Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu sprzeciwia się tworzeniu “banków karłowatych”

Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu postulowało nie wydanie licencji podmiotowi z zagranicy na prowadzenie działalności bankowej w Polsce. Stowarzyszenie jest także przeciwne wydzieleniu się “banku karłowatego” z Deutsche Bank i pozostawieniu w nim części “frankowej”, aktywów, które są niezbywalne.

Stowarzyszenie popiera działania KNF służące zabezpieczeniu interesów państwa polskiego, w tym m.in. odmowę udzielenia zgody na wydzielenie “banku karłowatego” RBI Bank Polska Spółka Akcyjna z aktywami “frankowymi” i ma nadzieję, że Komisja Nadzoru Finansowego zrewiduje także wcześniejszą swoją decyzję dotyczącą wydzielenia “banku karłowatego” z aktywami frankowymi z Deutsche Bank Polska oraz znajdzie sposób naprawienia błędu z przeszłości, jakim było zezwolenie na utworzenie podobnego banku po sprzedaży zbywalnych aktywów BPH.

Decyzja KNF dotycząca Raiffeisen Bank International AG i stanowczy zakaz utworzenia RBI Bank Polska Spółka Akcyjna potwierdza, że opinia Stowarzyszenia iż banki posiadające aktywa tzw. “frankowe” stanowią zagrożenie i obciążenie dla systemu bankowego w Polsce okazała się słuszna.

Na stronie KNF, w komunikacie czytamy:

>>Komisja jednogłośnie odmówiła wydania zezwolenia na utworzenie przez Raiffeisen Bank International AG z siedzibą w Wiedniu (RBI) banku w formie spółki akcyjnej pod firmą: „RBI Bank Polska Spółka Akcyjna”.<<

Zgodnie z art. 37 ustawy prawo bankowe KNF odmawia wydania zezwolenia na utworzenie banku m. in. wtedy, gdy nie zostały spełnione wymagania obowiązujące przy tworzeniu banków. Komisja uznała, że w związku z niewywiązaniem się przez RBI ze złożonych Komisji zobowiązań dotyczących działalności Raiffeisen Bank Polska SA odnośnie wprowadzenia akcji tego banku do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (o czym Komisja poinformowała w komunikacie z dnia 1 sierpnia 2017 r.) nie zostało spełnione obowiązujące przy tworzeniu banków wymaganie zawarte w art. 30 ust. 1 ustawy Prawo bankowe.

***

Informacja Redakcji:

Wszelkie prawa do tekstu zastrzeżone dla podmiotu Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu i podmiotów trzecich. Wyłączenie licencji CC 3.0.

3 thoughts on “Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu sprzeciwia się tworzeniu “banków karłowatych”

 • 18 stycznia 2018 o 05:05
  Permalink

  Dopiero jak banksterzy obłowili się na klientach, ci zaczęli się im dokładniej przyglądać.

  Lepiej późno – niż wcale.

  Odpowiedz
 • 18 stycznia 2018 o 05:37
  Permalink

  Bardzo dobrze proszę walczyć ze złodziejami. Banki powinny być Narodowe

  Odpowiedz
 • 22 stycznia 2018 o 12:16
  Permalink

  Doprawdy lepiej pozno niz wcale,ale dlaczego tak pozno organa i degelatury rzadu powolane do kontroli sektora finansiwego czekaja epoki i.pozwalaja na takie horendalne oszustwa systemowe i straty polskich obywateli i straty i trwale ubytki polskiej gospodarki ???
  Systematyczne, planowane a wiec z rozeznaniem czynu przestepstwa poprzrz przejmowanie majatku narodowego i nieruchomosci jest wrecz nie do pomyslenia,to trwaly uszczerbek w majatku calego narodu i pozbawienie go suwerennosci ,wogole nie mowiac o idywidualnych tragedisch.ofiar tych kryminalnych poczynan !!!
  Konsekwecja tego winno byc natychmiastowa rewizja nie tylko aktualnie wydawanych zezwolen na prowadzenie dzialalnosci finansowej ale dokladna rewizja wszystkich decyzji w tej branzy i cofniecie umow sprzedazy polskich, gdyz banki sa podstawa funkcjonowania polityczno-gospodarczego danego panstwa,jego stabilnosci i sa niezbywalne !!!! Stabilnosc panstwa nigdy nie moze byc towarem,przeto wszystkie banki winny byc narodowe,co podnosi powyzej takze komentator @Hektor z Lasu….

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.