Suweren usłyszał że jest klasą średnią! Od „żądu”!

fot.red.

Suweren usłyszał, że jest klasą średnią! Od razu nam wszystkim lepiej, w sumie wszyscy jesteśmy klasą średnią! Wystarczy zarabiać 4000 PLN brutto miesięcznie, tj. około 2900 PLN netto i już jest się zaliczanym przez nasz umiłowany, oby żył wiecznie „żąd” do klasy średniej!

Poruszana w tym felietonie problematyka jest pochodną fragmentu z wypowiedzi radiowej jednego z wiceministrów finansów. Jak się dowiedzieliśmy, nasz umiłowany i oby żył wiecznie „żąd”, właśnie mniej więcej taką granicę progu dochodowego, rozpatruje w kontekście różnych symulacji, w tym właśnie przyjmowania – zapewne dla celów statystycznych i modelowania – kto jest klasą średnią.

W sumie to nie wiadomo, czy paść i tarzać się po dywanie ze śmiechu, bo naprawdę ciężko ustać, czy może popaść w depresję, płakać, rwać włosy z głowy? Głupia sprawa, bo o dziwniejszą okoliczność, to w ogóle ciężko podejrzewać nawet osoby autentycznie chore psychicznie. Naprawdę nie wiadomo, jak się do tego odnieść, więc potraktujmy to na serio. Przyjmijmy na chwilę, że rzeczywiście „klasą średnią” jest osobą, zarabiająca 2900 PLN miesięcznie na rękę.

Co można kupić za 2900 PLN miesięcznie? Można na pewno wynająć pokój, nawet w dużym mieście, to wraz z opłatami, gdzieś na uboczu, można podnajmować za 800 PLN. Oczywiście bez luksusów, ale z własnym kawałkiem miejsca w lodówce, prawem do umycia się i skorzystania z toalety, jeżeli oczywiście ma się własny papier toaletowy. Jednak rzeczywiście, nasz suweren, zaliczany do klasy średniej przez „żąd”, może sobie ogarnąć dach nad głową. W mniejszym mieście lub na wsi, jest szansa na wynajęcie czegoś względnie samodzielnego, nawet małego mieszkania, często ludzie tak budowali domy, żeby mieć „osobno” wejście i część wydzieloną.

Wiadomo, że suweren należący do klasy średniej musi także coś jeść. Stawka żywieniowa na dzień to minimalnie 20 PLN przeliczeniowo na produkty kupowane masowo i przetwarzane na żywność, którą można spożywać w kilku porcjach (raz w tygodniu większe zakupy). Do tego wiadomo, że się wydaje kompulsywnie, pali papierosy, pije napoje alkoholowe i wpada do innych suwerenów na grilla. To Dodatkowo przeliczeniowo co najmniej 20 PLN dziennie. Mamy więc około 1200 PLN, do tego 800 PLN wcześniej wydane na pokój. To daje jakieś 2000 PLN. Pozostaje więc suwerenowi na odzienie się, transport, leki i oszczędności około 900 PLN. Można za to odłożyć na buty, można kupić kartę transportową na kolej, autobus. Jednak szału już się nie zrobi. Jeżeli suweren w tym układzie byłby w stanie odłożyć 300 PLN miesięcznie, czyli około 3600 PLN rocznie – tj. jedną pensję z okładem, to byłoby go stać na wakacje, może jakąś ekstrawagancję? Wiadomo, że suweren, jeżeli jest patriotą, to uczęszcza regularnie do świątyni, a to powoduje że zostawia tam miesięcznie około 40 PLN, mniej nie wypada!

Jak widzimy suwerena z „klasy średniej” stać prawie na wszystko, poza: zakupem samochodu, zakupem mieszkanie i założeniem rodziny, wraz z posiadaniem dzieci. Jeżeli jednak zaczniemy myśleć zgodnie z logiką „pięćsetplusów”, to każde dziecko zwiększa dochód rozporządzalny rodziny suwerena o 500 PLN miesięcznie. W stosunku do zarobków o jakich mówimy, to jest znacząca kwota!

