Sytuacja geopolityczna ewoluuje w kierunku kolejnego poziomu chaosu (cz.2)

graf. red.

Na pandemii wyraźnie zyskują Chiny, pierwsze wyszły z chaosu, pierwsze zdusiły pandemię. Pomógł ZAMORDYZM! Pomogło centralne sterowanie! Pomogło zdecydowanie władz, które zamiast malować kredkami na asfalcie serca, zdecydowały się na brutalne działania. Dzisiaj mają mieć wzrost 6% PKB. Ale to jeszcze nie pokazuje skali w jakiej właśnie odskakują światu. Otóż, kontrolując własną walutę, są w stanie jeszcze bardziej pompować bogactwo z Zachodu do siebie. Jeżeli jeszcze tego nikt nie zauważył, to już dzisiaj Zachód nie ma Chinom nic do zaoferowania poza technologią, jak również wysokiej jakości żywnością. Chińczycy nie potrzebują dóbr przetworzonych z Zachodu, poza niemieckimi samochodami, które uwielbiają, ale oczywiście produkowane na miejscu – u siebie.
Ponieważ wielki przywódca zachodniego świata ma nadal szokujące problemu u siebie, generalnie kompromitujące jego państwowość. To nie jest zdolny do projekcji siły, poza tą najbrutalniejszą, bo jego aparat projekcji przemocy jest jeszcze silniejszy, jeszcze groźniejszy i jeszcze bardziej śmiercionośny. Do póki oni tam się nie pozbierają na tyle, że nie będzie trzeba przy pomocy kilku batalionów wojska pilnować centrów władzy przed rozczarowanymi establishmentem patriotami. Wszystko będzie możliwe, a nawet więcej – bo może zdarzyć się cały szereg rzeczy niemożliwych do przewidzenia. Nie bez powodu wojna Azerbejdżanu ze zbuntowanym Górskim Karabachem miała miejsce w czasie największego kryzysu amerykańskiej władzy. Podobne procesy dzieją się równolegle na całym świecie, dochodzi do wielu nowych „małych porządków”, przetasowań rzeczywistości na nowo. Jednym z takich procesów jest dokończenie niesłychanie ważnej dla Europy inwestycji w Nord Stream 2, która zapewni Unii Europejskiej prawie nieskończone ilości taniej energii z naturalnego gazu. Stany Zjednoczone przeciwstawiły się tej inwestycji, w celu realizacji własnych interesów ekonomicznych, jak również dla powstrzymania procesów porozumienia i współpracy pomiędzy Unią Europejską a Federacją Rosyjską. Dzisiaj widać, że Amerykanie są za słabi na dalsze skuteczne blokowanie tej inwestycji, co samo w sobie było czymś więcej, niż pogwałceniem suwerenności państw europejskich i imperializmem prawnym. To po prostu była kpina ze zdrowego rozsądku. Miejmy nadzieję, że ta niezbędna dla bezpieczeństwa Europy inwestycja będzie bezwłocznie dokończona i wszyscy zainteresowani będą z niej czerpać korzyści.
Nie należy się jednak spodziewać, że Amerykanie łatwo odpuszczą. Bardzo umocnili się w Europie Środkowej, w tym w naszym kraju. Co prawda obecna administracja może uważać rządzących naszym krajem za oszołomów, ale w praktyce powoduje to, że sytuacja staje się jeszcze bardziej niebezpieczna. Ponieważ mogą chcieć zagrać naszym krajem, dając lokalnym kacykom okazję do wykazania się kreatywnością i miłością do wielkiego brata. Oczywiście, jeżeli to się nie uda i wyjdzie z tego wielka i piękna katastrofa, najlepiej pełna patosu i powodów do urojonej chwały na kolejne pokolenia, to nic złego się nie stanie. Wszyscy dostaną ostrzeżenie i sytuację ustawi się na nowo, tak jak to już nie jeden raz robiono.
Miejmy jednak nadzieję, że to Chiny i Bliski Wschód, będą bardziej przyciągać uwagę strategów wielkiego brata, niż nasz biedny, zapóźniony cywilizacyjnie i wysoce niebezpieczny region. Głupia sprawa, że znowu możemy opierać swoje bezpieczeństwo TYLKO na wierze, ale do tego doprowadziło 30 lat polityki „robienia łaski”.
Jeżeli ktoś zna jakiś sposób na to, żeby nasi rządzący przestali WIERZYĆ, a zaczęli myśleć, planować i grać – to niech podpowie. W tej chwili jesteśmy w sytuacji bardzo podobnej do tej, po Monachium. Oto zamieszano w kotle i oto szykuje się nowe nalewanie zupy z kotła. Zupy jest mało, misek jest sporo, a niektóre są większe i głębsze. Jak na tą chwilę jesteśmy nie tylko bezbronni, ale nie do końca wiadomo jak zredefiniować istniejące sojusze. Nie można bowiem chcieć należeć do europejskiego domu, który jest podstawą naszego dobrobytu gospodarczego, a zarazem działać przeciwko europejskim interesom, przyczyniając się do destabilizacji całego regionu – rzeczywiście międzymorza.
Proszę to właściwie zrozumieć. Tu nie ma suwerenności na poziomie wyższym, niż kupowanie moździerzy dla wojska. Nikt nie pozwoli nam na to, żebyśmy mogli REALNIE zagrozić porządkowi regionalnemu. W tej chwili komunikujemy naszym sąsiadom, że – tak bardzo im nie ufamy, że wolimy realizować interesy globalnego mocarstwa, które dąży do uniemożliwienia współpracy na naturalnych i opłacalnych dla wszystkich kierunkach. Nie można być takim lekkoduchem, żeby wierzyć w to, że wszystkim będzie zależeć na przekonaniu nas, że malowanie serc na asfalcie kredkami jest najwyższą formą wsparcia jakiej potrzebujemy.
Na dzisiaj – nie wiadomo – co się wyłoni z tego kryzysu. NATO, Unia Europejska, OBWE, a nawet ONZ, czy WHO – to już narzędzia przeszłości. Teraźniejszość to próba sił, a przyszłość jest nieznana. Proszę nie oczekiwać ustępstw czyimś kosztem – dla naszych interesów, a tym bardziej dla interesów cudzych, które staramy się właśnie wekslować. Naprawdę niewiadomo dlaczego!

22 komentarze do “Sytuacja geopolityczna ewoluuje w kierunku kolejnego poziomu chaosu (cz.2)

 • 9 marca 2021 o 05:00
  Permalink

  Słuszny artykuł i brutalnie szczere wnioski.

  Odpowiedz
 • 9 marca 2021 o 06:28
  Permalink

  Wyłamią się z szeregu to ich wymienią na innych. Kolejka do robienia łaski jest długa z lewa i prawa a i dworek by się jakiś przytuliło.

  Odpowiedz
 • 9 marca 2021 o 09:25
  Permalink

  W pełni się zgadzam w trudnych czasach Europa potrzebuje stabilnych dostaw energii, a finansowanie terrorystów lub drenowanie amerykańskich zasobów naturalnych jest najdelikatniej mówiąc nierozsądne. Powinniśmy kupować gaz w pewnych źródłach, które gwarantują dostawę bez komplikacji. Jeżeli Rosja dostarcza gaz o 1/3 tańszy dla Unii Europejskiej, niż dla nas to czy my jesteśmy w Unii, czy może na coś się znowu nie załapaliśmy? Dlaczego my mamy droższy gaz od Niemców?

