Sprawdź, czy po brexicie Twój znak towarowy będzie chroniony w Wielkiej Brytanii

graf.red

Już 12 kwietnia br. Wielka Brytania może opuścić Unię Europejską bez umowy. Będzie to oznaczało spore zmiany w systemie ochrony znaków towarowych i wzorów przemysłowych. Na co powinni przygotować się polscy przedsiębiorcy, którzy prowadzą interesy na Wyspach? Ekspert z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy ostrzega, że mogą się zmienić zarówno procedury, jak i zakres ochrony. Co więcej, wzrosną koszty jej utrzymywania – w Wielkiej Brytanii opłaty urzędowe będą regulowane niezależnie od tych ponoszonych na poziomie Unii Europejskiej.

Obecnie firmy lub osoby indywidualne dokonując zgłoszenia znaku towarowego lub wzoru przemysłowego w EUIPO (Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej) mogą uzyskać ochronę na całym obszarze Unii Europejskiej, w tym w Wielkiej Brytanii. Zmieni się to w dniu wyjścia tego kraju z UE. Ochrona wszystkich unijnych znaków towarowych i wzorów przemysłowych przestanie obowiązywać na Wyspach.

W zależności od tego, czy dane prawo, np. znak towarowy, będzie w dniu finalizacji brexitu już obowiązywało w UE, czy dopiero będzie zajmował się nim EUIPO zależą jego dalsze losy na terenie Wielkiej Brytanii. W pierwszym przypadku zacznie ono obowiązywać równolegle jako krajowe prawo Wielkiej Brytanii, z zachowaniem pierwotnej daty zgłoszenia unijnego. Oznacza to, że uprawnieni do wzorów lub znaków unijnych nabędą dodatkowe prawo do ich „odpowiedników”, chronionych jako krajowe znaki towarowe lub wzory przemysłowe w Wielkiej Brytanii. Warto dodać, że uzyskanie tych praw nie będzie wymagało składania odrębnych wniosków lub podejmowania innych działań przez ich właścicieli – mówi mec. Maciej Priebe, Partner, Rzecznik Patentowy w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy. Jeżeli natomiast dane prawo będzie nadal w trakcie rozpatrywania przez EUIPO to możliwe będzie rozpoczęcie równoległego postępowania zgłoszeniowego przed brytyjskim UKIPO, z zachowaniem daty zgłoszenia wynikającej ze zgłoszenia unijnego. Takie działanie musi zainicjować sam zgłaszający, poprzez złożenie odpowiedniego wniosku oraz wniesienie opłat urzędowych w ciągu 9 miesięcy.

Identyczne procedury będą dotyczyły międzynarodowej rejestracji dokonywanej w WIPO (Światowa Organizacja Własności Intelektualnej, ang. World Intellectual Property Organization) z wyznaczeniem Wielkiej Brytanii.

Przedsiębiorcy i osoby indywidualne, które posiadają chroniony unijny znak towarowy lub wzór przemysłowy powinny podjąć decyzję w zakresie utrzymywania dodatkowej krajowej ochrony w Wielkiej Brytanii. Przy czym warto zweryfikować termin oraz wysokość opłaty za jej utrzymanie. W praktyce takie rozwiązanie oznacza realny wzrost kosztów. Dla przykładu, przedłużenie ochrony unijnego znaku towarowego w jednej klasie to koszt 850 EUR. Po dokonaniu brexitu, jeżeli dany podmiot zdecyduje się na utrzymanie ochrony również na obszarze Wielkiej Brytanii, koszt ten wzrośnie o 200 GBP – wskazuje mec. Maciej Priebe, Partner, Rzecznik Patentowy w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

***

Informacja redakcji:

Wszelkie prawa do tekstu zastrzeżone dla: Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, wyłączenie licencji CC 3.0.

11 myśli na temat “Sprawdź, czy po brexicie Twój znak towarowy będzie chroniony w Wielkiej Brytanii

 • 9 kwietnia 2019 o 07:59
  Permalink

  ….zorganizujemy Polexit.
  “Znowu zarobią prawnicy.” Abarotno, ‘ci sami’.

  Odpowiedz
  • 9 kwietnia 2019 o 08:53
   Permalink

   ZAWSZE JEDZ LEKKĄ KOLACJĘ BĘDZIESZ MIAŁ ZDROWE SNY …

   Odpowiedz
 • 9 kwietnia 2019 o 08:04
  Permalink

  Jesli rzeczywiscie dojdzie do bezumownego Brexitu ( no deal Brexit ) to moze dojsc ewentualnie do podobnych sytuacji o jakich jest mowa w powyzszym tekscie.

