Ekonomia

Społeczne programy mieszkaniowe

 Od jakiegoś czasu na świecie rozwija się trend ekonomiczny zwany sharing economy, co zasadniczo tłumaczone jest jako ekonomia współdzielenia.

Są to oddolne ruchy obywatelskie wspierające działania dzielenia się posiadanymi zasobami wszelkiej postaci. Oczywiście sharing economy to nie tylko ograniczenie niepotrzebnej produkcji, czy zniwelowanie dzięki temu eksploatacji surowców naturalnych, ale zdecydowanie głębsze zmiany społeczne, niezauważalne obecnie przez większość ludzi. Trend ten odpowiada na powstałe w drodze rozwoju zagrożenia społeczne związane z pieniądzem fiducjarnym, z przemysłową produkcją żywności, niekontrolowaną globalizacją gospodarki.

Przykładem działania ekonomi współdzielenia może być mieszkanie, typowy lokal mieszkalny, marzenia każdego Polaka, nasz życiowy cel, często nieosiągalny ze względu na dysproporcje dochodu gospodarstwa domowego w stosunku do ceny metra kwadratowego.

Obecnie cena m2 mieszkania zaczynają się od 4000 zł, średnia cena m2 publikowana przez GUS wynosi w III kwartale 2017 roku 4097 zł. Dość istotnym zagadnieniem w tej kwestii jest ustalenie, co tak naprawdę kryje w sobie cena m2 mieszkania. Podstawowymi kosztami są koszty gruntu, materiałów budowlanych, robocizny, projektów i pozwoleń, sprzedaży, kredytów dewelopera oraz zysku dewelopera. Niestety dla osób, które chciałyby takie mieszkanie nabyć to dopiero początek wydatków. Liczba osób mogących pozwolić sobie na zakup mieszkania za gotówkę jest niewielka, szacunkowo oceniana jest na podstawie depozytów bankowych o wartości równej lub przekraczającej średnią wartość mieszkania i wynosi około 8% ludzi w wieku produkcyjnym.

Pozostałej części społeczeństwa pozostaje wspomaganie się finansowaniem zewnętrznym – najczęściej są to kredyty hipoteczne. W przypadku mieszkania o wartości 250 000 zł i kredycie 210 000 zł koszt całkowity zakupu m2 przy rrso 3,66% wynosi nieco ponad 6700, a przy rrso 5,41% przekracza 8000 zł.

Jak to się ma do średniej płacy w Polsce ?

GUS podał ostatnio, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w maju 2017 r. wyniosło 4390,99 zł. Trzeba jednak na dane GUS-u popatrzeć z przymrużeniem oka). Zakładając, że przeciętne gospodarstwo domowe, może przeznaczyć na ratę kredytu 1000 zł, uwolnimy się od kredytu najwcześniej po 30 latach. Nie są to zachęcające dane szczególnie w kontekście koniunkturalności gospodarki, ewentualnych wahań stóp procentowych czy inflacji.

Podstawowe pytanie brzmi – czy można inaczej?

Czy można posiadać mieszkanie nie płacąc za niego tak wysokiej ceny i jak do tego zagadnienia ma się pojęcie sharing economy. Jak w każdym przedsięwzięciu mamy zawsze kilka ścieżek do wyboru. Możemy oczywiście przyjąć, że tradycyjne podejście z zakupem na kredyt od dewelopera jest najkorzystniejsze ze względu na czas poświęcony takiemu rozwiązaniu – czyli dokonanie wyboru mieszkania i załatwienie formalności w banku. Jednak ekonomia współdzielenia nieco inaczej podchodzi do tego zagadnienia. Traktując budowę mieszkania jako cel pewnej grupy społecznej, która posiada taką potrzebę, możemy rozważyć kwestię tejże budowy, jako kumulację pewnych wartości niezbędnych do osiągnięcia wyznaczonego celu.

Podstawowe wartości, jakie musimy pozyskać to grunt pod budowę, projekt i dokumentację, kapitał na materiały i robociznę oraz pracę organizacyjną, czyli czas. O ile pozyskanie gruntu i projektu z dokumentacją, poprzez zapłatę w formie powstałych mieszkań nie jest obecnie problemem (przy określonych zdolnościach negocjacyjnych) – o tyle pozyskanie kapitału nastręcza jeszcze w takich przypadkach nieco problemów, nie jest jednak niemożliwe.

Zakładając, że każdy uczestnik tak zorganizowanej budowy, posiada minimum 10% wkładu własnego na zakup mieszkania, udałoby się pozyskać grunt oraz biuro architektoniczne, które zostaną opłacone w formie rzeczowe, czyli powstałych mieszkań.  

