Sprawy nizinne czy nieomal przyziemne

graf, red,Wyobraźnią społeczną zawładnęły ostatnio wysokie góry. Bujanie w obłokach nawet zimą odrywa od problemów dnia codziennego , dzisiejszych, jutrzejszych.

Polityka powoli zaczyna zajmować się wyborami. Zjednoczona Prawica przygotowała już narzędzia prawne, teraz kolej na polityczne. Opozycja zaczyna ze sobą wstępnie rozmawiać a nawet podpisywać ładne deklaracje, takie jak warszawska czy krakowska. Naprawdę ładne.

Tyle, że na razie nic z tego nie wynika. Choć z drugiej strony żeby zrobić drugi krok trzeba wcześniej zrobić ten pierwszy. Opozycja, a przynajmniej jest część powoli, oswaja się rzeczywistością. A rzeczywistość jest taka, że nawet połączenie ugrupowań nie gwarantuje zwycięstwa, ani nawet nie musi uchronić przed porażką. Uzyskanie mandatu w wyborach samorządowych jest trudniejsze, niż w parlamentarnych ze względu na wielkość okręgów wyborczych. Próg uzyskania mandatu jest znacznie wyższy niż ten nominalny, określony w ordynacji na poziomie 5 %.

Zmniejszenie konkurencji poprzez zmniejszenie liczby konkurujących komitetów wyborczych nie gwarantuje pokonania PiS. Ale daje szansę na uniknięcie klęski.

Jednak, to nie musi wystarczyć by skłonić obywateli – wyborców do wybrania frontu „anty PiS”.

Tym bardziej, że najbliższe wybory będą wyborami lokalnymi. Choć obywatele częściej oceniają pozytywniej władze lokalne, niż centralne.

W raporcie opublikowanym w grudniu ubiegłego roku (dane za lata 2016-2017) wskazano, że 60,7 % Polaków ma zaufanie do władz lokalnych. Zaufanie do Sejmu i Senatu zadeklarowało 27,4 % badanych, a zaufanie do rządu 31,1 %

Jednak popularność partii rządzącej nie spada, a w niektórych badaniach rośnie. Badanie zaufania nie przekłada się w polskich realiach na poparcie wyborcze. W dodatku frekwencja wyborcza w wyborach samorządowych bywa w Polsce nieco niższa, niż w wyborach parlamentarnych. Może, to prowadzić do wniosków, że upolitycznienie wyborów samorządowych, może być na rękę partii rządzącej, o ile utrzyma ona stabilność swojego elektoratu.

Taktyka opozycji, powinna zmierzać w kierunku konsolidacji i jednocześnie odpolitycznienia wyborów, skupienia się na lokalnych konkretach. O ile to wykonalne?

Jednocześnie wszelkie lokalne realne i wymyślone skandale i przewiny będą działać na korzyść PiS… O ile oczywiście nie sprawuje ono lokalnie władzy. Tak, więc upolitycznienie wyborów będzie sprzyjać PiS-owi tam, gdzie lokalnie nie rządzi, może zaszkodzić tam, gdzie rządzi od lat.

Skupienie się na sprawach lokalnych, realnych potrzebach mieszkańców może być dodatkowym utrudnieniem. Tak się składa, że lokalne władze nie zawsze skupiają się na najważniejszych potrzebach mieszkańców, nie zawsze też potrafią je prawidłowo określić.

Z kolei PiS robi wiele, by sprawić wrażenie, że o potrzeby obywateli dba najbardziej. A przynajmniej najbardziej jak dotąd. Na tle poprzednich rządów, w szczególności ostatnich, wygląda zgoła odmiennie. Głód takiej, poniekąd pozytywnej polityki, zorientowanej na, niektóre, potrzeby ludzi, będzie usprawiedliwiał niedociągnięcia czy uchybienia i skłaniał do przyjmowania nawet mało wiarygodnych usprawiedliwień. Zarówno lokalna jak i centralna opozycja będzie miała bardzo trudne zadanie. Nawet jeśli będzie starała się być mądra.

O wszystkim więc zdecydują obywatele, przed i w trakcie wyborów. Jak zwykle największe znaczenie będzie miało to, kto i dlaczego do wyborów nie poszedł.

45 myśli na temat “Sprawy nizinne czy nieomal przyziemne

 • 5 lutego 2018 o 05:35
  Permalink

  Dobre porównanie, o skupianiu się na sprawach lokalnych to proszę nawet u nas nie myśleć.

  Odpowiedz
 • 5 lutego 2018 o 06:07
  Permalink

  Wybory samorządowe są już przegrane. W Polsce B nocami będą się działy cuda nad urnami…

  Odpowiedz
 • 5 lutego 2018 o 08:06
  Permalink

  @LLL+. A to dopiero futurystyczne wróżenie z fusów….raczej,
  nie ma obawy recydywy roku 1947, nie ta opcja polityczna. 🙂
  ……………Dla kogo przegrane – dla kogo wygrane. Nieudaczniki,
  rządzili Polską do 15′ – z jakim skutkiem wszyscy jeszcze lata
  świetlne odczuwać będziemy na karku, obecnie jest nieco
  normalniej co wcale nie znaczy że dobrze. Czekamy na konkretne
  “zmiany’ – Ę.
  Wszelkie postkomunistyczne,liberalne,złodziejskie itd. lewice
  stoją na pozycji straconej zanim jeszcze wystartują.I to rozumiem.
  Lewicy patriotycznej,Narodowej, takiej z kręgosłupem moralnym
  zasadami ,wiarą, nie tylko w brodaczy z niegdysiejszych plakatów nie ma i raczej nie powstanie taka partia. Aut – wypadli poza boisko,
  na własne życzenie. Na ile procent poparcia może w Polsce liczyć nawet ‘zjednoczona”lewica? 7? W założeniu hurraoptymistycznym 15. i eto wsio!… 🙂 I tak już pozostanie na – wieki wieków.Amen.

  Odpowiedz
 • 5 lutego 2018 o 10:31
  Permalink

  Krzyku 58 muszę ci przyznać rację i wyrazić życzenie aby twoje przepowiednie się spełniły. Dodam tylko tyle, że jak widzę siwego towarzysza byłego prezydenta Wa-wy to nawet “żubrówka biała” mi nie smakuje a ogarnia mnie stan wymiotny.
  Chyba, że lewicę stworzą ref. owoc. lub inni kom., nie wierzę.

