Polityka

Samogwałt na Rzeczpospolitej?

 To, co obserwujemy w ostatnich dniach w naszym życiu publicznym jest interesujące samo w sobie. To zupełnie nowe, odmienne stadium naszej rzeczywistości. Z tego typu „rozumieniem” demokracji nie mieliśmy jeszcze do czynienia w naszej najnowszej historii. Można przywołać mroki sanacyjnej nocy, można porównywać sytuację do początków przejmowania władzy przez Komunistów. Jednak dzisiejsza rzeczywistość to coś zupełnie innego, to nowa jakość definiowania życia publicznego i relacji w państwie.

Można się oburzać na prawicę, jednak trzeba pamiętać, że to wszystko, co się dzieje to jest w znacznej mierze reakcja na rządy poprzedników. Rzeczywiście nikt z profesorów prawa nie protestował jak około pół roku temu ówczesna koalicja rządząca dokonywała skoku na Trybunał Konstytucyjny – wybierając bez podstawy prawnej większą ilość sędziów niż powinna. Dzisiaj wszyscy są święcie oburzeni i uważają za zamach na demokrację sam fakt, odwracania tego naruszenia prawa przez rządzącą prawicę. Uwaga, to że popełniło się przestępstwo nie może być uzasadnieniem dla innego człowieka do popełnienia jeszcze większego. Jednak mniej więcej z taką sytuacją zdaniem części publicystów, ekspertów i polityków mamy obecnie do czynienia. Tymczasem prawda jest brutalna – można się obrażać na prawicę, że działa totalnie, jednak w rozumieniu naruszenia prawa konstytucyjnego – robi dokładnie to samo, co poprzednicy.

Powyższe ujęcie sytuacji, – jako symetrycznie złej, powoduje, że wszyscy są współwinni obecnej sytuacji. Tutaj nie ma dobrej opozycji i złych rządzących. Tutaj mamy do czynienia ze złą elitą społeczeństwa, która nie jest w stanie się porozumieć i przeprowadzić sprawy w sposób cywilizowany, tylko musi robić dosłownie cyrk i gwałcić demokrację swoim teatrem niekompetencji, nienawiści i braku rozumienia zasad, jakimi rządzi się demokracja. Dodatkowo ten koszmar już wylewa się z gmachu sejmowego na ulicę, gdzie dosłownie ludzie się już prawie biją, o to czy elita wybrana przez Naród działa z prawidłową podstawą prawną, czy w ogóle bez takowej. Całość jest szokująca, wręcz obezwładniająca, jako proces – niszczy państwo. To, co w ciągu ostatnich 48 godzin obserwowaliśmy i w Sejmie i wcześniej w komisji sejmowej, to przykład dokładnie tego, czego nie powinno być w naszym życiu publicznym.

Jeżeli rozłożymy spór na jego składowe, to mamy partię władzy, która przeprowadza już w zasadzie, co chce – nawet contra legem, mamy opozycje składającą się z byłej partii rządzącej, która przejęła metodę obecnej władzy z czasów jak ta była w opozycji i neguje wszelkie decyzje nowej władzy oraz mamy trzeci element składowy – inną opozycję parlamentarną i poza parlamentarną. Podmioty te na siłę lansują się, jako obrońcy demokracji przed „zakusami” rządzących. Wszystko dzieje się w atmosferze jakiegoś ataku na demokrację, jej niszczenia itd., przy zupełnym pominięciu faktu, że to nie jest pierwszy atak na demokrację.

Cała sytuacja służy za pożywkę dla znacznej części krajowych mediów, które dokonują transmisji przeświadczenia o zamachu stanu, powrocie do sytuacji z okresu stanu wojennego itp. Niestety w znacznej części mamy do czynienia z tworzeniem faktów medialnych i dodawaniem nadbudowy ideologicznej do wyselekcjonowanych, podawanych jednostronnie faktów. W najgorszych przypadkach główne wątki będą podejmowane dalej przez media na zachodzie, które będą lansować nową rzeczywistość na temat Polski.