  Odpowiedz
  • 9 marca 2021 o 10:49
   Permalink

   Bo my jesteśmy w stanie wojny z Rosją – tak to przynajmniej przedstawiamy na arenie międzynarodowej. Prawdziwy dramat polega na tym, że Amerykanie faktycznie mogą nami coś poważnego sprowokować w tej części Europy, jeżeli tylko uznają, że to będzie się im strategicznie opłacać. Co gorsza u nas wszystkie liczące się siły polityczne popadły w jakiś amok i konfrontację z Rosją uznają za naszą rację stanu. Sami więc w nie naszym interesie szukamy guza i wkładamy palce między drzwi, a później znowu będzie płacz – jacy my biedni i kolejny raz zdradzeni…

   Odpowiedz
   • 9 marca 2021 o 15:42
    Permalink

    @Niechodzący … “Bo my jesteśmy w stanie wojny z Rosją – tak to przynajmniej…”

    Dokładnie!! Wystarczy wsłuchać się w narrację polskojęzycznych generałów, nb. tych co to szlify
    oficerskie otrzymali w czasach Polski Ludowyj …. jeszcze za Gierka.

    ” Sami więc w nie naszym interesie szukamy guza i wkładamy palce między drzwi, …”
    Ależ, Drogi Panie TO NIE – MY.

    TO – ONY. Rosjanie, przynajmniej ci co mają jakiś wpływ na politykę, a przynajmniej interesują się
    historia i polityką, doskonale znają temat. BA! Swego czasu poruszał problem A. G. Łukaszenka,
    a i W.W.Putin, kiedyś ujął sedno problemu!

    Odpowiedz
 • 9 marca 2021 o 11:59
  Permalink

  Od zarania osią światowej polityki mitralnego kartelu US/NATO było i jest zniszczenie Rosji. Niezależnie od systemu politycznego w niej istniejącego. Dziś do tego konfliktu doszły Chiny, tworząc w ten sposób dwubiegunowy układ w każdej chwili narażony na wybuch i obopólne zniszczenie nuklearne. Na szczęście dla świata polityka pana Putina stworzyła z Rosji potężne doskonale uzbrojone mocarstwo zdolne do zadania druzgocącego ciosu odwetowego. Chiny natomiast wysforowały się na czoło jako niezależne mocarstwo ekonomiczne, górując pod każdym względem nad rozpadającym się i gnijący cym imperializmem amerykańskim. Według fachowców mamy nową Zimna Wojnę II. http://www.informationclearinghouse.info/56428.htm Tym razem zwycięzcą w niej nie będzie tzw cywilizacja zachodnia, która w oczach chyli się ku upadkowi, ale wielkie imperium euroazjatyckie. Polska w tej rozgrywce nie ma żadnych szans. W rozwoju cofnęła się do epoki przedrozbiorowej, co doskonale opisał profesor Adam Leszczyński w książce “Ludowa Historia Polski” https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4939197/ludowa-historia-polski Aż cuchnie z niej odorem zgnilizny.

  Odpowiedz
 • 9 marca 2021 o 16:44
  Permalink

  Niestety takie są smutne fakty.
  Pierwsza sprawa:
  “Dzisiaj widać, że Amerykanie są za słabi na dalsze skuteczne blokowanie tej inwestycji, co samo w sobie było czymś więcej, niż pogwałceniem suwerenności państw europejskich i imperializmem prawnym. To po prostu była kpina ze zdrowego rozsądku.”
  – wkrótce może się karty odwrócą i kraje świata będą nakładać sankcje na byłego hegemona, aby ponownie nie niszczył świata. MTK może wszcznie postępowanie karne w sprawie zbrodni popełnionych przez tego szatana światowego? Niczego wykluczyć nie można.

  Druga sprawa:
  “Jeżeli ktoś zna jakiś sposób na to, żeby nasi rządzący przestali WIERZYĆ, a zaczęli myśleć, planować i grać – to niech podpowie. W tej chwili jesteśmy w sytuacji bardzo podobnej do tej, po Monachium”.
  – kluczem do zmiany mentalności Polaków jest całkowite usunięcie lub zmarginalizowanie Kościoła dominującego i jego religii okupacyjnej w Polsce, aby nie miała wpływu na tworzenie ograniczeń poznawczych u młodych pokoleń oraz nie była V kolumną zachodniego imperializmu i ośrodkiem zdrady, agentury dla obcych służb, jak to miało miejsce w PRL.
  Ale to sprawa przyszłości, bo na dziś jesteśmy w takiej kosmicznej kościelno-styropianowej czarnej dziurze, która może nas rozerwać na strzępy. Tylko Polska laicka i słowiańska bez obcych wpływów religijnych i kulturowych, które destrukcyjnie wpływają na Polskę i Polaków od ponad tysiąca lat, może będzie mieć szansę za kilka pokoleń coś znaczyć, wtedy można będzie myśleć o odzyskaniu suwerenności, gdy elity zaczną myśleć zamiast się modlić, tak samo naród.

  Trzecia sprawa. Post-styropianowe “jaśnie państwo” nie potrafi nic innego i najlepiej mu wychodzi robienie „łaski” hegemonowi i zachodnim imperialistom. Oni z tego żyją w zasadzie od wieków i mają to w swoich wypaczonych genach. Nie ma większej dla nich kary za nikczemności jakie popełnili przeciwko Polsce Ludowej, jak ich obecne uzależnienie od hegemona i konieczność robienia “łaski” w różnych pozycjach horyzontalnych z nadstawianiem tyłka włącznie.
  Cierpi na tym naród, ale jak naród dozna oświecenia co jest przyczyną tego cierpienia to zostaną pozamiatani na śmietnik historii. Gdy ludy świata będą odzyskiwać honor i zaprzestaną współpracy z bandytami, to nie będą mieli innego wyjścia, jak zamknąć się na swoim podwórku i paść swoje krowy, przepraszając Indian że w ogóle jeszcze żyją. Już w zasadzie prominentna inteligencja hegemona widzi, że utrzymywanie baz na świecie przynosi odwrotny skutek, bo tracą wpływy i opinia społeczności światowej się od nich odwraca.

  Józef Kossecki o sponsorowaniu Solidarnosci, o JKM, PO, PiS
  ”Polska “opozycja demokratyczna” była finansowana przez CIA w latach 80, więc teraz jako rządzący muszą się odwdzięczać amerykańskim sponsorom, nawet za cenę szkodzenia Polsce i Polakom: (…) Prawdopodobnie solidaruchy muszą posłusznie spełniać wolę swojego amerykańskiego mocodawcy, bo tenże dał im ultimatum: albo będziecie robić co wam każemy albo Polacy dowiedzą się, jak była “uzyskiwana wolność” od sierpnia 1980 roku.” https://www.youtube.com/watch?v=FV3n2Ravdgw
  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/40-mln-dolarow-dla-solidarnosci-jak-cia-wspomagala-polska-opozycje/vpej2f4,79cfc278

  Rosyjski kompleks Polaków
  https://kresy.pl/publicystyka/rosyjski-kompleks-polakow/
  Autor celnie to opisał, ale ja dodałbym jeszcze, że ten kompleks jest napędzany i sterowany przez wykluczone intelektualnie „jaśnie państwo” nie mogące darować Rosjanom wyzwolenia ludu polskiego z feudalizmu po wojnie i przegranej przez nich w gruncie rzeczy wojnie. Jaśnie państwo przegrało swój byt lokując uczucia na zachodzie. Zostali przez zachód wyrolowani, a jeszcze im służą. Tylko durnie tak postępują.

