Smart War, jako element Smart Power

Boicie się Państwo III Wojny Światowej? Boicie się konfrontacji z potężną termonuklearną i doskonale uzbrojoną Rosją – Władimira Putina? Boicie się islamskiego terroryzmu? Może dostrzegacie już zagrożenie chińską dominacją nas światem? Może nie podoba się wam polityka „wielkiej demokracji” zza wielkiej kałuży?

Witamy w czasach „Smart War” – na „wojnie inteligentnej”, ona trwa!

Rozpoczęła się wraz z ostatnim dniem II Wojny Światowej, konflikt o dominację nad światem w dobie postępującej globalizacji, to Adolf Hitler to rozpoczął, to jego polityka wygasiła stare europejskie imperia i pozwoliła na wzrost znaczenia duetu USA-ZSRR, który przez życie całego pokolenia trzymał świat w stalowym uścisku. Wszystko, co wydarzyło się w okresie tzw. zimnej wojny, jak również po niej – rozkwitło z globalizacją, to następstwa zmiany porządku świata, w którym wszyscy przekonali się, że stosowanie siły nie jest możliwe bez konsekwencji.

Polityka, ekonomia, rozwój państwa – nic się nie zmieniło od czasów XVIII i XIX wiecznych klasyków! Wojna weryfikuje wszystko, sprowadzając rzeczywistość do wspólnego mianownika. Ponieważ w warunkach termonuklearnego pola walki – wojna w znaczeniu klasycznym nie jest możliwa, albowiem doprowadziłaby do unicestwienia wszystkiego, stąd niezwykła użyteczność „Smart War”.

Koncepcji „Smart War” nie da się zdefiniować, MOŻNA JĄ TYLKO OBSERWOWAĆ jedynym jej pewnym elementem jest scenariuszowanie i kreowanie faktów na linii czasu oraz wykorzystywanie przy tym wszystkich nadążających się okazji do budowy swojej przewagi, ewentualnie wzmocnienia innych graczy.

Istotą „Smart War” jest unikanie jakichkolwiek zewnętrznych objawów klasycznego konfliktu, nie chodzi oczywiście o wojnę bez zabijania. Liczy się osiąganie celów a nie fajerwerki. Środki nie mają znaczenia, jednakże muszą być adekwatne do sytuacji, a to właśnie poprzez komponent „Smart” – drugi komponent „War” może być „miększy” w podobnym znaczeniu jak stara wojskowa maksyma: „im więcej potu na ćwiczeniach, tym mniej krwi w walce”.

Nie ma żadnej konwencji, w której można by opisać zarówno istotę wojny inteligentnej jak i odejście od niej, z całą pewnością nie jest to wojna konwencjonalna w znaczeniu tradycyjnego wojowania, jednakże nie chodzi w niej o użycie broni jądrowej. Proszę wziąć pod uwagę, że broń jądrową użyto w poprzedniej wojnie, a potem – w okresie całej tzw. zimnej wojny zachowano strategiczną równowagę w broni jądrowej, dzięki m.in. przewidywanym skutkom spodziewanego użycia, której uniknięto konfrontacji.

Pomimo całej swojej potęgi Zachód przegrywa konflikty, właśnie dlatego ponieważ kładzie nacisk na „War” zamiast na „Smart”. Uwaga – to wcale nie znaczy, że należy wystrzegać się brutalnych metod, jedynie należy to robić rozsądnie i adekwatnie do potrzeb (a nie w ostateczności). Czasami sama groźba użycia siły jest skuteczniejsza niż jej rzeczywiste użycie, głównie dlatego ponieważ oddziałuje psychologicznie bez kosztów weryfikacji sił zbrojnych w praktyce. Czasami też, o wiele bardziej opłacalną taktyką jest pacyfikacja z zaskoczenia i w sposób niepozwalający na jednoznaczną interpretację zdarzeń. Przypomnijmy – liczą się skutki, realne, dokonane – pozwalające na osiągnięcie przewagi.