  Jesli jednak Brexit nastapi z umowa ( deal ) zawarta pomiedzy W.Brytania i UE to pierwsze 2 lata beda tzw. “okresem przejsciowym”, podczas ktorego beda regulowane poszczegolne kwestie min. uzywania znakow towarowych czy branzowych i wzorow przemyslowych oraz obowiazywania kontynentalnego systemu miar i wag itd. ale poczatkowo “wszystko bedzie po starzyznie”….
  UE i W.Brytania (( premier T. May ) usiluja nie dopuscic do “no deal Brexit” i ma byc zachowana unia wolnoclowa oraz wspolny rynek, co oznaczalo by, ze nadal obowiazywaly by przepisy UE i pozostana wszystkie unijne regulacje prawne ……
  Trzeba odczekac, co sie stanie:
  DealBrexit
  No dealBrexit
  Czy Theresa May zastosuje jednostronie Art.50 umow na ktore jej zezwolil w grudniu 2018 Europejski Trybunal Sprawiedliwosci w Luxemburgu i z uwagi na brak zgody parlamentu brytyjskiego na jakiekolwiek zmiany wycofa wniosek W. Brytani o wystapienie z UE…i to by bylo na.tyle….

  Moze byc, ze UE przedluzy o 12 a nawet o 24 miesiace date Brexitu i podczas tego okresu moze wiele sie zmienic wlacznie z nowymi negocjacjami od zera pomiedzy UE i W. Brytania ( nowy deal ) lub bedzie nowe referendum w W. Brytani lub nowe wybory, gdyz Theresa May poda sie do dymisji….
  The Play ist over….

  Odpowiedz
 • 9 kwietnia 2019 o 10:52
  Permalink

  … Już 12 kwietnia br. Wielka Brytania może opuścić Unię Europejską bez umowy. Będzie to oznaczało spore zmiany w systemie ochrony znaków towarowych i wzorów przemysłowych. … — PIERDOŁY ,,O.POL.”
  PS…
  Prof. Patrick Minford z Cardiff Business School napisał książkę pt. „Czy Brytania powinna opuścić UE?”. Wylicza w niej, że dalsze członkostwo Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej będzie kosztowało jego kraj utratę co najmniej 13 procent PKB rocznie.

  https://wolna-polska.pl/wiadomosci/brytyjski-profesor-wylicza-jakie-straty-przynosi-czlonkostwo-w-ue-kwoty-sa-zatrwazajace-2016-02

  A KATO-LAND DALEJ BĘDZIE BRNĄŁ W TYM ,,JEWROKOŁCHOZOWYM DOBROBYCIE”
  Z dostępnych danych wynika, że już w okresie stowarzyszeniowym z UE straciliśmy więcej majątku niż w wojnie z Hitlerem.
  W wyniku akcesji do UE Polska straciła (wg różnych źródeł) od 600 mld USD do 2 bln USD. W wyniku akcesji do UE i spłat długów w latach 2004-2006 Polska ponosi straty w wysokości ok. 80 mld USD rocznie .
  Trudno pojąć ekonomiczny sens tego stowarzyszenia i akcesji do UE – komu rzeczywiście ma on przysporzyć korzyści? Czy możemy głosić poglądy, że obcy kapitał odbuduje nam gospodarkę?

  Odpowiedz
  • 9 kwietnia 2019 o 16:29
   Permalink

   @jerzyjj……
   Powtarza komentator te same wiesci juz po raz kolejny i to bez znamiennych dowodow.
   W. Brytania od momentu referendum do dzis stracila mld £, ktorego kurs mocno spadl i wszystko na Wyspach podrozalo, firmy i banki i to z calego swiata poprzenisily sie z Wysp Brytyjskich na kontynent UE , bo chca handlowac i prowadzic interesy z cos 500 mln obywateli UE a nie z 50-60 mln Brytyjczykow, gdyz Imperium Brytyjskie z XVIII i XIX wieku juz nie istnieje a Indie bedace ichnia najwieksza kolonia po malu staja sie same mocarstwem z superzdolnymi ludzmi i mld tanich rak do pracy…..

   Najwyrazniej komentator nie ma pojecia, jaki wolumen ma wymiana handlowa/gospodarcza w UE i ze przynajmniej po ewentualnym wystapieniu W. Brytanii z UE bedzie ona ponosila wielkie straty ekonomiczne, byc moze po latach zacznie okres prosperity bez UE ale tego nikt, ale to zupelnie nikt nie jest w stanie obecnie i przy takich raptownych zmianach zachodzacych na swiecie nawet w przyblizeniu sprecyzowac…..

