Polityka

Sprawy w kraju idą w złym kierunku i co z tego?

 Sprawy w kraju idą w złym kierunku – z tą opinią zgadza się większość społeczeństwa. Jednak równolegle ta sama większość zastanawia się ciągle, co z tego wynika? Ponieważ sytuacja wygląda normalnie – sklepy działają, u stomatologów nie brakuje materiałów dentystycznych, na stacjach benzynowych jest paliwo i to bez kartek. Nie ma problemu, a na pewno nie ma poczucia problemu.

Jedni z najbardziej znamienitych prawników w kraju wypowiadają się jednoznacznie, że nie ma już u nas Trybunału Konstytucyjnego, jaki znamy z Konstytucji. Co więcej kwestionują prawnie działania Prezydenta Rzeczpospolitej w tym zakresie. Po ostatnich wydarzeniach w Sejmie, dyskutowane jest prawomocne uchwalenie budżetu państwa. Posłowie opozycji skarżą się, że nie byli dopuszczeni do możliwości zabrania głosu przy okazji tak ważnej ustawy. Sejm otoczono płotem przystosowanym do izolowania tłumów, ale ogrodzenie zdemontowano jak demonstrujący wyśmiali graficznie i tą inicjatywę.

Z Brukseli dochodzą jednoznaczne sygnały – mogą nam ograniczyć prawo głosu w Radzie, co więcej mogą nas wymanewrować z pieniędzmi. Procedura o naruszenie praworządności przez Polskę, to bardzo poważna sprawa – zupełnie inaczej pozycjonująca nasz kraj w otaczającej rzeczywistości. Na przychylność najpotężniejszych państw nie ma co liczyć. Francja jest obrażona za upokarzający sposób zerwania rozmów w sprawie śmigłowców, Niemcy generalnie mają do nas zastrzeżenia, które mieli zawsze, jednak obecnie czas przyjaznych gestów przemija. Zaczyna się z ich strony Realpolitik. Żeby stwierdzić naruszenie zasad praworządności potrzebna jest w Radzie jednomyślność. Tutaj mogą nas zabezpieczyć Węgry. Jednak jeżeli będzie decyzja o zastosowaniu sankcji np. w postaci zamrożenia funduszy unijnych, to wystarczy tylko kwalifikowana większość. Nawet jeżeli poprze nas Wielka Brytania, to jej głos nie ma już tak na prawdę większego znaczenia, a moralnie będzie to naganne i będzie nas pozycjonować – tuż za krajem, który chce z Unii wyjść.

W wewnętrznych sprawach krajowych władza wycofuje się z dobrych pomysłów na reformy – jak np. zagadnienia podatku jednolitego, a forsuje reformy cofające sprawy publiczne o epokę – jak nieudolnie przygotowana parareforma systemu edukacji, której masowo przeciwstawia się środowisko i znaczna część społeczeństwa. Do tego mieliśmy nie tak dawno wojnę wypowiedzianą kobietom, które okazały się niezwykle solidarne i jednoznacznie nie zgodziły się na narzucanie dominacji światopoglądowej w sprawach medycznych – niesłychanie wrażliwych moralnie.

Będziemy mieli obniżanie wieku emerytalnego, jednak z nieco stępionymi zębami. Jest to kolejna reforma po 500+ niesłychanie ważna społecznie, jednakże to nie jest reforma, która jest neutralna dla finansów publicznych. Wraz z jej przeprowadzeniem – dodajmy co jest słuszne społecznie, niestety zwiększy się obciążenie finansowe państwa. To już naprawdę poważny problem, bo dług dobija do biliona Złotych (tysiąc miliardów). Procesy inwestycyjne w kraju realizowane z funduszy publicznych zostały w pewnym stopniu wyhamowane. Już ma to swoje przełożenie na sytuację ekonomiczną, zaraz zadziała negatywna dźwignia ekonomiczna. Mniej się buduje to mniejsza sprzedaż i mniejsze wypłaty, a mniejsze wypłaty, to jeszcze mniejsza sprzedaż. Mniejsza sprzedaż, to gdzie indziej jeszcze mniejsze wypłaty. W konsekwencji będzie mniej dochodów z podatków. To spowoduje, że deficyt budżetowy – jak wynika z obecnych danych przeszacowany na ten rok (co jest bardzo ciekawe), może wyrwać się spod kontroli. Dalsze konsekwencje to powrót inflacji, a inflacja to zbiorowe samooszukiwanie się z wyjątkiem zadłużenia w obcej walucie, ponieważ jego koszt staje się wówczas rosnącym obciążeniem.