  Odpowiedz
 • 5 lutego 2018 o 11:08
  Permalink

  Opozycja zjednoczy się dopiero w celach więziennych.

  Wcześniej nie, bo to są Paniska.

  Poza tym część opozycji, to szczep PiS, z tego samego styropianu.

  Amen.

  Odpowiedz
 • 5 lutego 2018 o 11:32
  Permalink

  @krzyk58. To fakt: “Lewicy patriotycznej,Narodowej, takiej z kręgosłupem moralnym zasadami ,wiarą, nie tylko w brodaczy z niegdysiejszych plakatów nie ma i raczej nie powstanie taka partia. Aut – wypadli poza boisko,”.

  Drugi fakt jest taki, że “ktoś” usilnie pracował i pracuje nad tym od prawie dwóch tysięcy lat, aby takiej lewicy prawdziwie chrześcijańskiej nigdy nie było. Taki mały przykład:
  “Kościół kierując się zawsze religijnymi motywami, potępiał różne formy marksistowskiego socjalizmu. Potępia je i dziś, ponieważ jego niezmiennym prawem i obowiązkiem jest ocalenie ludzi od ideowych prądów i wpływów zagrażających ich zbawieniu”. Właśnie: “W tak delikatnej formie udzielił Pius XII błogosławieństwa hitlerowskiej armii pod Stalingradem, gestapowcom, mordującym w całej Europie miliony ludzi walczących o wolność swych narodów. Wypowiedź papieża jest ogłoszeniem pełnej solidarności z hitlerowskimi armiami, jest potępieniem całego ruchu oporu w Europie”. Źródło: Władysław Bieńkowski, Polityka Watykanu wobec Polski, Wyd. KiW, Warszawa 1949, s. 43-44.

  “Dopiero klęska stalingradzka wywołała w Watykanie nastrój paniki. Papież w obliczu zwycięstwa sprzymierzonych przestaje jawnie demonstrować poparcie dla obozu faszystowskiego”. j.w. str. 44.

  Nic dodać, nic ująć bo dalsza współpraca Watykanu z zachodem w celu obalenia demokracji socjalistycznych po wojnie jest już doskonale znana i opisana w literaturze faktu. Czeka nas latynizacja i uwiąd intelektualny pod czarnym nadzorem.
  Miejmy tylko nadzieję, że prezes PiS znajdzie jakąś równowagę w swojej polityce i nie pozwoli kk na zniszczenie III RP, jak miało to miejsce za czasów I RP w Polsce przedrozbiorowej. W PiS i na zjednoczonej prawicy zaczyna być widoczne lewe skrzydło, patriotyczne, może jest nadzieja, że uratują Polskę pod warunkiem, że nie oddadzą władzy klerowi i “jaśnie państwu”, którzy już wiele razy w historii doprowadzali Polskę i Polaków do ruiny.

  Odpowiedz
 • 5 lutego 2018 o 12:16
  Permalink

  Rosyjski pilot zestrzelony przy pomocy amerykańsko izraelskiej broni nad Syrią, w momencie gdy terroryści byli ok.10 metrów od niego wysadził się przy pomocy granatu!I drugi fakt w Stalingradzie zginęło w trakcie walk 2 miliony Rosjan!!!Nie wiem jaką telewizję niektórzy oglądają ale Rosjanie popierając nasze stanowisko w kwestii obozów koncentracyjnych zwracają uwagę na to że uprawiamy podwójną moralność niszcząc pomniki tych którzy te obozy wyzwolili!

  Odpowiedz
  • 5 lutego 2018 o 15:35
   Permalink

   @Wlodek. I mają rację, bo to jest podwójna moralność. Tyle tylko, że nasza post-sanacja nie jest wstanie wyjść poza poziom swej atawistycznej zemsty za Katyń i inne zbrodnie, mimo uratowania przez Rosjan ich narodu (niewolników II RP) przed biologiczną zagładą. Nie są wstanie honorowo uszanować pomników chwały słowiańskiego oręża w walce z faszyzmem. Nawet na tym “ołtarzu zemsty” poświęcają pamięć o ok. 100 tysiącach polskiej inteligencji zabitej przez Niemców w latach 1939-1940, zanim nastąpił Katyń. Należałoby nawet zapytać, czy to są jeszcze Polacy? Jaka w nich płynie krew, słowiańska, czy….?
   Pozdr.

   Odpowiedz
   • 6 lutego 2018 o 08:52
    Permalink

    O Katyniu. Coś mi się w tej sprawie nie układa. Były trzy miejsca pogrzebania. W dwóch nie było żadnej ekshumacji i nikt nie rości żadnych żądań do nich. Dziwi mnie że mówi się tylko o Katyniu. Pogrzebanie znaleźli Hitlerowcy w 1943r. Zaprosili komisję Czerwonego Krzyża, być obecną przy ekshumacji. Ta komisja ogłosiła, że u większości oficerów Polskich, rozstrzelanych w 1940r., znaleziono kule niemieckie, wystrzelone z broni niemieckiej.
    Pytanie: W 1940r. podczas rozkwitu umowy Sowiecko-Nazistowskiej, znanej jako Pakt Ribentrop-Mołotow, kiedy Stalin drżał o każdy jeszcze jeden dzień Pokoju, Ławrentij Berja pozwolił by sobie na taką prowokację? Po co? Gdyby to było w 1941r., gdy Armia Czerwona rozwalała się na oczach, to jeszcze bym uwierzył, ale w 1940r.? Tylko dlatego bo faktem jest, że wszyscy oficerowie WP byli rusofobi? Wśród nich było kilkadziesiąt lekarzy, Żydów w randze kapitana jako lekarz, którzy tak brakowali potem Armii Czerwonej. Oni też byli “враги народа?”. Dla takich była Kołyma a nie kula w łeb. Dziwi mnie że cały świat wierzył tym “prawdomówcom” , jakimi byli Hitlerowcy.
    Ale Rosja Jelcyna przyznała się do zbrodni i przekazała Polsce spis uwięzionych w tym obozie jeńców. I to wszystko.

    Odpowiedz
   • 6 lutego 2018 o 15:28
    Permalink

    @Michał z Izraela. Tak o Katyniu! Taka jest narracja i póki co oficjalnie przyznane fakty historyczne, kto dokonał tej zbrodni. Twoje wnioski są racjonale, też kiedyś nad tym rozmyślałem, jak mogło być naprawdę. Być może wszyscy po części są w tzw. fałszywej świadomości na ten temat.