   Terzeba napawac system gospodarczo-polityczny i ideowy neoliberalizmu,ktory wrecz “produkuje” niezwykle bogactwo i wrecz niezwykla nedze i ktory to system opanowal caly swiat, w tym UE a nie UE….zapewniam Pana, ze bez UE w Polsce bylo by duzo, duzo gorzej niz obecnie na Ukrainie i ludzie by sobie wzajemnie oczy widelcem i nozem lub szydelkiem do dziergania skarpet powydziubywali i to z jaskrawej zawisci i by sobie jakas nowa szmate czy jakies dziwaczne i zupelnie niepotrzebne urzadzenie np.elektryczna szczoteczke do zebow kupic…..po rozsypce i wykonczeniu przez solidarnosc i kk PRL panuje nie tylko spoleczny darwinizm ale i zwykla zawierucha a UE trzyma tych rozrabiaczy swoimi przepisami i normami przemyslowymi za morde….
   Z pewnoscia komentator, jak niestety wiekszosc tu na forum sam chodzil na solidornasciowe strajki i prowadzil ostry sabotaz w stosunku do wszystkiego, co wiazalo sie z PRL i jej porzadkiem prawno-socjalnym, wykonczono administracje panstwowa PRL, ktora ze swoim kodeksem prawa administracyjnego i sadownictwem administracyjnym stala w samej czolowce swiatowej, nawet przescigajac Francje…..a obecnie gra tu komentator, jak i inni hojraka i najedza na wszelaki porzadek i zapomina, ze tylko dzieki UE nie ma w Europie Srodkowej wojny, co z ponownie z rozpalonym przez Brexit konfiktem pomiedzy Irlandia i Polnocna Irlandia, nalezaca do Zjednoczonego Krolestwa W. Brytanii moze stac sie wkrotce rana Europy, co innych i to z kazdej strony demoralizuje i wrecz zacheca do nienawisci, wszelakich wasci i prowadzenia konfliktow wojennych lub rozgrzewa do wojny domowej…..

   Niech sie komentator zawsze dobrze zastanowi, zanim cos tu napisze i niech nie bucha taka nienawiscia i to do wymaginowanych wrogow… basta !

   Odpowiedz
 • 9 kwietnia 2019 o 13:42
  Permalink

  Motto:-“Nie ma większych niewolników od tych którzy sądzą że są wolni” J.W. Goethe. Furda tam “jerzyjj” straty materialne…chyba że jesteś ‘pochodzenia prawniczego/handlowego” czego nie wykluczam, i stąd wynika twoje umiłowanie do nic nie znaczących cyferek, zauważ łaskawie iż dokonała się na przestrzeni ‘tych lat” zmiana mentalności, straty na polu ducha są już nie do odrobienia. Czego wyrazem jest akceptacja zasad gry narzuconej Nam po 89’ . I dlatego właśnie panie ‘kolego’ 🙂 zdecydowana
  większość “moich” rodaków w kontakcie z rzeczywistymi suwerenami
  przyjmuje wygląd lichy i durnowaty tak, żeby swoim wyglądem i pojmowaniem sedna problemu nie drażnić i nie peszyć półgłówków, tzn.
  elity!
  Bankrut https://www.youtube.com/watch?v=mUWw3b-K8DM

