Czy słowa pana ministra Waszczykowskiego to mowa nienawiści czy już rasizm?

graf. red.Prawdopodobnie coś złego dzieje się z panem ministrem Waszczykowskim, ostrzegaliśmy że powierzenie tak ważnej funkcji w rządzie jego osobie nie jest dobrym wyborem, można było znaleźć lepszą kandydaturę. Niestety po raz kolejny wychodzi na wierzch jakieś niezrozumiałe podejście pana ministra do spraw publicznych, wynikające prawdopodobnie z jego doświadczenia życiowego, ponieważ ostatni skrót myślowy jakiego użył można badać pod względem zawartej w nim kwestii rasowej. Co samo w sobie jest trudne w ocenie, jak również w odniesieniu się do osoby.

Jak bowiem kwalifikować słowa, w których pan minister mówi, że „w relacjach z USA odeszliśmy od murzyńskości”? Przecież to samo w sobie jest niesłychanie trudne w interpretacji, jeżeli chcielibyśmy uniknąć, czy też oddalić wszelkiego rodzaju możliwe oskarżenia o niepoprawność polityczną, być może mowę nienawiści, czy wręcz nazywając rzecz po imieniu potencjalnie o rasizm?

Generalnie należy bezwzględnie stwierdzić, że osoba która używa terminu „murzyńskość” na określenie relacji podległości pomiędzy krajami, nie tylko nie powinna spotykać się z prezydentem USA, ale w ogóle nie powinna pełnić żadnych funkcji publicznych. Takie sformułowanie jest poniżające przez użycie nazwy rasy jako konotacji determinowanej znaczeniowo negatywnie. To proste porównanie, poprzez odwołanie do rasy osób czarnoskórych jako osób poniżonych, w domyśle gorszej wartości. Można zaryzykować tezę, że osoba używająca w tym znaczeniu tego terminu w ogóle nie powinna mieć prawa wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych, bo prawdopodobnie mogła poniżyć czarnoskórych Amerykanów.

Jeżeli Amerykanie będą chcieli, to będziemy mieli skandal, ponieważ oto pojawia się zarzut ordynarnego rasizmu w wykonaniu jednego z ministrów rządu prawicowego z krajów Europy Środkowej.

Nic nie spotyka się wśród ludzi cywilizowanych z takim potępieniem, jak dyskryminacja ze względu na rasę, która jest po prostu co najmniej pozbawiona sensu.

Niestety nie jest to pierwszy minister spraw zagranicznych w Polsce, który używa takich słów. To jest szokujące, jak w kraju bez osób czarnoskórych możliwe jest ich werbalne poniżanie i to na taką skalę, że przenika ono percepcję mimo wszystko elit!

Pani premier, bo oczywiście do niej należy ocena sposobu wypowiadania się podległego jej urzędnika, powinna rozstrzygnąć, czy bierze na siebie ewentualność odpowiedzialność z tytułu oskarżeń o rasizm wobec rządu, czy też zdecydowałaby się od razu odciąć od człowieka używającego takich słów. W pierwszym przypadku, jeżeli pani premier stwierdzi, że nic się nie stało, to należą się nam chociaż siermiężne, ale obiektywne wyjaśnienia. Oczywiście najlepiej jakby pan minister wytłumaczył się sam ze swoich słów, wskazując znaczenie, intencje, okoliczności i wszystko co jest z tego typu wypowiedzią związane. Bylibyśmy bowiem wszyscy radzi, gdyby te oskarżenia wysuwane przez cześć publicystów i polityków, okazały się wydumanymi nadinterpretacjami, nie znajdującymi uzasadnienia.

Jeżeli jako państwo chcemy być traktowani poważnie w USA, to trzeba uczciwie wyliczyć wszystkie gafy polskich polityków, poczynając od pana Komorowskiego i jego słynnego żartu dotyczącego wybierania się wspólnie na polowanie i żon, gdzie pan Prezydent Obama nie zrozumiał kontekstu odnośnie żon i wyszło jak wyszło, potem jego wizyta w Warszawie była jednoosobowa.

Niestety takich gaf było więcej, w tym w szczególności na uwagę zasługują ostatnie dość nietypowe wypowiedzi innego z ministrów rządu w Warszawie, odnoszące się w ocenie do jakości amerykańskiej demokracji w ogóle. W tym przypadku nawet lepiej nie cytować, albowiem jak wychwycili to Amerykanie, a na pewno, bo przecież mają służby prasowe, to lepiej sobie nie wyobrażać jakie znaki zapytania muszą pojawiać się w Ambasadzie, nie mówiąc już o ewentualnych komplikacjach w warstwie politycznej. Generalnie bowiem, nawet jeżeli jacyś publicyści pokuszą się o krytykę amerykańskiej demokracji, to nie jest to nigdy tak groźne w wymowie jak sytuacja, gdy robi to polityk. Wiadomo, że dziennikarze często piszą głupoty, to chyba nikogo nie dziwi. Jednak żeby politycy sami się podkładali, to już jest wyzwanie systemowe dla oceny całości spraw! Tak, być nie powinno.