Te i inne sprawy stają się obciążeniem w zestawieniu licznych składowych systemowych. Na to nakłada się atmosfera w państwie. Naprawdę nie da się zrozumieć sytuacji, dlaczego mający władzę – większość w Sejmie, dopuszczają do awantury, która powoduje że kwestionowana jest prawomocność uchwalenia ustawy budżetowej? Jest to dowód na ekstremalną nieudolność rządzących. Oczywiście opozycja nie jest bez winy, jednak nie można jej się dziwić, jest opozycją a nie bezbarwnym blokiem wspierania rządzących! Niestety, co chyba jest najgorsze, za granicą wizerunek naszego kraju cierpi i to w sposób znaczący. Konsekwencje są porażające. O Polsce mówi się źle, w zasadzie retoryka komunikatów i wypowiedzi jakie można posłuchać lub przeczytać w wielu zachodnich mediach, staje się analogiczna, do retoryki wobec Białorusi. Nie, żebyśmy mieli coś przeciwko Białorusi, tylko doskonale wiemy jak zakłamana propaganda i mowa nienawiści od lat usiłuje zepsuć opinię tego wspaniałego kraju naszych sióstr i braci. W stosunku do Polski może być uruchomiony ten sam przemysł nienawiści.

Całość powoduje, że nie ma komfortu i poczucia spokoju. Do tej pory żyliśmy w biedzie, poniżeniu i często nędzy. Mieliśmy świadomość, że sprawy kraju są we władaniu elity, która najdelikatniej mówiąc wysługuje się zagranicznym protektorom i posiadaczom kapitału, pobierając w zamian za to swoją rentę za zarządzanie. Dzisiaj widać, że jesteśmy w innej sytuacji, społeczeństwo jest w nastroju wyczekiwania na konfrontacje. Rozwój sytuacji jest niewiadomą. Opozycja jest podzielona, nie ma autorytetu, który mógłby ukierunkować uwagę społeczeństwa na właściwy bieg spraw lub przynajmniej pokazać, że pewne rzeczy nie są realizowane właściwie i mają poważne konsekwencje. No, a My nadal jesteśmy biedni… Tylko, co z tego?

Rosyjskie tłumaczenie [tutaj]

29 komentarzy

 1. Wierny czytelnik

  Dalej będziemy biedni, bo 500 plus trzeba będzie spłacić z odsetkami, więc będziemy biedniejsi.

  • Jakiś b. skromny element zastosowania w praktyce idei lewicowej w wykonaniu PiSu -BO PiS. Gdyby na taki gest zdobyła swego czasu się SLD klangor i hymny pochwalne wzbiły by
   się wyżej dialektyki marksistowskiej :)- tyle że
   postkomuchy najuboższych czy demografię miały w doopie,
   dla nich nie istniało pojecie wrażliwości społecznej,
   liczyła się jedynie opinia “rynków finansowych”,
   fakt, czy “Jewropa – chwali nas”…panie “wierny”…

   • krzyku,to że obrazasz mnie to jeszcze zrozumie, ja nie jestem żaden” postkomunista”,jak i nie jest nim TOW.Siwak,dalej wierzymy że żaden kapitalizm nie ustrojem dla ludzi gdzie bogaty staje się bogatszy, a biedny biedniejszy, nawet 500+ to podkreśla. Wesołych i Bogatszych Świąt!

   • Włodku. Jeden PAN…B.tzn.JÓZEF wie że nie użyłem
    w stosunku do Twojej osoby żadnej formy
    dyskredytującej.Nic z tych rzeczy…:)
    A.. .zapytam na jakiej podstawie wysuwasz domysły? Czy na podstawie ingerencji P.JÓZEFA?

    NIE UŻYŁ TO PRAWDA. NIC BEZPOŚREDNIEGO. SZANOWNY INTERLOKUTOR ODNIÓSŁ SIĘ DO PROBLEMATYKI NIEKTÓRYCH MNIEJSZOŚCI BEZ UWZGLĘDNIENIA KONIECZNOŚCI ZACHOWANIA PRZYNAJMNIEJ POZORÓW. WEB. JÓZ.

   • krzyku,nieporozumienie! Ja odnosiłem się do pojęcia”postkomunista”,który często używasz,pisz o mnie”komunista” ja tego słowa się nie wstydze mało”kto za młodu nie był socjalistą na starość to kawał SK…..”Dla mnie pierwszym komunistą był Jezus,jak można mówić o krajach “postkomunistycznych”skoro do socjalizmu było daleko!Wesołych i Zdrowych Świąt!

   • @wlodek ”

    wlodek
    23 grudnia 2016
    17:07

    krzyku,nieporozumienie!

    Napisałem(w formie wyjaśnienia) i skasowałem. Dla dobra sprawy.

