SBB złożyło skargę do KE na wyroki sprzeczne z Dyrektywami i Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej

Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu złożyło skargę do Komisji Europejskiej na wyroki polskiego wymiaru sprawiedliwości. Skarga dotyczy wyroków łamiących Kartę Praw Podstawowych Unii Europejskiej oraz łamanie przepisów Dyrektywy Rady 93/13/EWG z dnia 5 kwietnia 1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich.

Część orzeczeń wydawanych przez polski wymiar sprawiedliwości pomija prawa przysługujące obywatelom Polski wynikających z prawodawstwa unijnego.

W ocenie Stowarzyszenia SBB nie wszyscy przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości dostrzegli, iż jesteśmy obywatelami Unii Europejskiej i jako obywatele mamy prawo domagać  się respektowania prawa na takim samym poziomie jak dzieje się to w przypadku Państw UE.

Niedawne wyroki Sądów Najwyższych w Słowenii (syng. I Cp 1218/2017) oraz Niemczech (syng. XI ZR 152/17)  w sposób jasny wskazały jak powinna wyglądać ochrona klienta rynku finansowego.

Tymczasem w Polsce Sąd Najwyższy od wielu lat sprzyja sektorowi bankowemu. W orzeczeniu Sądu Najwyższego z dnia 14 maja 2015 r. sygn. II CKS 768/14 czytamy m.in. iż Sąd musi brać pod uwagę: „czynnik ekonomicznej opłacalności angażowania się pozwanego Banku”. W ocenie Stowarzyszenia taki sposób orzekania łamie Artykuł 20 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej (równość wobec prawa) oraz art. 20 dotyczący ochrony konsumenta.

Ostatnie prawomocne wyroki Sądów Apelacyjnych (Sąd Okręgowy we Wrocławiu II Ca 2375/16, Sąd Apelacyjny w Katowicach, wyrok z dnia 8 marca 2018 r., sygn. akt I ACa 915/17) łamią również przepisy Dyrektywa Rady 93/13/EWG z dnia 5 kwietnia 1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich. Sądy w orzeczeniach mylnie interpretują moment, na który należy oceniać umowę. Dyrektywa w tym zakresie jasno wskazuje, iż jest to moment jej zawarcia. Ponadto Sądy mimo „wykrycia” w umowie zapisów nieuczciwych (tzw. abuzywanych) działających na niekorzyść klienta, pomijają sankcje wobec przedsiębiorcy jakie nakłada w takiej sytuacji Dyrektywa.

Oczekujemy od Komisji Europejskiej szybkiej reakcji i podjęcia działań zmierzających do przedstawienia skutecznych działań wymuszających na polskim wymiarze sprawiedliwości stosowanie przepisów Karty Prawa Podstawowych Unii Europejskiej jak i Dyrektywy.

Stowarzyszenie rozważa też możliwość pozwania państwa polskiego za uporczywe łamanie przepisów UE poprzez wydawanie wadliwych wyroków. 

Arkadiusz Szcześniak Prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu

3 myśli na temat “SBB złożyło skargę do KE na wyroki sprzeczne z Dyrektywami i Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej

 • 25 kwietnia 2018 o 05:10
  Permalink

  Istny przewrót kopernikański!

  Gratulacje za odkrycie, iż :”Sąd musi brać pod uwagę: „czynnik ekonomicznej opłacalności angażowania się pozwanego Banku”.

  Przecież to istota kompradorskiego kapitalizmu.

  Łupić frajerów!

  A Państwo Polskie tylko się temu od lat przygląda.

  Premierem jest Bankowiec, więc nie pozwoli naruszyć istoty tego systemu.

  Ostatnim Polskim przywódcą, do którego mogliby się zwrócić o pomoc “frankowicze” – był tow. Gomółka – “Wiesław”.

  Ale On od wielu lat nie żyje.

  I pozamiatane.

  Macondo.

  Odpowiedz
 • 25 kwietnia 2018 o 05:33
  Permalink

  Walczcie, walczycie o dobrą sprawę ale i tak skończy się tak że rząd zabierze nam pieniądze i da bankom a wy będziecie mieli zamienione mieszkania na komunalne 🙂

  Odpowiedz
 • 25 kwietnia 2018 o 14:52
  Permalink

  Skarga do Komisji Europejskiej (KE) ?. Ja kilka dni temu czytałam w sieci, że właśnie KE ma jakieś zarzuty związane bodajże z korupcją.

  Jednak uważam, że powinniście nagłaśniać temat.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.