Sterowana demokracja a` la Putin?

W. Putin Prezydent Federacji Rosyjskiej Źródło: kremlin.ru пресс-службы и информации Президента России lic. CC 4.0

Nigdy w życiu nawet w najsłodszym śnie, ani w najbardziej zaufanym kręgu zauszników nie pozwolilibyśmy sobie na takie marzenia, żeby Polskę nazwać „demokracją a`la Putin”. Nawet sterowaną, nawet autokratyczną, ale za to putinowską, – czyli najlepszą z możliwych! Przecież 90% poparcia Narodu dla władz państwowych, których zazdrości Rosji cały świat i nikt nie kwestionuje wyników sondaży z opozycją w Moskwie i za granicami włącznie to jest wynik niepowtarzalny nawet w komunistycznych Chinach! Jakże wspaniale byłoby, gdyby tak samo było w Polsce! Jeżeli ktoś tego nie rozumie i uznaje, że istniejące dzisiaj u nas podziały to “demokratyczna norma”, niech dalej nie czyta, bo może zmienić światopogląd…

Niestety to tylko mniemanie pana Martina Schulza, który znowu dołożył naszemu krajowi “do pieca” wywołując prawdopodobnie wezwanie do MSZ Ambasadora Niemiec. Co ciekawe polityk niemieckiej SPD mówił także o „Putinizacji polityki europejskiej”, co samo w sobie może być bardzo ciekawym kierunkiem poszukiwań inspiracji, ponieważ politykę europejską jak ktoś widział to niech zgłosi – może w Mińsku? Może w Atenach? Może sukcesy w negocjacjach TTIP? ewentualnie sukces w powstrzymaniu fali nielegalnej migracji? Nie wymagajmy zbyt wiele od “polityki europejskiej”, zwłaszcza w warstwie skuteczności i efektów.

Jeżeli bowiem zmiany, jakie zaczął dopiero wprowadzać w Polsce nowy rząd mają charakter putinowski, to znaczy, że w kraju dzieje się bardzo dobrze, albowiem nie ma na dzień dzisiejszy bardziej efektywnego modelu rządzenia państwem niż Federacja Rosyjska. Gdybyśmy byli, chociaż w połowie tak sprawni i wydolni państwowo jak Federacja, to bardzo wiele zmieniłoby się w naszym kraju na lepsze. Przede wszystkim chodzi o pryncypia, albowiem „demokracja a` la Putin”, to rzeczywiście niepodległy, niezależny i suwerenny organizm państwowy, który podlega tylko i wyłącznie władzy Narodu rosyjskiego, który to Naród wybrał sobie przywódcę, którego jak widać się mu zazdrości. Różnice wobec Polski są szokujące i dosadne, albowiem my nie jesteśmy już ani niepodlegli, ani niezależni, ani suwerenni, a Naród polski jak widać, nie jest w stanie już nawet sobie wybrać swojej własnej władzy, ponieważ się to nie podoba rzeczywistemu suwerenowi, któremu Rzeczpospolita poddała się w pełni bezmyślnie. Więc jeżeli „demokracja a` la Putin” miałaby oznaczać dla nas suwerenność – to tak, zdecydowanie chcemy takiej „demokracji” i takiej „Putinizacji”, albowiem to bardzo mądre jest uczyć się od najlepszych!

