Skok po ośmiorniczki?

graf. red.Okazuje się, że ośmiorniczki na trwałe zagościły w naszym języku politycznym. Jeżeli nawet prezydent Warszawy, pani Hanna Gronkiewicz-Waltz w odniesieniu do jednego z byłych niestety swego czasu ministrów, pozwala sobie na takie skrócenie dystansu, to znaczy się że nastroje wewnętrzne w PO muszą już sięgać także kierownictwa partii.

Ośmiorniczka, ośmiorniczce jak wiadomo nie równa – w popularnych sklepach dyskontowych znanego niemieckiego potentata handlu detalicznego można kupić zdaje się co najmniej dwa, a zdarza się że i trzy rodzaje tych popularnych głowonogów, jednak trzeba się na tym minimalnie znać. O wiele prościej jak wiadomo jest się zajadać ośmiorniczkami w drogich warszawskich restauracjach, jednak to kosztuje i musi kosztować, a jak się nie płaci pieniędzmi ministerialnymi (publicznymi), to trudna sprawa się robi. Zwłaszcza jeżeli ktoś lubi wino po około 1000 zł za butelkę! To były czasy! Nie tak dawne, ale były! Nawet się sąsiedniemu Narodowi rewolucję robiło! Coś wspaniałego!

Tymczasem dzisiaj pozostaje kupować mrożone ośmiorniczki i to jak je kupić, jeżeli pod sklepem złośliwych dziennikarzy pełno, a i ekspedientka na umowie śmieciowej człowieka rozpoznaje i złego słowa nie żałuje. Nie ma równości, oczywiście nigdy jej nie było, tylko problem polega na tym że niektórym się wydawało, że wino po 1000 zł za butelkę na ich stole, to oczywiście jest normalność.

Niestety ośmiorniczki nie zapisały się poprawnie w historii w zasadzie już byłej partii rządzącej. Społeczeństwo sobie zapamiętało i nie zapomniało o ośmiorniczkach w chwili koncentracji nad kartami wyborczymi. Stąd i złośliwości niektórych działaczek, wobec niektórych działaczy, no ale nie można dolewać oliwy do ognia, poczekajmy aż pewne procesy podzieją się same. Przynajmniej powinny, jeżeli partia ma do siebie samej resztki szacunku, ponieważ to nie ma tak, że nie ma winnych. Zawsze po klęsce trzeba rozliczyć lidera, to elementarna zasada demokracji. Robi się natomiast ciekawie, jak lider wyobraża sobie i oczekuje, że wszyscy poddadzą się weryfikacji.

W Platformie Obywatelskiej dochodzi chyba do kolejnych rokoszy, otóż bowiem inny były minister nagle przypomniał sobie że obecna pani przewodnicząca, nie ma mandatu do rządzenia, bo nie została wybrana tylko namaszczona przez poprzedniego pana przewodniczącego. Nagle w sytuacji, w której „już jest po ośmiorniczkach”, temu panu zaczęło to przeszkadzać. Czy to hipokryzja? Chyba bardziej to jakiś krzyk rozpaczy? Przecież towarzystwo miało rok, cały rok z okładem na uratowanie głów spod topora, niestety jednak połknięto to, co mianował były przeceniany przewodniczący. Oto są skutki, tak się kończy traktowanie wielotysięcznej partii jako prywatnego folwarku (coraz więcej takich opinii dochodzi od osób prywatnych, najbardziej procesami rozliczenia rachunków za ośmiorniczki i inne frykasy).

Problem polega bowiem na tym, że te ośmiorniczki, to symbolicznie pałaszowali wszyscy członkowie a nawet i sympatycy Platformy Obywatelskiej, bo one oddziałują już głównie w warstwie emocjonalnej jako symboliczny wyzwalacz skojarzeń, niestety negatywnych. Trzeba pamiętać, że Platforma Obywatelska miała ponad rok od momentu, kiedy odszedł pan Tusk i tego czasu nie potrafiła wykorzystać w taki sposób, żeby zminimalizować koszty’

Zabrakło poważnie powiedzianego „przepraszamy”, pod adresem obywateli, powiedzianego zupełnie poważnie i w sposób tak donośny i jednoznaczny, żeby było wiadomo, że to są przeprosimy za wszelkie grzechy POPEŁNIONE W CZASACH PANA Tuska i jedna wielka katharsis, to zmieniłoby sytuację partii rządzącej w stopniu dramatycznym.

Ośmiorniczki przykleiły się i nie chcą się odkleić od opinii o partii, w zasadzie mogliby sobie logotyp zmienić, na jakieś dwa pełzające potworki, najlepiej jeszcze w kostiumach kosmicznych, żeby symbolizowały maksymalne oderwanie się swego czasu „jedynie słusznej” partii od spraw codziennych dotyczących ludzi. Niestety rzeczywistość w Polsce nigdy nie była taka ładna, na jaką wyglądała.