    Odpowiedz
  • 5 lutego 2018 o 18:03
   Permalink

   @wlodek….”ujal”….Rosjanie pokazuja polityczna mistyfikacje i prowokacje Izraela,znajacego z uwagi na dlugotrwale negocjacje i ustalenia tekstu i to przed jego oficjalnym uchwaleniem w sejmie i jego publikacji tresc nowego prawa karnego penalizujacego absurdalne ale dzialajace na wielka niekorzysc Polski ( i Rosji) twierdzenia o rzekomych “polskich obozach…. USA swoimi oficjalnymi oswiadczeniami osmiesza sie i profanuje wlasne oblicze i polityke oraz dyplomacje swiatowa straszac i stawiajac Polske pod presja publiczna jako zbrodniarza wojennego i ludobojcy ( !!! ) i kwestionujac,to co procesy norymberskie prowadzone przez samych Amerykanow,procesy zbrodniarzy wojennych we Frankfurcie nad Menem i x procesow o ludobojstwo i zbrodnie wojenne prowadzone w samym Izraelu udowodnily na wieki calemu swiatu kto byl zbrodniarzem i ludobojca w 2WS i czuje to byly obozy zaglady…. takze dlugotrwala okupacja amerykanska,angielska,francuska i rosyjska terenow niemieckich po pokonaniu
   hitlerowskich Niemiec w 4strefach tzw.”Zonen” wskazuje kto tu byl zbrodniarzem gdy tu raptem chce sie zapelnic puste kasy nowymi pieniedzmi oraz uzurpowac sobie byc moze z braku wyplacalnosci przejecie ziem polskich jako rzekomej hipoteki tylko pytanie ZA CO ?

   Perwersja i to w bardzo zlym stylu i dzialajaca jak kolo zamachowe na antyamerykanizm i antysemityzm…czy tego pragna piewcy demokracji i pokoju naszpikowani po zeby bronia i bombami i chcacy rzucic na kolana cala ludzkosc…..Rosja pokarze im kly !
   Trzeba sobie j zdawac sprawe,ze postawa Izraela i Usa sa polityczna prowakacja wymierzona nie tylko w Polske ale.i w Rosje, o czym komentator @wlodek tu napotyka !!!

   Odpowiedz
   • 6 lutego 2018 o 12:00
    Permalink

    Ja czapkuję przed USA.

    Błąd językowy – rezultat wycieczek młodzieży szkolnej do Polskiego Obozu Śmierci, Oświęcimia ( w Polsce przecież nie ma Auschwic. Jest Oświęcim ), został rozdęty do olbrzymiego balonu, zagrażający stosunkom dyplomatycznym z Izraelem i Ukrainą. I niewinna próba nowego premiera Polski, Tadeusza Morawieckiego, chociaż trochę oddalić się od USA, i zbliżyć się do Rosji, i to w kraju najbardziej rusofobskim i antysemickim w Europie, a to zawsze idzie razem, została zaduszona w zarodku. Bibi zrobił przysługę Trampowi. Nie rozumiem co dostał w zamian. Bo w polityce międzynarodowej nie ma słowa “dziękuję.”

    Błąd można naprawić. Trzeba przede wszystkim uspokoić się, i poważnie zająć się nauczeniem Historii. Ale wtedy okaże się u nas, że kłamali gdy uczyli w szkołach i pokazywali młodzieży w Oświęcimiu, że 6 milionów naszych rodzin i przodków, szło w Zagładzie, jak bydło na rzeź.

    Bo Prawdą Historyczną jest że 1.5 miliona Żydów,12% wszystkich Żydów na całym świecie, walczyło z bronią w ręku, w wszystkich armiach, na wszystkich frontach, w wszystkich podziemiach i partyzantkach, i pod wszystkimi sztandarami, przeciw Hitlerowskiej Zarazie.

    A wasza KG AK odmówiła broń Powstańcom Getta Warszawy, bo Żydzi nie umieją walczyć. I Powstańcy Getta udowodnili Warszawie, że Żydzi umieją walczyć.

    I te wycieczki do burdeli Krakowa, trzeba przerwać. Jest dość burdeli w Tel Awiwie, i nawet w Świętej Jerozolimie. Szkoda waluty.

    Odpowiedz
   • 6 lutego 2018 o 12:41
    Permalink

    @Michał (z Izraela). “… i to w kraju najbardziej rusofobskim i antysemickim..’ Jeśli już wycieczki i analogie to proponuję na wzgórza Golan…
    póki jeszcze można…

    … Bo Prawdą Historyczną jest … NIE potwierdzam i nie zaprzeczam… czyżby Sz. przez wrodzoną skromność – nie wspomniał
    o żydowskich żołnierzach Adolfa Hitlera?

    …I te wycieczki do…. cóż to za punkt odniesienia, Drogi Panie,
    bawcie się w swoim burdelu. Przyjemnych doznań!!!
    A?
    🙂

    Żydzi w polskich hotelach robią “bydło”.

