Społeczeństwo

Stowarzyszenie SBB poinformowało KE o niezgodnym z prawem wspólnotowym działaniem banków

 Skarga dotyczy banków, które 13 lutego 2019 roku pismem do komisarzy Unii Europejskiej (Santander Bank Polska; Commerzbank – główny akcjonariusz mBank Polska; Millennium BCP – inwestor w Millennium Bank Polska; Deutsche Bank – właściciel Deutsche Bank Polska; GE Capital, właściciel BPH Polska oraz (Raiffeisen Bank International – oddział w Polsce)  próbują, bez żadnych  uprawnień, wpływać na proces ustawodawczy w Polsce dotyczący projektu ustaw zmieniających zasady wykonywania nieuczciwych umów kredytów indeksowanych i denominowane do waluty obcych

Stowarzyszenie przypomina, iż wobec umów tych banków wydano wiele wyroków stwierdzających nieuczciwe działanie banków w Polsce. Banki nie przestrzegają również prawa wspólnotowego. Ostatnie decyzje TSUE w sprawach C-448/17 oraz C-632/17 stwierdzają niezgodność przepisów Kodeksu Postępowania Cywilnego z Dyrektywą 93/13 nie są respektowane przez banki.

SBB przypomina również, iż wszystkie kraje UE w których występował problem tzw kredytów frankowych, został już rozwiązany na drodze ustawowej. Działanie takie jest w pełni zgodne z prawem unijnym i potwierdzone w niedawnym wyroku Europejskiego Trybunał Praw Człowieka, który  pod koniec grudnia 2018 r. odrzucił skargę węgierskich banków z grupy kapitałowej OTP, Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzucił te oskarżenia i uznał, że ustawa rzeczywiście realizowała uzasadnione cele: ochronę praw konsumenta jako słabszej strony kontraktu z bankiem, ochronę interesu publicznego i ochronę sprawnego zarządzanie wymiarem sprawiedliwości. Odnosząc się do zarzutu zbyt głębokiej ingerencji w warunki umów Trybunał przypomniał, że warunki każdej umowy mogą zostać uznane za nieuczciwe na mocy dyrektywy Unii Europejskiej 93/13, dotyczącej nieuczciwych warunków umów z 1993 r., obowiązującej na Węgrzech od 2004 r.

Stowarzyszenie wystąpi również ze stanowczym protestem do ambasadorów państw, które próbują ingerować w proces legislacyjny. Niemcy, Hiszpanie, Portugalczycy i każde inne państwa mają obowiązek wobec swoich klientów przestrzegać prawa obowiązującego w Polsce i Unii Europejskiej. Bez względu czy działa na terenie Niemiec czy Polski.

W szczególności skandalicznym jest działanie banków, które mając prawomocny wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumenta dalej wykonują umowy w oparciu o zaskarżone przepisy. Stowarzyszenie będzie dążyło do odebrania licencji na działalność w Polsce podmiotom naruszającym polskie i wspólnotowe prawo.

TREŚĆ PISMA https://www.bankowebezprawie.pl/wp-content/uploads/2019/02/SBB.2019.04.pdf

5 komentarzy

 1. Istotą kapitalizmu jest ochrona banków i banksterów.

  A Stowarzyszenie uderza w ten dogmat.

  Dlatego daję Państwu marne szanse …

  No, ale “nada staratsia”.

 2. Nikt nie jest zadowolony z tego co zaproponowały władze, władze też nie są. Na pewno nie są zadowoleni poszkodowani przez mafie bankowe na kredytach walutowych, hańba!

 3. krolowa bona

  Koniecznie SBB musi wystapic z podaniem o cofniecie licencji bankom, ktore z premedytacja a wiec z rozeznaniem czynu po w miedzyczasie tylu prawomocnych wyrokach sadowych dalej wykonuja umowy sprzeczne z prawem i lamia prawa zarowno wspolnosciowe UE jak i regulacje prawne panstwa polskiego.

  Przez stosowanie przez banki ciaglych, powtarzajacych sie systematycznie praktyk sprzecznych z prawem ( przestepstwo ciagle wedlug klasyfikacji kodeksu karnego ) spelnione sa wszelakie warunki o calkowitym i natychmiastowym pozbawiemiu licencji /koncesji zezwalajacej / prowadzenia interesow bankowych w Polsce.

  Mimo ze komentator @Inicjator, 22.02’2029 at 04:55 ma absolutna racje tylko “upor maniaka” i tzw. “cywilne nieposluszenstwo” na wzor Mahatmy Ghandi’ego ,ktory walczyl o wyzwolenie Indii z pod kolonijnego jarzma takiego kolosa jakim bylo Imperium Brytyjskie moze przyniesc rezultaty….

  Ghandiego to najpierw wysmiewano, potem pokazywano mu fiola a potem wypelniono wszystkie jego rzadania ….a wiec ODWAGI I NA BARYKADY…

  Z okazji moich imienin kupilam sobie niedawno w jednym sklepie taki duzawy nawet plakat na drewnie z napisem – “zlota mysla” w j.niemieckim, ktora tu w tlumaczeniu dedykuje SBB i wszystkim innym:

  “TO KONIEC SWIATA
  POWIEDZIALA POCZWARKA ”
  ( jakiegos tam insekta )

  “TO JEST DOPIERO POCZATEK SWIATA
  POWIEDZIAL MOTYL ( EK )”

  Cytat: Laozi ( nie wiem kto to jest ale poszukam
  sobie )

  Ten plakat” stoi sobie” u mnie na kaloryferze w kuchni ( bedzie zawieszony na scianie wkrotce ) i ja ciagle go sobie czytam….

  Tak jest i SBB i inni na tym lez padole musza tez tak myslec….

  Pozdrowienia

 4. SBB – nieodmiennie kojarzy mi się z: ” Silesian Blues Band, później Szukaj, Burz, Buduj – Search, Break, Build – polski zespół rockowy założony w 1971 w Siemianowicach Śląskich przez Józefa Skrzeka, multiinstrumentalistę i wokalistę grupy.
  I niechby tak już zostało… ale TU, tzn,. kiedyś Panie, taka okazja –
  frank ‘po złoty osiemdziesiąt..”.ci co brali, winni wówczas mieć brzmienie w uszach niczym – memento mori… “…nic nie może wiecznie trwać…” jak mówi ludowa mądrość ‘chytry dwa razy traci’ BO, ‘ktoś- kogoś” przechytrzy! To jest gra, jednemu zabiera drugiemu da!
  Amen.

 5. Z tego co ja czytałam Deutsche Bank ma problemy finansowe. Przynajmniej tak piszą w sieci. Commerzbank wiele, wiele lat temu należał do czołówki banków budzących zaufanie. PRL współpracowała z tym bankiem. Jaka jest obecnie kondycja Commerzbanku nie wiem.

  SBB bardzo dobrze, że poruszacie te tematy.
  Im więcej osób będzie wiedziało co znaczy bank, tym lepiej.

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.