Polityka

Sanacja sanacji

 Nie tylko postsolidarnościowi politycy nie znają i nie rozumieją historii nie rozumieją jej też historycy poprzełomowi. Nie tylko historii najnowszej którą nieświadomie współtworzyli ale tej wcześniejszej szczególnie zaś, historii okresu międzywojennego. Historia powojenna kreowana jest jako najczarniejszy okres w dziejach polskiego państwa porównywana do rozbiorów i okupacji. To nie tylko odrealnienie historii ale i odrealnienie w wielu przypadkach własnego życia i życia własnych rodziców.

PRL jako zło wcielone, zło mityczne służy jako tło porównawcze do deprecjonowania rządów PiS.

Przy okazji za zło wcielone uznano a priori nie tylko realny ale i każdy socjalizm i cała lewicę i w zasadzie wszystko co jest z lewicą związane.

Tyle, że jeśli ktoś całkiem nie wyprał sobie pamięci, to porównanie reżimu PiS z PRL-em wcale nie musi u niego budzić złych skojarzeń. Co więcej najczęściej i pewnie słusznie budzi pozytywne wspomnienia. Dla większości ludzi, którzy wkroczyli w wiek dorosły przed rokiem 80-tym, PRL może być wspomnieniem okresu względnej stabilizacji i bezpieczeństwa. Nawet jeśli nie specjalnie się chwalą takimi wspomnieniami to je mają. Jeśli więc słyszą, że PiS wskrzesza PRL to może utwierdzać ich w przekonaniu, że warto wspierać PiS. Bo wszystko inne jest gorsze.

A PiS niestety, czy na szczęście (właściwe proszę sobie wybrać) nie wskrzesza PRL-u. Buduje narrację opartą na idealizacji II RP i chętnie szuka wynikającej z w niej inspiracji. Zwłaszcza to, że systemy autokratyczne, miękkie dyktatury wykorzystują podobne metody działania, pomimo odwoływania się do różnych ideologii. Metody mogą być podobne ale czy również cele? Jakie były cele sanatorów, poza samym rządzeniem? Szczęście i bogactwo obywateli? Być może… Na pewno by to sanacji nie przeszkadzało. Ale nie było też najważniejsze.

A teraz? Co jest najważniejsze poza władzą?

I co różni tę władzę od poprzedniej? Może to, że poprzednia chciała wszystko dostać od obywateli za darmo, a ta doszła do wniosku, że warto zapłacić. W działaniach w sferze gospodarki nie widać różnicy pomiędzy jedną a drugą. Poglądy ekonomiczne są nieomal takie same. Stosunek do historii Polski taki sam.

Jedna, dosyć istotna różnica jest taka, że po pierwszych rządach PiS wyciągnął wnioski. Skoro nie różni się od innych, to te różnice musi stworzyć. Wywołać konflikt i go wygrać. Zapewnić igrzyska.

Do ciepłej wody wszyscy się przyzwyczają. Zresztą to była tylko koncepcja ciepłej wody, nie obietnica, że wszyscy będą ją mieli.

Polską świadomością rządzą antypeerelizm, antysocjalizm, głęboki kompleks niższości, leczony nacjonalizmem. Mamy taką samą sytuację jak przed zamachem majowym. Nowy Piłsudski jest trochę niższy, też obiecuje stabilizację i porządek. Nie ma poparcia wojska ale ma swoich zwolenników. Po drugiej stronie, nie stanie mu na drodze Centrolew, bo on sam stanowi takie samo psedudocentrum jak opozycja. Być może to nieuchronne, że po okresie który mnoży nierówności nadejść musi władza, która obiecuje równość ład i porządek. Czasem nawet szczerze. Kończy się miękką lub twardą dyktaturą i niesprawiedliwością. A skoro lewicę udało się skutecznie społeczeństwu zohydzić, z pewną jednak pomocą partii realnie lewicowej, to dyktatura musi okazać się bardziej narodowa niż socjalistyczna.

Skoro nie udało się temu zapobiec, choć przecież dało się to przewidzieć, to pewnie nie też nie da się tego odkręcić. A już na pewno nie prosto i nie szybko.