Posiadając te wszystkie elementy, można uruchomić przedsięwzięcie z finansowaniem zewnętrznym, czyli wspólnym kredytem na budowę. Przewagą takiego rozwiązania jest fakt, iż kredyt spłacamy wyłącznie od kosztów materiałów budowlanych i robocizny. Pozwala to uzyskać cenę m2 wraz z odsetkami od kredytu na poziomie 5000 zł, czyli nawet o 3000 zł taniej na każdym m2 mieszkania. Przy powierzchni 50m2 oszczędności sięgają 150 000 zł. Większość z nas nie skorzysta z przedstawionej opcji z powodu braku znajomości tematu, przepisów, nadmiernej biurokracji, braku czasu i, mimo że cena wydaje się atrakcyjna, takie przypadki w Polsce można policzyć aktualnie na palcach jednej ręki. Co ciekawe, większość tych osób nigdy nie podjęłaby takiego wyzwania po raz kolejny, głównie z powodów podanych powyżej.

W Polsce powstaje system umożliwiający zorganizowanie takich działań w każdym regionie, podmiot, który ma informację o gruntach (których właściciele przyjmują zapłatę z odroczonym terminem płatności), posiada biuro architektoniczne (które przygotuje projekt oraz dokumentację) i przyjmie w rozliczeniu jedno z wybudowanych mieszkań, i co najważniejsze posiada środki na pomoc finansową dla takich inicjatyw społecznych. Podmiot ten działała na zasadach inwestora zastępczego i prowadzi cały proces budowy od początku do końca, a grupa społeczna skupiona wokół przedsięwzięcia posiadała wszystkie korzyści z opisanego systemu włącznie z korzystną ceną. Społeczne Programy Mieszkaniowe to nie tylko niższa cena, to również elastyczna spłata zobowiązań, możliwość odzyskania kapitału w przypadku rezygnacji, a także czerpania dodatkowych korzyści w przypadku wspierania takich inicjatyw.

To nie abstrakcyjna przyszłość, to rzeczywistość, która nas otacza.

Kapitał społeczny może finansować budownictwo służące lokalnej społeczności. Dzięki takim działaniom, które nastawione są na minimalizację kosztów ale nie potrzebują maksymalizować zysków, możemy budować taniej. Wystarczy się rozejrzeć.

Paweł Nykiel

http://pawelnykiel.pl/

fot. Paweł Nykiel Copyrights

***

Informacja redakcji: Wszelkie prawa do tekstu i zdjęcia [fot. Paweł Nykiel] zastrzeżone dla Paweł Nykiel. Wyłączenie licencji CC 3.0.

22 komentarze

 1. Interesujący problem. Ciekawe jak to działa w innych krajach?

 2. No dobrze, ale to co będą tanie mieszkania?

 3. J23 znowu nadaje

  Piękna utopia, czyli chwyt developerów jak zarabiać więcej.

 4. Tylko zakup jurt z Kazachstanu rozwiąże nasz problem mieszkaniowy.

  No i możliwość przeniesienia jurty na inne miejsce potania inwestycję, bo nie trzeba kupować gruntu – tylko np. dzierżawić.

  Dodatkowym plusem jest zwiększenie mobilności pracowników: mogą przemieścić się wraz z domem w dowolne miejsce, gdzie akurat jest praca.

  No i dojazdy do pracy się skrócą.

  Same zalety.

 5. M. Danielewicz

  Będzie mieszkanie plus… To się zdziwicie wszyscy krytycy rządu.

 6. dr hab. inż. arch. A. N.

  W realiach naszego kapitalizmu to zbyt altruistyczne przez to niemożliwe.

 7. Pomyśleć jakie to wszystko obecnie jest skomplikowane. W czasach PRL kształcono nie tylko humanistów ale głównie techników/inżynierów i ci na własne potrzeby projektowali i budowali domy dla swojej rodziny, mając choćby kawałek własnej ziemi.
  Zezwolenie na budowę to była formalność (znam z autopsji mąż zaprojektował przybudówkę a zatwierdził urzędnik wiejskiej gminy i jeszcze pochwalił, że jest zaprojektowana zgodnie ze sztuką) .

  To co obecnie się dzieje to “koniec świata” jak mawiał dozorca “Popiołek” .

 8. Drogi panie cenię pana pomysły, ale w Polsce tak się nie da u nas zaraz znajdzie sie chciwy deweloper i przekupny urzędnik…

  • Zgadzam sięto się u nas nie uda, nie może się udać. Na tym rynku nieruchomości? Ludzie….

  • Rzeczywiście urzędnicy nie ułatwiają sprawy ale da się. I nie jest to w fazie koncepcji a realizacji w najbliższym czasie.