24 myśli na temat “Czy słowa pana ministra Waszczykowskiego to mowa nienawiści czy już rasizm?

 • 31 marca 2016 o 07:29
  Permalink

  Ani jedno ani drugie,to głupota człowieka który w normalnych czasach byłby za mowę nienawiści izolowany w zakładzie psychiatrycznym!

  Odpowiedz
 • 31 marca 2016 o 08:15
  Permalink

  A może po prostu – NORMALNOŚĆ! Może dobry Bóg(?) sprawi
  że odejdziemy od tak uporczywie lansowanej(ony) “polipoprawności”,tak na amen. Ktoś musi dać przykład,
  zielone światło – biedny,niedouczony pismak, ma małe
  szanse na przyzwyczajanie Nas “abarotno” do normalności.

  Odpowiedz
 • 31 marca 2016 o 08:49
  Permalink

  Wladyk nareszcie Obama się dowiedział co o nim myślą Polacy a ty wciąż krążysz i nie wiesz gdzie masz usiąść. Polityka przecież jest trochę podobna do ruletki. A może to jest początek zwrotu w polskiej polityce oby. A tobie już nic nie pasuje, tylko BROSZKA.

  Odpowiedz
 • 31 marca 2016 o 08:56
  Permalink

  Słowa Maciarewicza w TVPIS,że Polska jako jedyny kraj z Europy Środkowej jest w stanie zorganizować kontrę przeciwko Rosji,krzyku to normalność czy ……..?Pozdro.

  Odpowiedz
 • 31 marca 2016 o 09:02
  Permalink

  Mykoła obyś się nie obudził z ręką w nocniku! Kiedy otrzymam twoją opinię na temat zaangażowania naszego biednego kraju na Ukrainie,śmiało to wtedy nie będę pisał BROSZKA!Pozdro.

  Odpowiedz
 • 31 marca 2016 o 12:12
  Permalink

  Wladyk w nocniku to już jesteśmy wszyscy, dzięki nie tylko tobie ale i twoim przyjaciołom o tym już pisałem. Jest faktem, że kraj jest zrujnowany czemu ty zaprzeczasz bo jeszcze masz pełne talerze na święta ale pomyśl o tych co byli częstowani przez wolontariuszy. Oczywiście nie życzę ci tego ale różnie bywa. Natomiast zgadzam się z poglądami większości komentatorów nawet twoimi co do Ukrainy ale ty mi wytłumacz jak mógł być prezydentem naszego kraju ukrainiec, jakoś ci to nie przeszkadzało a ilu jeszcze hajdamaków jest w różnych instytucjach, wystarczy popatrzeć na nazwiska. Pozdrawiam i o zdrowie pytam.

  Odpowiedz
 • 31 marca 2016 o 18:47
  Permalink

  Mykoła, poczytaj Adnovum,bo inaczej Broszka stanie się Brochą,a już wypowiada się w sprawie zaostrzenia aborcji .Macie 500+,to ródzcie!!!.Dlaczego nie apelują do katolików i ich sumienia a wprowadzają kary!Średniowiecze wraca,kobiety bez prawa głosu,!Niedługo zabronią rozwodów!

  Odpowiedz
  • 31 marca 2016 o 21:19
   Permalink

   Pan,Panie Włodku w sensie politycznym dedukujesz
   niczym “nastojaszczij” europejski lewak, d.(eurokomunista). Tylko dziwię się skąd i dlaczego
   inklinacje do Rosji czy imiennie Putina.BO, to za czym
   nieustannie OPTUJESZ – nie jest do pogodzenia
   choćby z ideą metafizycznej duchowości słowiańskiego
   świata…w domyśle Ruskij Mir. Nie da rady pogodzić ognia z wodą – Jesteś i pewnie pozostaniesz(bez obrazy) typowym człowiekiem zachodu z głową pełną przeinaczeń. Zawsze starałem się ‘podrzucać” światłe
   myśli choćby Natalii Narocznickiej,Wiaczesława Nikonowa,Aleksandra Starikowa,Andrzeja Fursowa,
   Konstantego Duszenowa i kogo by jeszcze tak na szybko… 🙂
   Lecz Ty z uporem godnym lepszej sprawy tkwisz w okopach kosmopolity – liberała.W Rosji, to właśnie z “nimi’ byłbyś najbliżej – tymi z lat 90ych i ich “Nawalonymi” następcami – również TEGO życzysz Polakom.
   Treść kom. byłaby “nośna” na forach “rosyjskich” tam, gdzie
   nie mogą doczekać(są tacy) się US ARMY jako wyzwolicielki
   od “putizizmu” po to by budować zachodnie wartości
   i podobne prawa człowieka czy inne magiczne słowa –
   wytrychy.

