Skuteczny głos Polski w Unii Europejskiej

Europarlamentarzyści Grupy EPL od lewej Tadeusz Zwiefka, Jan Olbrycht Copyright PO

21 grudnia 2015 roku w Warszawie Europarlamentarzyści z Platformy Obywatelskiej przedstawili priorytety swoich działań w Parlamencie Europejskim. Działają oni w ramach Grupy Europejskiej Partii Ludowej (EPL), która faktycznie podejmuje kluczowe decyzje w Parlamencie Europejskim. Europosłowie z innych polskich partii działają w małych frakcjach, których wpływ na decyzje Parlamentu jest znikomy.
Na konferencji zaprezentowano film o działaniach polskich posłów w Grupie EPL. To początek kampanii informacyjnej przedstawiającej działalność europarlamentarzystów PO.

Olbrzymia fala migracji, bezpieczeństwo krajów i mieszkańców, bezpieczeństwo energetyczne, bezrobocie, handel wewnętrzny i zewnętrzny, prawa kobiet, mniejszości czy niepełnosprawnych to tylko niektóre priorytety europosłów PO w Parlamencie Europejskim. Wspólnie z europosłami z Grupy EPL kreują oni skuteczny program reform z myślą o przyszłości Europy i Polski.

Jan Olbrycht Grupa EPL Copyright PO

Unia Europejska musi dowieść, że jest w stanie obronić wartości chrześcijańskiej demokracji oraz swój model społeczny w konfrontacji ze światową konkurencją, a jednocześnie sprostać wyzwaniom demograficznym oraz kryzysowi migracyjnemu. Działania europosłów PO to również gwarancja, że głos z Polski będzie miał w Parlamencie Europejskim realne znaczenie. Polscy posłowie z Grupy EPL jako jedyni mają realny wpływ na decyzje podejmowane w Unii Europejskiej.

Tadeusz Zwiefka Grupa EPL Copyright PO

Najważniejsze działania i priorytety europosłów z Platformy Obywatelskiej

Problem migracji

Strefa Schengen oraz swoboda przemieszczania się to jedno z największych osiągnięć Unii.
Jak jednak utrzymać swobodę poruszania się w Strefie Schengen, a jednocześnie skutecznie rozwiązywać problem masowej migracji z Afryki i Bliskiego Wschodu? Wspólna polityka azylowa musi przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo obywatelom Unii, ale także ochronę uchodźcom wojennym. Musi być wyrazem naszej rozsądnej troski o każdego człowieka. Utrzymanie europejskiej przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości wymaga skutecznej ochrony naszych granic zewnętrznych, jak również solidarnego współdziałania członków Unii Europejskiej.

Niedopuszczenie do rozbicia rynku wewnętrznego w kontekście nieuchronnego pogłębiania integracji strefy euro

Grupa posłów PO zrzeszonych w EPL pracuje nad tym, by korzystne rozwiązania dla strefy euro, |tam, gdzie to możliwe przewidywały możliwość udziału krajów spoza euro. Zapewniliśmy takie rozwiązania m.in. w odniesieniu do unii bankowej, zarówno w kwestiach nadzoru, jak i upadłości instytucji finansowych. Europosłowie PO popierają rozwiązania obejmujące wszystkie kraje Unii Europejskiej oparte na zasadzie solidarności i odpowiedzialności, także finansowej.

Bezpieczeństwo energetyczne

Tu priorytetem jest zapewnienie stabilnych dostaw energii, po przystępnych cenach, bez nadmiernego obciążania środowiska. Kluczowym celem wysiłków Grupy EPL jest otwarcie handlu gazem skroplonym (LNG) między Europą a Stanami Zjednoczonymi. Posłom Grupy EPL udało się zapewnić 1 mld euro na badania niskoemisyjnych technologii wykorzystania węgla. To klucz do utrzymania roli węgla w miksie energetycznym, przy jednoczesnej ochronie środowiska i rozwoju innowacyjnych technologii. To kluczowy element obrony węgla, jako źródła energii możliwego do pogodzenia z celami klimatycznymi i energetycznymi Unii Europejskiej.