Nie prosto, bo wymaga to zmiany społecznej świadomości. Nie szybko, bo takie zmiany szybko nie następują.

20 komentarzy

 1. Emeryt z Toporu

  Zwykły skowyt lękającego się o swoje przywileje neoliberała, który udaje lewicowca! Nic się nie stanie jak nie będzie wszechwładzy samowybierających się sędziów!!!! Ludzie mają dość sytuacji że uprzywilejowana kasta rządzi – i zastąpią ich inną kastą, mają do tego demokratyczne prawo. Rozpiździć to w h.j.!!!!!!

  • krolowa bona

   @Emeryt z Toporu……”zawod posel”, “zawod sedzia”itd., itd., mimo, ze w/w funkcje i wiele, wiele innych musi byc sprawowane jako wynik bezposrednich, wolnych wyborow i tylko na jedna kadencje a obsadzanych byc przez skorpowana i to przez obcych elite w systemie wiecznie odnawialnym…tak to powstala feudalna kasta, ktora rzadzi, feudalna kasta, ktora “trzyma” ich logistycznie na tych stanowiskach jak kk, polskojezyczna prasa itp., feudalna kasta biedoty i nedzy, ktora na nich haruje, a po drodze pelno trupow… Macron we Francji taki uklad po osi zamknietej przerwal i przez internet rozpisal kandydantury na poslow i tylko na 1 kadencje…tak to “zawodowi poslowie” po30-tu latach i wiecej opuscili swoje “miejsca pracy” = winnosie zwac swoje funkcje….sedziowie to najbardziej konserwatywna i nabardziej feudalna kasta i najbardziej zmanierowana wladza, czesto tak “zuzyta”, ze to moralne i emocjonalne wraki, od zwyklego obywatela oddalonych o wiele, wiele lat swietlnych……w feudalizmie taka osoba byla oskarzycielem, sedzia i potem katem i egzekwowala wlasne wyroki.. no momens est nomens…jak daleko nam jak blisko do tego stanu ? Wlasciwie ten stan rzeczy sie ukonstytuowal a na powrot do demokracji KOD robi burdy, pokazywane przez wszystkie stacje TV calego globu….tak to widzimy swiat z pozycji przewroconego na glowe….

 2. Jak się POlska panu nie podoba to zawsze może pan wyjechać

 3. Janusz Korczak

  Święte słowa jak chodzi o syabiliacje w PRL

 4. Lewica/prawica to jedna z koncepcji filozoficznych Zachodu w jego walce o globalny rząd dusz. Tak samo jak genderyzm , LGBT, prawa mniejszości kolorowych, panstwo prawa, demokracja, globalne ocieplenie, ochrona drzew i zwierząt czy prawa dziecka. Byc liderem w tej walce , to trudne i trzeba byc bardzo kreatywnym by pociagnac tłumy. Co zreszta na co dzień obserwujemy również na tym portalu i za co chwała Autorowi. Jednak brak którejkolwiek z tych koncepcji w naszym życiu codziennym to tylko ból fantomowy.

 5. Ciekawe spojrzenie i analogie.

  Wszystko pokaże czas.

  Macondo.

 6. Tzw.polska lewica zachowuje się zgodnie z powiedzeniem .Na jodełkę wejść i dupy sobie nie poobdzierać! Nie można służyć dwóm bogom, kapitałowi i pracy najemnej,protestować przeciw nalotom na Aleppo i milczeć o Mosulu! Krzyczeć o Katyniu i milczeć o Wołyniu, i razem z guru polskiej prywatyzacji(nieludzkiej,i, niesprawiedliwej)Balcerowiczem występować przeciw pisomatołkom,zapominając o jego krytyku p.Kołodce! Jednym słowem są niewiarygodni!

  • 1100/100 Wlodku. Chciałoby się powiedzieć też, jakie społeczeństwo taka lewica, a że polskie społeczeństwo modlące się nie rozumie socjalizmu, to i lewica jest podróbą, bez żadnego znaczenia w obecnej polityce.

