Szczyt NATO z Rosją w tle

Statue of Bill Clinton in Pristina/Kosovo Autor: Milhouse fr, lic. FAL Source: Wikipedia commons

To Rosja jest bohaterem tego szczytu NATO, to o Rosji będzie się najwięcej mówić, to na Rosję, będą skierowane wszystkie spojrzenia, to Rosja będzie – w istocie – wielkim nieobecnym tego szczytu, który w zasadzie powinien zawierać jako element, przynajmniej furtkę dla współpracy. Niestety nie zawiera, chociaż pan Władimir Putin Prezydent Federacji Rosyjskiej niedawno przy okazji spotkania ze swoim fińskim odpowiednikiem apelował o rozmowy w formacie rady NATO-Rosja, w duchu porozumienia, współpracy i otwartości.

NATO ma dzisiaj więcej problemów i wyzwań, niż powodów do radości i zadowolenia, co więcej – ze względu na zagrożenie motywowanym religijnie i kulturowo terroryzmem, nie można się czuć bezpiecznie w stolicach głównych państw Sojuszu, jednak to o wiele bardziej złożona kwestia, niż się nam wszystkim wydaje. Fakty, jednak pozostają faktami. Dzisiaj po zamachach – Bruksela, Paryż, to miasta z wojskiem w pełnym wyposażeniu na ulicach. Zamachy w których mordercy wyposażeni w automatyczną broń długą – ujawniają się i zaczynają zabijać, to dzisiaj tam swojego rodzaju makabryczny standard.

O NATO nie bez powodu mówi się No Action Talk Only i że wszystko co może zrobić, to bombardowanie słabszych – jak haniebne bombardowanie Belgradu i innych miast Serbii, o którym jakoś nikt dzisiaj nie chce pamiętać. Nie jest jednak tajemnicą, że NATO nie jest zdolne do skutecznego działania, czego dowodzi kompletna bezsilność wobec sytuacji w Libii, nie mówiąc już nawet o Syrii.

Afganistan nikogo niczego nie nauczył, a istotnie wyczerpał zasoby i nie przyniósł rozwiązań politycznych, które można byłoby uznać za trwałe. Proszę spróbować to zrozumieć, mamy do czynienia z sytuacją, w której mający się za najpotężniejszy sojusz wojskowy w historii świata, przez ponad 10 lat – jest istotnie obecny w abstrakcyjnie zacofanym górzystym kraju i nie jest w stanie – pomimo pełnej przewagi militarnej, w tym posiadania na miejscu oparcia w sojusznikach, niczego zmienić. Gdybyśmy te pieniądze, które wydaliśmy jako Sojusz na wojnę w Afganistanie, wydali jako środki pomocowe dla tego kraju, to każda z afgańskich rodzin, miałaby w ich warunkach nowy dom, z elektrycznością i łazienką w rozumieniu zachodnioeuropejskim! Po to podjęto interwencje, żeby zmienić rzeczywistość polityczną, niestety nie zmieniono niczego, ludzie jak ginęli, tak giną, z tą różnicą, że dzisiaj także na terenie europejskich metropolii.

Problem zaangażowania NATO na Bałkanach, w tym nieszczęście i nieporozumienie ze sztucznym zmienianiem granic w tym regionie, to jedna wielka porażka NATO. To jak potraktowano Serbię, dobijając ideę Jugosławii państwa federalnego na Bałkanach, to przykład destrukcyjnej działalności NATO, wymierzonej wprost przeciwko ludziom. Wielokrotnie pisaliśmy o dramacie ludności serbskiej w oderwanej siłą od Serbii Prowincję Autonomiczną Kosowo i Metochię, ten eksperyment co prawda przyczynił się do postawienia pomnika panu Clintonowi w Prisztinie. Jednak dla całego Zachodu, to co stało się na Bałkanach, jest dowodem na to, jak kończą się niekontrolowane dyfuzje kulturowe i co się dzieje, jeżeli ludności napływowej rodzi się o wiele więcej.

