Szwecja podpisała z rządem USA umowę w sprawie zakupu systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot

Generał porucznik sił zbrojnych - Johan Svensson, dyrektor generalny FMV - Göran Mårtensson i Chargé d'Affaires - David E. Lindwall, ambasada Stanów Zjednoczonych w Sztokholmie; Foto: FMV.
Generał porucznik sił zbrojnych – Johan Svensson, dyrektor generalny FMV – Göran Mårtensson i Chargé d’Affaires – David E. Lindwall, ambasada Stanów Zjednoczonych w Sztokholmie; Foto: FMV.

Szwecja jest 16 państwem, które powierzyło obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową niższej warstwy systemowi Patriot firmy Raytheon

SZTOKHOLM,10 sierpnia 2018 r. – Rząd Szwecji podpisał umowę w sprawie zakupu systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot® firmy Raytheon (NYSE: RTN) od US Army. Umowa ta, oficjalnie określana jako LOA (Letter of Offer and Acceptance), toruje drogę ku błyskawicznemu osiągnięciu przez szwedzkie jednostki Patriot wstępnej gotowości operacyjnej.

– Szwecja i 15 innych państw powierzyło naszemu systemowi Patriot obronę obywateli, wojsk i suwerenności, ponieważ system ten wielokrotnie dowiódł swojej skuteczności przeciwko pociskom balistycznym i wielu innym typom zagrożeń powietrznych. – powiedział Wes Kremer, prezes Raytheon Integrated Defense Systems. – Rozmieszczenie jednostek systemu Patriot w Szwecji poprawi bezpieczeństwo w Europie Północnej oraz umocni współpracę transatlantycką poprzez zastosowanie spójnej strategii w zakresie zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

Patriot jest fundamentem obrony Europy przeciwko pociskom balistycznym i manewrującym, nowoczesnym samolotom i dronom. 

Europejskie państwa posiadające system Patriot: Niemcy, Grecja, Holandia i Hiszpania dysponują obecnie systemem Patriot. W ciągu ostatniego roku Rumunia i Polska podpisały umowy LOA w sprawie zakupu systemu Patriot, dzięki czemu staną się one odpowiednio 5 i 6 europejskim użytkownikiem produkowanego przez firmę Raytheon systemu.

Szwedzka agencja rządowa FMV podpisała umowę na zakup systemu Patriot

Dyrektor Generalny FMV Göran Mårtensson podpisał dzisiaj, 10 sierpnia, z przedstawicielami władz USA umowę z dotyczącą zakupu systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot.

Wraz z podpisaniem umowy  FMV może realizować zakup czterech jednostek ogniowych, pocisków, części zamiennych,  systemów serwisowania sprzętu, wsparcia szkoleniowego i technicznego dla  sił zbrojnych.

Agencja FMV otrzymała zgodę rządu na podpisanie umowy 2 sierpnia 2018 r.

Patriot-Sweden-banner-1920X521_rev_creds Generał Michael Byden, naczelny dowódca sił zbrojnych Szwecji (2. od prawej) wizytuje jednostkę Patriota armii USA użytej w manewrach wojskowych Aurora w 2017 r.
Patriot-Sweden-banner-1920X521_rev_creds Generał Michael Byden, naczelny dowódca sił zbrojnych Szwecji (2. od prawej) wizytuje jednostkę Patriota armii USA użytej w manewrach wojskowych Aurora w 2017 r.

O Raytheon

Raytheon Company, której obroty w 2017 roku wyniosły 25 mld dolarów i która zatrudnia 64 000 pracowników na całym świecie, jest liderem w zakresie technologii i innowacji, specjalizującym się w sektorach obronności i bezpieczeństwa, rynku cywilnym i cyberbezpieczeństwie. Historia innowacji firmy obejmuje 95 lat. Firma oferuje najnowocześniejszą elektronikę, integrację systemów realizacji misji, produkty i usługi C5I™ oraz wsparcie w zakresie wykrywania, efektorów i realizacji misji dla klientów w ponad 80 krajach. Raytheon ma siedzibę w Waltham w stanie Massachusetts. Można nas obserwować na Twitterze @raytheon.