  Zwykły przeciętny Polak, gdy dowiaduje się prawdy zmienia zdanie na temat Rosji, no chyba że jest potomkiem bękarta jakiegoś „jaśnie pana”, więc może mieć genetyczne obciążenia rusofobią, czego wykluczyć się też nie da, bo wszystkiego wpływami propagandy też nie można wytłumaczyć.

  Odpowiedz
  • 10 marca 2021 o 08:19
   Permalink

   Trzeba to było napisać. Może parę polskich umysłów dozna “odruchu spłoszonej błogości” [Stachniuk]. Może jeszcze nie jest dla nas zbyt późno.

   Odpowiedz
 • 9 marca 2021 o 19:30
  Permalink

  Ważne, BO wczoraj był “8.03”… TO 8.03.1981 r. w tzw. ‘karnawale “Solidarności” Polscy Patrioci ze ZP “Grunwald” (AK-owcy, Al-owcy, narodowi komuniści, narodowe skrzydło Solidarności)
  przypomnieli rodowody komunistycznych katów tym razem przystrojonych w “solidarnościowe piórka karnawałowe”, wieszając tablice pamiątkową ku pamięci zamęczonych w ubeckiej, komunistycznej katowni na ul. Koszykowej. Ajjjjjjjjjjjj! Jaki był gieeewałt! Sie pamięta. 🙂

  Rekomenduję:

  Marcin Hagmajer: Ryszard Gontarz – rewolta marcowa1968 pozwoliła Polakom poznać prawdę o syjonistach https://www.youtube.com/watch?v=SoW4r_zJBx8&t=3528s ☺️

  W nawiązaniu:

  Сионизм Тайное и явное Документальный фильм 1973 г 😉

  https://www.youtube.com/watch?v=MtR5KFhs8As&t=4s

  https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%B0%D0%B9%D0%BD%D0%BE%D0%B5_%D0%B8_%D1%8F%D0%B2%D0%BD%D0%BE%D0%B5_(%D0%A6%D0%B5%D0%BB%D0%B8_%D0%B8_%D0%B4%D0%B5%D1%8F%D0%BD%D0%B8%D1%8F_%D1%81%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%B2)

  Bonus:

  W Rosji największymi obrońcami,miłośnikami i zwolennikami Armii ROA generała Własowa jest środowisko moskiewskich żydów.Demokratów i fanów Praw Człowieka.A robią to tak nachalnie że słuchając czasami to aż się dziwię że tak zupełnie się nie krępują.
  Kilka lat temu jeden z niech,nijaki https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%BE%D0%B7%D0%BC%D0%B0%D0%BD,_%D0%9B%D0%B5%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D0%B4_%D0%AF%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%BB%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%87 (postać publicznie znana) wygadywał takie herezje że zdenerwował pewną dziennikarkę która napisała na swoim blogu:”niepotrzebnie Armia Czerwona tak się uwijała bo gdyby w swoim czasie zrobiono abażur z rodziców Gozmana to dziś byłby święty spokój”. 🤣 – Inteligentna żurnalistka.
  Rzeczony wpadł w histerię że niby jest ofiarą antysemityzmu ale wzbudzał tylko śmiech, a ksywa “abażur” przylgnęła do niego jak ulał. 😏

  https://www.google.com/search?q=%D0%93%D0%BE%D0%B7%D0%BC%D0%B0%D0%BD+%D0%B0%D0%B1%D0%B0%D0%B6%D1%83%D1%80&client=firefox-b-d&sxsrf=ALeKk00amvKfjtApOgg_RTx7MxCWGW9P7A:1614767626416&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwimrJGW9pPvAhXqo4sKHcNPC9QQ_AUoAXoECAQQAw&biw=1467&bih=721#imgrc=JcpBFNzRrgEXDM

  Paka

  Odpowiedz
  • 9 marca 2021 o 23:28
   Permalink

   @krzyk58

   Brak słów, skąd się biorą takie mendy gloryfikujące zdrajców? Może wykonuje zlecenia zachodnich imperialistów, aby rozbijać moralnie naród rosyjski?
   No ale u nas też nie brakuje tych co gloryfikują kolaborantów faszystowskich spod znaku NSZ. Na czyje zlecenie to robią i po co, z grubsza wiadomo?

   Odpowiedz
   • 10 marca 2021 o 15:01
    Permalink

    @Miecław. “No ale u nas też nie brakuje tych co gloryfikują kolaborantów faszystowskich spod znaku NSZ.”
    No właśnie TY jesteś jednym z nich tylko że a’reburs! Uprawiasz retorykę “naszych” stalinowców.

    Dalej nic nie czaisz?

    Sława NSZ, sława AL …itd. precz z “tymi” komunistami”, “liberałami” aktualnie w drugim i trzecim wcieleniu (pokoleniu).

    Odpowiedz
   • 10 marca 2021 o 17:32
    Permalink

    Cd. Соловьев о профессиональных предателях России: “Их задача свернуть страну обратно в 90-е” https://www.youtube.com/watch?v=Iwj0AgPAbbQ&t=1s
    Posłuchaj uważnie co (w temacie) Sołowjow ma do powiedzenia, Gozman i inny wymieniony z nazwiska komuszek, noo “młodociany”, czyli komsomolec. Gozman chwalił się swego czasu że “w partii’, nigdy nie był i ja mu wierzę na słowo 🙂 takim jak Gozman w CCCP wystarczyło do robienia
    kariery … pochodzenie. Woot. No i ten b. komuszek ( o którym wspomina Sołowjow, nadaje z Pragi (czeskiej) na falach “radio swoboda”. No, i nie należy zapominać że Sołowjow miał (ma) w życiorysie wątek liberalny. Jest zdeklarowanym antystalinistą, co wynika z racji pochodzenia etnicznego (‘brat po krowi’ różnych) Gozmanów. 🙂 “antystalinist” pierwszej gilzy”!
    A tak naprawdę poza niezłą retoryką ten człowiek (prawie) w niczym nie odbiega in plus, od swoich braci po krowi – Gozmanów. 🙂 https://zen.yandex.ru/media/id/5dec7d11b477bf00aded1605/patriotizm–poslednee-pribejisce-negodiaia-5ec8cd07f66e3c72366a467f jeszcze jeden link: https://zen.yandex.ru/media/rusidea/komu-slujit-evreiskii-russkii-patriotizm-vladimira-soloveva-5e0fc4832beb4900b11ed17b
    Znasz Miecławie casus tow. Wandy Brońskiej-(Pampuch)? Tak, tak – to ta co to z agentem Leninem
    została wysłana jako wraża przesyłka do Imperium Rosyjskiego (a może w tym czasie już nie Imperium?) . Ta towarzyszka gdy po wojnie wróciła z ZSRR do Rzeczypospolitej Polskiej spierd*ła
    szybko na zachód, a konkretnie do RWE w Monachium (Wolna Europa jako siedlisko komusze … ).
    Tak sobie dumam że i Lenin gdyby pociągnął dłużej i posiadał zdrowy um (Leninowi pod koniec życia w główeczce popierdo*ło sie nieco) 🙂 zakładam że (oczywiście przy zdrowych zmysłach – gdyby takowe posiadał) uciekłby do “Wolnego Świata” – by stamtąd nadawać, na wrażą komunę 🙂
    Taki to już urok ideowych ludzi komuny…. 🤣
    Nieprawda’ż? 🙂