Ukraina to osobny akt dramatu i wielkiej krzywdy, jaka spotkała Ukraińców, niestety z tego co wiadomo za poważną przyczyną, co najmniej jednego z państw NATO i przy udziale jego dyplomatów. Już tzw. pomarańczowa rewolucja spowodowała poważne problemy na Ukrainie, jednak to, czego dokonano na tzw. Majdanie, to majstersztyk robienia rewolucji i brudnej roboty – rękami ofiar, które mają tylko płacić za geopolityczne koncepcje wyświetlane na prezentacjach multimedialnych w różnych gabinetach należących do możnych tego świata. Ten dramat trwa nadal i jak wszystko na to wskazuje, konflikt na Ukrainie będzie zamrożony, głównie dlatego ponieważ tamtejsza władza, oparta na oligarchach, widzi w nim możliwość dla legitymizowania się przed obywatelami. Wojna domowa jest bardzo wygodnym sposobem tłumaczenia się ze wszelkich nieudolności i powszechnego złodziejstwa, jakie jest tam cały realizowane. Niestety część odpowiedzialności za nieszczęścia jakie spotkały ten kraj, to odpowiedzialność NATO, za którą Sojusz kiedyś będzie miał wystawiony rachunek, ponieważ zło zawsze wraca.

Sojusz stale prowokuje Federację Rosyjską, nie pozwalając na normalną komunikację z Obwodem Kaliningradzkim, jak również wprowadzając okręty w strefy ćwiczeń rosyjskich samolotów na Bałtyku i Morzu Czarnym, jak również stale dochodzi do incydentów sił lotniczych w kontekście grubości kreski na mapie. Esencją natowskiej agresji przeciwko Rosji był akt napaści na samolot Federacji Rosyjskiej nad Syrią, gdzie natowski samolot w barwach Turcji zestrzelił nieuzbrojony rosyjski bombowiec – kilka kilometrów od linii granicznej w głębi terytorium Syrii, gdzie samoloty te, przebywają legalnie na zaproszenie legalnego rządu w Damaszku.

W samym Sojuszu również nie jest różowo. Konflikt na Cyprze i tradycyjna już rywalizacja grecko-turecka, to beczka prochu, dodatkowo podsycana przez kwestię imigrantów. Niemcy wyraźnie twierdzą, że zbrojenie – wzmacnianie wschodniej flanki, to polityka ukierunkowana na konfrontacje z Federacją Rosyjską i zdecydowanie optują za zachowaniem status quo w tym zakresie. To bardzo ważna orientacja polityczna, którą trzeba brać pod uwagę na naszym kontynencie. Odnawiają się problemy związane z prawno-państwowym statusem Gibraltaru, który po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, będzie poza Unią i Hiszpania nie ukrywa, że ma jednoznaczne zamiary zakończyć brytyjskie panowanie nad tym dużym kawałkiem skały. Co z tego wyniknie, jeszcze nie wiadomo, ale nie można się spodziewać niczego dobrego.

Osobnym problemem, który jest istotny właśnie w kontekście relacji NATO z Rosją, jest sytuacja w niektórych państwach bałtyckich, gdzie hołubi się i gloryfikuje nazistowską przeszłość, niektórych formacji zbrojnych, walczących w okresie II-giej Wojny Światowej przeciwko ZSRR, po stronie faszystowskich Niemiec. Działania te w zestawieniu z jawnym, planowym i systemowym prześladowaniem głównie rosyjskiej mniejszości narodowej w niektórych z tych krajów, to bardzo poważne wyzwanie dla NATO, albowiem nieskończona rosyjska cierpliwość pewnego dnia będzie miała także i swoją granicę. Nie bez znaczenia jest tu także wątek polsko-litewski, albowiem nie jest dla nikogo tajemnicą, że część litewskiej opinii publicznej i tamtejszych polityków, jest skrajnie polonofobiczna i szowinistyczna w swoich zapatrywaniach na nasz kraj. Jest to tym bardziej niezrozumiałe, że przez 26 lat transformacji, zrobiliśmy bardzo wiele, żeby się z Litwinami porozumieć, nawet dawaliśmy im własną broń, dokonaliśmy tam olbrzymiej inwestycji, jednak – słowo nienawiść, często stanowi refleksję Polaków, którzy mieli nieszczęście przebywać na Litwie, zwłaszcza na Litwie właściwej.

Wnioski są niesłychanie złożone. NATO musi pozbyć się myślenia kategoriami blokowymi, chociażby dlatego, ponieważ największe zagrożenie ma dzisiaj w swoich miastach na Zachodzie Europy, to właśnie terroryzmu ludzie boją się najbardziej. Operacje zagraniczne pokazały, że bez amerykańskiej logistyki, wywiadu i elektroniki – NATO jest prawie ślepe i głuche oraz nie może się przemieszczać. Generalnie Sojusz dzisiaj bez wsparcia USA, nie jest w stanie prowadzić wojny w kontekście nawet swojego najbliższego otoczenia. Wiedzą o tym wszyscy, w tym natowscy dowódcy.