    https://www.youtube.com/watch?v=_IdCZuj8WbM

    Nie pozdrawiam

    Odpowiedz
   • 7 lutego 2018 o 20:16
    Permalink

    Ja moją żonę, urodzoną jeszcze W Palestynie pod koroną Brytanii, nie mogę przekonać co naprawdę w trawie piszczy. Nie umiem jej wytłumaczyć, że na Europejskim, Zachodnim Olimpie władzy, nie ma ideologii i morałów, narodowości i wiary. Tam są tylko interes i siła. Może Julian Tuwim zrobi to za mnie:
    MODLITWA
    My ludzie skromni, ludzie prości,
    Żadni nadludzie ni olbrzymy,
    Boga o inną moc prosimy,
    O inną drogę do wielkości:
    Chmury nad nami rozpal w łunę,
    Uderz nam w serca złotym dzwonem,
    Otwórz nam Polskę, jak piorunem
    Otwierasz niebo zachmurzone.
    Daj nam uprzątnąć dom ojczysty
    Tak z naszych zgliszcz i ruin świętych
    Jak z grzechów naszych, win przeklętych.
    Niech będzie biedny, ale czysty
    Nasz dom z cmentarza podźwignięty.
    Ziemi, gdy z martwych się obudzi
    I brzask wolności ją ozłoci,
    Daj rządy mądrych, dobrych ludzi,
    Mocnych w mądrości i dobroci.
    A kiedy lud na nogi stanie,
    Niechaj podniesie pięść żylastą:
    Daj pracującym we władanie
    Plon pracy ich we wsi i miastach,
    Bankierstwo rozpędź – i spraw, Panie,
    By pieniądz w pieniądz nie porastał.
    Pysznych pokora niech uzbroi,
    Pokornym gniewnej dumy przydaj,
    Poucz nas, że pod słońcem Twoim
    “Nie mas Greczyna ani Żyda”.
    Puszącym się, nadymającym
    Strąć z głowy ich koronę głupią,
    A warczącemu wielkorządcy
    Na biurku postaw czaszkę trupią.
    (. . . . . . . . . . .)
    Piorunem ruń, gdy w imię sławy
    Pyszałek chwyci broń do ręki,
    Nie dopuść, żeby miecz nieprawy
    Miał za rękojeść krzyż Twej męki.
    Niech się wypełni dobra wola
    Szlachetnych serc, co w klęsce wzrosły,
    Przywróć nam chleb z polskiego pola,
    Przywróć nam trumny z polskiej sosny.
    Lecz nade wszystko – słowom naszym,
    Zmienionym chytrze przez krętaczy,
    Jedyność przywróć i prawdziwość:
    Niech prawo zawsze prawo znaczy,
    A sprawiedliwość – sprawiedliwość.
    Niech więcej Twego brzmi imienia
    W uczynkach ludzi niż w ich pieśni,
    Głupcom odejmij dar marzenia,
    A sny szlachetnych ucieleśnij.
    Spraw, byśmy błogosławić mogli
    Pożar, co zniszczył nas dobytek,
    Jeśli oczyszczającym ogniem
    Będzie dla naszych dusz nadgnitych.
    Każda niech Polska będzie wielka:
    Synom jej ducha czy jej ciała
    Daj wielkość serc, gdy będzie wielka,
    I wielkość serc, gdy będzie małą.
    Wtłoczonym między dzicz niemiecką
    I nowy naród stu narodów –
    Na wschód granicę daj sąsiedzką,
    A wieczną przepaść od zachodu.
    Dłonie Twe, z których krew się toczy,
    Razem z gwoździami wyrwij z krzyża
    I zakryj, zakryj nimi oczy,
    Gdy się czas zemsty będzie zbliżał.
    Przyzwól nam złamać Zakon Pański,
    Gdy brnąć będziemy do Warszawy
    Przez Tatry martwych ciał germańskich,
    Przez Bałtyk wrażej krwi szubrawej.
    …A gdy będziemy, w Nekropolu,
    Przybliżać się do Twych przedmieści,
    Klękniemy kwarantanną w polu,
    Nadziei pełni i boleści:
    Nadzieją – że nam przyjaciele
    Naprzeciw wyjdą z Miasta Krzyżów,
    Niosący w oczach przebaczenie
    I łzy radości a nie wyrzut.
    Boleści – że nam nie pomogą
    Te łzy ni łaska, ni witanie…
    MILCZĄCE między nami stanie
    Zjawą złowrogą.

    Odpowiedz
 • 5 lutego 2018 o 15:07
  Permalink

  Ps,a o pikietach wokół polskich Konsulatów na Ukrainie milczenie! A o milionie Ukraińców w Polsce przedstawiciele Ukrainy mówią jak o V Kolumnie.

  Odpowiedz
 • 5 lutego 2018 o 16:28
  Permalink

  W Polsce , aby wygrac wybory , wystarczy usilnie , trzymac sie jednej z zasad , ktora kieruja się startujacy mierni , a chciwi w wyborach : Jak się człowiek nie zeszmaci , to sie nigdy , nie wzbogaci.
  Przy czym, wszystko mozna, co nie mozna, byle z wolna i ostrozna.

  I tak znowu kandydowac bedzie najgorszy sort i taki bedzie lokalnie rządził.

  Odpowiedz
 • 5 lutego 2018 o 17:08
  Permalink

  @wlodek. “A o milionie Ukraińców w Polsce przedstawiciele Ukrainy mówią jak o V Kolumnie.” 🙂
  Jeżeli tak mówią tzn. że oszaleli “do końca”.
  BO to my Polacy mówimy ‘o nich”, jako o V kolumnie (gdyby co…)

  Odpowiedz
  • 5 lutego 2018 o 19:03
   Permalink

   Kolejny raz krzyku,zanim coś napiszesz poczytaj! Podpowiem Minister Obrony Ukrainy p.Półtorak.Reszta no comments!

   Odpowiedz
 • 5 lutego 2018 o 18:45
  Permalink

  Moim zdaniem samorzady sa struktura feudalna i sprzyjaja powstawaniu regionalnych i miejscowych klik na wzor mafii wloskiej dominujscej lokalnie wiekszosc regionow, obsadzajacych wszystkie publiczne i niepubliczne stanowiska i niszczacych kazdego,kto kwestionuje ta strukture….do tego koszty utrzymywania podwojnych bo z jednej strony reprezentujaca wladze centralne egekutywy do realizacji postanowien rzadu a z drugiej strony wyloniony lokalnie samorzad niby skadajacy sie z mas obywateli danego regionu
  ale reprezentujacy interesy tych lokalnych klik za panstwowe pieniadze (podatnika) budzi u mnie zatrzerzenia i tak np. uwazam osobiscie,ze jakis technokrata a wiec osoba z wyzszym wyksztalceniem administracyjnym jako namiestnik gminy np.wypenial by w moich przekonaniu lepiej funkcje egzekutywy tj. wykonania ustaw i rozporzadzen rzadowych niz osoba zamotana w prowincjonalne struktury i baczaca tylko i wylacznie na zaspokojenie zadan klik regionalnych niz rozporzadzen rzadowych .. taki samorzad to mydlenie oczu prostym ludziom i wmawianiu im, ze maja rzekomo swoj udzial w zarzadzaniu w demokratycznym panstwie, choc generalnie wiedzac jak te lokalna wladze” sie dostaje ” i sprawuje trzeba zaprzeczyc tym teoretycznym zalozeniom…..wylanianie samorzadu poprzez losowanie z list meldunkowych zwyklych obywateli takze reprezentacji dzieci i mlodziezy w takim wylonionym w drodze losowania samorzadzie nie powinno brakowac….zmienilo by to te mafine struktury i tworzenie
  zaleznych od siebie klik bylo by wielce
  utrudnione …..do tego byli by wreszcie reprezentowani wszyscy obywatele: seniorzy i bezrobotni i inwalidzi i dzieci chcace miec piaskownice czy hustawke lub jak pokazuja doswiadczenia z Francji i Hiszpani ludzie pragna raz na tydzien wspolnego “bezplatnego” posileku polaczonego z rozmowami…..i pomoc obywatelska bez procedur administracyjnych….czy w obliczu walk o apanaze i przywileje oraz forsowanie wladzy poszczegolnych partii “moja” koncepcja samorzadu wogole jako teoria bedzie brana pod uwage ?