   • Mieclawie masz rację, Polacy mają taką lewicę ma jaką zasługują. A teraz zgodnie z zasadą “Dobry Car i huj….. bojarzy”Prezes wycofał podwyżki paliwowe. A cały tydzień (przepraszam za język ) pieprzyli o takiej podwyżce pisomatołki!

  • krolowa bona

   Komentator @wlodek “ujal”……ci z KOD-u to jak Temida, mitologiczna patronka sprawirdliwosci maja przewiazana opaske na obu oczach….

 7. …Jeśli więc słyszą, że PiS wskrzesza PRL to może utwierdzać ich w przekonaniu, że warto wspierać PiS. Bo wszystko inne jest gorsze… BA!! 🙂
  Na pewno PRLu nie wskrzesi post-komuna, gdyż oni plują na
  PRL, a PiS? Kto wie,kto wie? Wiążemy jakieś nadzieje,BO, jest np. mowa
  np. o reaktywowaniu PGRów, dla wcześniej urodzonych wyjaśniam:
  Państwowe Gospodarstwa Rolne rozwalone po 90’przez byłych
  towarzyszy partyjnych, byłej PZPR…
  “Bo wszystko inne jest gorsze.’ Autor ujął… 🙂 POtwierdzam!
  Druga część wywodu – spodziewałem się ‘odkręcenia”…
  jednak pozostanę mimo wszystko przy całej niedoskonałości PiSu przy nadziei – BO, poprzednicy, ci co “już byli” swymi
  dokonaniami tyłka nie urywali…BO, ‘europejczycy”, lewacy,liberałowie czyli po prostu ZA-RA-ZA!
  Ps. “wszyscy’ już byli..i p. Kołodko był! Wszyscy świetnie wpisali się w “sukces’ transformacji społeczno-ustrojowej… Amen’t!

  • Krzyku ,o czym ty piszesz? Dzisiaj prokuratura Dobrej Zmiany rozszerzyła zarzut wobec M.Piskorskiego o szpiegostwo na rzecz Rosji i Chin!Mówiąc “zobaczcie jakie on ma poglądy”Jutro wymyślą San Escobar a pojutrze nas wsadzą za poglądy i nawet K.K cię nie uchroni. Jak najszybciej wypier….. że sceny politycznej! Zaleszczyki na bratniej Upadlinie są jeszcze otwarte!

   • http://niewygodne.info.pl/artykul8/03892-Mial-byc-zamach-lipcowy–Wyszla-komedia.htm 🙂

    Krzyku ,o czym ty piszesz? “jednak pozostanę mimo wszystko przy całej niedoskonałości PiSu’.
    Być może rzucimy hasło ‘Piskorski na prezydenta – Polski”?
    Dlaczego nie? Będzie miał piękną przeszłość kombatancką…

    “K.K cię nie uchroni.” Dlaczego mnie – “heretyka’, to raczej Ciebie Włodku z szerokim sercem (po lewej stronie).

    “Jak najszybciej wypier….. że sceny politycznej! Zaleszczyki na bratniej Upadlinie są jeszcze otwarte!” 🙂
    …. co ja mogie… wiem tyle co zjem …” monolog z polskiego kultowego serialu. Pozdrawiam.

  • Ale to już nie będą te PGR-y tylko “jaśnie pańskie” folwarki, to skretyniałe lewactwo wypacza sens założeń przedstawionych przez PiS. Chodzi o oddanie majątku po PGR bogaczom co zechcą jakoś to zagospodarować. Wątpię, aby na tym majątku Polacy z pomocą państwa założyli spółdzielnie rolnicze na podstawie prawa spółdzielczego, to nie ten poziom intelektu. My zmierzamy pod rządami PiS do odtworzenia państwa feudalnego z “jaśnie państwem” i kk na czele, które będzie się opiekowało pospólstwem w ramach programów typu 500+, czyli pewna forma państwa opiekuńczego w systemie niewolniczym.

