Stowarzyszenie SBB domaga się odszkodowań dla bezprawnie zlicytowanych ofiar banków poprzez stworzenie funduszu celowego z zysków NBP

Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu wystosowało w dniu dzisiejszym obszerne pismo w odpowiedzi na list wiceprezesa NBP Jacka Bartkiewicza z dnia 22 sierpnia br. Korespondencja zawiera m.in. następujące punkty:

 • Stowarzyszenie wskazuje na pomijane przez NBP fakty, które jasno dowodzą nielegalności kredytów waloryzowanych do walut obcych. Strona społeczna przekazuje także bankowi centralnemu informacje dotyczące spraw sądowych wytoczonych z powodu nieuczciwych praktyk stosowanych przez banki.
 • Na podstawie danych BIK Stowarzyszenie podaje do publicznej wiadomości liczbę 150 tys. dotychczas wypowiedzianych przez banki umów tzw. “kredytów frankowych”, które w opinii NBP rzekomo “dobrze się spłacają”. 
 • Strona społeczna wzywa bank centralny do stosowania poprawnej, zgodnej z prawem, terminologii, którą w ostatnim czasie NBP zarzuciło przez co wprowadza opinię publiczną w błąd, sugerując „walutowy” charakter umów o kredyty waloryzowane kursem walut obcych.
 • Stowarzyszenie wskazuje, że problemy związane z dotrzymaniem wymogów kapitałowych i płynnością finansową niektórych banków (jak np. zagrożony upadłością GetIn), wynikają w znacznym stopniu z nieuczciwych praktyk rynkowych. Stowarzyszenie wskazuje na ścisły związek między łamaniem prawa przez banki, a ich gorszą kondycją finansową i zagrożeniem dla stabilności systemu finansowego.
 • Strona społeczna podkreśla, że mechanizm zabezpieczenia banków przed ryzykiem kursowym (poprzez zastosowanie instrumentów pochodnych) skutkował niekorzystnymi dla kredytobiorców zmianami na rynku walutowym, w wyniku których klienci ponosili i wciąż ponoszą wyższe obciążenia finansowe. Informacja o takim mechanizmie, choć znana bankom i nadzorowi bankowemu, nie była jasno przekazana kredytobiorcom przy podpisywaniu wieloletnich umów kredytowych.
 • Stowarzyszenie postuluje, by zyski NBP pochodzące z operacji na rynku walutowym przeznaczyć na fundusz wsparcia dla osób pokrzywdzonych przez system bankowy.
 • Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu oczekuje od banku centralnego, że działając w zgodzie z interesem narodu i gospodarki naszego kraju, podejmie skuteczne kroki dla szybkiego rozwiązania problemu kredytów waloryzowanych kursem walut obcych. Pozwoli to uwolnić istniejące umowy od wad prawnych i przywrócić kontrolę NBP nad stopami procentowymi w Polsce.

***

Informacja redakcji:

Wszelkie prawa do tekstu i grafiki zastrzeżone na rzecz podmiotu: Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu. Wyłączenie licencji CC 3.0.

7 myśli na temat “Stowarzyszenie SBB domaga się odszkodowań dla bezprawnie zlicytowanych ofiar banków poprzez stworzenie funduszu celowego z zysków NBP

 • 23 września 2017 o 05:12
  Permalink

  Mowy nie ma na żadne wypłaty zysków NBP, ponieważ to pieniądze publiczne nalezą do wszystkich. Nie będzie tak, że grupa która chciała zaoszczędzić a została oszukana przez system teraz wyciaga łapki do społeczeństwa. Nie ma na to zgody, to są nasze pieniądze a nie tylko tej grupy. Trzeba było nie pożyczać (łatwo się mówi). Jednak prawda jest taka że winne tej sytuacji są po cześci banki a po cześci pańśtwo które pozwala na to, że w POlsce jak przestajesz płacić kredyt to ci bank zabiera mieszkanie i je licytuje za grosze, ale kredyt ci pozostaje i masz śmierć cywilną… w USA jak oddajesz klucze, nie masz kredytu