   Ps.”wypowiada się w sprawie zaostrzenia aborcji”.
   Jakby co – jestem zdecydowanie ZA! A nawiasem mówiąc,
   w ZSRR dopiero po zejściu STALINA, “demokrata”
   Chruszczow zezwolił na masową eksterminację
   nienarodzonych w drodze do budowy świetlanego ustroju.
   No cóż,kosmopolita polityczny zastąpił Państwowca i w pewnym
   sensie Narodowca…
   🙂

   Odpowiedz
  • 31 marca 2016 o 22:01
   Permalink

   @wlodek, nie wiem co porobiło się z moim poprzednim wpisem, zatem ponownie, zgadzam się z twoim komentarzem.

   Odpowiedz
   • 1 kwietnia 2016 o 02:49
    Permalink

    @wieczorynka & @ wlodek przylaczam sie solidarnie do w/w komentarza @wlodek …w Polsce idzie tsk : 1 krok do przodu, 2 kroki do tylu…

    Odpowiedz
 • 31 marca 2016 o 19:15
  Permalink

  Pan Waszczykowski jakby rozumiał co spowodował to powinien się sam natychmiast podać do dymisji.
  Niektórzy tęsknią za panią Fotygą 🙂

  Odpowiedz
 • 31 marca 2016 o 20:14
  Permalink

  @wlodek, czy ty musisz ciągle pisać o broszce Waszczykowskiego? osobiście preferuję kolczyki z wiśni.

  Na temat ustawy o całkowitym zakazie aborcji, ponoć ma być to prezent (wiadomo dla kogo) na 1050 rocznicę Chrztu Polski. “Polsko Twoja zguba w Rzymie” – to Słowacki a ja się z tym zgadzam.

  Odpowiedz
  • 1 kwietnia 2016 o 02:52
   Permalink

   @wieczorynka ja tez sie zgadzam ze Slowackim…to byl taki madry poeta….

   Odpowiedz
 • 1 kwietnia 2016 o 03:04
  Permalink

  Szanowny Panie Felietonisto: o ile mnie pamięć nie myli to pierwszy, który użył określenia “murzyńskość” w odniesieniu do relacji Polska-US to był niejaki Sikorski. Jeżeli już się “czepiać słów” to co zaprezentował p. Rotfeld słysząc z ust prezydenta Obama (przy okazji odbierania medalu dla Jana Karskiego o “polskich obozach” jak nie “MURZYŃSKOŚĆ”.
  Po raz kolejny powtarzam: mamy system NIESPRAWNY-NIEFEKTYWNY-NIEDEMOKRATYCZNY (wg klasycznych zasad REPUBLIKAŃSKICH o czym pisze prof. Jan Sowa w “Inna Rzeczpospolita jest możliwa” czy prof. Walicki w “Od projektu komunistycznej do neoliberalnej UTOPII!!!), byli prof. Kieżun, prof. Kowalik, etc) i do tego debilnej jakości konstytucję. Już sama instytucja “ministra konstytucyjnego” dla mnie jest DEBILNYM pomysłem bo powoduje, że każde “ministerstwo konstytucyjne” to samodzielne księstwko z rzeszą “służby publicznej”. Już sam Sz Felietonista pisząc “publikowaniu” wyroku TK daje dowód na jakość tych konstrukcji: sąd wydaje wyrok i już (po cholerę ma to ktoś PUBLIKOWAĆ??): czy wyrok sądu rejonowego czy okręgowego w jakiejś pipidówie w RP ma drukować wojewoda czy burmistrz). W USA Sąd Najwyższy ogłasza WERDYKT i już, staje się PRAWEM z czym Amerykanie mają dzisiaj – BARDZO POTĘŻNY PROBLEM aż do poziomu żądań “odebrać DEMOKRACJĘ z rąk Sądu Najwyższego”!! Dzisiaj w USA Obama “prosi” aby go nie winić za Trumpa??? czy media pytają: Kto prowadzi politykę zagraniczną USA: Obama czy Netanjachu?? (bo się zupa wylała, że w 2013 gdy padło hasło “atak chemiczny w Syrii” to Kerry chciał aby bombardować Damaszek i załatwić Assada jak Kaddafiego ale szef NSA!!!! Clapper przekonał Obamę, że “dane” Kerrego są NIEWIARYGODNE.
  Jak sobie zafundowaliśmy sobie takie “prawo” małpując w nieprzemyślany sposób wzór USA jak kiedyś ZSRR to mamy co mamy. Gdyby Konstytucja i prawo BYŁY odpowiedniej jakości to nie byłoby tego bardachu jaki mamy (wliczają w to zadłużenie, bezrobocie, “naród coraz głupszy” to p. Wanat w NIE, etc, etc.). Moim “twardym” argumentem jest m.in. to, że Izrael czy UK nie mają konstytucji i sobie “żyją” (zwłaszcza Izrael). Waszczykowski może sobie chrzanić co chce i tak go nikt nie będzie słuchał gdziekolwiek: identycznie jak było z Sikorskim (NIE opisywało kiedyś – ale to było dawno, przed “nawróceniem się” Urbana – jak Hilary Clinton jako Sekretarz Dept. Stanu “pogoniła” Sikorenkę bo usiłował rozmawiać z nią jak “równy z równym” stąd późniejsze żale Sikorskiego o “murzyńskości” bo trzeba było jakoś wytłumaczyć swoje dziadostwo. Generalnie rzecz biorąc to “utopia neoliberalna” jest skończona i w USA i w EU i pozostaje tylko modlić się o zdrowie Putina czy szefa w Chinach (bo rozum mają). Modlenie się o zdrowie w USA, EU czy RPjakiśtamnumer ma wszelkie podstawy bo na rozum jest za późno. I wzorem p. Victorii Nuland w Kijowie zamiast F..k the EU powtórzyć to samo i zająć się ZAPEWNIENIEM BYTU POLAKÓW.