Grono 16 państw – użytkowników systemu Patriot obejmuje:

 • Stany Zjednoczone
 • Holandię
 • Niemcy
 • Japonię
 • Izrael
 • Królestwo Arabii Saudyjskiej
 • Kuwejt
 • Tajwan
 • Grecję
 • Hiszpanię
 • Republikę Korei
 • Zjednoczone Emiraty Arabskie
 • Katar
 • Rumunię
 • Polskę
 • Szwecję

15 myśli na temat “Szwecja podpisała z rządem USA umowę w sprawie zakupu systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot

 • 11 sierpnia 2018 o 06:32
  Permalink

  Szwecja kupiła, Rumunia też a Polska ciągle w dialogach….

  Odpowiedz
 • 11 sierpnia 2018 o 09:02
  Permalink

  A kto je będzie w Szwecji obsługiwać, Arabowie?

  Odpowiedz
 • 11 sierpnia 2018 o 10:26
  Permalink

  Nigdzie nie piszę przeciwko komu satelici zmuszani są do kupowania kosztownych amerykańskich systemów Patriot. Chyba po polsku Patriot znaczy patriota? W gronie wymienionych 16 satelitów brak jeszcze kilku, jak Danii, Norwegi, Luksemburga lub Andory. Na nich też przyjdzie kolej i muszą kupić. A co powiedzieć o S-500?

  Odpowiedz
 • 11 sierpnia 2018 o 10:52
  Permalink

  I tu nie narzekałbym specjalnie na “Rządy” te czy tamte. Tzw geopolityka determinuje kiedy nasze Państwa (w jakiejkolwiek formie) ma być zmilitaryzowaną barierą a kiedy strefą zdemilitaryzowaną.
  Sięgnijcie na początek poprzedniego wieku, W chwili kiedy istniała potrzeba bariery między tzw “Wschodem” a tzw “Zachodem” Polska zaraz po powstaniu została silnie zmilitaryzowana (i nawet skierowana na kierunek “Wschód”) aby dać szansę podniesienie się “zachodniego sąsiada”. Sytuacja zmieniła się kiedy ów sąsiad odzyskał siły i potrzebował “przejścia” wtedy trwała jedynie pozorna militaryzacja. Dziś pseudo historycy rozpaczają że złożyliśmy zamówienia na to i na tamto. Na amunicję, czołgi i samoloty gdyby nie wojna to dwa lata później bylibyśmy mocarstwem.
  Bajdurzenie.
  Nie da się być mocarstwem kiedy uzależnia się zakupy sprzętu, uzbrojenia i amunicji niezbędnych do obrony państwa od podmiotów prywatnych których interesy związane są z innymi państwami. Mówienie o sojuszach nie ma specjalnie sensu. Sojusze trwają tylko od czasu tuż przed wielką bitwą (i następuje ich weryfikacja) do czasu niedługo po bitwie. Przykład Rumuni czy Szwecji niczego tu nie zmienia. zwłaszcza że Szwecja czy Rumunia to nie są nigdy główne kierunku natarcia na kontynencie. Zresztą Szwecja wypełnia lukę w całym systemie który posiada (zresztą samodzielnie zbudowanym) a Rumunia geopolitycznie jest zupełnie inaczej umiejscowiona. Oba te kraje są również inaczej postrzegane na poziomie niedostępnym dla maluczkich i w globalnej rozgrywce mają przypisane inne zadania.
  Wracając do militaryzacji. Okres(y) powojenne to również skutek geopolityki. Wszystkie ofiary to skutek. Wtedy sąsiad z drugiej strony potrzebował czasu na odzyskanie sił. Rozgrywka powojenna skończyła się na szczęście nie wojną choć dla nielicznych dostępna jest wiedza że ta miała już nastąpić.
  Dziś mamy scenariusz demilitaryzacyjny. Niby dużo jest zamówione niby mamy jakieś “cudowne” bronie (coś jak “rusznica przeciwpancerna” przed wojną”), projekty cudownych broni, świetne programy, ludzi urabiają się po łokcie (i tak jest wbrew mediom) a efekty mizerne.
  Kto nie rozumie geopolityki, globalizacji, władzy korporacji czy banków, ten nie zrozumie nic z tego co się dzieje na niższych piętrach globalnego Świata.
  Być może nawet będziemy mieli “patrioty”. Na pewno w 100 procentach będą działać te “testowe” ale czy będą działać te “operacyjne” tego być może dowiemy się kiedy będzie za późno.
  Tak wygląda geopolityka. Gdybyśmy mieli być zmilitaryzowani aby główne przejście na kontynencie było zabezpieczone to zdarzyłoby się to już dawno za wyjątkowo niewielkie pieniądze. I ochoczo militaryzowałyby nas obie strony.
  Ale tak nie jest.

