Cytaty, Ogólna

Czy „solidarność atlantycka” to nowy rodzaj ryby?

 Zadziwiające, ale doskonałe przemówienie wygłosił pan Donald Tusk w obliczu pana Prezydenta Obamy i Przewodniczącego Junckera. Zadziwiające dlatego, ponieważ nie sposób zrozumieć, o czym ten człowiek mówi w kontekście sytuacji bieżącej, gdy społeczeństwa Europy nie wiedzą czym jest Unia i po co ona jest. Czego najlepszy przykład właśnie dała Wielka Brytania, głosując za wyjściem z Unii Europejskiej. Pan Tusk mówił o tym, że nie ma wolności w Europie bez solidarności atlantyckiej. Sprawdzaliśmy w wykazie ryb, takiej na razie nie ma. Może jak ktoś odkryje nowy gatunek jakiegoś głębinowego potwora, to ją nazwie „solidarność atlantycka” i w ten sposób będzie wiadomo o co chodzi. W tej chwili zaś, coś takiego jak „solidarność atlantycka”, czy też to co chcielibyśmy pod tymi słowami rozumieć, po prostu nie istnieje. Jest coś przeciwnego – mamy do czynienia z silną konkurencją transatlantycką, której kamieniem milowym ma być TTIP, a wykładnikiem rozkładającym Unię Europejską – i usuwającym jej walutę Euro, spośród realnych pretendentów do zakłócenia pozycji Dolara – właśnie brexit i wojny oraz terroryzm otaczające Europę i dziejące się w Europie.

Pan Donald Tusk wygłosił doskonałe przemówienie o tym, jak to już za wizyty pana George`a Busha w Gdańsku w lipcu 1989 roku – wiedzieliśmy, że trzeba będzie bronić wolności i posiadać gwarancje, które wynikają z globalnych relacji pomiędzy Ameryką a Europą. Dzisiaj pan Tusk, czy też tak można wywnioskować z jego przemówienia, postrzega tą solidarność jako troskę, czy też dbanie o jedność całej politycznej wspólnoty Zachodu. Jest to oczywiście sprawa fundamentalna.

Nasza wspólnota ze Stanami Zjednoczonymi opiera się na takich wartościach jak demokracja i prawa człowieka, a ktokolwiek to obróci się przeciwko Ameryce – szkodzi Europie, a kto obróci się przeciwko Europie, ten szkodzi Ameryce. Generalnie zdaniem pana Tuska, każdy kto podważa podstawy demokracji, ten szkodzi Ameryce i Europie. Przy czym pod pojęciem demokracji, pan Przewodniczący Rady Unii Europejskiej rozumie demokrację liberalną.

Nie trzeba być wybitnym politologiem, żeby zrozumieć, że to przemówienie odnosi się do sytuacji wewnętrznej w Polsce, gdzie działania rządzących na polu podważania porządku konstytucyjnego, to podważanie podstaw demokracji. Zapewne można to także interpretować o wiele szerzej, jako wskazanie na problem z narastającą falą populizmu w odniesieniu do spraw dotyczących Unii Europejskiej. Bez względu jednak na interpretację, to piękne słowa, ważne w takim czasie i w takim miejscu.

Wielka szkoda jednak, że pan Donald Tusk, nie powiedział ani słowa o zachodnim imperializmie, przez który wyniknął np. dramat w Libii. Nie wspominając nawet o Syrii, bo nie potrzeba, tam sprawa jest tak zagmatwana, że ciężar odpowiedzialności za pomoc legalnemu rządowi wzięła na siebie Rosja, Libia miała mniej szczęścia. Właśnie bowiem poprzez ten imperializm wypada tą rzekomą solidarność atlantycką postrzegać i rozumieć, bo bez uwzględnienia tego elementu, obraz wpływu państw zachodnich na świat będzie zawsze silnie niepełny.