Jeżeli to co powyżej zasymulowaliśmy należy uznać za coś normalnego, standardowego i powszechnego, to naprawdę w tym kraju jest tragicznie źle. Klasa średnia to pojęcie znane z ekonomii i z nauk społecznych, odnosi się do określonego stanu posiadania ludności, możliwego dzięki zapewnieniu odpowiedniej siły nabywczej – dominującej większości społeczeństwa. W tym przypadku, w ogóle nie można mówić o sile nabywczej, zwłaszcza jak przeliczymy te kwoty na Euro, to naprawdę jest żałośnie.

Wniosków nie ma, bo to nie jest śmieszne, to jest naprawdę tragiczne – większa część społeczeństwa żyje w biedzie, przy czym świadczy pracę na cały etat z pełnym życiowym zaangażowaniem. Na marginesie należałoby jedynie zapytać pana wiceministra, jaką emeryturą będą miały osoby zarabiające tą magiczną kwotę?

14 komentarzy do “Suweren usłyszał że jest klasą średnią! Od „żądu”!

 • 9 lipca 2021 o 05:15
  Permalink

  Dobry Artykuł!

  No i to zakończenie: “Wniosków nie ma, bo to nie jest śmieszne …”

  Ciekawe, czy Pan Wiceminister Patkowski, 29 lat (bo to o Nim mowa) – SAM ROBI zakupy i płaci SWOJE rachunki?

  Odpowiedz
 • 9 lipca 2021 o 08:03
  Permalink

  Wszystko pięknie – ale jaki jest rozkład zarobków w Polsce. Tego już “żąd” nie podał.

  Odpowiedz
 • 9 lipca 2021 o 08:04
  Permalink

  Brawo Ty! (Nasz Sługo warszawski głoszący Nam Dobrą Nowinę …)

  Brawo My!! (Niespodzianie nobilitowani, z przykrością informuję iż nie spełniam wymienionych
  kryteriów, więc jestem tylko pariasem, ale nic to- żyję radością komentatorów, tym którym powiodło się
  w solidarnościowo-katolickiej którejś już RP).

  🤪

  Odpowiedz
 • 9 lipca 2021 o 08:32
  Permalink

  No ale z psychologicznego punktu widzenia jest to dobra taktyka i suweren modlący się w to uwierzy. A jak zostanie jeszcze podbudowane jego ego, dzięki temu. Szansa więc na wdzięczność wobec “nie-żądu” się maksymalizuje co może się oczywiście przełożyć na wyniki głosowania w najbliższych wyborach. Polacy nie chcą się czuć biednymi, bo to stygmatyzujące, więc uciekają w złudzenia, gdyż na walkę o system egalitarny ich po prostu nie stać ze względów mentalnych i intelektualnych, tak są bowiem liberalnie i kapitalistycznie zindoktrynowani. Nawet zarabiając najniższą krajową chcą mieć poczucie własnej wartości i “nie-żąd” to poczucie wartości właśnie buduje. A to, że bogacą się inni to już nie ma znaczenia. Nawet klasa średnia może się czuć teraz na bogato, więc czego chcieć więcej? 🙂
  Niech żyje Prezes i jego świta jak najdłużej i patrzy na owoce swego dzieła od 1989 roku.

  Odpowiedz
 • 9 lipca 2021 o 09:10
  Permalink

  Białoruski prezydent Aleksander Łukaszenka skrytykował podejście świata do zbrodni dokonanych w czasie II wojny światowej. Jego zdaniem od czasu zakończenia konfliktu mówi się przede wszystkim o mordach na ludności żydowskiej, zapominając o cierpieniach zadanych wówczas również innym narodom. Słowa Łukaszenki zostały ostro skrytykowane przez Izrael.

