Tarcza 2.0 szansą dla gastronomii

PrzyszloscDlaGastronomii_czy jest szansa dla naszej branzy__09.04.2020 Copyrights

Pierwsza „Tarcza antykryzysowa” nie spełniała oczekiwań podmiotów z sektora gastronomicznego. W ankiecie Stowarzyszenia „Przyszłość dla Gastronomii”, zaraz po jej ogłoszeniu, aż 80% członków oceniło propozycje w niej zawarte za niewystarczające. Jeden na pięciu pytanych (20%) sygnalizował, że przyjęte przepisy w ogóle go nie obejmują. Wczoraj branża dostrzegła światełko nadziei. Druga propozycja rządu – poszerzona o tarczę finansową dla firm – wygląda obiecująco i jeżeli zostanie przyjęta w proponowanej formie może rzeczywiście pomóc gastronomii.

Gastronomia należy do tych sektorów gospodarki, które są najbardziej dotknięte epidemią koronawirusa. Dane jednoznacznie wskazują, że sytuacja jest wyjątkowa. Z danych zebranych przez Stowarzyszenie „Przyszłość dla Gastronomii” wynika, że ponad połowa restauratorów musiała zamknąć lokale lub zawiesić działalność. Co więcej, 45% członków grupy Stowarzyszenia na Facebooku zadeklarowało, że prowadzi dostawę na wynos.

Należy jednak podkreślić, że nie zawsze takie rozwiązania pozwalają na ekonomiczne przetrwanie firmy. Punkty gastronomiczne, pomimo zawieszenia działalności, zmuszone są do ponoszenia wydatków stałych takich jak m.in. pensje pracowników, koszty utrzymania i najmu lokali. Bez wsparcia ze strony rządu branża gastronomiczna stanie przed realnym zagrożeniem recesji. Trzymamy kciuki za szybkie wprowadzenie nowych rozwiązań do  „Tarczy antykryzysowej”. Dzięki niej mamy szansę na to, że po powrocie do normalności będziemy mogli odbudowywać nasze firmy, a nie zamiatać zgliszcza – mówi Maciej Kotecki, pomysłodawca inicjatywy łączącej sektor oraz założyciel Stowarzyszenia „Przyszłość dla Gastronomii”.

O tym, jak bardzo trudności łączą, świadczą również przykłady powstających inicjatyw – restauratorzy wzajemnie się wspierają, pomaga im też społeczeństwo. Wielu Polaków rezygnuje z gotowania w domu i stawia na świąteczne potrawy wprost z lokalnych restauracji.

Przypominamy, że Stowarzyszenie „Przyszłość dla Gastronomii” wraz z podmiotami współpracującymi opracowało propozycję pomocy dla zagrożonego sektora nazwaną „Piątka dla gastro”. Umieściliśmy w niej najważniejsze punkty, które pomogą uratować naszą branżę. Petycję dostępną na: https://www.petycjeonline.com/przyszloscdlagastronomii podpisało już prawie 2 937 osób.

Stowarzyszenie „Przyszłość dla Gastronomii” jest zrzeszeniem osób fizycznych, zawiązanym dla wspierania osób i organizacji prowadzących przedsięwzięcia gospodarcze na rynku HORECA oraz osób i organizacji, podejmujących działania na tym Rynku. Celami Stowarzyszenia jest m.in. pomoc przedsiębiorcom dotkniętym, zdarzeniami losowymi ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń związanych z epidemią wirusa COVID – 19, wsparcie podmiotów w poszukiwaniu nowych możliwości biznesowych, ochrona polskiego rynku HORECA, podnoszenie kwalifikacji i kompetencji członków oraz ich reprezentacja wobec instytucji Państwowych w zakresie celów statutowych Stowarzyszenia.

***

Informacja redakcji:

Wszelkie prawa do tekstu i grafiki: Stowarzyszenie “Przyszłość dla Gastronomii”. Wyłączenie licencji CC 4.0.

8 thoughts on “Tarcza 2.0 szansą dla gastronomii

 • 10 kwietnia 2020 o 07:02
  Permalink

  Niech szyją maseczki lub robią jedzenie na wynos – dlaczego nie ? Nie ma wakacji na koszt podatników… oj nie ma i nie będzie, ponieważ niby dlaczego miałyby być ? POsrzedawać Porsche, playstation dziecka i nie utrzymywać kochanek drodzy janusze biznesu. Poza tym jak ktoś nie miał środków żeby działać 3 miesiące to w ogóle nie powionien działać w biznesie

  Odpowiedz
  • 13 kwietnia 2020 o 12:41
   Permalink

   “jerzyjj” – należało wbić (linka) przed wypiciem “setkowego”, nie byłoby rozterki, a tak były wątpliwości…
   albo wziąć na przetrzymanie z wbiciem i wypiciem dosłownie 1 (jedna) minutę!!!
   Prawdziwi gentlemani piją ( niekoniecznie na umór) gdy minutnik minie dziesiątą na cyferblacie… byłby i wilk syty i owca cała… 🙂

   Odpowiedz
   • 13 kwietnia 2020 o 14:50
    Permalink

    do krzyk 58!!!
    GENTELMAN I TO PRAWDZIWY MA ZWYCZAJ NIE WIERZGAĆ NOGAMI JAK GO NIE KOPIĄ !!!
    NO CHYBA,ŻE JEST TO krzyk58 …

    Odpowiedz
   • 13 kwietnia 2020 o 14:57
    Permalink

    WIDZĘ,ŻE ALUZJI NIE POJĄŁEŚ CEKAEMIE BO RZECZ MA SIĘ W TYM GRANATOWYM POLICJAŃCIE W ODBLASKOWEJ KAMIZELCE,KTÓRY PISZE MANDAT !!!

    Odpowiedz
    • 13 kwietnia 2020 o 18:48
     Permalink

     Poniał, poniał… – ne serdyte’s jasne pane… 😃

     Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.