Jeżeli już chce się przeprowadzać rozliczenia, to przede wszystkim trzeba zadać sobie pytanie – co zawiodło? Proste poszukiwanie winnych, nie prowadzi do niczego innego jak do wrogości i napięć. Tu przecież nie o to chodzi, tylko o mądrość i naukę na przyszłość, która pozwoli przełamać impas i pójść w kierunku nowo określonej – jasnej świetlanej przyszłości.

Sam pomysł polowania na czarownicę i zrzucenia całej winy na jedną osobę – nie ma sensu, ponieważ jedynie zaciemni przyczyny klęski, a nie je wyleczy. Czas najwyższy, żeby towarzystwo to sobie uświadomiło, chociaż dla wielu, być może dla bardzo wielu jest jednoznacznym, że pani Ewa Kopacz nigdy nie powinna była być aktywnym politykiem, a już na pewno nie Marszałkiem Sejmu lub Prezesem Rady Ministrów, jak również przewodniczącą partii. Po prostu to nie jest typ lidera, to nie jest osoba z autorytetem. Owszem starała się jak mogła, za to należy się jej jakiś szacunek, ale to nie zmienia ostatecznego efektu. Właśnie na tym polega problem PO – błąd popełniono ponad rok temu, on nawarstwiał się, rósł sobie, potem wyszło jak wyszło. Błąd i przegrana były zaprogramowane w samej strukturze partii rządzącej, albowiem nigdy po odejściu króla, nie szuka się zarządcy masy spadkowej, tylko nowego władcy. Tutaj najwidoczniej wielu bało się, że przywódcą może zostać naturalny lider, a był i wciąż jest taki mąż opatrznościowy – może nie za bardzo znający się na dyplomacji, ale za to znający się na ludziach i na grywaniu w gierki, a to umiejętność bezcenna, jeżeli chce się w Polsce być szefem partii. Wiele zrobiono, żeby pan Grzegorz Schetyna nie został tym, do czego był wręcz naturalnie predestynowany i oto są efekty.

Nie da się rządzić krajem w oderwaniu od rzeczywistości i bez zwracania uwagi na zwykłe bolączki małych, nieszczęśliwych i gniecionych przez system ludzi. Jeżeli to towarzystwo zapamięta chociaż tyle, to już będzie wielki sukces.

17 myśli na temat “Skok po ośmiorniczki?

 • 29 października 2015 o 09:41
  Permalink

  Platformersi to gatunek polskiego kapitalizmu,kasa misiu kasa,a reszta się nie liczy!!!

  Odpowiedz
  • 29 października 2015 o 20:57
   Permalink

   Tez tak mysle: vulgaris oficicinalis pecunialis i “tomiwisizm”

   Odpowiedz
 • 29 października 2015 o 12:11
  Permalink

  “Schowaj dowód babci(lub dziadkowi)”…ciekawy’m jest
  jak odbierają “własnoręczne wybory” fizyczni sprawcy sukcesu PO – młodzi,
  (dziś starsi o osiem lat, a więc nie tacy młodzi)
  “wykształceni” z wielkich miast.Czyżby pozostali na etapie 2007/8 lokując uczucia w klonie PO i uczniu
  czarnoksiężnika – dr.Mxxxxle,(autoc.) z nazwiskiem jakby
  nieco “rumuńskim”.
  A “ten pan’ – – na zawsze zapamiętamy wyczyny szaleńca,to(było i pozostało)tylko ZERO,”podniesione do potęgi”! Jakby nie patrzeć “zero je zero”. Amen.

  Miłego dnia

  Odpowiedz
 • 29 października 2015 o 13:55
  Permalink

  Schetyna zostanie przywódcą i może partia się nie rozpadnie

  Odpowiedz
 • 29 października 2015 o 17:12
  Permalink

  Zmieniamy menu, polecam kryl, smaczny, zdrowy i ponoć wpływa na rozsądek i logiczne myślenie, polecam wszystkim politykierom i życzę smacznego.

  Odpowiedz
  • 29 października 2015 o 17:54
   Permalink

   Byłem zmuszony skorzystać z wyszukiwarki nt.
   wymienionej osobliwości -(kryl/a).
   🙂

   Odpowiedz
   • 29 października 2015 o 19:41
    Permalink

    Kryl ponoć zawiera kwasy tłuszczowe omega 3, natomiast jak mawiał Onufry Zagłoba jeżeli organizm podlejemy trójniakiem to wówczas oleum podchodzi do głowy i ja właśnie tego oleum naszym politykierom życzę. Czasami lubię się zabawić w teksty niby bez sensu a jednak mają one związek z tym co nas otacza.
    Pozdrawiam Krzyku.