    Odpowiedz
    • 10 marca 2021 o 21:38
     Permalink

     @krzyk58

     Co ma do komunizmu jako systemu, zachowanie jednostek, które zdradziły ideały i system? Już ci kiedyś pisałem, że idee mają konsekwencje i nie można uznawać za komunistów kogoś, kto zdradził zasady, podobnie jak kleru katolickiego i większości jego owieczek nie można uznawać za prawdziwych chrześcijan, bo zdradzili zasady głoszone przez Chrystusa. Tyle w temacie.
     Ja rozumiem, że Lenina i innych nienawidzą herbowi, nawet tacy jak ty w połowie herbowi mają z tym problem, widać więcej genów herbowych odziedziczyłeś? 🙂 A Lenin przecież realizował tylko boski plan na ziemi, zgodnie z naukami Chrystusa. 🙂
     W twoich bajaniach jest nadmiar mitów, niestety.

     A nadmiarze mitów pisze prawdę ostatnio prof. M. Szyszkowska.
     Cyt. najważniejsze:
     “W czasach PRL po 1956 roku rozgorzały dyskusje światopoglądowe oraz dotyczące kwestii własności. Przełomowe znaczenie miał II Sobór Watykański, a zwłaszcza encykliki papieża Jana XXIII, który wyraźnie stwierdził, iż z prawem naturalnym są zgodne trzy następujące formy własności: państwowa, spółdzielcza i prywatna. Która z nich ma przeważać w danym państwie, w określonym czasie, decyduje rząd troszcząc się o dobro ogólne. Było to odejście od dotychczasowych nauk papieskich aprobujących kapitalizm.

     Współbrzmiało z tym poglądem stanowisko części neotomistów, którzy dokonali drobnej korekty poglądów św. Tomasza z Akwinu. Ich zdaniem z prawa naturalnego nie wynika prawo do własności prywatnej – jak twierdzi Tomasz – lecz prawo do korzystania z dóbr materialnych, których nikt nie powinien być pozbawiony. Wcielanie w życie teorii ekonomicznych godzących w człowieka będzie się utrzymywać dopóki nie zostanie podniesiony poziom edukacji, która warunkuje stan świadomości społeczeństwa.

     Ideologia neoliberalna wywarła silny wpływ. Aprobowana przez nią rywalizacja, pochwała indywidualnej przedsiębiorczości oraz kult wolnego rynku doprowadził do wzrostu egoizmu. Wspólnotowość została podważona na rzecz aprobaty dla indywidualnego sukcesu. Dążenie do wartości materialnych wyparło w XXI wieku zainteresowanie znaczeniem rozwoju duchowego. Doprowadziło do zdeprecjonowania znaczenia ideałów, do bezideowości oraz do uznania, że czynnikiem determinującym jest sfera gospodarcza.

     Wbrew zakorzenionym u nas poglądom, źródłem przemian jest świadomość jednostek. Powołane do życia przepisy prawne wywołują zmiany w sferze gospodarczej. Mitem jest, że neoliberalizm ekonomiczny prowadzi automatycznie do liberalizmu światopoglądowego. Innymi słowy, zalecana wolność w sferze gospodarczej nie gwarantuje wolności jednostkom.
     Gospodarka neoliberalna wywołuje niepokojące zmiany w psychice człowieka. Między innymi wznieca międzypokoleniowe konflikty oraz wypiera bezinteresowność w kontaktach człowiek – człowiek. Mitowi wolnego rynku towarzyszy mit człowieka nowoczesnego, bezwzględnie dążącego do zaspokajania własnych interesów.

     Zespolenie demokracji z neoliberalizmem powoduje trudną do rozwiązania sprzeczność, ponieważ gospodarka neoliberalna prowadzi do rozwarstwienia materialnego społeczeństwa. Wielkie fortuny powstają kosztem osób, które biednieją. A ceniona powszechnie w naszej kulturze demokracja – abstrahując od rozmaitych teorii tego ustroju – głosi wartość równości. Równość formalnoprawna pozostaje w sferze deklaracji o ile nie towarzyszy jej duża liczebnie grupa średniozamożnych obywateli, czyli likwidacja drastycznego rozwarstwienia materialnego,
     Przypomnę poglądy Mouniera, chrześcijańskiego personalisty, który w swoich dziełach nakłaniał do rewolucji mającej na celu zniesienie własności prywatnej jako źródła zła i niesprawiedliwości w życiu społecznym. Filozof ten dokonał w swoich dziełach syntezy poglądów ekonomicznych Marksa z etyką chrześcijańską. Dodam, że jego poglądy w czasach PRL, po okresie stalinowskim, propagowała grupa chrześcijańska „Wieź” utworzona przez Tadeusza Mazowieckiego. Będąc premierem wprowadzał kapitalizm nie wyjaśniając zmiany swojego stanowiska.

     Wspólnotowość po 1989 roku została podważona na rzecz aprobaty dla indywidualnego sukcesu. Rywalizacja, jak również pochwała indywidualnej przedsiębiorczości oraz kult tak zwanego wolnego rynku, doprowadził do traktowania rozwarstwienia materialnego jako stanu oczywistego.
     (…)
     Gospodarka neoliberalna spowodowała, że dążenie do wartości materialnych wyparło również bezinteresowność w kontaktach człowiek-człowiek. Zanikło znaczenie więzów przyjaźni, którą cenił i pisał o niej Bolesław Piasecki. Tę ostatnią zastąpiły więzi o charakterze interesownym. Rozkwitowi tej gospodarki towarzyszy kultura mediów, która jest rezultatem rozkwitu cywilizacji. Jednakże programy telewizyjne oraz internet także nie są siłą inspirującą dążenia do rozwoju wewnętrznego człowieka i poszukiwania wyższych wartości łączących ze sobą jednostki. Rozwijają chciwość i zaprzątają umysł sukcesem.”
     (…)
     Prof. Maria Szyszkowska Myśl Polska, nr 11-12 (14-21.03.2021)
     https://myslpolska.info/2021/03/09/nadmiar-mitow/

     Odpowiedz
   • 10 marca 2021 o 21:57
    Permalink

    @Miecław.

    Как троцкисты под маской либералов стали одной из самых влиятельных сил в Америке. Какую политику они проводят и что будет если их планы полностью реализуются.

    Как они будут управлять планетой. Главные тайные неоконов. А. Фурсов

    https://www.youtube.com/watch?v=EYUnTw0w_vg&t=13s

    Ps. Popatrz uważnie na winietę vidorolika …kogo widzisz czającego się w tle? Tak, tak nie oszybsia,
    globaliści, a z nimi ciągnie się komunistyczny smród Lwa Dawidowicza Trockiego (Bronszteina).
    A ty znał taki smaczek że ideowy komunista Trocki miał nadany przez Adolfa Hitlera tytuł Honorowego (paczta ludziska!) – “Kto jest żydem JA decyduję”) ARYJCZYKA. Tak. Tak…. 😏

    https://zavtra.ru/blogs/manifest_velikogo_probuzhdeniya “Имперский Ренессанс против «Большой Перезагрузки» “!