Nie jest dla nikogo tajemnicą, to że działania na Ukrainie były inspirowane, a obecna kasta rządząca, to oligarchia mająca ochronę Zachodu, w tym w szczególności z USA. Jakie to są relacje, tego można się tylko domyślać, pewne zaś jest to, że Majdan, miał istotne powiązania z amerykańską Ambasadą w Kijowie. Podobny scenariusz – wsadzenia swojego człowieka, był wcześniej przeprowadzony w Gruzji, gdzie skończyło się to dosłownie wojną w Rosją. Jak można tego nie widzieć? Jak można nie chcieć tego dostrzec? Można przeinaczać fakty, można je inaczej interpretować, można kłamać, jednak prawda zawsze wyjdzie na jaw. Dokładnie tak samo jest w przypadku solidarności atlantyckiej, czy jakby to zwał.

Na dzień dzisiejszy USA prowadzą już politykę wobec Europy i samodzielnie starają się, przy zredukowaniu swojej obecności wojskowej na kontynencie, mieć nie mniejsze wpływy poprzez różnego rodzaju działania pośrednie i przy wykorzystaniu np. koni trojańskich. To działa, to się dzieje na naszych oczach, jesteśmy biernymi ofiarami tych procesów, które za pomocą mediów społecznościowych i dostaw broni dla terrorystów – podpaliły Syrię, wcześniej Tunezję i spowodowały poważne perturbacje w Egipcie.

Umawiając się z rzeźnikiem, można rozmawiać o kwiatkach i perfumach, jednakże jego głównym polem zainteresowań, osiągnięć i specjalizacji będzie zawsze rąbanka, no i zabijanie, które poprzedza rozdzielanie mięsa. Dlatego, to dobrze, że pan Tusk i pan Junker, który miał również pełne patosu przemówienie, może nieco bardziej pragmatyczne, ale także patetyczne – zgotowali tak ciepłe przyjęcie panu Obamie. Szkoda jednak, że wszyscy trzej na terenie Unii Europejskiej w stolicy Polski, przemawiali z trybunek oznaczonych pieczęcią Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki. To samo już w sobie wiele wskazuje na to, jak od strony logistycznej wygląda Europa, a jak Ameryka. Być może to drobiazg, jak najbardziej protokolarnie poprawny, jednakże to pan Obama jest w Europie – u pana Tuska i Junckera, a nie na odwrót. Czy będąc w Waszyngtonie pan Obama przemawia z trybunki z flagą Unii Europejskiej?

Sprawy nie ma po co podsumowywać, jesteśmy w sytuacji bardzo dynamicznej, trzeba poczekać do soboty na koniec szczytu, na pewno będą liczne przecieki, jak również będzie wiadomo po komunikatach najważniejszych przywódców czy ustalono coś istotnego i przełomowego, czy też szczyt okazał się bardziej formą niż treścią.

19 komentarzy

 1. Wierny_czytelnik

  Się żarty trzymają autora z rana…

 2. Henryk z Hamburga

  Myślę, że to czysty sarkazm, albowiem jak zawsze Tusk dużo mówił a nie powiedział o niczym, a na pewno o niczym istotnym z naszego punktu widzenia. Dlaczego nie było konkretów? Słusznie pan zauwazył że gadali zza amerykańskiej pieczeci prezydenckiej w Eurppie – co za żenada – dwóch unijnych lewiatanów obok przywódcy USA, jeszcze mu składali osobno kondolencje, co było ultra żałosne.

  • PS.
   Bardzo wiele czasu i materiałów poświecili dziennikarze na temat osławionego agenta STASI , wschodnioniemieckiej odmiany SB. Agenta o pseudonimie OSCAR który największe szkody uczynił w Gdańskiej Solidarności i porównywać go można tylko do znanego agenta SB Ole…..kiego , Myszka oraz TW bolka .
   Nazwisko jakie pada w związku z agentem STASI i SB to oczywiście MALOWACZ KOMINÓW, nikt nie jest w stanie przedstawić jakichkolwiek dowodów na piśmie, ale każdy pytany aparatczyk STASI z byłej NRD czy wysocy oficerowie SB z czasów PRL mówią wprost OSCAR to MALOWACZ KOMINÓW….
   https://wzzw.wordpress.com/2013/05/10/merkel-ma-akta-oscara-vel-d-tuska-%E2%98%9A-przeczytaj/