Nie ulega wątpliwości, że prawica nadużywa swojej przewagi parlamentarnej, podejmowanie uchwał przez Sejm bez podstawy prawnej – to jakiś abstrakcyjny koszmarek prawno-ustrojowy, który powinien jak najszybciej zdechnąć w jakimś ciemnym zaułku naszej demokracji. Niestety jednak będzie gorzej, ponieważ będziemy mieli sytuację – funkcjonowania ważnego organu konstytucyjnego, którego nie będzie uznawała znaczna część klasy politycznej a tym samym i społeczeństwa. W efekcie jeżeli dojdzie do zmian w Trybunale Konstytucyjnym, a już wiemy że do nich dojdzie – jego postanowienia będą wymagały po latach walidacji. Jeżeli ona nie nastąpi, to lepiej sobie nie wyobrażać jaki może nam grozić bałagan prawny! Istnieje poważne ryzyko powstania całego szeregu działań, opartych o akty prawne, które nie będą legalne w obecnym rozumieniu modelu funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego. Jeżeli rządzący w ogóle dopuszczają takie ryzyko, to znaczy że godzą się na niszczenie państwa. Być może rozumieją to, jako konieczne straty dla jego wyleczenia. Bez względu jednak na motywację, takie „środki” należy uznać za naganne – to prawdopodobnie samogwałt na Rzeczpospolitej, możliwy dlatego ponieważ „tamci” nie zamknęli „tych”, to „ci” z całą pewnością zamkną „tamtych”.

Jeżeli ktoś potrzebuje więcej dowodów na to, że oni wszyscy powinni odejść, to co się jeszcze musi stać? Prawdopodobnie zmierzamy w kierunku uzurpacji pełni władzy przez  obóz rządzący, nie może być tak, żeby władze: wykonawcza i ustawodawcza podporządkowały sobie władzę sądowniczą!

Rosyjskie tłumaczenie [tutaj]

27 komentarzy

 1. Zdaniem prawicy nic się nie stało, przecież Oni tylko naprawili stan wcześniej zepsuty przez Platformę Obywatelską i niestety mają co najmniej połowę racji. Jak Duda to klepnie to czeka go Trybunał Stanu.

  • Ale kto go tam postawi, czy Sąd Najwyższy, który będzie czekał na zaskarżenie, czy zadziała bez wniosku, czy Armia która przysięgała bronić konstytucji ??????

 2. Co jego czeka to Dudy sprawa! Ale co nasz czeka? Dawałem im 2 lata,ale skończy się ta Maryjna Szopka o wiele szybciej.Niestety tragedią.Miałeś Chamie Złoty Róg!

 3. TAK! Zdecydowanie popieram działania PiS zmierzające
  do ustanowienia JASNYCH reguł gry politycznej!
  W połowie 90ych z podobną sytuacją(patem) zmierzyła się
  Republika Białoruś…czy p.Prezydent Duda zechce skorzystać z gotowca w temacie następnych ruchów?
  Czy będzie godnym uczniem p.Prezydenta A.G.Łukaszenki?
  (Zdaje sobie sprawę z punktu odniesienia – lecz jest takie powiedzenie “ten się śmieje – kto się śmieje ostatni”)
  jeszcze nie jest za późno…pełnia władzy…to jaki model funkcjonowania Państwa
  będzie obowiązywał jest w przed nami,bogatsi są
  o doświadczenia wynikające z transformacji minionych
  lat czy nieudolnych rządów tandemu Kwaśniewski – Miller…jestem mimo wszystko co do przyszłości pesymistą,będzie
  dokładnie tak jak napisał publicysta “Myśli Polskiej”
  w ostatnim zdaniu zacytowanego niżej fragmentu “rozważań”…

  … “Łukaszenka zaś jako autokrata zyskał więcej, niż mógłby pierwotnie oczekiwać. Zacieśniając relacje z Rosją, co przyniosło Białorusi wymierne korzyści, zdołał ocalić suwerenność państwa (paradoksalnie stając się jedynym jej gwarantem), chroniąc je zarazem przed zgubnymi skutkami transformacji ustrojowej. Odpowiadając zaś na pytanie, w jaki sposób obecna władza w Polsce spożytkuje domniemane korzyści z ograniczenia demokracji, myślę, że tak na polu polityki zagranicznej, jak i krajowej, powieli jedynie błędy swoich sanacyjnych antenatów.