Oczywiście głównym celem „Smart War” jest takie wykorzystanie „Smart Power”, żeby komponent „War” nie wychodził poza zakres potencjalnego ryzyka w skrajnych scenariuszach. Najlepiej do tego jeszcze w długookresowej perspektywie, którą można bardzo skutecznie osiągnąć polityką małych kroków, ewentualnie rozbudowaną strategią salami. W ten sposób, bowiem – dywersyfikuje się i rozmywa ryzyko. Mechanizm jest prosty – cel rozpisuje się na szereg lat i dąży się do niego stopniowo w wielu etapach, tak żeby przeciwnikom nie opłacało się nic więcej niż ewentualne lekkie pogrożenie palcem lub podniesienie głosu.

Obecne wydarzenia pokazują, że absolutnym mistrzem świata w zakresie Smart Power jak również Smart War jest Pan Władimir Putin – Prezydent Federacji Rosyjskiej. Od początku jego rządów Federacja Rosyjska konsekwentnie i precyzyjnie realizuje cele wynikające z jej rozbudowanej i wielopoziomowej racji stanu, – jako adekwatna odpowiedź na presję „otoczenia” na jej państwowość. Jest to strategia okupiona pewnymi kosztami, jednakże biorąc pod uwagę skalę tego kraju – po pierwsze były one nie do uniknięcia, a po drugie przeciwnik poniósł większe straty, przy czym oczywiście cierpienia Narodów Federacji nie ma, co zestawiać np. z „dumą” rodzin sprawców zamachów, jako konsekwencji wyboru dokonanego przez terrorystów. Jak dotąd wszystko na to wskazuje, że Rosja osiąga i będzie osiągać nadal swoje cele, przy czym będzie jej o wiele trudniej, gdyż „otoczenie” sięga po broń ekonomiczną. Mamy podstawy sądzić, że i to przewidział już Pan Władimir Putin, gdyż jego wypowiedź o wyczerpaniu się prostych mechanizmów wzrostu wynikającego z finansowania dochodami z gospodarki surowcowej nie była przypadkowa! Jednakże nie po „pańskim okiem” hoduje się prawdziwego „konia trojańskiego”, żeby ulegać bez kary groźbom i sankcjom. Unia Europejska przydławi się pod ciężarem Ukrainy, a jeżeli nie – to istnieje poważne ryzyko, że sami Ukraińcy będą wykazywać zniecierpliwienie, mówić o zdradzie Zachodu itd. Scenariusz dalszych wydarzeń jest jednoznaczny, stopniowo plasterek po plasterku – od problemu do problemu.

Zdecydowanie podobnie skuteczni są islamscy terroryści, którzy mają zupełnie inne podejście do ofiar, jako kosztów konfliktów. Wiele się nauczyli w czasie wielu lat wojny z Zachodem, wiele potrafią, samo zagrożenie możliwością powtórzenia się zamachów na cywilów w zachodnich miastach – jest wystarczającym czynnikiem do ograniczania ostrości zachodniej retoryki. Słabością Zachodu jest mierzenie „ich” wrażliwości własną (zachodnią) percepcją, tymczasem dla bojowników/terrorystów śmierć nie ma znaczenia. Dlatego należy ich powstrzymywać systemowo – na poziomie egzystencjalnym, eliminując „tkankę społeczną” (w znaczeniu zaplecza ideowo-finansowego) stanowiącą ich oparcie. Inaczej nie da się wygrać wojny z terroryzmem motywowanym religijnie. Islam to nie jest kultura nadstawiania drugiego policzka i wybaczania nieprzyjaciołom.

Czy Chiny wejdą na pole gry Smart Power? Ich działania na Morzu Południowochińskim oraz wokoło Tajwanu to i tak Smart Power w stosunku do tego, co spotkało Tybet. Zachód nie zdaje sobie sprawy z pokładów chińskiej historycznej złości i chińskiego nacjonalizmu. Chiny, zwłaszcza wzmocnione przez komunistyczny sposób zarządzania państwem to nie jest kultura wybaczania win historycznych, a na pewno już nie zapominania. Konflikt Chińsko-Japoński jest kwestią czasu i wyzwaniem dla świata. Od samych Chińczyków zależy, czy będzie to Smart War, czy raczej totalna rzeź na wyniszczenie.