  Cepy https://www.youtube.com/watch?v=gYPQtpgTPJ8
  Miało być kulturalnie, na poziomie, za wolnością i przeciwko faszyzmowi, a było jak zwykle agresywnie, wulgarnie, przeciw patriotom za to w obronie marksizmu. Tak w skrócie można opisać manifestację zorganizowaną przez skrajną lewicę tuż pod murami Uniwersytetu Warszawskiego. Z ust demonstrantów wybrzmiało wiele haseł, w tym nawet te najbardziej wulgarne jak np.: „Narodowcy, szmalcownicy, wypierdalać ze stolicy”. Naprawdę agresywnie zrobiło się, gdy na zgromadzeniu pojawiła się ekipa kanału „pyta.pl”. Złowrogie gesty i plucie między barkami funkcjonariuszy policji poparto okrzykami: „Jaok wypierdalaj, zesrałeś się” oraz „Hej Jaok przestań być chujem”. Także w stronę naszego zespołu zdarzały się wyzwiska, z których nagminnie powtarzało się hasło „faszyści wypierdalać, no pasarán!”. Najaktywniejszy w tłumie był lewicowy bojówkarz nazywany przez internautów „tajgerem” (nie mylić z Mateuszem Kupcem vel. ‘Tigerem Bonzo’). Po rozwiązaniu manifestacji człowiek ten krzyczał, że zaprasza wszystkich na teren UW, ale policja i faszyści mają zostać za drzwiami. Rzeczywiście tak się stało. “Faszyści” – czyli ludzie nie zgadzający się ze zdaniem neomarksistów po prostu się rozeszli, natomiast funkcjonariusze policji usiłujący legitymować niektórych zgromadzonych zostali dosłownie wyrzuceni za uniwersytecką bramę. Wszystkiemu przyglądali się pracownicy ochrony UW, którzy najwyraźniej dostali polecenie, aby nie reagować. Trudno się dziwić, skoro w zgromadzeniu lewicowych bojówek znaleźli się pracownicy uniwersytetu oraz działacze KODu i Obywateli RP cieszący się dużym poparcie kadr akademickich wyższych uczelni humanistycznych. Tym ludziom nie przeszkadzała agresja płynąca ze strony zgromadzonych, a także wyzwiska i wulgaryzm, którymi obrzucano wszystkich przeciwników pikiety. Nikt z pracowników uniwersytetu nie zareagował również, kiedy jeden z demonstrantów umieścił na filarze historycznej bramy czerwony sztandar, tęczową flagę (LGBT+) oraz proporzec subkultury spod znaku Antify. Na terenie uniwersyteckiego kampusu neomarksiści wymienili uściski dłoni z kilkoma pracownikami UW, z których żaden oczywiście nie chciał udzielić nam wywiadu. Przed bramą rektoratu rozwinięto napis „Tu się uczy, nie heiluje” i odśpiewano socjalistyczną pieśń „Warszawiankę 1905”.
  a oto i polska (polskojęzyczna) Bolszewia w pełnej krasie… “Lewackie bojówki panoszą się na uniwersytecie”
  https://www.youtube.com/watch?v=IEq_fWeEbCw

  Prof. Adam Wielomski: Historyczne i współczesne rodzaje komunizmu. Np. komunizm pro i antySowiecki..
  https://www.youtube.com/watch?v=l0Q9f8O7Xc0&t=13s

  Odpowiedz
  • 9 kwietnia 2019 o 17:29
   Permalink

   Ech stary, co tak komunizm, to już przeszłość. Lepiej zobacz, jaką sieczkę z mózgu robią katolickie programy naszym dzieciom. Może to skomentujesz?
   “Muzeum Polin naucza, że to Żydzi założyli Polskę”
   https://wolnemedia.net/muzeum-polin-naucza-ze-to-zydzi-zalozyli-polske/
   LINK DO NAGRANIA PROGRAMU – ZIARNO
   https://vod.tvp.pl/sess/player/video/23348930

   No i może docenisz dawną PRL-owską TV dziewcząt i chłopców? Tworzoną przez LEWICĘ LAICKĄ. 🙂
   “Powstaje książka o Telewizji Dziewcząt i Chłopców! Zanim się ukaże prezentujemy Czytelnikom jej fragmenty. Dzisiaj przypominamy „Klub Pancernych”.
   https://trybuna.info/opinie/niech-powroca-wspomnienia/

   Ja mam same dobre wspomnienia z zabawy w tych klubach dziecięcych. A jeszcze miło wspominam “niewidzialną rękę”, też z kolegami działaliśmy.

   No i na szczęście nie byłem ministrantem, więc zachowałem godność i nie wyprano mi mózgu. 🙂

   Odpowiedz
 • 9 kwietnia 2019 o 14:09
  Permalink

  Ja też jestem za Polexit a kolacji nie jadam już od wielu lat. Natomiast obserwuję co dzieje się w Polsce.

  Odpowiedz
 • 9 kwietnia 2019 o 21:46
  Permalink

  @Miecław. “Może to skomentujesz?
  “Muzeum Polin naucza, że to Żydzi założyli Polskę”
  A niby co innego JA robię (komentuję), zauważ że moim nieustannych
  komentowaniem “tego”, zniesmaczony bywa @fly, czemu niejednokrotnie dawał wyraz czy sama “krolowa Matka”. 🙂

  Masz TU swoich herosów z lewicy laickiej … “Daleką drogę przeszła lewicowa inteligencja w PRL. Od śpiewania „Międzynarodówki” po Komitety Obrony Robotników, które rozsadziły komunę.
 https://www.gosc.pl/doc/1749729.Jak-to-z-polska-lewica-bylo ?
  Amen.

  Odpowiedz
  • 9 kwietnia 2019 o 23:51
   Permalink

   Nie zaliczaj lokai zachodniego imperializmu kulturowego i kapitalizmu do lewicy społecznej. Laickość sama w sobie to też nie jest gwarancja uczciwości i wzniosłych zasad etycznych, podobnie jak sutanna na grzbiecie kleryka nie jest gwarancją jego przyzwoitości i nie czyni z niego boga, ani herosa wiary.
   Poniał.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.