Polityka

Sytuacja zmierza ku nowej normalizacji, czyli jak się kończy na Ukrainie demokracja

Rozmowy pana Siergieja Ławrowa z jego amerykańskim odpowiednikiem, w których pojawiło się zbliżenie stanowisk w kwestiach ryzyka związanego z powstaniem irańskiej broni jądrowej oraz działalnością tzw. państwa islamskiego w Iraku i Syrii – to prawdopodobnie wprowadzenie do przełomu w patowej sytuacji jaka została sztucznie wykreowana wokoło dramatu rozgrywanego na Ukrainie.

Zachód tym razem doskonale wie, że przekombinował. Krew ukraińskich patriotów zamordowanych – przez ciągle w znacznej mierze nieznanych sprawców – poszła na marne. Powoli świadomi Ukraińcy zaczynają załamywać ręce, ponieważ widzą jak ich wspaniały kraj i niesamowicie doświadczony przez historię Naród został brutalnie okłamany i wykorzystany do realizacji nie swoich celów! Ukrainą dalej rządzą oligarchowie, którzy prawdopodobnie umocnią swoją władzę w wyniku wyborów 26 października – w stopniu dotychczas nieosiągalnym. Wcześniej na Ukrainie mieliśmy dwa generalne obozy, w których frakcja skupiona wokoło Partii Regionów – równoważyła nacjonalistyczne i narodowe zapędy, dając Ukrainie stabilizację polityczną. Dzisiaj tych ludzi nie ma, przeważnie są zastraszani, wrzucani do kontenerów ze śmieciami, ich rodziny dostają ostrzeżenia od radykałów – co więcej, dwa obwody praktycznie będące matecznikiem Partii Regionów nie wezmą udziału w wyborach, czego władza w Kijowie nie chce w żadnej mierze zrekompensować. W efekcie w nowym parlamencie Ukrainy – już bez Doniecka i Krymu – będziemy mieli nadreprezentację nacjonalistów i prawdopodobnie ekstremistów oraz tych, którzy przybiorą antyrosyjskie i narodowe barwy, żeby ukryć swoje oligarchiczne pochodzenie. Już w ukraińskiej blogosferze i rzeczywiście niezależnej prasie pojawiają się stwierdzenia, że nową Radę Najwyższą będzie można nazwać po prostu „Zapleczem oligarchów”. Tak właśnie kończy się na Ukrainie demokracja – podsumował jeden ze znajomych Ukraińców na co dzień żyjący w Polsce.

Tymczasem zbliża się zima, Ukraina uzależniona od gazu ziemnego wie już, że to będzie zimna – zima, w tym roku. Nie da się bowiem nie płacić rachunków za gaz, przy jednoczesnym pobieraniu jego zasobów. Zwykli Ukraińcy patrzą na sytuację z przerażeniem, ponieważ oni ZAPŁACILI SWOJE RACHUNKI ZA GAZ, tylko ich państwo zamiast uregulować należności u rosyjskich dostawców, wolało wydać pieniądze na wojnę domową – oczywiście zwalając wszystko na poprzednią ekipę rządzącą. Jednak ludzie nie będą mieli gazu, chociaż za niego zapłacili – sytuacja jest patologiczna z punktu widzenia zwykłego mieszkańca Kijowa. Nie da się ogrzać narodowymi przyśpiewkami! Nawet najwięksi radykałowie szybko to zrozumieją, jeżeli tylko mają żony i małe dzieci lub starszych rodziców.

Zachód nie pomoże Ukrainie nie zamarznąć, ponieważ nie ma takich technicznych możliwości. Można nieco próbować wesprzeć – czego doskonałym świadectwem jest zniknięcie praktycznie wszystkich kotłów węglowych do instalacji w domach jednorodzinnych ze składów budowlanych w Polsce południowej. Jednakże nawet do takiego kotła coś trzeba włożyć, żeby zapłonęło, powietrzem się nie da palić. W ujęciu makro może to oznaczać dewastację środowiska naturalnego oraz bardzo nieefektywne gospodarowanie posiadanymi zasobami. Zresztą już same sygnały o tym, że Ukraina zakontraktowała dostawy węgla drogą morską (około 1 mln ton) – to coś niesamowitego, no ale takie są koszty wojny domowej na którą zdecydował się pan Poroszenko, a nie Rosja, ani nie Europa.