    Lech Jęczmyk: Handel ludźmi, Marzec 1968, walka ze świętami, konflikt Stankiewicz – Macierewicz?
    https://www.youtube.com/watch?v=nuKtyY2-mkc&t=2148s

    Odpowiedz
    • 11 marca 2021 o 22:17
     Permalink

     @krzyk58

     A może to kapitalistyczni liberałowie pod maską trockistów realizują swoje cele zdobycia bezwzględnej władzy nad światem? Trockizm zakładał jednak rządy demokratyczne ludu i socjalizm, a nie dyktaturę kapitału, więc jedno z drugim się nie trzyma kupy. Kler przykładowo też przypisuje sobie chrześcijańskie postępowanie, czyli przywdział maskę chrześcijaństwa, a faktycznie pod maską chrześcijaństwa kler katolicki realizuje swoje feudalne cele i stanowi ostoję dla kapitalizmu realizując interesy “jaśnie państwa”.
     Szukaj zawsze ukrytego dna, bo pozory mogą być bardzo mylące.

     Odpowiedz
     • 12 marca 2021 o 17:46
      Permalink

      @Miecław.pod
      Napisz wprost że Rosjanie nie maja bladego pojęcia o czym mówią. Liczy się tylko i wyłącznie twoja narracja – “jedynie słuszna”. 🙂
      “Trockizm zakładał jednak rządy demokratyczne ludu i socjalizm, a nie dyktaturę kapitału.. ”
      Powiedz TO głośno w Rosji. Na pewno zostaniesz wysłuchany i … zakwalifikowany jako liberasta-komunista (zachodniego typu) przesiąknięty chorymi ideami https://pl.wikipedia.org/wiki/IV_Mi%C4%99dzynarod%C3%B3wka ewentualnie lewicowy kominternowiec: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C4%99dzynarod%C3%B3wka_Komunistyczna

      https://www.historiasztuki.com.pl/strony/021-11-00-ANTYKULTURA-EUROKOMUNIZM.html

      Kto steruje kapitalizmem? https://www.youtube.com/watch?v=aYzKpBQzgLY

      Duch kapitalizmu wg Maksa Webera https://www.youtube.com/watch?v=Sh9ZB_WHqbs&t=9s

      “Kler przykładowo też przypisuje sobie chrześcijańskie postępowanie, czyli przywdział maskę chrześcijaństwa…”Politolog A.Fursow “Krach biblijnego modelu” https://www.youtube.com/watch?v=LEzn3U1A7R8 TO, co było dobre w Europie (działało) zachodni, kosmopolityczny komunizm (wiem,wiem …) squrv*ł!

      “A może to kapitalistyczni liberałowie pod maską trockistów…” NIET! Abarotno, trockiści (neokomunisty)
      pod maską kapitalistów. Kim są amerykańscy neokonserwatyści https://www.youtube.com/watch?v=YknHFSAeTiI

      Europa to już muzeum https://www.youtube.com/watch?v=kd0wj1d0KD4

      Genialny koń https://www.youtube.com/watch?v=iNT2AX1s6UQ 🙂

      Reasumując:

      A. Fursow Nauka ukrywa rzeczywistość https://www.youtube.com/watch?v=KqN1ExBwNLM

      Ps. Tak wiem, “wszystko już było” tzn. z mojej strony były linki do w/z. rolików, które to stanowią fragmenty większych (pogłębionych)analiz
      wypowiedzi znanych i uważanych rosyjskich myślicieli …Miecławie, jak słucham wypowiedzi (wizji)
      polskich (polskojęzycznych)euro , analityków (polityków) – mam nieodparte wrażenie że wszyscy ‘jadą na zaciągniętym ręcznym hamulcu”. Umysłowi EuroPigmeje! Zero (refleksji) “wszystkiego”……AMEN

      Odpowiedz
     • 12 marca 2021 o 19:53
      Permalink

      Co powoduje że jestem niezmiennie wrogo usposobiony względem zachodniego kursu w którym to terminie mieści się ‘humanitaryzm postęp i oświecenie”, oraz permanentna rewolucja?
      Zachodzącą paralelę wyjaśnia logicznie we fragmencie monologu A.Dugin “Czysty satanizm” https://www.youtube.com/watch?v=_Ro1EdjBDpw

      https://wolna-polska.pl/wiadomosci/niemal-wszyscy-liderzy-rosyjskiej-opozycji-liberalnej-sa-zydami-lub-maja-zydowskie-pochodzenie-2021-03

      https://myslpolska.info/2021/02/28/przeszlosc-swiata-dlon-nasza-zmiata-2/

      ŚFE w Davos jawi mi się jako emanacja V Międzynarodówki (trockiści) ponadnarodowych globalnych komunistów z tow. Franciszkiem w niepośledniej roli naganiacza naiwnych ( etymologia znaczenia słowa – parafianie) owieczek do ‘globalnego sowchoza”.

      https://myslpolska.info/2021/03/09/rusofobia-i-upolitycznienie-uczelni/

      ‘Pasjami” słucham również Tomasza Grygucia. 🙂

      https://www.youtube.com/channel/UCPtvReGMtqhfgTliSPyJvjA/videos

      https://www.youtube.com/c/PanNiktTomaszGryguc/videos

      https://www.youtube.com/c/tomaszgryguc/videos Polecam uwadze analizę pt. ‘Wrzutka z Nawalnym”.

      Они придут как “спасители”. Как глобалисты будут брать контроль над миром. К. Сивков, И. Шишкин

      Как глобалисты будут реализовывать свои планы, озвученные Клаусом Швабом. Почему на это у них только 10 лет. Как это затронет РФ и причем здесь Советский Союз-2. Об этом и многом другом беседуют Константин Сивков и Игорь Шишкин.

      https://www.youtube.com/watch?v=iJp0XypVVek&t=421s

      Odpowiedz
     • 12 marca 2021 o 20:45
      Permalink

      @krzyk58

      Nie moja to wina, że niektórzy Rosjanie mają po okresie Stalinizmu kompleks Trockizmu. 🙂 Gdyby chociaż część dobrych opinii Trockiego wykorzystali u siebie to im ZSRR by się nie rozpadł. No ale najwidoczniej bliżej niektórym Rosjanom jest do religijnego wręcz wykluczenia intelektualnego niż do prawdy. To ich problem, a nie moja brożka.

      Mogę nie mieć racji w swojej narracji, ale mam prawo wyrazić swoja skromną opinię. Twoje teorie, jak i teorie niektórych linkowanych przez ciebie opinii z Rosji nie trzymają się kupy. Zauważyłem dziwną przypadłość prawicowego zaćmienia umysłu u niektórych twoich rosyjskich guru podobnie jak i u polskich linkowanych przez ciebie “mistrzów” intelektu.
      Nic nie poradzę, już tak mam od urodzenia, że “widzę” więcej niż inni.