  Trybunał Konstytucyjny.

  http://www.mysl-polska.pl/707

 4. Najpierw rozliczą PO – zamach smoleński musi być ukarany, winnych łatwo się znajdzie. Niektórzy pewnie sami się przyznają. Potem bekną tłuste misie, tak dla pokazu i przestrogi. Następnie uderzą w środowiska niezależne – lekarze już wiedzą jak to działa. Potem wezmą za twarz obywateli – taka jest logika procesu dziejowego: np. przywrócenie poboru do wojska? Następnie można będzie pomyśleć o polityce zagranicznej: rakiety, antyrakiety, tarcze i zakupy byle czego za krocie u jedynego sprzymierzonego. A potem to już tylko ciemność widzę.

  • Należy zmienić szkła”kontaktowe”(tu pewna aluzja do..)
   ewentualnie wizyta u specjalisty – okulisty 🙂
   Należało(gwałtownie) protestować w czasie notorycznego
   psucia Państwa,’pacz”: poprzednicy – odwrotna strona medalu,ewentualnie (nie)rządy tzw.lewicy…to wtedy
   zło przybierało namacalny charakter…

 5. Wlodziu co ty piszesz, prawica żeby rządzić uczciwie musi to zło zagnieżdżone w PO i PSL wypalić do cna, bez żadnej litości. Już pisałem wcześniej, że niektórzy z PO winni dawno zbierać szczaw i śliwki. Natomiast miałeś chamie złoty róg to chyba zadedykowałeś młodym kolegom Millera bo widziałem ich jak protestowali pod sejmem i chyba tam ich miejsce. Bo centralizm demokratyczny już się ne wratit. I jeszcze jedno Polska ma stanowczo za dużo różnej maści naukowców a doktorów naprawdę dużo i jeden przez drugiego plecie i nie ma pojęcia o czym.

 6. Mykoła , szkoda słów na nocną demokrację,czas pokaże. Pisząc o doktorach masz na uwadze niewyspanego doktora Prezydenta??? Pozdrawiam.

 7. Krzyku,gdzie Rzym a gdzie Krym ?Prezydent Białorusi ma jaja,a nasz najemnik władcy Jarosława ?Nie wierz w nocne cuda.!