Jest to bardzo ważna orientacja, albowiem to np. logistyka zdecyduje o tym, czy państwa europejskie, w ogóle będą w stanie wziąć udział w wyścigu o bogactwa Arktyki.

Dokąd zmierza ten Sojusz? Tego nie wiadomo, na pewno zaś wiadomo, że będzie dużym sukcesem, jeżeli ta organizacja, będąca dzisiaj po prostu dinozaurem i narzędziem realizacji polityki amerykańskiej na świecie – przetrwa.

10 myśli na temat “Szczyt NATO z Rosją w tle

 • 8 lipca 2016 o 05:44
  Permalink

  No to mamy dzień nato (celowo z małych liter) na OP, może to i dobrze, ale raczej szkoda prądu, chociaż podziwiam autora że potrafi tak ciekawie analizować ten – mimo wszystko poważny problem. przypomnienie męczeństwa Serbów jak najbardziej słuszne – KOSOWO TO SERBIA – pomnik Clintona powinien przypominać wszystkim, kto wzmocnił zaplecze innokulturowych terrorystów handlujących organami ludzkimi w Europie. To się nazywa sukces – na miarę człowieka i jego percepcji. Mniej więcej tyle Amerykanie rozumieją z Europy co popsuli na Bałkanach.

  Odpowiedz
  • 8 lipca 2016 o 08:12
   Permalink

   Popsuli? A to zależy z czyjego punktu widzenia.
   Fakty są takie że zamierzony cel osiągnęli.
   Lotniskowiec USS KOSOVO…

   Odpowiedz
 • 8 lipca 2016 o 07:41
  Permalink

  Witam i dziękując za “pakiet o NATO” – polecam codzienne “wstępniaki” AdNovum – ostatnimi czasy w dużej części poświęcane tym wydarzeniom…

  Godny polecenia jest wpis i link – to chyba nie fałszywka?

  KONIECZNIE

  Być może ostatni wywiad generała (jako generała…) Mirosława Różańskiego https://pl.wikipedia.org/wiki/Miros%C5%82aw_R%C3%B3%C5%BCa%C5%84ski – dowódcy polskich sił zbrojnych

  https://marucha.wordpress.com/2016/07/07/gosc-dnia-gen-broni-miroslaw-rozanski-dowodca-generalny-rsz/#more-59130

  A tam m.in:

  Czy jest tak, że wszystko jest ustalone, czy ważne decyzje będą podjęte dopiero w trakcie szczytu?
  – Już od dawno wiadomo, że po każdym szczycie NATO jego uczestnicy ogłaszają sukces. Tym razem może to być rzeczywista porażka. Dziennikarze już piszą, że najważniejsze decyzje już zapadły. Sojusz rozmieści na terenie Polski i państw bałtyckich cztery grupy batalionowe o liczebności ponad 1000 żołnierzy każda. W Polsce będą stacjonowali Amerykanie, na Litwie Niemcy, w Estonii Brytyjczycy, a na Łotwie Kanadyjczycy. Ale to prawdziwa bzdura

  W jaki sposób obecność Amerykanów na terytorium naszego kraju zwiększa bezpieczeństwo Polski?
  – Niestety nowe jednostki NATO na flance wschodniej nie zatrzymają Rosji, bo jeden batalion na Polskę z USA w postaci homoseksualistów i transseksualistów [brawo, generale! – admin] to kpina. Wyceniając nas na jeden batalion, po prostu nas ośmieszono. Ponieważ obronę organizuje się albo na poważnie, albo nie ma potrzeby organizować jej wcale

  Czy Lt. Gen. Ben Hodges powiedział prawdę na temat niemożliwości przeprowadzenia skutecznej obrony państw bałtyckich przez NATO przed Rosją?
  – Dziękuję za prawdę Generale Hodges! Pan Generał w ten sposób podsumował ćwiczenia Anakonda, zwracając uwagę na problemy logistyczne i komunikacyjne, w tym w kwestii szczególnie ważnej – tajnej łączności. Jeżeli tak wysoki rangą wojskowy stwierdza, że nie bylibyśmy w stanie, jako NATO w ogóle zdążyć przyjść z pomocą tym krajom, to znaczy, że gwarancje NATO były i są nie tylko papierowo-fikcyjne, ale prawdopodobnie nawet nie są warte papieru, na jakim zostały napisane