  Łukaszenka wziął udział w zorganizowanych pod Mińskiem uroczystościach na „Kopcu Chwały”. Monument upamiętnia żołnierzy Armii Czerwonej, którzy w czasie II wojny światowej walczyli z niemieckimi agresorami. Białoruski prezydent w swoim przemówieniu stwierdził, że tamten konflikt wcale się nie skończył, lecz jedynie przybrał zupełnie nowe formy.

  Z tego powodu białoruskie władze zdecydowały się przeprowadzić nowe badania zbrodni dokonanych przez Niemców. Wzorują się w nich na samych Żydach, którzy „byli w stanie udowodnić Holokaust i teraz podziwia ich cały świat”. Według Łukaszenki można bowiem mówić o białoruskim odpowiedniku Holokaustu.

  Zauważył on przy tej okazji, że w związku z badaniami przeprowadzonymi przez Żydów „cały świat się przed nimi kłania, wszyscy boją się nawet pokazać ich palcem”. Tymczasem sami Białorusini „byli tak tolerancyjni i mili, że bali się kogokolwiek urazić”, dlatego w końcu sami zaczęli być obrażani poprzez próby „pisania na nowo historii Białorusi i odebrania zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej”.

  Kontynuowanie wspomnianych badań, zdaniem Łukaszenki, jest „niemniej ważne niż zwycięstwa w ekonomii”, ponieważ „dotyczą one serca i duszy”. Białoruski prezydent dodał, że każda osoba chcąca zapomnieć zwycięstwo nad nazizmem „jest szaleńcem”.

  Do słów Łukaszenki odniosło się izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Syjoniści twierdzą, że to co powiedział białoruski prezydent „jest nie do zaakceptowania”. Do izraelskiego MSZ został z tego powodu wezwany przedstawiciel białoruskiej ambasady. [Niech go pocalują w d&pe – admin]

  Na podstawie: belaruspartisan.by.

  https://marucha.wordpress.com/2021/07/08/lukaszenka-caly-swiat-klania-sie-zydom/

  Odpowiedz
  • 9 lipca 2021 o 18:14
   Permalink

   @krzyk58

   Brawo Łukaszenka. Ten holokaust dotyczy w równym stopniu samych etnicznych Polaków i wszystkich Słowian, czas o tym wręcz krzyczeć. Nie może być tak, że prawo do czucia się ofiarą eksterminacji przywłaszcza sobie jedna agresywna nacja, która już nieźle zarobiła na krzywdzie swoich przodków, a chce zarobić jeszcze więcej. Czas na zbudowanie wielkiego Muzeum Ofiar Holokaustu Polaków i pokazanie, że w równym stopniu z innymi nacjami byliśmy rzezani przez Niemców.

   Zwracam wszystkim Polakom uwagę, że WIELKA WOJNA OJCZYŹNIANA to również nasza wojna i powinniśmy tą retorykę przyjąć wspólnie z Rosjanami. Po prostu dołączyć do nich.
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielka_wojna_ojczy%C5%BAniana
   Mam żal do władz PRL, że nie prowadziły w tym kierunku swojej retoryki i polityki pamięci historycznej, bowiem tak samo jak Rosjanie byliśmy przeznaczeni do totalnej eksterminacji i tak samo jako oni musieliśmy walczyć o przetrwanie narodu.

   Kuźwa, jak nie byłem antysemitą to chyba się nim stanę, jak będę czytał kolejne protesty Marsjan, że coś jest z ich punktu widzenia nie do zaakceptowania. 🙁
   Przecież to obraza narodów Słowiańskich. Dość tego.

   Odpowiedz
   • 9 lipca 2021 o 21:42
    Permalink

    @Miecław. “Czas na zbudowanie wielkiego Muzeum Ofiar Holokaustu Polaków …”
    Sławian! Wschodnich. Zachodnich i z Juga!

    “Białoruski prezydent dodał, że każda osoba chcąca zapomnieć zwycięstwo nad nazizmem „jest szaleńcem”.
    Jest! I to groźnym dla jeśli ma moc sprawczą.