    Odpowiedz
   • 29 października 2015 o 21:40
    Permalink

    .. wówczas oleum podchodzi do głowy…przypominam
    (sobie) dialog p.Zagłoby z Rochem Kowalskim
    “kuzynem”.
    🙂

    Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • 29 października 2015 o 20:54
   Permalink

   Nie wolno krasc bialka potencjalnym uchodzcom ( lowienie ryb u wybrzezy innych, biednych panstw w Afryce i w Azji i wyzerac I’m ichnie zrodlo bialka , ryby tylko z polskich hodowli, jest ich przynajmnuej 30 gatunkow, niektore b.wykwintne, jak sandacz, pstrag i inne )proponuje rodzine slimaki winniczki i zaby z ziolami Prowansji z “Herbapolu” ! ( istnieje jeszcze “Herbapol” czy tez wysprzedany ? )

   Odpowiedz
   • 30 października 2015 o 01:04
    Permalink

    Uzupelniajaco chce dorzucic,ze UE w definicji ustawowej stwierdzila, ze slimaki i zaby to tez ryby, sa wiec regulowane przez UE ta sama ustawa, co osmiorniczki ( Calamary )
    Na zdrowie !!!

    Odpowiedz
 • 29 października 2015 o 21:51
  Permalink

  istnieje jeszcze „Herbapol” czy tez wysprzedany ?

  Uległ procesowi transformacji własnościowej…
  że “zagadam’ nową mową(nowomowa). 🙁

  Jak (prawie) wszystko zresztą…

  Odpowiedz
  • 30 października 2015 o 07:58
   Permalink

   Nazywa sie po tej. transformacji wlasnosciowej dalej “Herbapol”, czy nosi “zagramaniczna” nazwe ?
   Sa jego sklepy branzowe ?
   Mieli swietna produkcje lekow i ziol/herbatek ziolowych, rozmaitych przypraw i kosmetykow, czy zachowano te tradycje ??? Jak ja slysze slowo “transformacja wlasnosciowa”, to rzucs mna o sciany ..,,,

   Odpowiedz
   • 30 października 2015 o 13:13
    Permalink

    Na postawione pytania przesyłam link z info.
    podane są również odnośniki do poszczególnych
    “grup kapitałowych”(Herbapolów) sklepy,zakres
    produkcji etc.

    Herbapole istnieją(jeszcze) na podobnej zasadzie jak
    “kolej żelazna” niegdyś, obecne twory znane
    były pod nazwą PKP (Polskie Koleje Państwowe).
    Dziś “kolei” (spółek,prezesów)jest dużo,
    tyle że “wozić nie ma komu”…

    Udanego,słonecznego dnia – życzę

    Odpowiedz
   • 31 października 2015 o 04:41
    Permalink

    @krzyk58, 30.10’2015,13:13
    Komentator mnie nastraszyl, ze wysle mi linka z informatcja o “lobecnym” “Herbapolu”, ale nie wyslal…..prosze o ten link, ja tu jestem na “doksztalcie”
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
 • 31 października 2015 o 05:11
  Permalink

  Caloksztalt polityki i ta pro niemieckosc, zadnych koncepcji by z tych przynajmniej. 2 mln ( tych na emigracji od roku 1980 jest wielokrotnie wiecej, multum, multum ) maltretowanie ludzi slabych przez PO nie znajduje naturalnie u mnie zadnej aprobaty, musze jednak powiedziec, ze prezentacja i agitacja na arenie miedzynarodowej Ewy K. biorac pod lupe wszystkie osoby min. Walese ( Bog nas opuscil czy jak ), Suchocka ( prowincjonalizm i zapachy stechlizny, za stare widzenie swiata …), Kwas, ciagle”pudrujacy” sie do”zachodu” Miller ( az do smiesznosci i wprost do ponizenia )

  Odpowiedz
 • 31 października 2015 o 05:26
  Permalink

  c.d.
  otoz prezentacja i agitacja Ewy K. na arenie miedzynarodowej liczac od 1980 i nie znajac mankamentow wewnatrz panstwowych tej parii ( kogo popierali, chlopirc na posylki Niemiec …, naganny stosunek do warstwy ubogich, brsk obslugi konsularnej, handel ludzmi …) byla bardzo dobra, najlepsza. z tej plejady personelu z zachristi czy bo ja wiem skad. Ewa K. mowi jezykiem czlowieka wyksztalconego ( w przeciwienstwie do Walesy, Kwasa, Bronka i tej calej ferajny), zawsze do rzeczy, bez bajdurzenia i bzdur ( Waleda, Kwas ….), byla zawsze pasujaco ubrana i uczesana, traktowano ja z szacunkiem, wydaje mi sie , ze na ten szacunek sobie zasluzyla. Pomijajac kierunek polityczny i metody “pracy” (niemieckie, nic nie robic, czekac , lekcewazyc dzirci i seniorow, niepelnosprawnych traktowac jak powietrze. ..,no to tylko fragment z wiekszej calosci ),

  Odpowiedz
 • 31 października 2015 o 05:32
  Permalink

  c.d.
  ….i biorac pod uwage te wspaniala spuscizne w kazdej dziedzinie i zakresie. otrzymana po Donku to Ewa K. w skali porownawczej stoi na 1 miejscu polskich.mezow stanu po 1980 roku..innych nie ludzi nie mamy, wydmuchalo na emigracje …

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.