciągu budzi i to wiele złych emocji a same emocje nie zmieniają faktów. Jest wiele na temat NSZ w Wikipedii. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • 10 kwietnia 2016 o 16:41
   Permalink

   @wieczorynka
   dzieki, juz wiem o kogo to chodzi, skrotu od ponad 30 lat nie uzywam, takie rzeczy wylatuja z glowy …

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.