Co jednak wywołało taką wściekłość u naszych europejskich partnerów? Po pierwsze nikt nad Wisłą nie uwierzy w to, żeby Zachód obserwował nas z tak wzmożoną uwagą, żeby zrozumieć niuanse i szczegóły dziejących się w Polsce kwestii, w szczególności ich konotacji prawnych. Przecież nawet same zdania, co do kwalifikacji prawnej większości działań i zaniechań rządzących (zaniechania prezydenta odnośnie przyjęcia przysięgi) są, co najmniej na dwa sposoby interpretowane przez czołowych prawników! Jeżeli więc system prawny sobie nie radzi z jednoznaczną oceną, to co mają myśleć obywatele – jeżeli już coś to na podstawie emocji. No, a co do tego zagranicznym politykom, na pewno odległym od kazuistyki polskiego prawa? Są różne modele nadzoru konstytucyjnego na świecie – MOŻE GO W OGÓLE NIE BYĆ. Po drugie są różne modele mediów publicznych na świecie i co w związku z tym? Jak w ogóle ktoś śmie być tak bezczelny, żeby na podstawie statusu mediów publicznych oceniać czyjąś demokrację? Bardzo byśmy chcieli mieć taki standard mediów jak mają media rosyjskie – życzymy sobie tego z całego serca, może chociaż RT.com się poczuje i otworzy polski kanał? W końcu jak mamy być „demokracją a` la Putin” to jak funkcjonować bez RT? Uwaga NIKT NIE MA OBOWIĄZKU NICZEGO OGLĄDAĆ – od przybytku nie boli, będzie więcej kanałów, będą religijne, narodowe, mniejszości obyczajowych, miłośników kanarków, jakiekolwiek – proszę bardzo, władzę ma ten, kto ma pilota od telewizora lub płaci rachunki za energię elektryczną.

Po trzecie i chyba to jest najrozsądniejsze wyjaśnienie, głównie politycy niemieccy, ale generalnie Zachodni – potrzebują tematu zastępczego wobec problemów z terroryzmem i zagrożeniem, jakie sprowadzili do swoich krajów wraz z falą nielegalnych i niezarejestrowanych imigrantów. Ponieważ skala ich głupoty i błędów jest szokująca, a po ostatnich wydarzeniach w Kolonii i innych miastach Niemiec ich działania okazały się szczytem cynizmu i hipokryzji – Polska jest idealnych „czarnym Piotrusiem” do bicia. Przecież nie mają żadnego znaczenia fakty, nie liczą się w ogóle polskie argumenty, nikt ich nawet nie chciał wysłuchać. Czołowi politycy, głównie niemieccy – ze wszelkich sił plują jadem na Polskę, bo tak jest dla nich wygodnie, wygodnie jest wskazać na „tych złych Polaków”.

W ten oto sposób weryfikują się nasze zachodnie sojusze polityczne, gospodarczo już się zweryfikowały poprzez gazociąg północny, a wojskowo to kwestia niemieckiej niechęci do obecności w Polsce wojsk NATO. Jednak to mimo wszystko dobrze, bo dobrze jest wiedzieć, na czym stoimy i na kim i jak się możemy oprzeć.

Zachód powinien mieć świadomość, że kto przywołuje pana Władimira Putina, temu pan Władimir Putin się objawi, – co wówczas? Będzie płacz i zgrzytanie zębów? Brutalne realia są takie, że cały Zachód w swojej pełnej bezsilności chciałby być tak rządzony jak Federacja Rosyjska, albowiem nikt nie kwestionował, nie kwestionuje i nigdy nie będzie kwestionował korzyści z posiadania silnej władzy. Właśnie Władimira Putina brakuje Europie najbardziej.

15 myśli na temat “Sterowana demokracja a` la Putin?

 • 11 stycznia 2016 o 04:44
  Permalink

  W sumie, to powiem wam, że autor ma rację. Żeby zrozumieć w pełni ten artykuł trzeba przeczytać też wszystkie inne z dzisiaj. Polecam.

  Odpowiedz
 • 11 stycznia 2016 o 05:16
  Permalink

  Znowu słuszne stwierdzenia, podejrzewam że Duda czyta OP, ale czy Kaczka i inni?

  Odpowiedz
 • 11 stycznia 2016 o 07:43
  Permalink

  Za wszystkie dzisiejsze artykuły krakauera,Bóg zapłać!Oprócz odpowiedzi na pytanie , z kim to Wojsko Polskie zamierza walczyć? W przypadku konfliktu z matuszką Rosją będziemy sami jak w 1939.!!! Chyba że będziemy walczyć z banderowską Upadliną?

  A MOŻE ZAMIAST ROBIENIA KREDYTU U BOGA WYSTARCZY ZWYKŁY PRZELEW? WEB. JÓZ.

