Sposób na hakera – jak się zabezpieczyć?

Sposób na hakera
ODO 24_sposób_na_hakera_09.04.2019 Copyrights

Obecnie media cały czas informują o szeregu uchybień i cyberataków, które nie oszczędzają nawet największych światowych gigantów – udowadniając tym samym, że ofiarą cyberprzestępstwa może paść dziś każdy. Jak się przed nimi obronić? Tłumaczy ekspert ODO 24.

Analiza Check Point Software Technologies wskazuje, że w 2018 roku do cyberataków dochodziło 12 milionów razy dziennie. To alarmujące dane, obrazujące skalę problemu. Opracowany przez firmę raport „Global Threat Index” analizujący cyberbezpieczeństwo w Europie pokazał ponadto, że najbezpieczniejszym krajem na Starym Kontynencie w październiku 2018 roku był Lichtenstein. Na podium znalazła się ponadto Norwegia oraz Finlandia. Polska zajęła w rankingu 16 miejsce – stając się w znacznej mierze ofiarą ataków dokonywanych przez użytkowników z niemieckim numerem IP.

Wraz z rozwojem nowych technologii cyberprzestępcy używają coraz bardziej zaawansowanych narzędzi, w celu dokonania kradzieży danych. Trudno mówić obecnie o całkowitej możliwości obrony przed ich działalnością. Warto podjąć jednak szereg kroków, które pomogą w ochronie poufnych informacji – mówi Adam Jurczyk, ODO 24. 

Warto zaznaczyć, że ofiarami cyberataków mogą być obecnie nie tylko wielkie korporacje czy instytucje finansowe. Coraz częściej z problemem tym zmagają się także średnie i małe przedsiębiorstwa oraz osoby prywatne. Sposoby zabezpieczenia, w każdym z tych przypadków będą zatem oscylować w inne strony. Istnieje jednak kilka podstawowych kroków, które znajdą zastosowanie zarówno w aspekcie zawodowym, jak i prywatnym. Adam Jurczyk, ODO 24 wskazuje jak bronić się przed atakami cyberprzestępców:

 1. Zastosuj silne hasło. Powszechnie znany obowiązek, często wydaje się być jednak ignorowany. Użytkownicy w dalszym ciągu – mimo licznych ostrzeżeń oraz konsekwencji – często wybierają bardzo proste, a nawet podstawowe kombinacje takie jak np. „123456789” „hasło” oraz datę urodzenia, imię i nazwisko czy pseudonim z dzieciństwa. Tego typu zabezpieczenia są pożywką dla cyberprzestępców, którzy nawet z facebookowego profilu czy działalności w innych mediach społecznościowych potrafią zdobyć nasze podstawowe informacje. Tworząc hasło pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach: minimum 8 znaków, duże i małe litery, cyfry, znaki specjalne, a co najważniejsze: nie należy używać jednego, tego samego hasła do różnych stron i witryn;
 2. Używaj regularnie aktualizowanego programu antywirusowego. To podstawowy krok, ku ochronie danych osobowych. Obecnie rynek dysponuje szeregiem programów, także bezpłatnych, które sprawują pieczę nad bezpieczeństwem komputera;
 3. Chroń połączenie Wi-Fi. Otwarta sieć daje cyberprzestępcom ogrom możliwości, które mogą być bardzo poważna w skutkach. Włamując się do prywatnej sieci haker jest w stanie przechwycić każdy ruch użytkownika i przesyłać zgromadzone informacje do swojego urządzenia. W przypadku użytkowników Internetu mobilnego haker może też włączyć usługi premium, które co tydzień naliczają na rachunek użytkownika określone kwoty. Zazwyczaj o włączonych usługach premium konsument dowiaduje się widząc kwotę do zapłaty na fakturze;
 4. Używaj oprogramowanie posiadające wsparcie producenta. Jest to skuteczna przeszkoda w drodze hakera do kradzieży danych osobowych. Częste aktualizacje wydawane przez producenta znacząco zwiększają poziom bezpieczeństwa. Aktualizacje należy instalować niezwłocznie po ich opublikowaniu. W innym przypadku ewentualne luki programowe mogą zostać wykorzystane przez cyberprzestępców;

Wszelkie kwestie związane z ochroną danych osobowych wciąż wzbudzają emocje oraz kontrowersje. Stale nasilająca się cyfryzacja życia codziennego zmusza do podejmowania szczególnych działań, mających na celu ochronę istotnych, często bardzo poufnych informacji, za pomocą których szybko zidentyfikować można daną osobę. Świadomość użytkowników internetowych wciąż jednak rośnie. Dalego tak ważne jest ciągłe informowanie zarówno przedsiębiorców, jak i obywateli o wadze naszych danych osobowych oraz o różnych sposobach ich zabezpieczenia – podsumowuje Adam Jurczyk, ODO 24.

***

Informacja redakcji

Wszelkie prawa do tekstu i zdjęcia zastrzeżone dla podmiotu ODO 24. sp. z o.o. Wyłączenie licencji CC 3.0.

3 komentarze do “Sposób na hakera – jak się zabezpieczyć?

 • 19 kwietnia 2019 o 05:25
  Permalink

  Dobre rady dla wszystkich, ale najlepiej nie używać komputera.

  Wówczas nic nam nie grozi.

  Ale w zasadzie jesteśmy już tak zaplątani w technologię cyfrową, a niektórzy są od niej wręcz uzależnieni.

  I to jest ten wielki problem.

  Nie czytamy książek, tylko je palimy (niektórzy księża), nie chodzimy do teatrów czy do opery.

  Z TV sączy się medialna papka, to samo w papierowych tabloidach.

  A internet powoli zamienia się w jeden wielki ściek.

  Smutne czasy.

  Ogłupiają nas.

  I nie ma na to ratunku, bo poziom wykształcenia mamy coraz niższy.

  Mity, czary mary i konsumpcja.

  Po prostu zanurzamy się coraz głębiej w błota i moczary Nadwiślańskiego Macondo.

  Amen i Wesołych Świąt!

  Chrystus Zmartwychwstał!

  Odpowiedz
 • 19 kwietnia 2019 o 06:01
  Permalink

  Nie wiadomo czy zmartwuchtał poza tym z naszej perspektywy tu i teraz to wszystko jedno. On wiedział że jest Bogiem i to co miał na ziemi to survival. Trochę odeszliśmy od tematu.

  Odpowiedz
 • 19 kwietnia 2019 o 08:29
  Permalink

  Kolejny pseudofachowy tekst 🙁
  1. Protokoły szyfrowania WiFi złamano kilka lat temu a hasło do sieci WiFi można odczytać zdalnie. Jeśli musisz używać WiFi to cały ruch sieciowy szyfruj np. stosując VPN od zaufanego dostawcy.
  2. Dzięki mmmm oraz przekupnym mediom ludzie wciąż narażeni są na ataki Spectre i Meltdown. Po początkowym alarmie cccczaczął grozić wydawcom więc szybciutko zaczęto się wycofywać z mówienia prawdy. Efekt jest taki że prawie nikt nie wie o tym tragicznym błędzie konstrukcji procesorów Intela i nie podejmuje działań które mogły by przynajmniej częściowo zabezpieczyć komputery, serwery i stanowiska dowodzenia przed skutkami jego występowania.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.