  Czy prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama chce przejść do historii jako odnowiciel NATO?
  – To kompletna bzdura, bo Polska to też NATO, ale Barack Obama nie potrafi wskazać Polski na mapie świata. A już po wpadce Kejkuciej zrozumieliśmy, że Waszyngton traktuję Polskę jak republikę bananową, poligon doświadczalny, składowisko złomu, wysypisko śmieci… a nawet swoje eksterytorialne terytorium na półkuli wschodniej.
  Z naszego niemałego kraju między Odra i Bugiem pozostał już tylko szyld. Polskie postokragłostołowe reżimy uczyniły z Polski wasala Ameryki. Nasi politycy przepoczwarzyli się w sparaliżowanych strachem i kompleksami chłopców na posyłki. Nie mogę już patrzeć na zdjęcia naszych serwilistycznie uśmiechających się prezydentów i premierów poklepywanych przez amerykańskich wiceprezydentów, kongresmenów i drobnych dyplomatów, którzy nie potrafią odróżnić Słowacji od Słowenii i Gruzji od stanu Georgia.

  azazel44 , Lipiec 7, 2016 at 14:08

  https://adnovumteam.wordpress.com/2016/07/07/wojna-domowa-na-ukrainie-7-07-2016r-502-dzien-od-nowego-rozejmu/comment-page-1/#comments

  PS
  Ucieczka Brytyjczyków z tonącego “USS Europa” to mały pikuś przy tym co się może dziać jeżeli padną banki Włoch (a to trzecia gospodarka Unii)…

  Domek z kart się sypie a dodatkowo bardzo interesujące są wizyty Kerrego w Gruzji i na u’Krainie.
  Jezeli wizyta w Kijowie mogła mieć jakieś uzasadnienie to jednodniowy pobyt w Gruzji?

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 8 lipca 2016 o 10:25
  Permalink

  Podaję jak swego rodzaju curiosum 🙂 w “sieci rosyjskiej’
  huczy od kilku dni niczym w ulu – brak słów na potępienia na zachowanie i postępki
  rosyjskich “czekistów – wypuskników”. :)(większość dostała kopa w doope – pewnie zasilą szeregi rosyjskich ‘demokratów”).
  Internauci piszą – “szkoda że Feliks tego nie widzi”…
  Myślę że morale Armii Rosyjskiej jest na innym poziomie,
  no bo jeśli takie jak “kagiebowców”(Федеральная служба безопасности Российской Федерации, ФСБ) to Rosja winna natychmiast
  wypowiedzieć wojnę NATO – by za chwilę poddać się,
  czyli przyjąć warunki bezwarunkowej KAPITULACJI
  Armii i Państwa…a Nawalny pospołu z Chodorkowskim
  zostaliby natychmiast mianowani przez CIA na lokalnych i lojalnych kacyków poszatkowanej FR. 🙂

  https://www.youtube.com/watch?v=hwdTUpKzQoE

  Odpowiedz
 • 8 lipca 2016 o 11:26
  Permalink

  Rosja ma coraz mniej pieniedzy. Rewolucja a raczej bunt oligarchii może nastąpić juz za rok. Putin walczy o życie i z tego powodu jest gotów do zrobienia głupoty aby skierować niezadowolenie Rosjan przeciw innym. Miejmy nadzieję, że ruszy na Ukrainę albo nawet Białoruś. Bo gdy ruszy na państwa bałtyckie my nie bedziemy mieli innego wyjścia jak pomóc tym państwom. W przeciwnym razie NATO się rozpadnie i trochę czasu po chwilowym uspokojeniu sytuacji staniemy w obliczu rosyjskiej agresji. Osamotnieni. I chociaż odeprzemy agresora to jednak zostaniemy cofnięci w rozwoju. Aby ten scenariusz się nie sprawdził w państwach bałtyckich musi być armia NATO i to nie żadnych Niemców czy Francuzów tylko Amerykanów, Brytyjczyków i Polaków.

  Odpowiedz
  • 8 lipca 2016 o 13:50
   Permalink

   Na takiego jak ty wystarczy,ewentualnie zamiast na OP,wpłacę na fundusz niepełnosprawnych rusofobów.

   Odpowiedz
  • 8 lipca 2016 o 21:38
   Permalink

   Czas szybko płynie. Więc zapraszamy
   “panie-analityk” 08.07.2017 na OP. Zobaczymy jaki z “pana” wieszcz.

   Odpowiedz
 • 8 lipca 2016 o 12:52
  Permalink

  …jak haniebne bombardowanie Belgradu i innych miast Serbii, o którym jakoś nikt dzisiaj nie chce pamiętać.
  PAMIĘTAMY! Także o HANIEBNEJ roli Mazowieckich
  czy “innych” Kwaśniewskich…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.