  Odpowiedz
 • 23 września 2017 o 05:40
  Permalink

  …”Na podstawie danych BIK..”,co to jest BIK i czym sie zajmuje ?
  dalej w tekscie czytam….”jako zabezpieczenie bankow przed ryzyskiem kursowym ….zastosowanie instrumentow pochodnych…”itd,itd. czy te “insrumenty pochodne”to tzw.derywaty ? Jesli tak,to to najgorsze i najdrosze zabezpieczenie….takze celowe narazanie klijentow na wysokie koszty i szkody…co jest w/g prawa UE zabronione,gdyz bank zarabia “na klijencie”pobierajac % za udzielony kredyt a nie za wciskanie fake produktow finansowych….!
  *****
  By bylo wszystko zgodne z prawem UE to te cholerne banki,ktore w nierzetelny ikryminalny sposob udzielaly kredytow “frankowych” musza zglosic swoje straty do swojego obligatiryjnego z mocy prawa ubezpieczyciela/asekuranta i wyplacic poszkodowanym wszystkie wynikle z tych fakekredytow szkody materialne /zwrot nakladow z % / oraz rekompensaty ta straty moralne i “na zdrowiu”,wtedy tez osobom odpowiedzialnym za wyrazenie zgody na udzielanie takich kryminalnych kredytow tj dyrektor/zy lub zarzady danych bankow oraz szef nadzoru nad sektorem finansowym ponosl by kare dyscyplinarna zakazu wykonwania zawodu,co nie zamyka drogi postepowania karnego za oszustwa ( min.walutowe )….
  *********
  Utworzenie funduszu z uzyskanych zyskow NBP jest rozwazaniem lagodnym,opierajacym sie na dobrowolnosci i nie uznajacego roszczen prawnych poszkodowanych i nie pokrywajacym rzeczywistych szkod majatkowych tychze,przeto dazenie do wyezekwowania rzeczywistych praw do odszkodowan musi byc celem SBB… podziwiam i gratuluje uporu na drodze pelnej cierni,gdyz miarkuje,ze zadne instytucje panstwowe ani sejm zobowiazane do wyjasnienia takiej afery oraz wyegekwowania odszkodowan odzegnuja sie firum publucznym.od swoich obowiazkow…..Wegry w podobnej sytuacji wypowiedzaly wszystkim oszustom bezpardonowa wojne,pozbawily ich koncesji bankowych i wielu z nich zmusilo do opuszczenia Wegier jako “persona non gratta”….widzimy na zalaczonym obrazku,co tu jest grane…ze prywatni ludzie musza organa panstwowe w Polsce uczyc praworzadnosci i wymuszac zasady wspolzycia spolecznego….co na to pan prezes ?

  Odpowiedz
 • 23 września 2017 o 08:09
  Permalink

  Akurat Banki się wystraszą i oddadzą.

  Tu też jest myślenie magiczne, tylko z “Bajek z mchu i paproci”.

  Amen i Macondo.

  P.S.

  Nie słyszałem w tych “magicznych zabiegach” Stowarzyszenia, o deklaracji przeznaczenia 10% (dziesięciny) – z ewentualnie odzyskanych od banków pieniędzy, na dominujący w Polsce kościół …

  Może tu tkwi brak sukcesów Stowarzyszenia STOP Bankowemu Bezprawiu?

  Odpowiedz
 • 23 września 2017 o 15:29
  Permalink

  Stowarzyszeniu życzę jak najlepiej. Przypomniałam sobie artykuł czytany kilka miesięcy wstecz, że kurs CHF wzrósł tak gwałtownie w byłych “demoludach”. Ponadto mam te same informacje co Polak z NY.
  No i jeszcze ze zwykłej ciekawości: kto kupuje i za ile mieszkania “frankowiczów” ?
  (ciekawość to pierwszy stopień do piekła w/g porzekadła, a w/g mnie ciekawość to kolejny stopień do wiedzy).

  Odpowiedz
  • 23 września 2017 o 18:03
   Permalink

   @wieczorynka….przypuszczam,ze banki sprzedaja te zagarniete mieszkania “frankowiczow”za tzw.obecnie faktyczna cene rynkowa tzn. duzo taniej niz wartosc kredytu w tzw.CHF z %,gdyz sprtedaz tych mieszkan nie kryje wysokosci powyzszego kredytu i te ofiary tego oszustwa splacaja dalej “swoj” kredyt mimo,ze hypoteka a wiec zabezpieczenie wzietego kredytu zostala rizwiazana i przejeta przez bank…..cojest ewenementem swiatowym….wlasnie ten fakt udawadnia oszustwo z premedytacja ,(a wiec zaplanowane i chciane ) tych
   kredytow opiewajacych na wyzsze sumy niz gwaracja hypoteczna…czego sie takim wielkim przestepstwem systemowym nie zajmie sie Prokuratura Generalna ?

   Odpowiedz
   • 23 września 2017 o 20:30
    Permalink

    @ królowo, w Polskim KK (Kodeks Karny) jest zapis, że kto doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia swoim mieniem powinien ponieść karę (nie wiem jaką gdyż nie jest to moja dziedzina). Jednak prawo, prawem a sprawiedliwość to zupełnie inna bajka. Niestety takie są realia i sądzę, że nie tylko w Polsce.

    Odpowiedz
    • 23 września 2017 o 21:57
     Permalink

     @wieczorynka….tak,nie tylko w Polsce…”sprawiedliwosc” mozna znalezc w slowniku,po litera “S”…

     Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.