 8. Sz.P.Demokracja to rząd narodu poprzez narod i dla narodu
  dziś mamy do czynienia z ochlokracja Cynicznie i szyderczo umiechnieci pisuarowcy dokonują zmian w prawie z pomocą bezprawnych metod Zapominaja ,że PIS wybierało zaledwie 30 mln Polaków
  zapominając ,ze ich wygrana to przy zaledwie połowie gosujacych wyborców
  Nie wiedza nikczemnie nienawidzący ludzi inaczej myslacych niż oni sami,zePRAWDA<JEST ZAWSZE TYLKO CÓRKĄ CZASU.Zacytuje kolejne słowa Leonardo da Vinci. KTO SIĘ CHCE WZBOGACIC <ZA DZIEŃ< BĘdzie wisieć za rok
  TAK DO KORYTA W HISTORII pOLSKI JESZCZE NIKT SIE NIESPIESZYŁ
  nOWY RZA D ROBI SOBIE W SWIECIE CORAZ WIECEJ WROGÓW I WYSTAWIA SIE NA POSMIWISKO pREZYDENT KLECZY PRZED PREZESIKIEM I DOKONUJE NOCAMI ZMIAN W PRAWIE I MAJSTERKUJE PRZY NIM pRZYJMUJE NOCA SLUBOWANIE OD SEDZIOW. tAK DZIALALY CZARNE SOTNIE , NOCAMI.RZAD DZISIEJSZY DZIALA WEDŁUG ZASADY PRZY REGULACJI WISŁY ,POGLEBIAC DNO I TRZYMAC SIE KORYTA.tRANSFORMACJA PATOLOGICZNA ,ZDJEŁA LUDZIOM Z NOG KAJDANY RAZEM Z BUTAMI TRZY SLOWA ,ROZWOJ – ROZWOJ – ROZWOJ JUZ POSZŁY W NIEPAMIEC . ZASTAPIONO JE SŁOWAMI rOZBOJ -ROZBOJ – ROZBOJ, NOCAMI I ZA POMOCA WIEKSZOSCI DEPCZAC CHOCBY PLURALIZM , PODSTAWE DEMOKRACJI. tRZEBA SZYBKICH DZIALAN RATUJACYCH PANSTWO ZAMIENIANE ZAMORDYZM SARDONICZNE USMIESZKI , PANA PREZESIKA NIE DOTRWAJA DO KONCA , A SŁOW GOSPODARKA -GŁUPCZE ON DALEJ NIE POJMUJE WIKLAJAC PARLAMENT WUSTAWICZNE SPORY . NAROD TO WIDZI I OSĄDZI BEZ ZADNYCH TRYBUNAŁÓW- POZDRAWIAM ADAM.

 9. PS. Mówia ze zetymologi słowa DEMOKRACJA TO LUDOWŁADZTWO .Jak jest na dziś? wW naszym kraju z DEMOKRACJA?
  KRACJĘ-czyli władze ma rząd pis, DEMOS- czyli lud ma w dupie

 10. Adamie,liczy się koryto i zespolenie z bratem po śmierci, a naród tam gdzie wskazałeś!!Pozdrawiam.

 11. ps. przypomnę jeszcze podstawowa zasade prawa rzymskiego.To co dotyczy wszystkich ,przez wszystkich ma być dyskutowane PIS zmierza do tworzenia własnego ,rozbojnickiego prawa zapominając , ze już nie ma CIEMNEGO NARODU< KTÓRY WSZYSKO KUPI, a jest Narod ,który patrzy władzy na rece , nie tylko opozycja rzadowo-parlamentarna
  I jeszcze przyjdzie taka jesien ,ze równiutko na drzewach leb ,przy łbie ,jak gruchy ,-będą wisieć Solidaruchy. To parafraza o wieszczeniu losow tzw. komunistow każdy ,po podstawówce nawet wie, ze komunizmu nie było i nie będzie nigdy na swiecie ,. Bo kto by sprzątał kible ,pyta retoryczniSUWOROW
  Etymologieslowa demokracja w rozumieniu PIS ,przytaczam ponownie mniej dosadnie z obawy ,ze nie wydrukujecie ,z moca swietej cenzury słowa
  Kracje , czyli rząd ma obecnie na krotko PIS , a DEMOS -czyli lud , ma ten w d… Pozdrawiam- ADAM

 12. pomyliłem się pisząc ,ze pis wybierało 30-mln polakow proszę o sprostowanie Pisu, nie wybierało az 30-mln. Polakow dziekuje ADAM

 13. Panie MYKOŁA . sa rozne kategorie ludzi . zacytuje definicje jedna z wielu . Ludzie dziela się na dwie kategorie jedni pisza co wiedza drudzy ,wiedza co pisza .Pozdrawiam.

 14. Postępowcy,poprawni,europederaści itp. w obronie
  “zagrożonej” demokracji – była chlebem powszednim
  za “kwachów’ czy innych “kaczorów”,oczywiście miałem
  na myśli Donaldów. Aktualnie wg.”tych” jest zagrożona!!!

  https://prawda2.info/viewtopic.php?t=24533

 15. Kto pamięta wyczyny PiS w czasach poprzedniego przez nich rządzenia, to nie może się teraz niczemu dziwić.

  Jest tak samo, tylko w wersji TURBO.