  Odpowiedz
 • 1 kwietnia 2016 o 06:58
  Permalink

  Krzyku,jest szereg pytań na które należy jednoznacznie odpowiedzieć. 1/stosunek do PRL i stanu wojennego-Za 2/linia polityczna UE Nie,3/stosunek do Rosji Putina Za,3/polityka,szczególnie zagraniczna PiS Nie,4/Polska w NaTo,Nie,5/rządy PO,Nie 6/zaostrzenie aborcji,Nie.Jeśli to Eurokomunizm,chociaż wątpie to nim jestem.

  Odpowiedz
  • 1 kwietnia 2016 o 09:19
   Permalink

   Wychodzi na to że generalnie nie mamy różnic,
   a diabeł jak zawsze i wszędzie tkwi w szczegółach.
   Musisz mieć na uwadze to że rozszerzona aborcja,
   propagowanie seksualności(marsze zboczeńców) czy eksponowane na zachodzie
   europejskie formy “dobrej śmierci” wśród ludzi starych
   (eutanazja) to pomysły okupantów z nadania
   i tych z centrali sowchozu.

   Niemieccy naukowcy po zbadaniu pewnej populacji ludzi
   radzieckich, głównie Rosjan, zaraportowali Hitlerowi
   że z uwagi na prowadzony styl życia i ostre zasady
   moralne – niemożliwe jest zwycięstwo Rzeszy nad ZSRR.

   Nas Polaków nieustannie poddaje się tresurze i obróbce
   euro pejskiej….my już nie posiadamy żadnego systemu
   wartości.Wkrótce z ulgą i radością powitamy nad Wisłą,
   “pułki murzyńskie” – naszych wybawców
   i obrońców przed “agresywnym putinizmem”.

   Ps. WEB. JÓZEF – Widoczne “w nadmiarze” wideoroliki
   w kolorystyce pogrzebowej i treści przepraszającej
   to jakieś jaja ‘pierwszokwietniowe” czy efekt
   “najazdu” barbarusów?

   pPROSZĘ PANA JA NIE WIEM O CO CHODZI – NIE WIDZĘ. CO SIĘ STAŁO? WEB. JÓZ.?

   Odpowiedz
   • 1 kwietnia 2016 o 15:22
    Permalink

    @krzyk ad. komentarza istotne analiza
    ja takze donosilam redakcji komiczne “plakaty”, niby video, ale nie da otworzyc , zadalam redakcji to samo pytanie czy to “jaja” na prima aprilis czy najazd barbarzyncow ? Otrzymalam podobna odpowiedz, ze redajcja nie widzi tych “jaj” lub atakow …
    Od ok 14 zniknely te “plakaty ” ….nie wiem , co jest tu grane, moze zwiadowcy chca sie dowiedziec co my tu robimy …?