    Odpowiedz
    • 10 lipca 2021 o 08:18
     Permalink

     @krzyk58
     Pełna zgoda na Muzeum Ofiar Holokaustu Słowian.
     I należałoby to postawić w Berlinie, a następnie urządzać tam wycieczki oświatowe, aby Niemcy i Zachód wspomagający ich na wieczność mieli u siebie miejsce na wyrzuty sumienia.

     Sądzę, że pilnie Łukaszenko powinien zarządzić postawienie takiego muzeum u siebie, bo faktycznie naród Białoruski, chyba najciężej był doświadczony eksterminacją, jak wynika z materiałów historycznych.
     Bo u nas takie muzeum miało by tylko “jaśnie pańską” narrację. Nawet z Muzeum II Wojny Światowej potrafią zrobić swoją tubę propagandową. Brak słów na te nikczemności.

     Odpowiedz
 • 9 lipca 2021 o 19:51
  Permalink

  Panowie Miecław i Krzyk – decydowanie Was popieram. W żydowskiej narracji, najbardziej razi agresywna forma przyznawania sobie wyjątkowości ABSOLUTNEJ !
  O ile można się zgodzić, że Żydzi jako populacja byli przeznaczeni do natychmiastowej eksterminacji, to my Słowianie byliśmy jako drudzy !
  Hitler chciał ZAGŁODZIĆ ok. 30 mln. Słowian, po wypełnieniu przez nich obowiąkowych prac fizycznych przy urządzaniu się na zajętych terenach słowiańszczyzn.

  Ten brak empatii dla innych narodów razi! Przy okazji wolałbym zostać potraktowany cyklonem w “łaźni” niż być wysłanym do nieba tak, jak wysyłali nas nasi obecni “sojusznicy i przyjaciele” Ukraińcy . Było tego kilkaset sposobów i jeden bardziej łajdacki od drugiego. Ale o tym przez “grzeczność” milczymy i to bez próby choćby pokajania się rezunów .

  My jako mit założycielski mamy tylko Katyń ! Co samo w sobie jest chore, bo CELOWO paskudzi stosunki z Rosją, choć ZSRR zupełnie nie chciało zlikwidować Polaków jako narodu, w przeciwieństwie do ideologów rezuńskich !

  Odpowiedz
  • 10 lipca 2021 o 08:12
   Permalink

   @Fly. “O ile można się zgodzić, że Żydzi jako populacja byli przeznaczeni do natychmiastowej eksterminacji, to my Słowianie byliśmy jako drudzy !” Relatywizacja?? Czy podprogowe zasugerowanie?
   Jak to mówią – dyjabeł tkwi we szczegółach, a w przytoczonym zdaniu cóś jest na rzeczy co nie pozwala
   przejść obojętnie do porządku dziennego. “Niemcy to taki kulturalny naród” , pokrewieństwo językowe, itp. narracja długo jeszcze kazała im wierzyć w wyższość cywilizacji niemieckiej nad “dzikimi antysemitnikami” – Polakami. Pomijam już gorące powitania we Wrześniu 39′!
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Konferencja_w_Wannsee Do ‘tego czasu” Polacy mordowani byli już “taśmowo”, na masową skalę. Katyń też ma różne wątki i odcienie, o ile Katyń idzie zrozumieć (to jest wojna!) TO ohydne zbrodnie ludobójstwa dokonywane (głównie na dzieciach, kobietach i starcach) w naszym kręgu kulturowym – NI CH*JA!

   Przypominam o (kolejnej wyciszanej) przypadającej rocznicy w tych dniach!

   https://radio.lublin.pl/2021/07/rana-jest-wciaz-niezagojona-78-rocznica-zbrodni-wolynskiej/

   https://wrotapodlasia.pl/pl/region_i_gospodarka/wiadomosci/historia/11-lipca–78-rocznica-zbrodni-wolynskiej.html

   Odpowiedz
  • 10 lipca 2021 o 08:40
   Permalink

   @fly

   Ten mit założycielski Katynia służy “jaśnie państwu” w polityce doskonale, bo manipulują ludem na tej podstawie. Mają kompleks komunizmu, który pozbawił ich własności bo im samym zabrakło inteligencji społecznej, aby przed wojną poprowadzić kraj w kierunku większego egalitaryzmu i inkluzywnych zmian społecznych. Przegrali, a teraz posługują się wściekłym antykomunizmem i rusofobią z powodu tych kompleksów i poniesionych strat. Lud dla nich się nigdy nie liczył, teraz też się nie liczy, ma tylko służyć panom i plebanom. Dlatego po 1989 roku odbudowali sobie dziki kapitalizm z pomocą lokai i zdrajców narodu.