   • Komentator @wlodek “ujal”. , jak sie wiecznie zongluje tym”komuch”, “postkomuch” to sie w koncu samemu pod te inwektywy, bo dlatego sie tego sformuowania uzywa podpada… zwazywszy na fakt, ze ko.unizmu nigdzie nie bylo poza probami w izraelskivh “kibuzach”/ na wzor bibli zorganizowana wspolnota / / oraz krimi alnych sekt religi yvh, blownie w Ametyce Poludniowej zalozonych przez Niemcow np. “Colonia Trinidad” , itd. , takze Banda Mansona / mordowali ludzi min.zone Polanskiego …
    Czy to nie najwyzsza poraby zaprzesta tych wstretow i mistyfikacji, do czrgo to ma prowadzic ? Wszydcy tu marudza na stan Polski i ” wladz”, a sami p*** jak z odrzucowca…no to ” zrobta lepiej” w nowym roku….

   • @krolowa bona @wlodek.

    Pisze Włodek.. “pisz o mnie”komunista”” a w ślad
    za Włodkiem,”krolowa” ” zwazywszy na fakt, ze ko.unizmu nigdzie nie bylo”.
    pomijam już fakt specyficznego żydowskiego komunizmu tuz po 48′ czerpiącego wzorce i natchnienie u wczorajszych własnych katów… 🙂
    Próby logicznego pogodzenia myśli “krolowej’
    i autoprezentacji Włodka jakoś mi nie wychodzą.
    Dlatego BO,albo Włodek jest uzurpatorem,
    albo “krolowa” pomieszała siano ze słomą.
    Pomijam już fakt iż w XIX w. zabawa w komunizowanie to była domena ob żyd liwie
    bogatych krwiopijców,kapitalistycznych.

 2. Co z tego – NIC, czyli zero.

  Czekamy na powrót Mesjasza?

  Z Brukseli?

 3. Gniewna Zjadaczka Ogórków

  Nikogo z rządzących nie interesuje bieda społeczeństwa – dla nich na ośmiorniczki i opłatek wystarczy. Biednym tłumem łatwiej się rządzi

 4. Jest za to Jezus Królem Polski,i jak mówią wierzący”Bóg dał,Bóg wziął”Amen.

 5. Dzisiejszą kondycję polskiego państwa proroczo skomentował niezapomniany Stanisław Bareja już w 1980 roku: “Ja tu jestem kierownikiem tej szatni. Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi?”
  Nie zapominajmy skąd się wziął Lenin czy Hitler. To okoliczności tworzą wodzów, zaś nasze nastrój społeczny jest coraz niecierpliwszym oczekiwaniem na tego który nas poprowadzi. On się w końcu pojawi i bynajmniej nie ku budowaniu nas poprowadzi.

  • Lenin wzial sie z Niemiec, Pilsudski wzial sie z Niemiec, Hitler tez…

   TAKIE PORÓWNANIE JEST HAŃBIĄCE. WEB. JÓZ.

  • @Pozorovatel
   No wlasnie , komentator “ujal”, pojawi sie, pojawi… bo w Polsce to sie generalnie jeszcze taki nie urodzil, co by komus dogodzil… kazdy kon ciagnie w swoja szrone przewaznie do wladnej kieszeni…

 6. Kwestia narracji. Póki wokół będzie do głów tłuczone że bogactwo zależy od zadrukowanego papieru to będziemy(cie) biedni. Zwłaszcza że nie decydujemy o druku tego papieru.
  Jesteśmy bogaci, tylko mając fatalnie zdefiniowaną rzeczywistość bogactwo oddajemy zamieniając na nic nie wart papier albo, co jeszcze bardziej irracjonalne – na impulsy elektryczne. Kryzys wartości i kryzys wiedzy. Nowe średniowiecze. Takie nowoczesne ale średniowiecze. Świetnie oddaje to definicja bezdomnego człowieka który żyje w krzakach w parku (w środku stolicy!) i jednocześnie stanowi świadectwo tego gdzie jest cywilizacja. A co zadziwiające ten człowiek ma dwa doktoraty. Czasem odwiedzam go. Pomagam. Pozwolę sobie zacytować licząc że pójdzie bez cenzury: “Jak człowiek długo tarza się w gnoju i nie czyści z tego gnoju co jakiś czas to ten gnój przylega do niego trwale, nie można go usunąć i jedyne co widzi i co czuje to tylko ten gnój. Nie jest w stanie nic innego zobaczyć i poczuć. Żyje w tym gnoju bo łąka pełna kwiatów zdaje się mu brzydko pachnieć. A nawet gdyby siłą woli chciał się tarzać po łące to może się okazać że za długo zwlekał, łąkę ktoś już skosił a ziemię sprzedał pod kolejny chlew”. Później jeszcze dodał “Wiesz, ja właśnie jestem na to dowodem”. Pozostawiam do przemyśleń.