  Należy zapiąć pasy, zacisnąć zęby i podziwiać krajobraz.

  Wszak jedziemy bez hamulców.

  To się źle skończy, ale sami jako społeczeństwo dokonaliśmy takiego wyboru.

  Nawet ci co nie byli na wyborach – też się do tego przyczynili.

  Amen.

  P.S.

  Ale KONKORDATU chyba nie zlikwidują …

 16. Ale KONKORDATU chyba nie zlikwidują … 🙂 Pewnie nie…
  Lecz MUSZĄ(dla celów wyższego rzędu)zlikwidować WSZYSTKIE “Fundacje czy Ośrodki” które są rozsadnikiem
  zarządzanej anarchii i mącenia w kraju poprzez
  emisariuszy …zlikwidować prawnie to co taką pompą
  przywrócił do życia p.prez.L.Kaczyński a zlikwidował
  w 1938r. p.Prezydent I. Mościcki!! 🙂

  Ps.Gdy powiedziało się A, należy…pójść “za ciosem”.
  Inaczej zatryumfują wiadomego pochodzenia “demokracje i prawaczłowiecze”.

 17. “:)
  Po wygranych w sposób bezprecedensowy wyborach Orban postawił na błyskawiczne działania. Ustawy, dzięki miażdżącej większości były uchwalane w ekspresowym tempie, co świadczyło z jednej strony o zrozumieniu starej prawdy, że jeśli zasadniczych reform nie przeprowadzi się w ciągu najbliższych trzech miesięcy, to nie zrealizuje się ich nigdy. Ale jest i druga przyczyna. Fidesz miał przygotowane ponad 300 (!) projektów ustaw, nie przyszedł więc do władzy z pustymi rękami. W ciągu pierwszego roku rząd Orbana przeprowadził kilkaset ustaw w parlamencie i przygotował zręby nowej konstytucji.
  Gdy rządząca ekipa zapoznała się z tragicznym stanem gospodarki węgierskiej zwróciła się do Unii o zgodę na zwiększenie deficytu budżetowego. Odpowiedzią było stanowcze „nie” Brukseli. Toteż rząd wziął się za

  instytucje finansowe

  III Powstanie Węgierskie (2)

  mysl-polska.pl/695

 18. Urban w NIE ZAWSZE pisze (w ramach burzenia stereotypów “polskich”), że samogwałt (masturbacja) jest nie tyle nieszkodliwa ale BARDZO POŻYTECZNA (i ten sam tok myślenia musimy zauważyć w środowiskach LBTG,etc),
  Ergo wniosek: SAMOGWAŁT NA RZECZPOSPOLITEJ JEST POŻYTECZNY
  co odpowiada REALNEJ KONIECZNOŚCI.
  Prosimy CZĘŚCIEJ o takie “samogwałty” tzn. BURZENIE TEGO BAJZLU zwanego “RPjakiśtamnumer”.
  Z dużą radochą słucham wypowiedzi “elyt” czyli beneficjentów “post1989” zwanych LUDŹMI WOLNOŚCI. A propos, jak się komuś zachce Trybunału Stanu dla Dudy, etc to uprzejmie proszę o Trybunał Stanu dla Wałęsy, Balcerowicza, KWACHA (temu się należy choćby za “więzienia CIA” a na pewno za wysłanie wojska do Iraku zamiast “siedzieć cicho” atakże za “kutanie” przy mediach skąd się wzięła “afera Michnika-Rywina” i Urban może coś wam powiedzieć.: Miller jest głupią ofiarą)

 19. krolowa bona

  Nie mam przed soba akt sprawy i dlatego, to co napisze ponizej moze nie zgadzac z zaistnialym stanem faktycznym .Na podstawie tekstu felietonu domniemam, ze nie doszlo obecnie do zadnych naduzyc: niestety zamiast wybierac w powszechnych wyborach sedziow , sa oni aktem administracyjnym powolywani przez exekutywe / rzad = ministra , wszystko administracja panstwowa /