  Odpowiedz
 • 6 lutego 2018 o 11:56
  Permalink

  Z wielkim niepokojem i pełnym troski sercem, przyjmują zapewne media rosyjskie, informacje napływające z nad Wisły. „Krynica demokracji” – „Gazeta Wyborcza”, wzór wolności słowa i siedziba autorytetów wszelakich, o zasięgu globalnym, popadła w ekonomiczne tarapaty… 🙂

  https://marucha.wordpress.com/2018/02/05/pan-adam-ma-problem/

  Celem zachowania równowagi zamieszczam: https://marucha.wordpress.com/2018/02/05/potezne-bombardowania-w-syrii-rosja-msci-sie-na-islamistach-za-zestrzelony-samolot-i-smierc-pilota/
  To miło, że sojusznicy Izraela i USA – biorą w doopę.
  Ps. Jest już deklaracja “goroda Władika” że jedna z ulic
  nosić będzie imię Bohaterskiego Rosjanina….polecam uwadze kom. nr. 8 – tekst i wykonanie pieśni “Panowie Oficerowie”…
  Oleg Gazmanow.

  Odpowiedz
  • 6 lutego 2018 o 13:19
   Permalink

   Bohaterzy pojawiają się tam, gdzie dowódcy robią błędy. Nikt z lotników nie chce wpaść w łapy el nusra, i dlatego każdy ma przy sobie granat. A dowódctwo patrzy na to przez palce. Przecież to szaleństwo lecieć z granatem na bojowy wylot. I okazało się że lotnicy mieli rację.

   Odpowiedz
  • 6 lutego 2018 o 13:29
   Permalink

   Niestety, nikt z obecnego pokolenia, w Polsce czy w Izraelu nie jest zdolny zrozumieć sens tego wiersza Tuwima.

   Lekcja
   Ucz się, dziecko, polskiej mowy;
   To przed domem – to są groby
   Małe groby, wielki cmentarz—
   Taki jest twój elementarz.
   Ustawiły się w szeregu
   Czarne krzyże w brudnym śniegu,
   Na Warszawę mrok żałoby,
   Ucz się pięknej polskiej mowy-
   Tańczy wicher ze śnieżycą,
   Tańczy upiór z upiorzycą,
   Piszczą małe upiorzęta…
   Zapamiętasz? Zapamiętam.
   W nocy przez sen gniewnie krzyczysz,
   Straszne ptaki w niebie liczysz,
   Rano – w ziemi rozoranej
   Szukasz piąstki oderwanej.

   Ucz się gruzów, ruin ucz się,
   Z upiorami siądź przy uczcie,
   W świat potężny, w świat plugawy
   Pieśń warszawskich dzieci zawyj!

   Odpowiedz
 • 6 lutego 2018 o 13:01
  Permalink

  Wyczyn majora Romana Filipowa

  Rosjanie bohaterowie

  Żyje nasz kraj, który jeszcze otrząsnie wszystkich pasożytów i zmiażdży głowę euro-amerykańskiego węża sodomy…

  Major Roman Filipow bohatersko zginął w Syrii. Niektóre media donoszą, że major Filipow z Władywostoku, służył w kraju Nadmorskim (Primorye). Przy nim, oprócz certyfikatu i arkusza z prezentacją do nagrody, znaleziono kartę „Hyperavto”, firmę świadczącą usługi auto, która pracuje w Primorye i na Syberii. Ale co to wszystko oznacza? Najważniejsze jest to, że major VKS Roman Filippov jest rosyjskim wojownikiem, który zasługuje na honor i chwałę na ziemi i, jak wierzymy, w niebie. Odważnie umarł za swoich przyjaciół. Zapisy utrwaliły jego ostatnie słowa: „To za chłopaków!” Słowa wypowiedziane przed wybuchem granaty, którą Roman Filipow, otoczony przez terrorystów, doprowadził do działania. Wysadził siebie, niszcząc wrogów…
  Rosyjski wojownik dokonał wyczynu. A co może być większe niż ta miłość! Bohater major Filipow tchnął swoją bohaterską śmiercia siłę i odwagę w wielu naszych żołnierzy, wielu z chłopców, którzy być może nie myśleli o armii, ale teraz chcą służyć Ojczyźnie. Niech nawet jeden uczeń z tysięcy młodych ludzi chce zostać wojownikiem, dowiedziawszy się o bohaterstwie majora Filipowa. Ale nawet ten jeden może zostać dowódcą, który poprowadzi rosyjskie oddziały na wroga. Za Świętą Ruś i Wiarę Prawosławną!
  Głos Prawdy said
  2018-02-06 (wtorek) @ 09:41:12 https://marucha.wordpress.com/2018/02/05/potezne-bombardowania-w-syrii-rosja-msci-sie-na-islamistach-za-zestrzelony-samolot-i-smierc-pilota/

  Odpowiedz
  • 6 lutego 2018 o 22:00
   Permalink

   A to dlatego, że nasza pamięć historyczna i religijna była przywiązana do Ziemi Obiecanej. Przecież była Patagonia, Uganda, Madagaskar i jest jeszcze Birubidżan. I nic. (oj Madagaskar! Od białego tatki i od czarnej matki, będą dzieci w kratki… śpiewali przed wojną). A my marzyliśmy tylko o Jerozolimie.
   Ale osiedlić nas na ziemi zalanej naszą krwią? Większego cynizmu nie znam.

   To moje “czapkowanie” przed polityką USA było cynizmem. Politycy USA tak zręcznie wymanewrowali tą uchwałę że skłócili Izrael z Polską, dusząc jednocześnie w zarodku interes Polski naprawić nieproste stosunki Polski z Rosją.