Bezpieczeństwo i inwestycja w obronę

Europosłowie Grupy Europejskiej Partii Ludowej wzywają do zdecydowanego i zwiększonego wysiłku w budowaniu wspólnego europejskiego potencjału obronnego. Autorem i koordynatorem prac nad stanowiskiem Grupy EPL był jej wiceprzewodniczący ds. zagranicznych Jacek Saryusz-Wolski.

W czasie konferencji prasowej zainaugurowano także ogólnopolską kampanię informacyjną dotyczącą działań eurodeputowanych PO zrzeszonych w Grupie EPL. 19 krótkich filmów animowanych o długości 30 sekund, będzie przedstawiać ich działalność w poszczególnych dziedzinach:

 • Michał BONI – cyfryzacja,
 • Jerzy BUZEK – energia,
 • Danuta Maria HÜBNER – euro,
 • Danuta JAZŁOWIECKA – prawa pracownicze,
 • Agnieszka KOZŁOWSKA–RAJEWICZ – równouprawnienie,
 • Barbara KUDRYCKA – granice/strefa Schengen,
 • Janusz LEWANDOWSKI – budżet,
 • Elżbieta ŁUKACIJEWSKA – transport,
 • Jan OLBRYCHT – polityka miejska,
 • Julia PITERA – inicjatywy obywatelskie,
 • Marek PLURA – prawa osób niepełnosprawnych,
 • Dariusz ROSATI – finanse UE,
 • Jacek SARYUSZ–WOLSKI – polityka zagraniczna,
 • Adam SZEJNFELD – przedsiębiorczość,
 • Róża THUN – rynek wewnętrzny,
 • Jarosław WAŁĘSA – TTIP,
 • Bogdan WENTA – edukacja,
 • Bogdan ZDROJEWSKI – polityka zagraniczna (Białoruś),
 • Tadeusz ZWIEFKA – prawodawstwo UE.

Więcej informacji na stronie http://www.eppgroup.eu/pl.

Filmy już w styczniu będą dostępne na kanale Grupy EPL na YouTube.com oraz profilu Grupy EPL na Facebooku.

Na konferencji zaprezentowano również film o działaniach polskich posłów w Grupie EPL, który otworzył oficjalną kampanię informacyjną przedstawiającą działalność europarlamentarzystów PO.

***

Informacja redakcji portalu

Wyłączenie licencji CC 3.0, wszelkie prawa do tekstu, zdjęć i materiałów wideo zastrzeżone na rzecz podmiotu: “Platforma Obywatelska”. Copyright PO.

6 myśli na temat “Skuteczny głos Polski w Unii Europejskiej

 • 22 grudnia 2015 o 06:00
  Permalink

  Jestem w coraz większym podziwie dla linii redakcyjnej!

  Odpowiedz
  • 22 grudnia 2015 o 15:39
   Permalink

   No redakcja pokazuje w objektywny sposob “blaski i cienie zycia kurtyzany” , tak sie wlasnie dzieje , jak OP pokazuje ….”to je demokracja”…

   Odpowiedz
 • 22 grudnia 2015 o 07:51
  Permalink

  Pan Olbrycht to jeden z niewielu Europosłów z Polski, który w ogóle kuma o co chodzi w Europie. Nawet krakauer o nim dobrze pisał.

  Odpowiedz
 • 22 grudnia 2015 o 15:15
  Permalink

  Realnie ok, Olbrycht jest na poziomie realnie europejskim, ale reszta? Niby czym zasłużył się pan Buzek? Bez jaj. Źle occeniamy tych ludzi jak i całe PO z panem Tuskiem na czele, jeden Olbrzycht wiosny nie czyni!

  Odpowiedz
 • 22 grudnia 2015 o 18:00
  Permalink

  Ja tylko chciałam podziękować za wyliczankę nazwisk polskich europosłów podanych w artykule. Właściwie są mi znani z wcześniejszych zasług, jednak na wszelki wypadek zamieszczę te nazwiska we własnym notesie, należę do pokolenia papierowego.

  Odpowiedz
 • 23 grudnia 2015 o 15:49
  Permalink

  Szkoda, że nie realizowali tego w Polsce jak byli u władzy. Myślę, że elegancki Krakauer coś puta. A druga sprawa ktoś ich wybierał. Mógł bym coś nie coś o nich napisać ale szkoda tuszu i czasu ale nazwiska zapamiętam jakich mamy bohaterów.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.