      Masz tu przykład prof. Raźny, której felietony sobie bardzo cenię, ale co z tego, bo ona nadal tkwi w okowach religijnego katolickiego zniewolenia i nie zauważa, że u źródeł rusofobii i upolitycznienia na uczelniach leży jej doktryna katolicka pod maską chrześcijaństwa. Ostoją rusofobii od zawsze był Kościół realizujący interesy zachodnich imperialistów, a ona jeszcze pierdoły opowiada o niby wartościach chrześcijańskich. Gdyby nie rewolucje społeczne będące następstwem rewolucji październikowej to pewnie byłaby służącą u jakiegoś plebana, no chyba, że ma herbowe pochodzenie.:-)
      https://myslpolska.info/2021/03/09/rusofobia-i-upolitycznienie-uczelni/
      Aż się dziwię, jak można nie widzieć oczywistych rzeczy w polityce Kościoła pod maską chrześcijaństwa, jak można nie zauważyć destrukcyjnego wpływu religii na kulturę Polską w historii, jak można nie zauważać negatywnego wpływu religii na Rosję Carską. Gdyby nie komunizm Rosji by już nie było, a na jej terenie byłoby trochę feudalnych państewek pod zarządem powierniczym Niemiec i UK, a ona chce badać zbawienność chrześcijaństwa w Rosji. Boże litości. 🙂

      Nota bene zauważam, że Ukraina staje się kondominium UK obecnie, czyli Anglosasi ostro przygotowują przyczółki do wyjścia ofensywnego na Rosję i instalują tam faszyzm.
      https://pl.sputniknews.com/swiat/2021030713948472-kijow-poinformowal-o-przybyciu-sil-zbrojnych-wielkiej-brytanii-do-donbasu-sputnik/
      https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-brytyjczycy-wyszli-z-ue-i-preznie-wchodza-na-ukraine,nId,5050946
      Bez ich politycznego przyzwolenia nie gloryfikowano by tam faszystów banderowskich. A Polacy co na to? Jaka jest reakcja naszego MSZ i PiS?
      https://myslpolska.info/2021/03/11/prezydent-zamoscia-o-uhonorowaniu-szuchewycza-w-tarnopolu/

      Odpowiedz
     • 12 marca 2021 o 22:17
      Permalink

      @Miecław. “Nie moja to wina…” Na pewno nie ma TU twojej winy, wierchuszka lektorów PZPR w Polsce ( ja też ‘te klocki” poukładałem na git dopiero w 90″) 🙂
      Ludowyj DURACZYŁA nie tylko obywateli, towarzyszy również i TO na potęgę! 🙂 Mam na myśli nie tylko rys historyczny, gdzie zadekretowano partyjnemu motłochowi w tym “partyjnym profesoram po szkołach partyjnych” do wierzenia że STALIN to wróg całej postępowej ludzkości a oni (wykształciuchy z awansu) duraczyli następne pokolenia ….
      Przerywam wątek, przyznaj honorowo ze “poległeś”, zaś JA docenię
      twoją heroiczną bądź co bądź postawę, mam na myśli kilkuletnie “zapasy” na forum.
      Nie masz ‘nosa politycznego”, co przejawia się w tym że bronisz tego co śmierdzi na odległość.

      Личная разведка Сталина против глобалистов https://www.youtube.com/watch?v=4pExvXwTa7c

      Dopowiem tobie (w zaufaniu) gdzie służby bezpieczeństwa PRL wietrzyły zagrożenie dla …itd.
      🙂 otóż tym zagrożeniem była napływająca “bibuła” lewacka (komunistyczna) i ludzie związani z ideą komunistyczną (trockistowską) z Zachodu. Dla takich nie było taryfy ulgowej.
      Mógłbym przytoczyć sporo nazwisk komunistów napływających do PRLu z zadaniem
      destabilizowania i podważania obowiązującego wówczas ustroju i sojuszy. Ale po co?
      Więc żyj (sobie) w przeświadczeniu że to “kler, reakcja i jasnepaństwo”…. 🙂 Uch ty! 22:15!
      Co na to o. Przeor?!

      Odpowiedz
     • 13 marca 2021 o 11:49
      Permalink

      @krzyk58

      To ty poległeś już dawno ze swoją obroną “jaśnie państwa” i Kościoła okupacyjnego. No ale ja rozumiem, siedzisz w tym zakonie, 22.15 o. Przeor gasi światło i myśleć nie pozwala. Jesteś niewolnikiem.

      A z niby komunistami i PZPR w PRL sprawa jest dość prosta. Zbyt wielu uwierzyło po pierwsze w złą propagandę o Stalinie, a po drugie bałwany uwierzyli w socjalizm na zachodzie, zwłaszcza w krajach Skandynawskich. Stali się więc pożytecznymi idiotami podkopującymi realny socjalizm w Polsce, który wyciągał z biedy i zacofania to postfeudalne społeczeństwo chłopskie. Po cichu pluli na Stalina, który im faktycznie podarował Polskę i ucywilizował naród za pośrednictwem swojej radykalnej lewicy zwanej dziś pejoratywnie “żydokomuną”. Mam ci przypomnieć cytat z Łagowskiego? Nie chce mi się już szukać.

      “Jaśnie państwo” zawsze w historii nie miało szacunku do ludu i tak pozostało do dzisiaj. Nie tak dawno cytowałem ci z wybiórczej opinie ze świetnego felietonu Szczepana Twardocha, który ośmielił się naruszyć pewne tabu.
      Wyguglaj: “Jestem potomkiem niewolników [TWARDOCH]”
      Uderzył tym felietonem w stół no i nożyce się odezwały, czyli sam Radziwiłł skrytykował “Chama”, że ten ośmielił się napisać prawdę.
      Wyguglaj:
      “Radziwiłł do Twardocha: Zaliczanie potomków wyzyskiwaczy do klasy wyzyskiwaczy to marksizm genetyczny”.
      Widzisz jak potomkowie wyzyskiwaczy traktują lud, ich zdaniem “chamy” mają nadal stulić uszy po sobie i siedzieć cicho. Przeczytaj tą płytką argumentację “jaśnie pana”, a może zrozumiesz istotę problemu. Należałoby się zastanowić raczej nad genetycznym upośledzeniem arystokracji, która w nowych warunkach społecznych nadal nijak nie może się odnaleźć i nie potrafi zapracować na swój prestiż honorowo swoją wiedzą i umiejętnościami. Jakie ten pan ma, chyba wszem i wobec wiadomo. A co z jego inteligencją społeczną?
      Ale trafiła też kosa na kamień i “jaśnie pan” otrzymał adekwatną bardzo inteligentną polemikę, a w zasadzie totalną krytykę.

      Wyguglaj:
      “Pańszczyzna wcale nie miała “swojego uzasadnienia” [POLEMIKA Z RADZIWIŁŁEM]”
      Moje szczere gratulacje dla pani Adrianny Rozwadowskiej, która udowodniła prymitywizm intelektualny tegoż “arystokraty”. No jednym słowem rozniosła go.

      Pozwolę sobie zacytować najważniejsze:
      „Trzeba mieć niezły tupet, żeby odzyskiwać pałace po przodkach arystokratach, jednocześnie kwękając, że klasy “niższe” chciałyby odzyskać chociaż miejsce w podręcznikach.