   • Dobry człowieku samo prawo budowlane stoi na przeszkodzie, banki ziemi skupiające nieruchomośći pod największymi miastami, zmowy z samorządami, do tego jeszcze mieszkanie + które wzburzy rynek nieruchomości – w Polsce to jest niemożliwe, ok w jakichś pojedynczych przypadkach tak, ale na większą skalę to się kończy tak że cwaniak zrywa kasę a deweloper podwyższa koszty i nic nie ma z niczego. U nas się po prostu nie da. Taki kraj, ale podziwiam takich ludzi którzy promują takie idee i dobrze, że Obserwator się za to wziął, ale to jak wiele rzeczy tu podnoszonych wołanie na pustyni. Pozdrawiam serdecznie P.Sz.

 9. Janisław Kosior

  Obserwator Polityczny ma tendencje do promowania spraw istotnych społecznie jak poezja, wolna kultura, sprawy poszkodowanych przez kredyty frankowe czy pamięć o wojnie domowej w kraju po wojnie. Podziwiam tą misje. Sprawa mieszkań jest kluczowa dla ludzi. Promujcie to, ale to będzie walka z wiatrakami…

 10. Tylko jurty …

  Amen.

 11. Deweloper ? Co to za zawod ?W Niemczech nie znam takiego zawodu…albo sa prywatni inwestorzy albo prywatne osoby albo spoldzielnie mieszkaniowe / Gemeinnützige Baugesellschaften / przed wprowadzeniem neoliberalizmu inwestorem bylo oprocz wyzej wymienionych takze samo panstwo tzn.dana gmina czy miasto / zarzad miasta / buduhac mieszkania socjalne dla ludzi biedniejszych ale to w neoliberalizmie zlikwidowali i ty rynek mieszkan jest tragiczny….
  #####
  Moje pytanie co sie stalo z roznej masci spoldzielniami mieszkaniowymi z okresu PRL,ktore byly.na swiatowym poziomie i otrzymywaly rozmaite wyroznienia i nagrody i zawsze budowa osiedli mieszkaniowych byla powiazana z infrastruktura a wiec byly sklepy,szkola,przedszkole,przychodnia sluzby zdrowia,bar mleczny,restauracja,kiosk (i ) “Ruch”,plac targowy,postoj taksowek i komunikacja miejska,skwery czy tereny zielone z lawkami i obligatorynie kosciol…czy to nie byl wlasnie przyklad na sharig economy i w felietonie opisana metoda obnizania kosztow bez elementu maksymalizacji zysku i spekulacji ? Bardzo mnie to ciekawi komu to przeszkadzalo ?

 12. Gorący kartofel

  Jakby to było możliwe do zrealizowania to byłoby wspaniale

 13. Bartosz Krawczyk

  Taki sposób budowania ma te same obciążenia finansowe co typowa inwestycja deweloperska a w niektórych miejscach nawet większe.
  Te same koszty to:
  1. cena gruntu
  2. cena materiałów
  3. cena robocizny

  Jeśli biuro projektowe robi wycenę na 300’000 to daje termin płatności ( dość krótki ) , jeśli ma dostać mieszkanie za 2 lata to to mieszkanie będzie musiało być warte min 10% więcej niż oczekiwane wynagrodzenie. Nikt nie będzie niczego komuś za darmo kredytował przez 2 lata.
  ” Pozwala to uzyskać cenę m2 wraz z odsetkami od kredytu na poziomie 5000 zł” – zakładając że jest to tanie budownictwo dla zarabiajacych najmniej to przyszli lokatorzy wezmą kredyty na 30lat więc same odsetki w tych 5000zł za metr to będzie ok. 2000 więc cena robocizny + materiałów + cena gruntu musi być mniejsza niż 3000. Jakoś mi się to nie kalkuluje , nie przy dzisiejszych cenach robocizny – ewentualnie gdzieś na wsi. Jeśli coś jest w mojej analizie błędne to proszę o info.

 14. Bartosz budownictwo finansowane społecznie istnieje na świecie od dziesiątek lat. I wszystkim się kalkuluje. Na samym tylko pominięciu developera w procesie budowy obniżasz koszty o 40 %. Należy pamiętać że w całym procesie budowy i kosztach m2 mamy kilkanaście kredytów które zaszyte są w cenę m2. Poza tym rozliczenia z właścicielem gruntu, firmą budowlaną itp. odbywają się często na zasadzie barteru co dodatkowo obniża koszty. Temat jest zbyt szeroki by go tu opisywać. Ten rodzaj budownictwa jest już obecny w Polsce w niektórych miastach. Śledź, a zobaczysz że będzie tego więcej.

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.