    Odpowiedz
   • 1 kwietnia 2016 o 15:28
    Permalink

    @WEB.JOZ.
    Od wczoraj ewentualnie od polnocy ktos robi sobie tu rozne draki …ja donosilam redakcji o “plakatach” niby obraz z raju z napisem “Sorry, this video do not existent..”, zaslaniajace wieksze fragmenty min.moich komentarzy …

    SZANOWNA PANI WIEM ŻE REDAKCJA PANI ODPISAŁA NA EMAILA. RZECZYWIŚCIE PODJĘLIŚMY DZIAŁANIA INFORMATYCZNE CO NIESTETY KOSZTUJE – BARDZO PROSIMY O KAŻDE MOŻLIWE SZYBKIE WSPARCIE. KAŻDA KWOTA SIĘ LICZY. POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

    Odpowiedz
   • 1 kwietnia 2016 o 16:38
    Permalink

    @krolowa bona

    Jest, tzn. było tak jak @krolowa pisze.
    A “zwiadowcy” niech poszukają obiektów godnych zainteresowania,
    wszak wroga Polsce, zachodnia agentura hula
    po Rzplitej niczym po “przechodnim domu” w XVIII w…

    Odpowiedz
  • 1 kwietnia 2016 o 15:23
   Permalink

   @wlodek
   to bardzo wazne pytania, ja mam na nie te same odpowiedzi, co @wlodek

   Odpowiedz
 • 1 kwietnia 2016 o 13:04
  Permalink

  Krzyku,pełna zgoda z uwagą że nie chodzi o rozszerzoną aborcje,a zachowanie obowiązującego prawa,i druga sprawa ,czy owieczki mają sumienie i mogą decydować,czy nie? Znasz róznicę między Starym i Nowym Testamentem,między srogim i miłosiernym Bogiem? Ja jestem za drugim obliczem Boga .Pozdro!

  Odpowiedz
  • 1 kwietnia 2016 o 15:52
   Permalink

   … Najwięcej zła wpływy “pewne” wyrządziły samej Rosji, ponieważ wkrótce po śmierci Stalina, horrendalna zbrodnia przeciwko ludzkości i matce naturze aborcja, została zalegalizowana, i od tego momentu cały Słowiański komunistyczny świat Europy wschodniej zaczyna powoli gnić, aczkolwiek u nas aborcja jest jeszcze zakazana, wobec tego na Polsce spoczywa obowiązek odbudowy Unii Słowiańskiej i Nowego Paktu Warszawskiego. Pozdrawiam.

   Józef Stalin a kwestia polska.

   https://wiecznaziemia.wordpress.com/tag/kosciol/

   Odpowiedz
 • 1 kwietnia 2016 o 16:23
  Permalink

  Królowo, nawet bez odpowiedzi wiem że podobnie reagujemy,u nas na Śląsku mówi się ze,swój swojego pozna nie widząc. Pozdrawiam swojaka!.

  Odpowiedz
 • 1 kwietnia 2016 o 17:34
  Permalink

  https://forumemjot.wordpress.com/2016/03/31/belgijski-nauczyciel-ujawnil-muzulmanscy-uczniowie-wiwatowali-po-zamachach-zaraz-mial-na-karku-policje-ot-polityczna-poprawnosc/

  https://forumemjot.wordpress.com/2016/03/31/muzulmanski-sklepikarz-z-glasgow-zlozyl-zyczenia-chrzescijanom-z-okazji-swiat-zostal-zaszlachtowany/

  https://forumemjot.wordpress.com/2016/03/31/le-parisien-policjanci-wyznajacy-islam-sie-radykalizuja-nie-chca-scigac-terrorystow/

  https://forumemjot.wordpress.com/2016/03/31/rabin-icchak-josef-nie-zydzi-nie-powinni-moc-przebywac-w-izraelu-chyba-ze-jako-sluzacy/

  I m.in. DLATEGO WŁAŚNIE: ——

  …Europa – zachodnia Europa – zdycha jak stara prostytutka w portowej tawernie i nie ma już dla niej ratunku, ale co najważniejsze

  – całkowicie zasłużyła na ten swój marny koniec.

  https://forumdlazycia.wordpress.com/2016/03/31/europa-zachodnia-zdycha-jak-stara-prostytutka/

  Kto odprawi egzekwie,nad konającą Białą Europą skoro wokróg “marność nad marnościami” a i do większości duchownych trudno
  mieć jakieś zaufanie – wszak To tylko “europejczycy’
  “światli,nowocześni europejczycy”…
  Amen.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.