 7. Zaczęło się to wszystko karnawałem, targaniem po szczękach, wyprzedażą majątku, Smoleńskiem i kolonizacją. I trwa do dziś. CI sami ludzie, ta sama mentalność, ci sami lub gorsi biskupi w czuwający policjant z siajej.

 8. Prawda jest taka ze wbrew zakleciom Autora wladza zabrala kaske spoleczkom nomenklaturowym oplacanym dotad ze skarbu i dala plebsowi na konsumpcje. Co jest lepsze dla rozwoju gospodarki czy prosta akumulacja kapitalu bezposrednio przez sytych czy posrednia po przejsciu przez portfele biednych przyszlosc pokaze.

  • “Towarzyszy”(jak mawiał – akcentując, nieodżałowany
   tow. “Wiesław”)”LEWICOWCY” wyłazi z Was pogarda,
   i wprost niczym nie maskowana nienawiść do najuboższych, nie radzących sobie w życiu…a,aaa
   i dlatego m.in. proszę nie przywdziewać piórek
   “wrażliwych społecznie”.

   A może to ‘Nowa Lewica” ma już takie drapieżne,
   nienawistne oblicze skierowane przeciwko zwykłemu człowiekowi? Taki standard?

   Wielki kapitał,korporacje ponadnarodowe – płacą
   i wymagają…

 9. Aleksander Jabłonowski o “nowoczesnych” Wrogach Ojczyzny z KODu …

  Pana Michała(z Izraela) także poniekąd – zapraszam
  do wysłuchania wywiadu.

  https://www.youtube.com/watch?v=7h9WsnywFJA

 10. 21 grudnia minęła po cichu ,kolejna 137 już rocznica urodzin fgggggg

  gggggggg

 11. Polska powinna jak najszybciej wyjść z UE! Dość kłamstw o korzyściach naszego pobytu w eurokołchozie.
  Pamiętamy ten entuzjazm większej części polskiego społeczeństwa, które w referendum akcesyjnym, wzmocnionym uniopropagandą, w 2003 roku poparło wstąpienie naszego kraju do Unii Europejskiej (dla przypomnienia: ZA było ponad 77 procent głosujących). Ludziom wydawało się, że dzięki temu u nas wkrótce będzie jak na Zachodzie. Czy ich wyobrażenia się spełniły? Co mamy z Unii? W czym nasze członkostwo nam szkodzi?

  http://tomaszcukiernik.pl/artykuly/teksty-o-unii-europejskiej/10-lat-w-unii/

  • Hallo @WEB.JOZ.
   Dzis, o ok. 6 rano wyslalam krytczny komentarz do glosy @jerzyjj propagujacego idee wystapienia z UE, takze zalaczylam wszelakie zyczenia swiateczne…co stalo sie z moim komentarzem ?
   Wogole dzis rozne dziwadla wystepuja z polaczeniem sie z OP , np. ze nie mozna pewnego polaczenia uzyskac lub ze polaczenie z OP jest “niebezpieczne”….Co jest grane ? , Czy to”Chaos Club” podcza prac swiatecznych”? Terrorysci nas tu odwiedzaja albo inna psia juha ?
   Pozdrowienia…

   NIE WIDZIAŁEM, DO MNIE NIE DOTARŁO. BŁĄD SYSTEMU. NIESTETY NIE MAMY ŚRODKÓW NA NOWY SERWER. POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

 12. Wydaje mi się, że sprawy idą i będą szły w złym kierunku – CELOWO.

  Bo dopiero wówczas będzie można czcić kolejne ofiary, kolejnych poszkodowanych, zagłodzonych, zamrożonych, itp. w wyniku CELOWEGO działania rządów dobrej zmiany, żeby było gorzej.

  No i do tego narastająca NIENAWIŚĆ, akty terroru bezpośredniego, pacyfikacje, prześladowania – wszystko w imię miłości bliźniego i jego POSZERZANEGO ZAKRESU WOLNOŚCI.

  No bo do tego wszystko zmierza, o ile NARÓD NIE ZROZUMIE, że racją PiS jest nieustanne dobro narodu.

  Kto się nie podporządkuje – ten jest zdrajcą.

  A jaki jest los ZDRAJCÓW – wiadomo …

  Zatem WESOŁYCH ŚWIĄT!

 13. krzyku,wystarczy poczytać Historię Myśli Społecznej aby dojść do wniosku że dążenie do sprawiedliwego ustroju to nie wymysł komunistów i żydów! A Jezus był tego prekursorem .Zdrowia!

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.