  Odpowiedz
 • 11 sierpnia 2018 o 15:42
  Permalink

  Kiedyś się mówiło, że

  knajpa porządnego nie zepsuje
  kosciół złego nie naprawi,

  Teraz można dodać, że
  obrona przeciwloticza pokojowo nastawionym sąsiadom nie zaszkodzi.

  A z wydawaniem swoich pieniędzy to tak jak w tym powiedzeniu:
  Jeden lubi jak mu grają Cyganie,
  drugi jak mu śmierdzą nogi.

  Odpowiedz
 • 11 sierpnia 2018 o 20:21
  Permalink

  Na wojsku znam się tyle co powiedział Wojak Szwejk. Uważam, że jest to wystarczająca wiedza jak chodzi o moje potrzeby.

  Natomiast w sieci jest trochę artykułów gdy chodzi o uposażenie polskiego wojska – właściwie to demobil. Bogatsze kraje aby nie złomować (to kosztuje) wysyłają do Polski i jeszcze każą sobie za to płacić. Nawet z Australii mają coś nam podesłać, czyli podróż z antypodów jest tańsza aniżeli złomowanie.

  Odpowiedz
 • 11 sierpnia 2018 o 20:54
  Permalink

  i tam też sa imbecyle chetni na usraelski złom jak w katolandzie …

  Odpowiedz
 • 11 sierpnia 2018 o 21:15
  Permalink

  …złom wciśnięty szesnastu mmmm!!!
  Stany Zjednoczone
  Holandię
  Niemcy
  Japonię
  Izrael
  Królestwo Arabii Saudyjskiej
  Kuwejt
  Tajwan
  Grecję
  Hiszpanię
  Republikę Korei
  Zjednoczone Emiraty Arabskie
  Katar
  Rumunię
  Polskę
  Szwecję

  Odpowiedz
 • 11 sierpnia 2018 o 21:42
  Permalink

  @wieczorynka.
  “uposażenie polskiego wojska’. Sądzę że “wieczorynka”
  przejęzyczyła się nieco – jednak, “nieco” usprawiedliwia
  wstęp. 🙂 Czyli remis! Przyznaję jednak że i ‘uposażenie” – szału nie robi, zważywszy na charakter pełnienia służby, wszak żyjemy czy to nam się podoba czy nie – w “ciekawych czasach”.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 12 sierpnia 2018 o 09:23
  Permalink

  @krzyk58. 11 sierpnia 2018 at 21:42

  Myślę, że za rolę ministranta takie uposażenie w zupełności wystarczy, zwłaszcza, że podobno zarabiają więcej od Policjantów, których praca z bandytami jest o wiele trudniejsza i ryzykowniejsza.

  Odpowiedz
 • 12 sierpnia 2018 o 15:21
  Permalink

  @Miecław. …..których praca z bandytami jest o wiele trudniejsza i ryzykowniejsza. ?

  Odpowiedz
 • 12 sierpnia 2018 o 16:10
  Permalink

  @krzyk58. 12 sierpnia 2018 at 15:21

  Oj tam, oj tam, czepiasz się 🙂 no przecież walczą pracując, nie napisałem że współpracują. 🙂

  Chociaż za paradowanie w przebraniu aniołków, czy rozrzucanie konfetti faktycznie na więcej nie zasługują. 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.