  Odpowiedz
 • 11 stycznia 2016 o 07:50
  Permalink

  Mieszanie się w wewnętrzne sprawy przez obce
  i wrogie Polsce czynniki zewnętrzne, należy zdecydowanie
  POTĘPIĆ! Przypominam sobie się czasy saskie i Najjaśniejsza traktowana wówczas jako karczma,dom zajezdny… patrz “rajdy sołdatów amerykańskich”.

  Natomiast zastosowane(tutaj) porównanie jest dla Nas
  Polaków – NOBILITACJĄ! Jesteśmy dumni,i,i,i,za analogię (tym razem) dziękujemy.Przyjemnie i miło
  jest “przebywać” w DOBOROWYM TOWARZYSTWIE.

  Ps. Zabieram się za lekturę tekstu.

  N

  Odpowiedz
  • 11 stycznia 2016 o 13:19
   Permalink

   Hallo Komentatorze @krzyk58
   Prosze zerknac pod publikacje “Kocham” z 07.01’2016>>>>>>>>tam moje slowa podzieki za “Goniac kormorany” Piotra Szczepanika….i wyrazy ewentulnej jej dedykacji takze @wieczorynka, gdz Szczepanik tak pieknie spiewa o jej mazurskich stronach…..

   Odpowiedz
   • 11 stycznia 2016 o 18:49
    Permalink

    Na Warmii i Mazurach mieszkam od ponad 30-lat. Na mazurskich jeziorach spędziłam kilkanaście urlopów na żaglówce, widoki są mi doskonale znane. Oprócz kormoranów, perkozów, łabędzi, dzikich kaczek bardzo dobrze pamiętam chlupot fal (nie mylić z tupotem białych mew co to o pokład dzwonią – nie pamiętam kto śpiewał, ale znajdę) o burty żaglówki a poranna kawa na pokładzie smakowała najbardziej, wieczorem po sklarowaniu żaglówki czerwone wytrawne wino i oglądanie nieba. Obecnie przybyło mi co nieco lat i zadowalam się jednodniowym spływem kajakiem. Najpiękniejszą muzyką jest dla mnie szum jeziora i “gadające” fale. @ Krzyk 58, @ krolowa bona dziękuję i ciepło pozdrawiam. Myślę też, że każdy region na świecie ma swoje urokliwe zakątki i dlatego ludzie powinni żyć tam gdzie ich korzenie, nawet jeżeli wyjadą do innych krajów to powinny móc powrócić do siebie jak kormorany.

    Odpowiedz
   • 12 stycznia 2016 o 01:34
    Permalink

    @wieczorynka, 11.01’2016,18:49
    “…moc powrocic do siebie , jak kormorany …” no wlasnie , komentatorka “ujela” …moze mi sie i to kiedys i uda, moze bede sama motylem.lub kormoranem i po prostu przylece sobie tsm, gdzie “dzien gasnie w szarej mgle….wiatr …. tatarakow ….

    Odpowiedz
  • 11 stycznia 2016 o 19:24
   Permalink

   Krzyku, podpisuję się pod drugą częścią wpisu, czyli do porównania polskiej polityki “demokracja a’ la Putin” ja dodam tylko amen.

   Odpowiedz
 • 11 stycznia 2016 o 09:23
  Permalink

  Józefie,co prawda nie dużo jak na potrzeby ,ale już zrobiony.

  Odpowiedz
 • 11 stycznia 2016 o 18:21
  Permalink

  Politycy na tzw.Zachodzie nie rozumieją ani Rosji ani Polski.

  Myślą stereotypami.

  A Pan Putin jest prawdziwie samodzielnym przywódca naprawdę suwerennego kraju.

  Autor ma rację.