 20. krolowa bona

  c.d.
  a wiec jesli poprzedni rzad/minister powolal sedziow w drodze aktu administracyjnego osoby na stanowisko / na urzad / sedziego, to obecny rzad takze w drodze aktu adminiszracyjnego odwolac sedziow z ich stanowiska, moze, jesli sa ku temu przeslanki prawne akt powolania na sedziego uniewaznic i jako konsekwencje tego uniewaznienia sedziow TK odwolac w drodze aktu administacyjnego ze stanoeiska sedziego , jesli tak bylo, to te histerie sa wysoko szkodliwe dla Polski i jej wizerunku zza granica ..,
  Co do zachowania waznosci orzeczen. wydanych przez tych niby “dotknietych skaza” sedziow musi w drodze posiedzenia TK /prezesi i 7 sedziow / eydsc uchwale o zachowania waznosci lub jego utracie na podstawie konfortu=zgodnosci danego orzeczenia TK z istniejacym prawem = tz., gdyby sedziowie byli w prawidlowy sposob powolani na swoje stanowisko wydali by zgodnie z obowiazujacym prawem takie samo orzeczenie …
  Jesli w felietonie nie zatajono w spsob chciany czy niechciany szczegolow to powyzszy wywod jest konform i wszystko inne: media, sprawodzania krajowe i polskojezyczne ale zagraniczne siejs zamet i trzeba od nich sie oficjalnie zdystansowac …takze OP, jesli dal sie poniesc emocjom propagowanych przez sily niezyczliwe Polsce…
  INNA KWESTIA JEST, o czym na lanach OP x-razy wspominalam generalnie formula wylaniania sedziow.Poniewaz sadownictwo winno byc 3, niezalezna ani od wladzy ustawodawczej ani od wladzy administracyjnej wladza, sedziowie winny byc wylaniani w drodze powszechnych, wolnych wyborow z list osob z odpowiednim wyksztalceniem i stazem zawodowym i tylko na 1 kadencje w danym okregu…W nauce istnieje tez mozliwosc wylaniania sedziow bez przydzialu do okregow, wtedy centralnie wylononych sefziow jezdzi na tzw.po staropolsku “roki” czy “trzymanie sadow” do roznych miescowosci na sesje sadowe np. jest praktykowana w W. Brytani, gdyz uwaza sie, ze sedziowie podlegaja naciskom miejscowym i korupcji politycznej i gospodarczej jesli sprawuja urzad sedziego latami w tej samej miejscowosci i sadzie, znaja sie z adwokatami i prokuratorami, chodza do tej samej stolowki zaljadowej, domu wypocznkowego/ domu pracy tworczej it’d., it’d. … W/g nauki nie moze adminiszracja panstwowa mianowac aktem administaryjnym sedziow …bo to sedziow czyni od administracji panstwowej zaleznymi, wiec nie moga byc oni niezawysli !!!!Niestety wiekszosc panstw na siecie tkwi jesli chodzi o sadownictwo w strukturach panstwa feudalnego i administracja panstwowa mianuje i sedziow i prokuratorow i komornikow, jakby zdobycze rewolucji francuskiej nigdy nie istnialy i dalej pan feudalny (=panstwo) decydowal o losie podsadnych i wykonaniu wyrokow …To jest wlasnie PRZESTEPCZOSC PANSTWOWA”, o ktorej na lamach OP wspominalam i napietnowalam wielokrotnie …

 21. …Zabrakło jeszcze skandowania haseł o “ruskich k…” lub czegoś o Putinie. Wincenty Witos z cokołu na Placu Trzech Krzyży, w blasku wieczornych latarń spoglądał z lewego boku na aktywistów Razem i ZLEW-u krzyczących “Łapy precz od Trybunału”. Ledwo też zauważał stojące po drugiej stronie ulicy Wiejskiej Kluby Gapola skandujące “Trybunał won za Don”….

  “Trybunał za Don”.

  http://www.mysl-polska.pl/710

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.