   Odpowiedz
 • 6 lutego 2018 o 15:47
  Permalink

  Do pana Michała. A dlaczego właściwie czapkuje pan USA ? Podobno była propozycja by nowe państwo żydowskie powstało na części terytorium upadających hitlerowskich Niemiec, jako rekompensata za zbrodnie niemieckie.To amerykanie się nie zgodzili.A czyż to nie było lepsze miejsce dla żydów na nowy Izrael, związanych z europejską a nie arabska kulturą ?

  Odpowiedz
  • 6 lutego 2018 o 22:56
   Permalink

   A to dlatego, że nasza pamięć historyczna i religijna była przywiązana do Ziemi Obiecanej. Przecież była Patagonia, Uganda, Madagaskar i jest jeszcze Birubidżan. I nic. (oj Madagaskar! Od białego tatki i od czarnej matki, będą dzieci w kratki… śpiewali przed wojną). A my marzyliśmy tylko o Jerozolimie.
   Ale osiedlić nas na ziemi zalanej naszą krwią? Większego cynizmu nie znam.

   To moje “czapkowanie” przed polityką USA było cynizmem. Politycy USA tak zręcznie wymanewrowali tą uchwałę że skłócili Izrael z Polską, dusząc jednocześnie w zarodku interes Polski naprawić nieproste stosunki Polski z Rosją.

   Odpowiedz
 • 6 lutego 2018 o 16:19
  Permalink

  @leming.
  …dla żydów na nowy Izrael, związanych z europejską a nie arabska kulturą ?
  A, to zależy których żydów ma pan na myśli…

  – Aszkenazi?

  – Sefardyjczycy?

  Tak, między Bogiem a prawdą, nie widzę związków’ i tu, i tam…” 🙂
  Inna kultura, inna cywilizacja, obca niezrozumiała ludziom
  wychowanym w cywilizacji łacińskiej – może nieco więcej strawna
  na Zachodzie w kręgu protestanckim..

  Odpowiedz
 • 6 lutego 2018 o 18:30
  Permalink

  Jeszcze większym szaleństwem jest być za pan brat z regulaminem.
  Oczywiście mam na myśli określone przez doświadczenie bojowe
  sytuacje.
  “6 lutego 2018 at 13:29″. Może i ‘ktoś tam” jest w stanie zrozumieć treść przesłania Autora, inaczej: co Autor chce przez TO nam powiedzieć? LECZ:
  By przetrwać pomiędzy wilkami – należy naśladować wilcze zwyczaje.

  Testimony of truth https://www.youtube.com/watch?v=tjmak4Zrfis

  Odpowiedz
  • 7 lutego 2018 o 09:46
   Permalink

   My, Żydzi Polscy w lzraelu, jakoś przeżyjemy dziki, prymitywny antysemityzm Krzyka58. Ale jego chamska napaść na Prez. Andrzeja Dudę, to już za dużo. Tylko mądry polityk tak wykręci się z nieprostej sytuacji. Przed wojną, gdy wskazywali na mądrego człowieka, to mówili, że ma żydowską głowę.
   Brońcie waszego Prezydenta przed Krzykami i wrzaskami. On ma żydowską głowę. A o Tadeuszu Murawieckim, jest u nas jakaś plotka że ma ciotkę w Tel Awiwie. Jeśli to prawda, to będzie uczta u Krzyka58 jak u Pani Twardowskiej.

   Odpowiedz
   • 7 lutego 2018 o 14:20
    Permalink

    @Michal z Izraela…..czy oby nie myli Pan 2-och osob tz.osoby juz zmarlego bylego premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego ( nabijano sie z niego,gdyz mowil on niezwykle powoli i “zarzcano” mu,ze zanim cos powie,to sie przed tym zastanowi i namysli i przeto niby wie co mowi…Tadeusz Mazowiecki mial jako swoja rzeczniczke prasowa taka mloda dzialaczke “solidarnosci” niejaka Magorzate Niezabitowsla,ktora krecila i jego “glowa” i jego”ogonem” i on”robil” marionetke”… ) z osoba obecnego od ok.miesiaca nowomianowanego premiera Polski niejakiego Mateusza ( Matheo,zdaje nowoczesniejsza forma imenia” Maciej” (?) ) Morawieckiego…przyznaje,ze oba nazwiska sa fonetycznie i graficznie bardzo podobne i do tego nic nie przeczy, ze zarowno Tadeusz M… jak i Mateusz M….moga miec ciotke w TelaVivi’e….no jasne,ze bedzie pyszna zabawa,jak ktos zacznie weszyc i zrobi jakas nowa afere…wszystkie gazety beda wysprzedane….a nota bene nie ma w calej Europie a to dotyczy glownie Francji,Polski,Niemiec i nieco tylko mniej innych panstw jak Holandia czy Belgia lub W.Brytania i wszyskie inne panstwa takiej osoby,ktora by niemogla miec ciotki w Tela Vivi’e, gdyz ludzie roznego pochodzenia kulturowego w Europie i na swiecie (Ameryka Lacinska np.Argentyna…) przez setki,setki lat zyli ze soba i przejmowali wzajemnie rozmaite zwyczaje,tradycje,obrzadki i maniery smakowe,jezykowe,etyczne itd.i w ten sposob wzajemnego sie przenikania powstawala mentalna kultura europejska ..to proces asymilacji, bylo.mnostwo ludzi,ktorzy sami nie wiedzieli, ze sa niby “Zydami”,dopiero im Hitler to wypomnial…ci ludzie zyli.od stulrci np.w Austrii i Niemczach czy Francji lub Polsce piastowali wysokie stanowiska i byli zolnierzymi od kaprala i szeregowca az po generalow i walczyli np.podczas 1WS w armiach Niemiec,Francji,Austrii itd.mueli tez wysokue odznaczenia za slugi na polu walki… i
    nigdy,przenigdy nie moglo sie im pomiescic w glowach,ze raptem powastanie rezim panstwiwy segregujacy ich w /g jakis biologicznych znamion i to nie tych wspolnych dla homo sapiens tylko tych rzekomo “innych”….od tego momentu granicom wzajemnej segregacji i nienawisci oraz woli ponizenia innych oraz przede wszystkim woli przejecia ich majatku doprowadzila do takich zbrodni…konsekwencje tege “rozwoju” ,rownajacego sie jego degenaracji mamy wlasnie przed oczami i na gruncie usuwajacym sie ludzkisci spod nog, mamy znakomita okazje do rozkosztowania sie w tych pomijach i rzygowinach gdyz wlasnie podano je nam do stolu….choc wszystkim wiadomo,ze najpierw byl promyk slonca trafiajacy na ziarenko krzemionki i ozywiajsca jego moc do piwstania pierwszej komorki i alg morskich z ktorych
    kazdy homo sapiens sie wywodzi a potem byly religie,bo przy ich pomocy dalo sie masami ludzmi sterowac niczym pusta plecha i warstwa gloszaca religie srala sie elita i sciagala od poddanych krocie i prowadzila wojny religine ,gdyz pragnela posiac jeszcze wiecej ..w tym ewolucyjnym etapie kazdy raz kiedys musial byc i “zydem”,bo to byl etap rozwoju ludzkosci…przeto konserwatywne jednostki w kazdej rodzinie moga tkwic jeszcze w tych tradycjach i kazdy z nas potencjalnie rzecz biorac moze miec ciotke w Tela Viv’ie,zwlaszcza mieszkajac od wiekow w Europie….
    *****
    Co do eklat pomiedzy Izraelem i Polska oraz oficjalnymi oswiadczeniami rzecznika prasowego Usa z probymi zastraszania Polski… nie mozna miec watpliwosci, ze byl on politycznie spreparowany tylko pytanie w jakim celu..komu ta wysoko obrazliwa.i brzemienna w skutki narracja ma sluzyc….kto komu ma cos ukrasc a mianowicie dobre imie i na wieki zniweczyc miedzynarodowy image’,ktiry Polske dyskwalifikuje nie tylko we wlasnych oczach ale w obliczu calego swiata,ktory.po takich. incydentach zacznie polskie towary i uslugi zwyczajnie sabotowac…..czy mozna od niby obudwu przyjaciol : od Usa i od Izraela spodziewac sie takich smiertelnych ukaszen i to takich,ktore moga powalic cale panstwo w swej moralnej i materialnej konstrukcji ?