Im szybciej do Ukraińców dotrze, że sami sobie zbudowali ten stan, w którym obecnie się znajdują, tym być może szybciej dojdzie do przewartościowania we władzach tego kraju. Być może doczekamy ich odpowiednika Trybunału Stanu dla panów Turczynowa, Jaceniuka i Poroszenki – za ich udział w zamachu stanu oraz decyzje po przejęciu władzy, w tym tą haniebną i ludobójczą pacyfikację Donbasu i oczywiście inne zbrodnie jak ludobójstwo w Odessie z 2 maja br., o którym świat woli milczeć.

Nie można mieć złudzeń. Obecnie wszystko zmierza w tym kraju w kierunku zakonserwowania szaleństwa i nienormalności jako stanów pożądanych i standardowych, przy czym będą one podane ładnie, w garniturach, przez poważnych ludzi lansujących się na mężów stanu odmieniających słowa Ukraina i patriotyzm przez wszystkie przypadki. Próby gloryfikowania OUN/UPA jako strony walczącej w II Wojnie Światowej o niepodległość państwa ukraińskiego skończą się w ten sposób, że Ukraina zostanie uznana za alianta III rzeszy Niemieckiej. To naprawdę dramatyczny wyróżnik historyczny, powodujący już nie tylko odcięcie się od chwały radzieckiej historii zwycięstwa nad hitlerowskim faszyzmem, ale przede wszystkim – niebezpieczna afirmacja dziedzictwa historycznego, które po prostu chwalebne nie było i nie jest. Nie wiadomo jak powiedzieć Ukraińcom, przy całym szacunku dla ich rozumienia historii i samodzielnego doboru narodowych bohaterów, ale z pomagierami Hitlera na sztandarach do Europy oni nie wejdą. Z pewnością dopiero czeka nas konfrontacja historyczna, która nie tyleż będzie bolesna, co po prostu smutna, albowiem ich nacjonalizm ma na sumieniu świeże trupy, do tego jeszcze teraz dał się zaprząc w mechanizmy, które uczyniły z niego groźne i bezwiedne narzędzie na rzecz zniszczenia i nienawiści. Szkoda tych czterdziestu kilku milionów ludzi! Ich marzeń! Ich pragnień!

Zachód chcąc pojednania z Rosją – zmusi Ukrainę do przynajmniej milczenia, tak żeby nie komplikowała dalej sytuacji. Ukraina będzie się wewnętrznie wypalać, ten kraj czeka szereg różnych procesów, które będą zachodzić równolegle i naprzemiennie, to nie będzie miało nic wspólnego z demokracją, ponieważ kontrolę nad mikroprocesami na dole przejmą usłużni oligarchom działacze. Zachód będzie na to spoglądał z przerażeniem, ponieważ tam nie tylko nie będzie standardów, ale najnormalniej jak się tylko da zostanie usankcjonowany system oligarcha-klienci. Kraj posiadający strukturę oligarchiczną (lub klanową) nie zbuduje nigdy społeczeństwa obywatelskiego i nie ma czego szukać w Unii Europejskiej (z wyjątkiem wyjątków).

8 komentarzy

 1. Bardzo dobrze napisane!!!!

  Dodał bym od siebie, że niestety polskie władze walnie przyczyniły się do tej ukraińskiej katastrofy!

  Na naszych oczach duży, bogaty, europejski kraj staje się jakimś dzikim bantustanem, w którym za chwilę każdy będzie walczył przeciwko każdemu, z oazą spokoju pod nazwą “Krym” i wyspą która może jeszcze niespokojna ale ma już ciepło w kranach i kaloryferach. Oczywiście chodzi o Donbas!

  Ale problem jest szerszy, o czym pisze wciąż i do znudzenia!

  Polska i Polacy będzie pić to nawarzone z naszego rządu udziałem piwo!!!!

  Europa niedługo już znajdzie kozła ofiarnego co to spowodował! Bo to Polski rząd nie zachowywał się umiarkowanie jak rządy Czech, Słowacji czy Węgier ale podjudzał i pobrzękiwał szabelką!

  Obawiam się że Europa tego nie zapomni da nam wymiernie znać do czego Polska doprowadziła!

