Stowarzyszenie SBB poinformowało KE o niezgodnym z prawem wspólnotowym działaniem banków

Skarga dotyczy banków, które 13 lutego 2019 roku pismem do komisarzy Unii Europejskiej (Santander Bank Polska; Commerzbank – główny akcjonariusz mBank Polska; Millennium BCP – inwestor w Millennium Bank Polska; Deutsche Bank – właściciel Deutsche Bank Polska; GE Capital, właściciel BPH Polska oraz (Raiffeisen Bank International – oddział w Polsce)  próbują, bez żadnych  uprawnień, wpływać na proces ustawodawczy w Polsce dotyczący projektu ustaw zmieniających zasady wykonywania nieuczciwych umów kredytów indeksowanych i denominowane do waluty obcych

Stowarzyszenie przypomina, iż wobec umów tych banków wydano wiele wyroków stwierdzających nieuczciwe działanie banków w Polsce. Banki nie przestrzegają również prawa wspólnotowego. Ostatnie decyzje TSUE w sprawach C-448/17 oraz C-632/17 stwierdzają niezgodność przepisów Kodeksu Postępowania Cywilnego z Dyrektywą 93/13 nie są respektowane przez banki.

SBB przypomina również, iż wszystkie kraje UE w których występował problem tzw kredytów frankowych, został już rozwiązany na drodze ustawowej. Działanie takie jest w pełni zgodne z prawem unijnym i potwierdzone w niedawnym wyroku Europejskiego Trybunał Praw Człowieka, który  pod koniec grudnia 2018 r. odrzucił skargę węgierskich banków z grupy kapitałowej OTP, Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzucił te oskarżenia i uznał, że ustawa rzeczywiście realizowała uzasadnione cele: ochronę praw konsumenta jako słabszej strony kontraktu z bankiem, ochronę interesu publicznego i ochronę sprawnego zarządzanie wymiarem sprawiedliwości. Odnosząc się do zarzutu zbyt głębokiej ingerencji w warunki umów Trybunał przypomniał, że warunki każdej umowy mogą zostać uznane za nieuczciwe na mocy dyrektywy Unii Europejskiej 93/13, dotyczącej nieuczciwych warunków umów z 1993 r., obowiązującej na Węgrzech od 2004 r.

Stowarzyszenie wystąpi również ze stanowczym protestem do ambasadorów państw, które próbują ingerować w proces legislacyjny. Niemcy, Hiszpanie, Portugalczycy i każde inne państwa mają obowiązek wobec swoich klientów przestrzegać prawa obowiązującego w Polsce i Unii Europejskiej. Bez względu czy działa na terenie Niemiec czy Polski.

W szczególności skandalicznym jest działanie banków, które mając prawomocny wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumenta dalej wykonują umowy w oparciu o zaskarżone przepisy. Stowarzyszenie będzie dążyło do odebrania licencji na działalność w Polsce podmiotom naruszającym polskie i wspólnotowe prawo.

TREŚĆ PISMA https://www.bankowebezprawie.pl/wp-content/uploads/2019/02/SBB.2019.04.pdf

5 myśli na temat “Stowarzyszenie SBB poinformowało KE o niezgodnym z prawem wspólnotowym działaniem banków

 • 22 lutego 2019 o 04:55
  Permalink

  Istotą kapitalizmu jest ochrona banków i banksterów.

  A Stowarzyszenie uderza w ten dogmat.

  Dlatego daję Państwu marne szanse …

  No, ale “nada staratsia”.

  Odpowiedz
 • 22 lutego 2019 o 05:17
  Permalink

  Nikt nie jest zadowolony z tego co zaproponowały władze, władze też nie są. Na pewno nie są zadowoleni poszkodowani przez mafie bankowe na kredytach walutowych, hańba!

  Odpowiedz
 • 22 lutego 2019 o 12:20
  Permalink

  Koniecznie SBB musi wystapic z podaniem o cofniecie licencji bankom, ktore z premedytacja a wiec z rozeznaniem czynu po w miedzyczasie tylu prawomocnych wyrokach sadowych dalej wykonuja umowy sprzeczne z prawem i lamia prawa zarowno wspolnosciowe UE jak i regulacje prawne panstwa polskiego.

  Przez stosowanie przez banki ciaglych, powtarzajacych sie systematycznie praktyk sprzecznych z prawem ( przestepstwo ciagle wedlug klasyfikacji kodeksu karnego ) spelnione sa wszelakie warunki o calkowitym i natychmiastowym pozbawiemiu licencji /koncesji zezwalajacej / prowadzenia interesow bankowych w Polsce.

  Mimo ze komentator @Inicjator, 22.02’2029 at 04:55 ma absolutna racje tylko “upor maniaka” i tzw. “cywilne nieposluszenstwo” na wzor Mahatmy Ghandi’ego ,ktory walczyl o wyzwolenie Indii z pod kolonijnego jarzma takiego kolosa jakim bylo Imperium Brytyjskie moze przyniesc rezultaty….

  Ghandiego to najpierw wysmiewano, potem pokazywano mu fiola a potem wypelniono wszystkie jego rzadania ….a wiec ODWAGI I NA BARYKADY…

  Z okazji moich imienin kupilam sobie niedawno w jednym sklepie taki duzawy nawet plakat na drewnie z napisem – “zlota mysla” w j.niemieckim, ktora tu w tlumaczeniu dedykuje SBB i wszystkim innym:

  “TO KONIEC SWIATA
  POWIEDZIALA POCZWARKA ”
  ( jakiegos tam insekta )

  “TO JEST DOPIERO POCZATEK SWIATA
  POWIEDZIAL MOTYL ( EK )”

  Cytat: Laozi ( nie wiem kto to jest ale poszukam
  sobie )

  Ten plakat” stoi sobie” u mnie na kaloryferze w kuchni ( bedzie zawieszony na scianie wkrotce ) i ja ciagle go sobie czytam….

  Tak jest i SBB i inni na tym lez padole musza tez tak myslec….

  Pozdrowienia

  Odpowiedz
 • 22 lutego 2019 o 14:44
  Permalink

  SBB – nieodmiennie kojarzy mi się z: ” Silesian Blues Band, później Szukaj, Burz, Buduj – Search, Break, Build – polski zespół rockowy założony w 1971 w Siemianowicach Śląskich przez Józefa Skrzeka, multiinstrumentalistę i wokalistę grupy.
  I niechby tak już zostało… ale TU, tzn,. kiedyś Panie, taka okazja –
  frank ‘po złoty osiemdziesiąt..”.ci co brali, winni wówczas mieć brzmienie w uszach niczym – memento mori… “…nic nie może wiecznie trwać…” jak mówi ludowa mądrość ‘chytry dwa razy traci’ BO, ‘ktoś- kogoś” przechytrzy! To jest gra, jednemu zabiera drugiemu da!
  Amen.

  Odpowiedz
 • 22 lutego 2019 o 16:48
  Permalink

  Z tego co ja czytałam Deutsche Bank ma problemy finansowe. Przynajmniej tak piszą w sieci. Commerzbank wiele, wiele lat temu należał do czołówki banków budzących zaufanie. PRL współpracowała z tym bankiem. Jaka jest obecnie kondycja Commerzbanku nie wiem.

  SBB bardzo dobrze, że poruszacie te tematy.
  Im więcej osób będzie wiedziało co znaczy bank, tym lepiej.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.