    Odpowiedz
  • 12 lutego 2018 o 16:07
   Permalink

   @krzyk58, 06.02’2018, 21:48
   Wcale nie meczarnie Andrzeja Dudy…pokazywali go ze swoim oswiadczeniem i w francuskiej i niemieckiej TV oraz w “arte”TV i wypadl bardzo dobrze ,na bardzo dobrym miedzynarodowym poziomie,emocjonalnie ale rzeczowo i bez zbednej rzewnosci…

   Nie moge pojac,ze rodacy wszystkich i przy kazdej okazji krytykuja..tym krytykuja sami siebie i brak swoich kompetencji oraz wskazuja na wlasny kompleks nizszosci…

   Odpowiedz
 • 7 lutego 2018 o 08:20
  Permalink

  @Michał (z Izraela). “Politycy USA tak zręcznie wymanewrowali tą uchwałę że skłócili Izrael z Polską,”

  Jak zawsze bywało Izrael wg. pana stroną poszkodowaną w konflikcie.
  Widzę “nieco” inaczej, to Izrael był stroną CZYNNIE atakującą
  Polskę – we współpracy (zabezpieczenie tyłów) z “ogonem”, czyli USA.
  Tak sprawy “sie majo” – kto tego nie widzi ten kiep…albo JUŻ
  próbuje,(z kata – ofiara) nieudolnie zresztą stawiać Izrael
  w ‘innym’ miejscu. Fakty temu przeczą,to co próbuje,nieudolnie
  zresztą, imputować Nam p.Michał.
  Strona atakująca Polskę: Izrael, USA,

  ‘Jakieś”
  gesty przyzwoitości Rosja, Niemcy.

  Jeszcze uwaga odnośnie Rosji – na kanale RT (akurat w wersji anglojęzycznej) ruskie żydy w Moskwie, puścili
  niezły paszkwil na Polskę i Polaków – wypowiedź pewnego rabina TO też poszło w świat.
  Hucpa miała miejsce w czasie wizyty waszego Natanjahu w FR…
  Widziałem i złapałem się za głowę – totalna ignorancja . Pomieszanie zdarzeń, faktów, i lat.

  Odpowiedz
 • 7 lutego 2018 o 11:56
  Permalink

  Coś się jednak zmienia!Jeśli rusofob znany Jakub K w RTPlaneta uprzedza ukraińskiego komentatora że jeśli będzie powtarzał bajki o Banderze i obrażał Polskę to grozi mu 3 lata i już drogę do Polski będzie zamknięta. Szkoda że tak późno zrozumiał że z Banderą droga do U.E Ukrainie zamknięta. Ale lepiej późno niż wcale!

  Odpowiedz
  • 7 lutego 2018 o 14:27
   Permalink

   U nas też się uspokoili, bo elita nie chce identykować się z potomkami Bandery i Szuchewicza. Ale narazie decyduje Waszyngton. Prof. Timoti Schnaider porównał nową ustawę do słynnego Paktu… mąci wodę… I w mętnej wodzie chce łowić ryby.
   A na Bliskim Wschodzie narazie zacisze…przed burzą. USA nie podda eię lekko.

   Odpowiedz
   • 7 lutego 2018 o 20:54
    Permalink

    “Po prymo” – “USA nie podda eię lekko” – Nie USA, a Izrael.
    Dlatego że TO ogon kręci kotem……………………………………………

    “Po sekundo” – Ejże? Potomkowie Bandery i Szuchewycza to tylko
    “mięso armatnie”, przygłupione, to fakt bezsporny 🙂
    Przypomnieć KTO dzierży całą władzę w Kijowie? 🙂

    Odpowiedz
  • 7 lutego 2018 o 15:07
   Permalink

   @wlodek.. ..no wlasnie,komentator “ujal”!!!

   Krytyki takze na lamach OP tej nowej zaostrzajacej prawo karne i penalizacje jezykowa i mentalna kryminalitacje Polakow i narodu polskiego ustawe nie tylko nie podzielam ale w obliczu zdarzen i miedzynarodowych klotni o reperacje i odszkodowania wojenne nie moge ogarbsc myslowo….te ofucjalne oswiadczenia Usa i inne takie tam ….tylko potwierdzaja ,ze w /w ustawa byla wrecz konieczna ( zasady psychoanalizy ),gdyz innaczej pies z kulawa noga by sie nawet nie zainteresowal jakas nowela w jakis kodeksie w jakims malym panstewku….od dawna byla potrzeba takiej ustawy,basta !!!

