Spraw, aby te Święta były bezpieczne!

Copyrights by: ODO24_Spraw aby te Swieta były bezpieczne_18.12.2018
Copyrights by: ODO24_Spraw aby te Święta były bezpieczne_18.12.2018

Koniec roku to dla wielu z nas czas intensywnych zakupów i świątecznego szaleństwa. Chcąc sprawić przyjemność bliskim z otrzymanych prezentów często zapominamy o bezpieczeństwie naszych danych osobowych i pieniędzy. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, by wybieranie wymarzonych upominków nie zakończyło się dla nas nieprzyjemną sytuacją i kłopotami? O czym pamiętać wybierając się na zakupy? Podpowiada ekspert firmy ODO 24.

Polscy konsumenci deklarują, że średnio ich wydatki związane ze Świętami wyniosą 719 zł – wynika z cyklicznego Barometru Providenta. W okresie przed Bożym Narodzeniem szczególnie aktywni są złodzieje w centrach handlowych. Podczas ich żniw możemy stracić nie tylko pieniądze, ale również dokumenty zawierające nasze dane osobowe. Zdobyte w taki sposób dokumenty mogą zostać wykorzystane do zaciągnięcia na nasze konto pożyczki, kredytu, wynajęcia mieszkania lub założenia działalności gospodarczej. Według Raportu o dokumentach InfoDOK przygotowanego przez Związek Banków Polskich tylko w III kwartale 2018 r. próbowano wyłudzić aż 1 504 kredytów na łączną kwotę ponad 120 milionów złotych – mówi Piotr Liwszic, specjalista ds. ochrony danych, ODO 24.

Często ofiara śledzona jest przez dłuższy czas, a złodziej wybiera najlepszy moment na atak. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, by wybieranie prezentów nie zakończyło się kradzieżą takich danych jak numer PIN do karty kredytowej, PESEL czy adres zamieszkania? Piotr Liwszic, specjalista ds. ochrony danych z ODO 24 wskazuje, że jeżeli chcemy ustrzec się przed utratą cennych dla nas informacji powinniśmy pamiętać, aby:

 • Nie nosić portfela i telefonu w tylnej kieszeni spodni lub okrycia wierzchniego. Gdy złodziej zauważy, że wkładamy cenne przedmioty do łatwo dostępnych elementów naszego ubioru z pewnością to wykorzysta. Nasz portfel czy telefon to skarbnica cennych informacji. Ich kradzież nie wiąże się tylko z utratą pieniędzy, ale również z narażeniem się na poważne konsekwencje związane z przejęciem naszych danych osobowych. Warto, dlatego szyfrować zawartość telefonu tak, aby w niepowołanych rękach nie umożliwiła dostępu do naszego konta bankowego czy kont społecznościowych.
 • Zawsze zamykać plecak lub torebkę i trzymać je przed sobą. Z pewnością uchroni nas to od utraty całej ich zawartości i wykorzystania przez złodziei w niezgodnym z prawem celu. W momencie, gdy zorientujemy się, że nasze rzeczy zniknęły, oszust może być już daleko. Nierzadko orientujemy się o utracie dokumentów dopiero po przyjściu do domu lub upływie kilku dni, a w tym czasie ktoś może się pod nas podszyć;
 • Nie zostawiać cennych rzeczy w samochodzie i nie przekładać ich z kabiny do bagażnika po zaparkowaniu na parkingu. Okazja czyni złodzieja… Wybicie szyby w aucie i zabranie leżącej na siedzeniu torby zajmuje złodziejowi zaledwie kilka sekund, a my możemy utracić zarówno prywatne, jak i służbowe sprzęty i dokumenty.

 

Warto również pamiętać o bezpieczeństwie przy korzystaniu z płatności zbliżeniowych. Jak wynika z raportu „Świąteczny portfel Polaków 2018”, przygotowanego przez Związek Banków Polskich (ZBP), za świąteczne zakupy 53% osób zapłaci kartą płatniczą. W złodzieje często korzystają z urządzeń, które bez problemu mogą odczytać znajdujące się tam dane. Co więcej, coraz więcej osób korzysta również z płatności za pomocą telefonu. Dlatego warto zadbać w tych dwóch przypadkach o bezpieczeństwo. Umieścić kartę kredytową lub płatniczą w specjalnym etui blokującym emisję sygnału, a na telefonie wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia, takie jak kod dostępu i limity płatności. Rozwiązania te skutecznie uniemożliwią nieautoryzowany odczyt karty oraz danych z telefonu – wskazuje Piotr Liwszic, specjalista ds. ochrony danych, ODO 24.

