Syntetyczna analiza przemówienia pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP 25.04.2016r.

Wystąpienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP, podczas odprawy kierowniczej kadry MON i SZ RP. Całość przemówienia dostępna na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta [tutaj]. Nas interesują wybrane fragmenty, głównie te dotyczące kwestii zagranicznych. trzeba przyznać, że to niesłychanie interesujące przemówienia, zwłaszcza ze względu na to na rangę miejsca i szanownego gremium, przed którym zostało wygłoszone.

Części „inwitacyjną” i „zajawkową”, w których pan Prezydent wita szanowne gremium, a potem wyraża swoją radość ze spotkania w tak dostojnym gronie możemy sobie podarować. Dalej robi się ciekawie:

„(…) dziś w Polsce władzę sprawują ludzie, dla których budowanie silnego państwa, a więc także i państwa bezpiecznego, także i państwa posiadającego w związku z tym silną i sprawną armię, jest absolutnym priorytetem. To szczególnie ważne teraz, w tym okresie, kiedy sytuacja geopolityczna na przestrzeni ostatnich lat, poczynając przede wszystkim od 2008 roku, zmieniła się.” Oczywiście, że sytuacja „się zmieniła”, jednak pan Prezydent w swojej nieskończonej łaskawości, jest tutaj dalece nieobiektywny, albowiem ta zmieniająca się sytuacja miała swoich demiurgów. Za zmianą sytuacji geopolitycznej stoją konkretni ludzie, z konkretnych państw i ich pomagierzy we władzach państw proxy. Nic się nie działo bez przyczyny, ktoś pociągał za sznurki w teatrze lalek.

Dalej jest szokujący fragment, który niestety bardzo przykro jest cytować jako słowa naszego Prezydenta: „Wszyscy wiemy, jakie działania prowadzą dzisiaj władze rosyjskie. Wszyscy wiemy, że Rosja wróciła do polityki imperialnej, która prowadzi do naruszenia interesów i bezpieczeństwa innych państw. Wiemy co zdarzyło się w Gruzji w 2008 roku, wiemy co w ostatnich latach zdarzyło się i co się dzieje na Ukrainie. Wszyscy wiemy, co zdarzyło się na Morzu Bałtyckim, kiedy doszło do incydentu z udziałem rosyjskiego samolotu.” Przede wszystkim to jakaś niebezpieczna zbitka sloganów, nie mających pokrycia w rzeczywistości. Poza tym, rzeczywiście pan Prezydent ma rację – wszyscy pamiętamy, to kto rozpoczął wojnę w Gruzji, również pamiętamy, kto rozpoczął rewolucję na Ukrainie – zamachem stanu i innymi krwawymi wydarzeniami, jak w Odessie! Co do samolotu, dodajmy nieuzbrojonego, to zestawianie takich kwestii ze sobą świadczy o nierozumieniu wagi spraw przez mówcę. Natomiast absolutnie niezrozumiały jest fragment o powrocie Rosji do polityki imperialnej. Wiele można o polityce rosyjskiej ostatnich lat powiedzieć, ale na pewno nie jest to polityka imperialna, bo gdyby takową była, to Rosjanie już przed kilku laty czyściliby gąsienice swoich czołgów w wodach Kanału La Manche! Wielka szkoda, że pan Prezydent nie uzasadnia swojej argumentacji, która w takim ujęciu jest po prostu szkodliwa dla polskich relacji z Rosją. Mógł przynajmniej użyć trybu przypuszczającego, mówiąc np. o znamionach, przesłankach, które tak a nie inaczej można interpretować. Wówczas to się nazywa dyplomacja, a tak, to nic innego jak propaganda i to dodajmy – nie specjalnych lotów.