Najlepiej natomiast w Smart Power, ale najgorzej w Smart War wypadają Stany Zjednoczone. Ten kraj zrozumiał po Iraku i Afganistanie, że pieniądze utopione w wojowaniu można było wydać po prostu na kupienie tych krajów i to w przypadku Afganistanu po wielokroć. Stąd też mamy to, co mamy, czyli na co oczywiście nie ma dowodów poza przeciekami „WikiLeaks” lub informacjami od Pana Edwarda Snowdena, – i niezbędne jest zastrzeżenie że to czysta spekulacja – ale kolejne „arabskie wiosny” nie udałyby się gdyby nie pewna pomoc ze strony niektórych mediów społecznościowych z siedzibami wiadomo gdzie. Podobnie samo zaangażowanie militarne – tam gdzie była ropa nastąpiło pod szyldami prywatnych firm dostarczających „zaawansowane” usługi w zakresie bezpieczeństwa, bez żołnierzy regularnych armii, których użycie jest drogie i wiąże się z ryzykiem politycznym. To naprawdę nie Pan Władimir Putin wynalazł żołnierzy bez oznaczeń państwowych! Ostatnim akordem testowania Smart War w wydaniu sił z zachodu – nie koniecznie w klasycznym rozumieniu państwowego zaangażowania rządu USA, bo na to dowodów nie ma i nie wiemy, kto się kryje za sponsorami pewnych działań, jest oczywiście Ukraina. Wszystko układało się wspaniale do momentu, aż faszystowska hydra nie ujawniła swojego oblicza. USA mają wynikające z ich potencjału i skali działania wspaniałe Smart Power, ale Smart War dopiero się uczą, a ciężko jest być Smart w kulturze masowego użycia broni.

Przyszłość świata zależy od skuteczności Smart Power, której elementem będzie Smart War – pozostaje nam obserwować najlepszych i uczyć się w taki sposób, żeby nauka nie poszła w las.

Rosyjskie tłumaczenie tekstu [tutaj]

8 myśli na temat “Smart War, jako element Smart Power

 • 20 marca 2014 o 10:35
  Permalink



  Odpowiedz
  • 20 marca 2014 o 12:09
   Permalink



   Odpowiedz
  • 20 marca 2014 o 13:25
   Permalink

   Do Mastera “Józefa”
   – może jest to przypadek, ale może być to również przełożony kod maszynowy…
   Radzę nie dopuszczać tego typu “postów” do publikacji równocześnie LIKWIDOWAć toto z servera…
   W końcu “rozmawiamy” tutaj w ludzkim języku…!

   Odpowiedz
 • 20 marca 2014 o 11:50
  Permalink

  Bardzo, naprawdę bardzo interesujący tekst

  Odpowiedz
 • 20 marca 2014 o 15:22
  Permalink

  Cóż to Panie…observer48, zjechałeś baniakiem
  z Gór Skalistych??Rozsądni i myślący ludzie(nie roboty)
  zwykle używają nart, wydaje mi się, iż wiem skąd te chore wizje prezentowane na OP(a może nie tylko).
  Pewnie kilka procesorów i tranzystorów wspomagających
  “intelekt” robota@obse…48 będzie do wymiany.
  A może “zezłomujemy”, observera??

  Odpowiedz
 • 20 marca 2014 o 20:58
  Permalink

  To co nam Polakom zaprezentowala “klasa polityczna”
  (włącznie z pseudodziennikarzami) , w temacie
  ukraińskim, sprawia, iż dłużej niż dwie- trzy minuty
  nie “zdzierżę” przed TV czy “innych massmediach”.
  No i oczywiście rola p.Putina i Rosji.
  “Wszystkie zło świata tego”, wg.”naszych pseudopolityków”
  skumulowało się na “Kremlinie”.Duraki…
  http://www.geopolityka.org/komentarze/2748-konrad-rekas-czy-polska-moze-zyskc-na-kryzysie-ukrainskim

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.