      Unosi się duch dziwnej ideologii. Ideologię tę można by nazwać marksizmem genetycznym. O ile Marks nauczał, że właściciel majątku wyzyskujący pracowników z chwilą wywłaszczenia przestaje być już wyzyskiwaczem, o tyle marksizm genetyczny zakłada, że nawet potomek wyzyskiwacza należy do klasy wyzyskiwaczy
      – napisał we wtorek w „Wyborczej” Maciej Radziwiłł – polemizując ze Szczepanem Twardochem.

      Pochodzący “z tych Radziwiłłów” Maciej Radziwiłł tłumaczy, że jego przodkowie o nim nie świadczą: miał w swojej rodzinie i patriotów, i zdrajców, ludzi wielkich i małych – i do tej pory zgoda. Wyciąganie komuś dziadków z Wehrmachtu czy braci Stefanów jest chwytem poniżej pasa. Gdyby ktoś usiłował oceniać mnie przez pryzmat moich – bliżej mi nieznanych – antenatów sprzed dwóch wieków, popukałabym się w głowę.

      Problem w tym, że ja – w przeciwieństwie do Macieja Radziwiłła – nie odzyskuję posiadłości po protoplastach, żądając od podatników i podatniczek, aby zrzucili się na mój pałac. Pardon: nie mój, ale moich przodków. Wzniesiony na pańszczyźnie. Pałac, na który nie zapracowałam i z którym de facto niewiele mam wspólnego.
      Zasadnym jest więc zadać pytanie: to pan, panie Radziwiłł, się do tych przodków przyznaje czy nie? A może tylko do ich pieniędzy – i stąd konieczne jest odcięcie się od faktu, skąd się wzięły?

      Co wolno wojewodzie
      W 2007 roku rodzina Radziwiłłów zaskarżyła skarb państwa. Zażądała zwrotu pałacu w Jadwisinie i przynależnego do niego parku: wiele hektarów niezwykle atrakcyjnej, bo położonej na pięknych terenach ziemi.
      Radziwiłłowie wygrali, pałac przejęli, po czym błyskawicznie – w tydzień – sprzedali go innej „szlacheckiej” rodzinie. Udało im się w ten sposób w ostatniej chwili ominąć pisowską ustawę, która zakazuje sprzedaży terenów leśnych. Kwota transakcji nie jest znana. Łatwo sobie ją jednak wyobrazić.
      Odzyskanie pałacu po przodkach nie przeszkadza jednak Radziwiłłowi pomstować na rosnące zainteresowanie historią chłopstwa. Nie podoba mu się bowiem nowe, coraz bardziej (i dobrze!) popularne podejście, zgodnie z którym w centrum zainteresowania stawia się 90 proc. Polaków i Polek, a nie kilka zaledwie procent szlachty, która do tej pory w historii dominowała. Książki na ten temat Radziwiłłowi też się nie podobają.
      Zdaniem Radziwiłła więc jego rodzinie wolno odzyskać dziewiętnastowieczny pałac. Zwykłym zjadaczom chleba zaś – którzy na ów przybytek zrzucili się już dwukrotnie (w XIX wieku i po wyroku sądowym w 2016 roku) – nie wolno upomnieć się nawet o należne im jak psu zupa miejsce w podręcznikach.

      Dajmy obrazowy, choć (celowo) przejaskrawiony przykład: Jennifer Teege, autorka książki „Mój dziadek by mnie zastrzelił” i wnuczka nazistowskiego ludobójcy Amona Goetha, jest czarna. Nikomu przy zdrowych zmysłach nie przyszłoby do głowy, aby winić ją za zbrodnie przodka. Sytuacja byłaby jednak zgoła całkiem inna, gdyby Teege, niezależnie od koloru skóry, zażądała od polskiego skarbu państwa zwrotu willi w Płaszowie, Generalnego Gubernatorstwa lub jakichkolwiek innych dóbr, które jej dziadek sobie “przyswoił”.
      A skoro już przy “przyswajaniu” jesteśmy: dalej Radziwiłł posuwa się do… obrony pańszczyzny.

      Norymberga była błędem
      „[Pańszczyzna] w społeczeństwie stanowym miała swoje uzasadnienie, bo każda warstwa miała swoje zadania” – tłumaczy Maciej Radziwiłł. I dalej: „Potępianie ludzi z dalekiej przeszłości za czyny, które w tamtym czasie były akceptowalne, jest nieuprawnione”.
      Gdyby myślenie Radziwiłła wprowadzić w czyn, kobiety wciąż nie miałyby praw wyborczych, czarni jeździliby z tyłu autobusu, a gwałty na chłopkach byłyby traktowane jak oczywistość (bo tak było, za gwałt na szlachciance groziła za to kara śmierci). Tylko refleksja i krytyczne spojrzenie na przeszłość posuwają nas do przodu. To dzięki nim – i żywym protestom przeciwko “swoim zadaniom” – zbieraniu bawełny albo dzierganiu robótek ręcznych – rozwinęliśmy się w kierunku, gdzie liczy się każde życie.
      I znów analogia, której proszę – czytelników lubiących odczytywać teksty literalnie – nie brać za zrównanie: jeśli iść tropem Radziwiłła, Norymberga była błędem. Bo co czas, to obyczaj.

      Przestań, plebsie, zgrywać Radziwiłła!
      W pewnym momencie Radziwiłł, który zapewnia, że od siebie – jako potomka szlachciców – wymaga więcej, a „przejawy wynoszenia się z powodu arystokratycznego tytułu były w jego rodzinie surowo karane”, przypadkiem sam się obnaża i dowodzi, że nauki rodziców poszły w las. Pisze bowiem o „pochodzących z ubogich rodzin, którzy dorobili się czegoś, a teraz udają kogoś, kim nie są”.
      „Każdy z nas chyba zetknął się z karykaturalnymi, w najgorszym stylu postawami nowobogackich” – zauważa. Rozróżnia zatem tych, którzy wyrwali się z biedy i zapracowali na swój majątek „tymi ręcami”, od rentierów, którzy młodość spędzili na nauce, a na których pieniądze potem tylko spłynęły.
      Ci pierwsi, mając już spore pieniądze, zaczynają często angażować się w rozrywki typowe dla ludzi majętnych: spacerują po polach golfowych, prażą się w słońcu na jachcie czy angażują w sztukę. Z braku edukacji – na którą, z racji pracy, zabrakło czasu lub wsparcia rodziny – wieszają sobie w salonie jarmarcznego jelonka z kopytkiem, który to budzi niesmak.
      Maciej Radziwiłł bowiem w tym samym czasie zajmuje się sztuką z półki najwyższej: to przecież nikt inny jak on – jako prezes Fundacji Czartoryskich – sfinalizował słynną, opiewającą na 100 mln euro (to blisko 0,5 miliarda złotych), transakcję, w wyniku której podatnicy i podatniczki zrzucili się na zakup „Damy z gronostajem”. Radziwiłł przekonywał też wtedy, że transfer tych pieniędzy z Polski do raju podatkowego – Lichtensteinu – będzie… “korzystny dla Polski”.
      Fundacja Czartoryskich została zresztą prędko zlikwidowana – tuż po dopięciu dealu z państwem polskim. Pieniądze popłynęły do zarejestrowanych w Lichtensteinie fundacji, w tym fundacji Trzy Trąby – powołanej przez Radziwiłła we własnej osobie.
      Co w tym kontekście kuriozalne, jednocześnie we wtorkowym tekście Radziwiłł kilkakrotnie powołuje się na patriotyzm. Dowiadujemy się, że to jedna z podstawowych wartości pielęgnowanych przez szlachtę. I że owa wartość “staje się często bliska również osobom pochodzenia chłopskiego”.