   Niemcy w większym przecież stopniu w wielu akcjach eksterminacyjnych zabili Polską inteligencję – vide akcja A-B ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Akcja_AB) i Intelligenzaktion ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Intelligenzaktion), w których zamordowano, jak się szacuje ok. 100 tyś. Polskiej inteligencji. W Katyniu i pozostałych miejscach w sumie było 21768 ofiar – 14463 oficerów i 7305 cywili, ale to z nich robi się „wschodnią martyrologię narodu”, a nie z tych ok. 100 tysięcy ofiar niemieckich katów. Więc nawet o ironio losu, „jaśnie państwo” koniunkturalnie zapomina o tych ofiarach niemieckich akcji, mimo, że należeli oni do wyższej ówcześnie klasy społecznej niż pospólstwo z którym nikt nigdy się nie liczył. Byli oni z ich klasy społecznej, ale nikt nie celebruje pamięci ich męczeńskiej śmierci, gdy nie raz żywcem byli zakopywani i konali pod ziemią ranni po rozstrzelaniu.
   I to jest dopiero największy skandal. Ponadto dziwi mnie, że potomkowie tej inteligencji zabitej przez Niemców pozwalają na takie upokorzenie i politykę zapominania o tych ofiarach.

   Odpowiedz
 • 10 lipca 2021 o 11:01
  Permalink

  @krzyku, nie kombinuj, bo to paskudne. Ws. Słowian nie było konferencji w Wannsee!
  Ergo- żadna “podprogowa” (głośny śmiech) relatywizacja. Oni byli do wykończenia AKSJOLOGICZNIE , my natomiast jak szmaty w warsztacie mechanicznym – po zużyciu !
  Chyba dobra i zrozumiała metafora . Szmaty to szmaty, Dokąd potrzebne ok. Potem do kosza , ale żadnych konferencji ws. szmat .

  Odpowiedz
  • 10 lipca 2021 o 17:41
   Permalink

   @fly.
   “Pomijam już gorące powitania we Wrześniu 39′!
   Do ‘tego czasu” (Konferencji w W. tj. – ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej) Polacy mordowani byli już “taśmowo”, na masową skalę. ”
   Gdzie TU widzisz kombinacje – tylko fakty! Nie zapominaj że w Armii i ss (służby specjalne) w tym SS,
   na pomyślność III Rzeszy pracowała wcale liczna “rzesza” aszkenazi i sefardów po krowi! Wszak ktoś
   tam wypowiedział znamienne słowa “kto jest Żydem – decyduję JA!”. Czyż nie? I jeszcze w kwestii strat
   w “zasobach ludzkich” (perfidne określenie!) ginęła żydowska biedota- tzw. chałaciarze, i polska
   inteligencja, taki był plan, Naród beż inteligencji jest tylko nawozem, tak jak drzewo bez korzenia
   nadaje się tylko na opał!

   Odpowiedz
 • 10 lipca 2021 o 11:14
  Permalink

  @krzyk – Ty masz różne okresy emocjonalne. Chyba jesteś kobietą ! Wstyd !
  Przecież KU…WA pisałem właśnie z wyłuszczeniami, że rezuny nas rżnęli na kilkaset POTWORNYCH sposobów , gorzej niż Niemcy Żydów, a my ich kochamy, bo są przeciw Ruskim!
  Wreszcie PONIAŁ ??? Czy pijesz i DUPA ???

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.