Potem już było bardziej generalnie: „(…) wojsko zawsze powinno być silne i sprawne niezależnie od tego czy są jakieś zagrożenia, które można obserwować, czy też nie. To gwarancja bezpiecznego i silnego państwa.” Nie można się nie zgodzić. Miejmy nadzieję, że nie będzie cięcia pieniędzy na wojsko, a władza zrobi wszystko, żeby program modernizacji uzbrojenia był realizowany jak najszybciej i z jak najlepszymi korzyściami dla Polski, zarówno w komponencie militarnym jak i przemysłowym.

Jak również i tutaj: „(…) abyśmy byli dobrym i wiarygodnym partnerem w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, musimy być solidarni z naszymi sojusznikami. Ta solidarność oznacza wzmacnianie potencjału polskiej armii, doskonalenie procedur dowodzenia,  doskonalenie współdziałania, ale oznacza także wzmacnianie strukturalne,  wzmacnianie zdolności operacyjnych i wyposażenia sprzętowego, tak żeby polska armia była dobrze wyposażona, to znaczy nowoczesna i żeby także bezpieczeństwo żołnierzy wykonujących zadania było na najwyższym możliwym, światowym poziomie.” Również trzeba przyznać, że to mądre słowa, których można serdecznie gratulować. To dobrze, że pan Prezydent tak dobrze rozumie sprawy armii i że są one mu bardzo bliskie. Uwaga to jest bardzo, ale to naprawdę bardzo ważna deklaracja ze strony pana Prezydenta.

Wnioski: niestety pan Andrzej Duda jako Prezydent RP raz mówi rzeczy piękne, wzniosłe i mądre, a czasami zdarza mu się powiedzieć słowa, których znaczenia prawdopodobnie sam nie rozumie, albowiem najprawdopodobniej tkwi w jakimś błędzie dotyczącym poznania spraw. W interesie nas wszystkich jest Prezydent otwarty na sprawy wojska, to dobrze że pan Duda ma – jak wykazuje – tutaj bardzo wysoką świadomość, jednakże jego sposób postrzegania Federacji Rosyjskiej i INFORMOWANIA O TYM OTOCZENIA jest na poziomie organizacji młodzieżowej. W ten sposób nie powinien wypowiadać się mąż stanu, zwłaszcza o takim potencjale intelektualnym jak nasz pan Prezydent. Miejmy nadzieję, że kiedyś i to już w najbliższym czasie, wypowiedzi pana Prezydenta w tematyce wschodniej, będą o wiele bardziej wyważone, czego chyba wszyscy byśmy sobie życzyli.

6 thoughts on “Syntetyczna analiza przemówienia pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP 25.04.2016r.

 • 26 kwietnia 2016 o 05:45
  Permalink

  Bez oplucia Rosji, przemówienie polskiego Prezydenta jest niemożliwe!!!

  Odpowiedz
  • 26 kwietnia 2016 o 07:25
   Permalink

   Takiego prezydenta, co “opluwa” Rosje przy kazdej okazji to nie bedzie nie tylko Rosja brac powaznie ale i inne panstwa, zastanawia mnie fakt, dlaczego pan prezydent nie bierze tego pod uwage i szarga wlasne imie…manie przesladowcza to leczy sie psychfarnaka i u psychoanalityka a nie publicznie na forum miedzynarodowym…

   Odpowiedz
 • 26 kwietnia 2016 o 06:17
  Permalink

  Wszyscy wiemy……że jesteś marionetką!

  Odpowiedz
 • 26 kwietnia 2016 o 07:49
  Permalink

  Typowo rusofobiczne napędzannie emocji, nie mające nic wspólnego z rzeczywistością

  Odpowiedz
 • 26 kwietnia 2016 o 09:25
  Permalink

  Te brednie dyskwalifikują tego faceta jako prezydenta. Argumenty psychopaty lub chorego z nienawiści człowieka.

  Odpowiedz
 • 26 kwietnia 2016 o 16:51
  Permalink

  Brednie w interesie odbudowy opinii w oczach NadPrezesa.

  Po prostu licytacja bredzenia.

  Himalaje.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.