   ****
   Gazeta “Die Welt”Online dzisiaj zamieszcza arykul o panu posle Czarneckim,ktory pania posel Roze Thun nazwisko szmalcownikiem?..w komentarzach rozprawiaja sie niemiecy z tym i pania Thun,ktora chce obalic demokratrycznie wybrany rzad PiS przez wnoszenie wnioskow o wszczeciu postepowan i ukaraniu sankcjami Polski przez UE za rzekome niedomokratyczne reformy np. w sadownictwie,ktore nawet w malej czesci nie sa tak “niedomokratyczne” jak w Niemczech gdzie minister DOZYWOTNIO mianuje sedziow i inne… Pani Rozy Thun “polecono wygrac nastepne wybory” w Polsce by rzadzic w Polsce i ze ta “zdegustowana i obrazona po dziurki w nosie tzw.”totalna opozycja”( PO ) winna sie opamietac a nie wszczynsc postepowania przed UE i ze to zdrada stanu,by bedac wyslanym przez Polske jako posel parlamentu UE zamiast sie w glosowaniu przeciw Polsce wtrzymac to ta nieszczesna, prana we wszystkich wodach kobieta glosuje publicznie przeciw Polsce…tak wiec w tych okolicznosciach okreslenie hej przez posla i wiceprezydenta prezydenta parlanentu UE pana Czarneckiego “sznalcownikiem” jest wiecej niz stosowane choc budzi reperkusje z uwagi na zbrodnie 2WS… pani Roza Thun jest takze sygnatariuszka listy “100 intelektualistow” ( ! ), by nowa ustawe penalizujaca okreslenia “polskie obozy i polskie wspolsprawstwo w zbrodniach 2WS nie zatwierdzic….wlisy staja mi deba….moze mi ktos powie,jak jest to mozliwe,ze malzonek pani Rozy Thun,z zawodu ekonomista i obywatel niemiecki od lat pracuje w warszawskim ratuszu za pieniadze podstnika polskiego i pobiera “rozlakowe diety” bo jest z Niemiec..? To nie szkodzi,ze jest obywstelem
   UE i moze jako tzw.”praconik delegowany” pracowac w Polsce ale nie w egekutywie stolicy…w Niemczech to Polacy pracuja na budowie ,przy.zbiorach marchwi i karofli,pielgnuja seniorow wysadzajac ich na nocnik ale nie sa wysokimi urzednikami panswowymi i nie maja dostepu do dokumentow tej miary…mnie z 2uniwersytetami w tym ukonczonym prawem UE na Uniwersytecie w Monschium z paroma rekomendacjami znanych tu niemieckich.prof. nie przyjeto do zadnego urzedu ani nawet nizszej rangi a nie szczebla wohewidzkiego.lub federalnego, bo ja jestem z”obcego” panstwa….no taka to Polska jest demokratyczna !!! Nie ma w Polsce polskich ekonomistow,tylko pan hrabia Thun zostawia bez opieki wielki zamek / palac z 11 wieku n.e. w hrabstwie Triest i jedzie do Polski do pracy..no,ze ja sie nie smieje ..ratusz w Warstawie do dzis jest okupowany przez PO i innych polskojezycznych Niemcow…czy musi tak byc ? Moze te skandale prywatyzacji w Warszawie nie mialy by miejsca….?

   Odpowiedz
 • 7 lutego 2018 o 15:34
  Permalink

  “Jakoś” przeżyję wynurzenia polonofoba @Michała
  (z Izraela).
  ………….to “tylko litwacy’ po raz n-ty, smrodzą w W-wie.

  po raz pierwszy – po Powstaniu Styczniowym,

  po raz drugi po 44′.

  Czy JA ustawiam scenę polityczną w Izraelu? – NIE. Więc oczekuję
  podobnego stanowiska kom. Michała. Wara wam w mieszanie się w Nasze sprawy!!

  Czy jasno wyraziłem swoje stanowisko?

  Odpowiedz
 • 7 lutego 2018 o 18:11
  Permalink

  Grzegorz B. PANIE KRZYK MOWY NIE MA. POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

  Odpowiedz
 • 7 lutego 2018 o 20:45
  Permalink

  Panie JÓZEFIE. Rozumiem. Na 90 % byłem przekonany że “TO nie pójdzie”, też niekoniecznie zgadzam się z p.B. jak i często linkowaną
  “ową telewizją” – jednak niekiedy mają bardzo rozsądne punkty widzenia jakich NIGDY
  nie uświadczysz na tzw. lewicy (poprawność, ‘wrodzony” antypolonizm), no może nie do końca 🙂 http://racjapolskiejlewicy.pl
  Pozdrawiam

  @50-parolatek. Poruszył pan w którymś z kom. wątek rosyjski,
  sami Rosjanie są mocno zagubieni i zarazem zdegustowani
  (?) przytoczę dwa wybrane kom. z przydługiego ‘filmiku”, jak obrazowo
  ujął rosyjski kom “Артистичный мужик, (Duszenow) но слушать слишком долго. Ежели доживу до пенсии, послушаю” 🙂

  1. Путин ставит памятники жертвам сталинских репрессий. Грудинина называет Сталина великим политическим деятелем. День гнобит Грудинина и топит за Путина. Уважаемый Фефелов
  вы же вроде русский патриот. Как это все понимать?

  2. Но Путин 17 лет говорит что надо и как надо. Попутал Президент свою функцию. Тем не менее выходит только пшик. Путин фуфлыжник(это не оскорбление-твёрдый факт) – порожняк гонит. И вообще что надо должен говорить парламент-палата общин-представители плебса. А функция Путина исполнить ,своим аппаратом госслужащих. Президент перегрёб. И в ложном направлении. Нужно менять галерного гребца.

  Колбаса по 2.20 или 220 сортов колбасы? https://www.youtube.com/watch?v=ew4O5NC2A1w&t=612s

  Odpowiedz
 • 7 lutego 2018 o 21:50
  Permalink

  Michale, dot godziny 20:16, dziękuję za przypomnienie wiersza Juliana Tuwima “Modlitwa”. Właśnie takiego świata wszystkim i sobie życzę. Polityków i to z różnych krajów zdecydowanie nie lubię. Chyba, że w końcu znajdą się tacy co zadbają o własne państwo i własny naród nie robiąc krzywdy innym nacjom.
  Czytałam też, że Julian Tuwim będąc jeszcze w USA wspierał polskich literatów, w Polsce w czasie powojennym było biedniutko.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.