   • krolowa bona

    @Mieclaw…zakladanie rolniczych spoldzielni produkcyjnych na podstawie prawa spoldzielczego przy protekcjonizmie prawnym / min.podatkowym / i ideowym panstwa ” Poland first” bylo by nie tylko jak w bibli stoi ale zwyczajnie demokratycznie..wszystko inne i kamuflaz dla przejecia dobr produkcyjnych przez wlasnych lub obcych spekulantow ziemia i wprowadzajacych rezim czysto feudalny bedzie “sr****m w banie”, ktora po takiej mistyfikacji i przekrecie wybuchnie, ze i PiS i kk przeniesie na lono Abrahama w najkrotszym czasie, bo w”wyrolowana” biedota ruszy z siekierami i czym sie da na to zafajdane “jasnie panstwo”… …Generalnie zakladanie spodzielni produkcyjnych na podstawie prawa spoldzielczego jest jedyna i najbadziej z dostepnych czysta forma demokratyczych warunkow produkcji i powolnym odejsciem od neoliberalnej wscieklizny i rzadow elit, wypchanych pieniedzmi zachodnich mocodawcow…..

   • krolowa bona

    @Mieclaw…zakladanie rolniczych spoldzielni produkcyjnych na podstawie prawa spoldzielczego przy protekcjonizmie prawnym / min.podatkowym / i ideowym panstwa ” Poland first” bylo by nie tylko jak w bibli stoi ale zwyczajnie demokratycznie..wszystko inne i kamuflaz dla przejecia dobr produkcyjnych przez wlasnych lub obcych spekulantow ziemia i wprowadzajacych rezim czysto feudalny bedzie “sr****m w banie”, ktora po takiej mistyfikacji i przekrecie wybuchnie, ze i PiS i kk przeniesie na lono Abrahama w najkrotszym czasie, bo w”wyrolowana” biedota ruszy z siekierami i czym sie da na to zafajdane “jasnie panstwo”… …Generalnie zakladanie spodzielni produkcyjnych na podstawie prawa spoldzielczego jest jedyna i najbadziej z dostepnych czysta forma demokratyczych warunkow produkcji i powolnym odejsciem od neoliberalnej wscieklizny i rzadow elit, wypchanych pieniedzmi zachodnich mocodawcow…..

 8. Mięcław ma dużo racji.

  Pleban i Wójt nadal są na wsi.

  Brakowało Pana.

  Teraz wszystko wróci do normy.

  Tyle lat czekania.

  Wyklęci by się ucieszyli …

 9. Ze stołka dojarki,p.Miecławie żadna różnica – byle robota była,
  i znośna zapłata. Państwowe ,czyli “nasze wspólne” to też była mistyka w ocenie “kadry rabotającej”. 🙂
  Poprzednicy, liberałowie czy post-komuna i ‘tego” nie gwarantowali.
  Dlatego ich już – nie ma…

 10. Królowo,prawo spółdzielczy opiera się o kolektywizm a to słowo zostało Polakom wbrew prawdzie historycznej tak wykastrowane że wolą być niewolnikami własnej pracy lub kapitalistów!

 11. krolowa bona

  A to ciekawa refleksja…..czysta groteska jest to, ze “dobra zmiana” i ci inni z “jedynej slusznej partii” i wogole sa i byli prl-owcami i to z krwi i kosci…pogarda zachodu sprawila, ze posuwaja sie z uwagi na gigantyczny kompleks nizszosci jaki ta pogarda wywolala do sztucznych i przerysowanych metod poniewierki i zaklamania historii po 2WS , znieksztalcajac PRL, ktora ich wyksztalcila na najlepszych
  uniwersalnych wzorach i stworzyla calosciowo podwaliny istnienia panstwa polskiego…..niezrozumiale jest, ze “elity” tego nie uwzgledniaja i nie chca zaakceptowac, wystawiac siebie i narod na posmiewisko i paralizujac rozwoj panstwa…niszczenie i walenie gromami we wlasna tozsamosc zakloca perspektywe rozwojowa i sluzy jedynie tworzeniu mitu dla pozrzeb zachodu…i tak to schodzi czas na bieganiu w kolko i bawieniu sie w chowanego….a tymczasem dorobek narodowy przejety przez chciwy “zachod” a kk wychowal juz sobie ” feudalne duszyczki” , “zdalnie sterowane” ..

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.