  Obawiam się też BARDZO (!!!) reakcji bandero-faszystów, którzy postawieni pod ścianą znajda sobie wroga jakim dla nich od ZAWSZE była Polska i Polacy!

  Nie wykluczam przenikania przez granice grup dywersyjnych, i takich zbrodni w naszym kraju o jakich jeszcze żeśmy w najgorszych koszmarach nie śnili!

  Obym był złym prorokiem!

 2. Ja bym polskim politykom ktorzy calowali się z banderowcami na majdanie radził trzymanie się z daleka od smietnikow bo bezsilność i nienawiść ich ukraińskich braci obroci się przeciw nim.
  Za to, ze ich działalność i wypowiedzi naruszyly fundamenty polskiej narodowej racji stanu, powinni być postawieni przed trybunałem stanu. To ich działania wobec Rosji, inspirowane zza oceanu, niebezpiecznie zachwialy pozycje Polski w Polityce europejskiej z konsekwencjami na co najmniej dziesiątki lat, podczas gdy stosunki mocarstw ulegna normalizacji w przeciagu kilku miesiecy. Usunięcie Polski jako koniecznego i waznego elementu polityki wschód-zachód, w rezultacie nieodpowiedzialnej polityki rzadu, jest bezpośrednim zagrożeniem jej istnienia.

 3. Panowie Kodłuch i Kalen,jak zwykle zresztą ,racja jest
  po Waszej stronie,i na dziś jeszcze nic z tego splotu i ponurej
  groteski nie wynika – jeszcze siłą rozbiegu władze
  w Warszawie- w Kijowie widzą sojusznika – do strawienia i nazista,
  byle był aktywnym wrogiem świata rosyjskojęzycznego!

 4. UKRAIŃSKA POWSTAŃCZA ARMIA I 14 GALICYJSKA DYWIZJA STRZELCÓW TO POLSKI PRZEDNIA STRAŻ I ZBROJNY HUFIEC NASZ!
  WIELKA UKRAINA = WIELKA POLSKA = KRÓLESTWO GALICJI I LODOMERII = UKRAINA Z SARATOWEM, WORONEŻEM, LIPIECKIEM I BIAŁĄ WIEŻĄ!

  • Czleku w twoim wypadku najlepiej pomaga zimny kompres z octem na czolo(jezeli masz czolo).

  • Bronisławie…(ładne słowiańskie imię),co słychać
   za murem??(szpitalnym),no wiesz…druga ewentualność
   – neobanderowiec!! Doprawdy, nie wiem z kim “piszę”,
   – imbecylem czy neorezunem!Tfu, zgiń,przepadnij!
   A bardziej strawny – do przełknięcia byłby “zwykły,
   normalny imbecyl”. Mam nadzieję,iż tak jest w konkretnym
   przypadku – mamy do czynienia z wspomniana jednostką
   chorobową.

 5. … Bandera i OUN-UPA dotarły już nawet do szkolnych plecaków: kilka dni przez rocznicą świat dowiedział się, że już najmłodsze ukraińskie dzieci będą indoktrynowane ideologią neobanderowców. Podręczniki, z których dzieci uczyć się będą alfabetu, nafaszerowane są symboliką UPA, i opowiadają fabułę o młodym ochotniku w szeregach UPA, walczącym przeciwko Rosjanom. Pod poszczególnymi literami alfabetu kryją się hasła i treści, które bez problemu uznać można za typową „szkołę nienawiści”. To już drugie wydanie tego podręcznika: pierwsze trafiło do szkół jeszcze za prezydenta Juszczenki, po zwycięstwie Janukowycza w kolejnych wyborach zostało jednak wycofane.

  Kult UPA to nie margines

  http://www.mysl-polska.pl/node/239

 6. Jak wynika z informacji niżej zamieszczonej “ukrainę,
  zachodnią banderowską” należy omijać “szerokim łukiem”
  dotyczy także piszących na OP…niektórzy chyba(jeszcze)
  bywają “tam”!!

  Xportal.pl: Na czarnej liście Poroszenki!

  http://xportal.pl/?p=17012

  Proponuję zwrócić uwagę na padające zwroty ukrów
  w odniesieniu do Polaków!!

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.