      Bo to zwykła chłopka była
      Wreszcie Radziwiłł twierdzi, że jego obecna pozycja ma niewiele wspólnego z rodziną, jej kapitałem społecznym i finansowym. Nie rozumie, że z Warszawy bliżej jest do Warszawy (to dlatego obecnie gwiazdami telewizji są dzieci osobistości lat 80.), a z domu Radziwiłłów jest najbliżej wszędzie: choćby na uniwersytet w Illinois, gdzie w niezwykle trudnym dla Polaków okresie na początku lat 90. Radziwiłł poleciał, aby tam uzyskać tytuł MBA. To dzięki niemu wkrótce po powrocie do Polski mógł zarządzać rozmaitymi spółkami.
      Każde kolejne 100 mln zł lub euro wydane na pałace i fundacje powołujących się na patriotyzm Radziwiłłów (i innej “szlachty”, w tym “księcia”, który w 2013 roku na łamach “Newsweeka” nazwał lokatorów jego rodzinnego pałacu “szarańczą”), to konkretna liczba dzieci z “klasy niższej”, których talentów nie uda się odkryć.

      Zakończmy optymistycznym akcentem. W budynku gospodarczym przy pałacu w Jadwisinie od pół wieku mieszkała blisko 90-letnia pani Danuta. W 2016 roku – kiedy Radziwiłłowie przejęli pałac – została bez dachu nad głową. Dopiero po medialnych naciskach – mimo trudnej sytuacji mieszkaniowej w gminie – ta ostatnia znalazła lokal dla kobiety. Sami Radziwiłłowie nie mieli na tyle przyzwoitości, żeby rozstać się z lokatorką w sposób elegancki. Prostą “chłopkę” na swoje utrzymanie wzięli podatnicy i podatniczki. Enty raz.”

      TO NAPRAWDĘ TRZEBA PRZECZYTAĆ.
      Czy arystokracja Polska kolaborowała z Niemcami podczas II wojny światowej, nie bacząc na to, że giną w kraju patrioci w walce o wolność, także ziemianie pochodzenia szlacheckiego i inteligencja? A arystokracja, co wtedy robiła?

      Może czas uchylić rąbka tajemnicy opisanej w historycznych dokumentach:
      Cytat z książki: „Teczka specjalna J. W. Stalina. Raporty NKWD z Polski 1944-1946”, Wyd. RYTM, Warszawa 1998, s. 170-171.
      „Poz. 38”
      „1945 styczeń 24, Moskwa. – Pismo Ł. Berii do J. Stalina, W. Mołotowa i . Malenkowa o aresztowaniu w Warszawie członków polskich rodów arystokratycznych.
      (…)
      Pełnomocnik NKWD ZSRS przy 1 Froncie Białoruskim tow. Sierow informuje z Warszawy, że w powiecie łowickim w województwie warszawskim, podczas próby wyjazdu z terytorium Polski do Niemiec, zostali aresztowani:
      1. Książe Radziwiłł Janusz, s. Ferdynanda, urodzony w 1880 roku w Berlinie, ukończył Berlińską Akademię Leśną. Ojciec Radziwiłła był obywatelem niemieckim i przedstawicielem frakcji polskiej w Reichstagu. Rodzina Radziwiłłów posiadała w Polsce ponad 45 tysięcy hektarów ziemi.
      2. Książe Radziwiłł Edmund, s. Janusza, urodzony w 1906 roku w Berlinie, wykształcenie wyższe, zarządzał własnym majątkiem w powiecie łowickim w województwie warszawskim, posiadała 4 tysiące hektarów ziemi.
      3. Hrabia Zamojski Franciszek, s. Józefa, urodzony w 1876 roku, ukończył akademię górniczą. Podczas [okupacji] niemieckiej był dyrektorem fabryki forniru. Posiadał ponad 500 hektarów ziemi.
      4. Hrabia Branicki Adam, s. Ksawerego, urodzony w 1890 roku. Zajmował się gospodarstwem w swoim majątku, posiadał ponad 900 hektarów ziemi.
      5. Hrabia Krasicki Saweli, s. Augusta, urodzony w 1911 roku, wykształcenie wyższe, posiadał 7 tysięcy hektarów ziemi.
      Aresztowano ponadto 11 członków rodzin wyżej wymienionych osób. Radziwiłł (ojciec) zeznał, że od 1939 roku, po powrocie ze Związku Sowieckiego mieszkał w Warszawie. W 1940 roku jeździł do Berlina podziękować Goeringowi, który jest jego przyjacielem, za poparcie udzielone mu [w staraniach] o powrót do Warszawy.

      Po powstaniu akowców w Warszawie, Radziwiłł został jakoby aresztowany przez Gestapo i wywieziony do Berlina, w którym przebywał pięć tygodni. Potem został zwolniony i do czasu wkroczenia Armii Czerwonej mieszkał w swoim majątku. Podczas wycofywania się niemieckich jednostek przyjechał do niego przedstawiciel niemieckiej armii i zaproponował wyjazd do Niemiec.
      Radziwiłł, Zamojski, Branicki i Krasicki postanowili wyjechać do Niemiec, ale z powodu szybkiego natarcia naszych wojsk zostali odcięci.”
      Podpisał: „Ludowy Komisarz Spraw Wewnętrznych Związku SRS (Ł. Beria).”

      Jacy to patrioci opuszczają naród i chcą wyjeżdżać do kraju prześladowców tego narodu, kraju który miał w planach całkowitą likwidację etniczną Polski, no ale arystokracja najzwyczajniej była pod ochroną hitlerowców, nawet pracowała na ich rzecz. Może czas to wprowadzić do szkolnych historycznych podręczników.

      Co ty na to @krzyk58? Dumny jesteś w postawy herbowych. Podczas gdy mój dziadek zginął na wojnie, moi wujkowie walczyli w Batalionach Chłopskich to arystokracja żyła sobie w swoich pałacach pod ochroną Niemców. Czy lud o tym wie?

      Zapewne nie cała arystokracja kolaborowała z Niemcami, muszę poszerzyć swoją wiedzę w temacie. Zna ktoś dobre opracowania historyczne w tym zakresie, to proszę podać, będzie szybciej i ułatwi mi to poszukiwania, jeżeli czytelnicy podzielą się swoją wiedzą.

      Odpowiedz
 • 9 marca 2021 o 22:14
  Permalink

  Русские идут! Греция встречает! https://www.youtube.com/watch?v=AB1CtLQ2ARg

  Zastanawiam się jak krańcowo różne reakcje wywołać mogą dwa krótkie w sumie słowa: “Ruskie idut” 🙂
  Aplauz i owacje bez końca np. w Grecji. Albo ‘rzut szczupakiem “przez okno’ z 9 pietra na wyimaginowane we własnej ,bujnej zresztą )) wyobraźni) owe hasło, (Ruskie idut) mam na myśli ważnego
  ministra obrony USA.
  Жанна Бичевская. Русский марш https://www.youtube.com/watch?v=FmNXMM5tkNo

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.