  Odpowiedz
 • 12 stycznia 2016 o 02:44
  Permalink

  1°Obawiam sie, ze MartinSchulz rozumie te kwestie innaczej niz czyni to autor i tym zwrotem “gelenkte demokratie”( = nakierowana demokracja ), czy “putinizacja” polityki w Polsce chcial z rozeznaniem, celowo Polske ponizyc ….dostal wielka reprymende i to ze wszystkich stron ! On zostal posadzony na tym stolku za protekcja , by miec swoich ludzi w UE , ale “robi ” tam za katarynke na jakikolwiek temat, ktory mu jego “suvereni” podrzuca jak sufler jego s”stanowisko” jest
  ( dobrze platna przechowalnia bagazy) i bez zadnych funkcji, on nic nie moze, ktos mu np.rzuci haslo za przeproszeniem “gowno” on nabiera powietrza i mowi, jak katarynka….trzeba go trzasnac, zeby przestal mowic, zwlaszcza , ze nie wie na jaki temat …kiedys siedzial w Parlamencie UE Silvio Berlusconi, to sie z nim formalnie klocil , mowil mu , ze on ma takie cechy do drygowania i pilnowania jak kappo w obozie koncentracyjnym …
  Wyslalam redakcji dlugi i wyczerpujacy artykul z “Frankfurter Allgemeine. Zeitung “/”FAZ”/ z pon.11.01’2016, ktory opisuje stosunki polsko-niemieckie …Urzad kanclerski i niemiecki federalny minister spraw zagr. pan Steinmeier dystansuja sie od wypowiedzi funkcjonariuszy UE tj pana G.Öttingera i M.Schultza, Rzad Federalny podkresla ze z zasady nie komentuje polityki obcych.panstw i tego w stosunku do Polski nie zrobil !!!!! To , ze UE “faluje” to sprawka Donka i Co. z PO.
  Wysoko dyplomatyczne i pozbawione kompleku nizszosci wypowiedzi (super ) ministra spraw zagr.W.Waszczykowskiego, pana ministra sprawiedliwosci Z.Ziobry, pana ministra Antoniego Macarewicza( tak, tak ) i jego zastepcy pana ministra Kownackiego oraz samego pana prezesa PiS Kaczynskiego wysoko mnie w pizytywny spisob zaskoczyly ….Waszczykowski serdecznie zaprosil czlonkow. federalnego parlamentu z komisji do spraw UE i z komisji d/s mediow do Polski, by sie sami naocznie przekonali jak w Polsce funkcjonuje demokracja ….ludzie ! Tym tutejszym wapirom i tym z UE oko zbielalo. !¡¿
  %
  No jasne, ze te napady na Polske to po to , by rozproszyc uwage od straszliwych. wydarzen w Niemczech, NJTimes i ChicagoTribune pisaly w swoim niedzielnym wydsniu o niepokojach spolecznych i politycznych w Niemczech po przyjeciu ponad 1mln obcych kulturoeo uchidzcow …te niepokoje tu juz sa …..
  %
  Wiadomo, ze Putin jest objektem marzen i tesknot, i dlatego chca go tak zwalczac ..,on jest tajemnuczy , mslimowny i ma 90 % poparcia w swoim kraju ….boja go sie i podziwisja go ….
  %
  Nagany udzielam autorowi, za nierzetelne ponowne nierzetelne przdstawienie sprawy rurociagu. polnocnego, ze to celowo Polske pominieto ! Nie , to Poldks tej oferty nie przyjela !!!!
  %
  Co do umieszczenia wojsk Nato w Polsce, to autor prowadzi. takie gry groteski z czytelniksmi ..,FR pizwolila na rozszerzenie UE na Wschod i na zjedniczenie Niemiec ale nie na stacjonowanie wojsk Nato na progu Rosji i eogole przyjeciu panstw Europy Wsch .do Nato …,to zagraza interesom FR i jest plachta na byka, chce krakauer wojny w Europie ….po co takie prowokacyjne tezy z Pana strony autorze ??????? ¿¿¿¿¿¿ ¡¡¡¡¡¡¡¡

  Odpowiedz
  • 12 stycznia 2016 o 15:32
   Permalink

   @krolowa bona,12.01’2016, 02:44
   Eratta:
   …….Putin jest” tajemniczy i zamyslony “….a nie jak mi tu logarytmy pozmienialy
   inne “byki” ujda w tloku

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.