Pamiętajmy – w ten gorący czas – o rozsądku i nie dajmy się oszukać. Zapewnijmy sobie i swoim bliskim spokojne i radosne Święta.

***

Wszelkie prawa zastrzeżone dla podmiotu ODO 24 sp. z o.o., wyłączenie licencji CC 3.0

5 komentarzy do “Spraw, aby te Święta były bezpieczne!

 • 20 grudnia 2018 o 05:00
  Permalink

  Nie wychodzić z domu i nic nigdzie nie kupować.

  Tylko na pasterkę, mając 20 zł na tacę.

  Amen.

  Odpowiedz
 • 20 grudnia 2018 o 05:35
  Permalink

  No jasne, ze trzeba powyzsze i wydawalo by sie oczywiste zasady powtarzac w kolo Macieju, gdyz rozgorczkowani, stojacy pod presja czasu klijenci to sie w takim codziennym wirze wydarzen “zapominaja” i gdzies cos zostawia nawet na stole w kawiarni czy na ladzie….

  Nagminnie nie sprawdzaja wydanej reszty..i gonia i gonia gdzies…gdy tymczasem “kazdy zdazy na swoj pogrzeb”, czarny, wisielczy humor ale kazdy sie troche zastanowi….

  Inna rzecza jest, ze sie kupuje i wydaje krocie na niepotrzebne nikomu prezenty, ktore laduja zaraz w koszu i to jeszcze obdarowani sie irytuja i placza w nieboglosy na darczyncow za to ze wydali na cos kupe pieniedzy, kloca sie az do rozpaczy…podczas gdy dany delikwent ma niezaplacony np.rachunek za swiatlo i gdy ktos mu ten rachunek zaplacil to bylby najszczesliwsza osoba na kuli ziemskiej…. lub wykupil mu np. recepte w aptece lub zaplacil za fizioterapie…gdzie mozna tylko, to trzeba obdarowywac ludzi bonami towarowymi, ktore sa doslownie wszedzie oferowane od piekarni i pralni poprzez wszystkie supermarkety, drogerie i perfumerie,apteki, fitnesscluby i biura podrozy, handlarzy gazetami i benzyna czy kwiatami…warto nieco pohamowac szal prezentow i zakupow i tragedii po ich wreczeniu….w Niemczech to jest od dlugich lat tradycja / niepisane prawo /, ze od 27 do 07 lub 10 stycznia mozna ( prawie ) wszedzie prezenty powymieniac na cos upragnionego….

  Odpowiedz
 • 20 grudnia 2018 o 10:29
  Permalink

  Dopowiedzmy, KTO miałby TO sprawić (jakie, i ku czci czego są “te święta”?) – dalej jak w nagłówku. Może (laicki) człowiek?
  Są święta – jest i siła wyższa,( niech będzie – tak umówiliśmy się, kiedyś, dziś to pełna Tradycja) to dzięki niej możemy obchodzić
  kolejną już rocznicę Narodzenia Pańskiego.
  I Bogu niech będą dzięki.
  Amen.
  Ps. Daleki jestem od aktywnego uczestnictwa w nowych świeckich świątyniach propagujących rozbuchany hedonizm przedświąteczny. Więc z okazji świąt Bożego Narodzenia nie dajmy się…zwariować!.
  Dla jasności sprawy należy TO, do-powiedzieć.

  @Inicjator.
  Na tacę dajemy w czasie uczestniczenia w Liturgii (działanie na rzecz ludu) 🙂 zbożny cel, więc można i 20 zł.
  ‘Po kolędzie’….to – ho,ho, ho są tacy co dają nominały z dwoma
  zerami… 🙂

  Odpowiedz
 • 20 grudnia 2018 o 13:30
  Permalink

  “Provident” jest to znana firma finansowa, którą niektórzy mieli okazję poznać, skutki znajomości były raczej opłakane.

  2- tygodnie przed Świętami raczej nie bywam w sklepach. Natomiast w Święta nie zjadam więcej aniżeli każdego innego dnia.

  Ci co kochają świąteczne zakupy to ich sprawa. Życzę zatem udanych zakupów.

  Odpowiedz
 • 20 grudnia 2018 o 14:01
  Permalink

  @ wieczorynka, uzupełnię swój wpis tekstem gdzieś tam przeczytanym: nie jedz bo to na święta, dwa dni później – jedz bo się zepsuje.

  I tak w większości domostw wygląda świętowanie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.