 3. Duda miał minę …

 4. WIWAT POLSKOJĘZYCZNY POLITYCZNY IDIOTA …

 5. …Umawiając się z rzeźnikiem, można rozmawiać o kwiatkach i perfumach, jednakże jego głównym polem zainteresowań, osiągnięć i specjalizacji będzie zawsze rąbanka, no i zabijanie, które poprzedza rozdzielanie mięsa…

 6. Prezydencie DUDA, zastaw się i czasem nie pos….. się. A we Lwowie w polskich kościołach mszy odprawiają po ukraińsku, na granicy z Ukrainą biją Polaków, w Przemyślu wyrzucają z mieszkania wielodzietną rodzinę, na Litwie likwidują polskie szkoły zabraniają mówić i pisać po polsku, każdego dnia słyszę w radio ile było już wypadków drogowych itd. itd. A na Śląsku po pana wizycie do dzisiaj się młodzież śmieje po co pan przyjechał, może uprawdopodobnić, że złodzieje i kombinatorzy mają rację i nic im nie grozi. Panie PREZESIE chwałą nas uff.

  • Zatęsknicie za piekłem!

   Posted by Marucha w dniu 2016-07-09 (sobota)

   Przyszli nim kur zapiał…Psy nie szczekały…bo i na kogoż ? Na sąsiada, który nie raz w ciągu dnia u nas bywał? A teraz wszedł tymi drzwiami do mojego domu z resztą sąsiadów. Drzwiami, które otwieraliśmy, aby ich ugościć….. i do tych drzwi mnie przybili…

   Abym patrzył, jak moją żonę tną piłą żywcem, córuchnę gwałcą, a na koniec obcinają jeszcze nie rozwinięte piersi…..a ja przybity do tych drzwi wyłem z bezsilności patrząc na cierpienie moich ukochanych.

   Chrystus umierał przybity do krzyża w strasznych męczarniach…Ja umierałem przybity do drzwi własnego domu patrząc jak moi sąsiedzi mordują moją rodzinę…Wiem, że moje cierpienie było większe niż Bożego Syna i dlatego moja zemsta będzie okrutniejsza…

   Umarłem wtedy patrząc na kaźń moich najukochańszych i na bestialstwo moich sąsiadów – ale wrócę któregoś dnia i odpłacę im za to co zrobili. Nie będzie litości i dla nich jak i dla ich potomków skalanych krwią niewinnych, jak i dla tych, który chcą by moi Rodacy zapomnieli o tej potwornej zbrodni.

   Będziecie zdychać po tysiąckroć patrząc na to na co ja musiałem krzyżowany na drzwiach mojego domu. Zmartwychwstanę i wy banderowscy bandyci i wy polskojęzyczni politycy traficie przed mój sąd ostateczny. Zatęsknicie za piekłem.

   Dominik Walkowski
   Za Facebook.com

   “Nie będzie litości i dla nich jak i dla ich potomków skalanych krwią niewinnych, jak i dla tych, który chcą by moi Rodacy zapomnieli o tej potwornej zbrodni.”

   !!!

 7. Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej, w swoim przemówieniu dnia 28 czerwca 2016 stwierdził, iż spotykał się i rozmawiał z przywódcami innych planet (!), którzy obserwują nas na odległość i są zaniepokojeni losami Unii Europejskiej.

  To nie jest żart. Oryginalne nagranie można sprawdzić pod adresem:
  https://www.youtube.com/watch?v=x9pby3pyxuE
  Juncker podobno był trzeźwy. Być może pomyliły mu się inne planety z innym kontynentami. Ciarki człowieka ogarniają na myśl, co jeszcze może się temu imbecylowi z czym pomylić i jakie mogą być tego skutki… 🙂

  https://marucha.wordpress.com/2016/07/05/wolne-tematy-55-2016/

  • krolowa bona

   @krzyk58
   J-C. J. to morowy facet, od dawna robi w polityce, “lubial wypic “…….moze mu sie w koncu i cos pokrecilo….
   Kiedys byl taki film, komedia, robil furore w polskich kinach i wogole wszedzie pt.” JESLI DZIS WTOREK TO JESTESMY W BELGI ” i przedstawial amerykanskich turystow podczas 7-dniowej wizyty na starym kontynecie w Europie, jak ktod sie pytal przewonika wycieczki : no a gdzie my sie aktualnie znajdujemy, przewodnik mowil, moment, zerkne do planu/ kalendarza wycieczki i pytal: a jaki to dzis mamy dzien ? Wtorek, oh, w planie wycieczki stoi, ze we wtorek jestesmy w Belgii …..” jesli dzis wtorek, to jestesmy w Belgii….
   A komentator mysli, ze J-C. J. to niby wie, gdzie sie znajduje, on ma plan…musi zerknac, bo woza go tu i tam, ze juz sam nie wie gdzie sie znajduje ….stress, prosze komentatora, stress…

 8. Mykoła, chyba jeszcze raz pojedziemy z wizytą do Papieża,albo on przyjedzie do nas,widzę wyrażną zmianę poglądów,co z 11 lipca ?Pyrsk

 9. Konrad Skolnicki

  W przypadku DT to nic nowego, neoliberalny płacz o utraconym raju ośmiorniczek…

  • krolowa bona

   @Konrad Skolnicki
   Wiesz Pan co, ja bym to dokladnie tak samo “ujela” …plastycznie rzecz biorac” jelen na rykowisku……”

 10. wieczorynka

  Z cyklu złote myśli:

  * Szukając poparcia, łatwo stać się popychadłem

  * Ten, kto ma sojuszników nie jest całkiem niezależny

  Sądzę, że wiele z tego można zastosować do sytuacji w jakiej znalazła się Polska od 27-lat.

 11. Wieczorynko, nie zapominaj”Mądry Polak po szkodzie” i”Wśród najlepszych przyjaciół psy zająca zjadły”.Pozdro ze Śląska!

 12. WALDEMAR SPOD CZESKIEJ GRANICY

  Moim zdaniem im jest już wszystko jedno, to znaczy się Tusk wie że właśnie kończy karierę i jest mu wszystko jedno – chce po prostu się zapisać, być zapamiętanym pozytywnie, stąd idzie w patos bo nic innego mu nie pozostało, jego polityka nie ma niczego wspólnego z realiami, ale rzeczywiście to bardzo dobre przemówienie.

  • krolowa bona

   @WALDEMAR SPOD CZESKIEJ GRANICY
   a dlaczego Tusk ma konczyc kariere…hedna konczy i jeszcze wiejdza zaczyna, UE to wylegarnia karier…
   Nie chce Pana i innych komentstorow rozsmieszac, ale w sobote, 09.07’2016 Usa najwiekszy bank inwestycyjny, ktory wywolal swiatowy kryzys finansowy, Grecji wykreowal bilanse wyprzedajac ja i cala UE z € na gieldach swiata : GOLDMAN & SACHS mianowal poprzedniego szefa UE, niejakiego Manuela Barroso / Portugalczyk / na szefa oddzialu do spraw BTEXITU w swoim banku….We Francji wszystkie media sa zbulwersowane i decyzja mianowania GOLDMAN & SACHS i przyjeciem tego stanowiska przez M. Barroso….., ktory to ponoc walczyl z GOLDMAN & SACHS, widzac co zrobil ten bank z Grecji i z €…..
   Brak slow…..tylko patrzec, jak Tuska na kogos tam mianuja, zaraz po zakonczeniu kadecji w UE… a co, spadles Pan z Marsa, ze tego sam nie wiesz….?

   • krolowa bona

    ERATTA
    Ma byc……jedna ( kariere ) konczy i jeszcze wieksza zaczyna….

   • PANIE KRZYK – PROSILIŚMY – NAWET CIENIA ANTYSEMITYZMU!!! ZMUSZA MNIE PAN DO UWAŻNEGO CZYTANIA SWOICH KOMENTARZY, PO CO MAMY SOBIE UTRUDNIAĆ? PROSZĘ UNIKAĆ ANTYSEMICKICH DOROZUMIEŃ. WEB. JÓZ.

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.