Czy rządzący Polską w ogóle nie rozumieją sytuacji w kontekście tzw. sankcji wobec Rosji?

Pan prezydent Andrzej Duda spotkał się z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem, po spotkaniu otrzymaliśmy spośród wielu jeden oszałamiający komunikat, że „Sankcje wobec Rosji powinny być utrzymane”. To stanowisko ma rzekomo łączyć naszego prezydenta i szacownego gościa, albowiem porozumienie z Mińska nie jest jeszcze w pełni wykonane i nie ma gwarancji dla pokoju na Ukrainie.

Oczywiście, że porozumienie z Mińska nie jest jeszcze w pełni wykonane, ponieważ nie dotrzymuje go również w kilku aspektach strona ukraińska. Nie ma gwarancji dla pokoju na Ukrainie, albowiem ciągle pojawiają się nowe prowokacje, mające na celu wciągnięcie Federacji Rosyjskiej w tą wojnę – jak odcięcie Krymu od energii elektrycznej, której Ukraina sporo z Rosji importuje m.in. dla Krymu w ramach porozumień. Dodatkowo ciągle mamy cały szereg nieporozumień z najnowszym unikaniem płacenia, a nawet podważaniem samej zasadności istnienia długu Ukrainy wobec Rosji. Powody można wymieniać, Ukraina tj. jej władcy, nacjonaliści oraz działające na niej organizacje ocierające się o islamizm robią wszystko, żeby nie było gwarancji dla pokoju, ponieważ tylko w czasie zamętu mogą stale uzasadniać potrzebę kolejnych wyrzeczeń i bezlitośnie okradać umęczone społeczeństwo Ukrainy, które pozbawione dostępu do wolnych i obiektywnych mediów, niestety w większości ulega wojennej i nacjonalistycznej propagandzie aktualnego rządu, który za wszelką cenę wmawia, że Rosja to wróg i prowadzi z nimi wojnę, chociaż nikt nigdy nie widział żadnego rosyjskiego wojska na Ukrainie – pomimo satelitów szpiegowskich stale obserwujących Donbas nie ma w zachodniej prasie zdjęć rosyjskiego sprzętu wojskowego.

Sankcje nałożone na Federację Rosyjską są bezprawne w rozumieniu międzynarodowych porozumień handlowych, zupełnie łamią zasady globalizacji i stanowią w rzeczywistości element wojny gospodarczej wymierzonej w Rosję, której celem było takie zubożenie społeczeństwa rosyjskiego, żeby to zbuntowało się przeciwko własnej władzy. Oczywiście tak głupio o Rosjanach mógł myśleć tylko genderowy i zmanierowany Zachód, gdzie tysiące ludzi czekają kilka dni przed sklepami na nowy model konsoli do gier lub telefon. Zachód popełnił błąd – niewyobrażalny błąd mierzenia Rosjan, swoją miarą. Przyłożono chytrość, materializm i cyniczną hipokryzję, do otwartości, duchowości i prawdomówności a przede wszystkim nieskończonej miłości Ojczyzny. Rosjanie nie dali się złamać i nie dadzą, nawet jeżeli sankcje trwałyby 100 lat! Zachód już wie że popełnił błąd, ale nie wie jak się „z twarzą” wycofać z istniejącej sytuacji.

Na szczęście zaczęło się coś dziać i prawdopodobnie pierwsi o rozsądek zaczęli wołać Włosi, można tylko mieć nadzieję, że przyłączą się do nich inne państwa, w tym przede wszystkim Niemcy, które nie mogą udawać że planowany gazociąg po dnie Bałtyku prowadzą z Marsa. Kraje Europejskie mają jedną jedyną niepowtarzalną szansę na próbę normalizacji stosunków z Rosją i próbę powrotu do wcześniejszego modelu relacji. Jeżeli jej nie wykorzystają i w Rosji rzeczywiście pogorszy się sytuacja gospodarcza w stopniu istotnie wpływającym na poziom życia znacznej części społeczeństwa, to w efekcie – nie będzie mowy o żadnym porozumieniu. Będziemy mieli sytuację, w której nawet jakby władze Rosji chciały znormalizować stosunki z Zachodem, będą musiały się liczyć z niesprawiedliwą krzywdą swojego społeczeństwa – poddanego bezwzględnym sankcjom. To samo w sobie wiele tłumaczy i wskazuje na możliwe komplikacje – jeżeli przegapimy szansę, którą wyznacza nam koniunktura gospodarcza. Powinniśmy jak najszybciej działać na rzecz wzmocnienia relacji pomiędzy Unią a Federacją inaczej naprawdę największe homary i ostrygi będą pochodziły spod Witebska lub innych pięknych zakamarków wspaniałej Białorusi i to bez względu na to, czy uzyska ona dostęp do ciepłego morza czy nie. To nie jest normalne, świat się z nas śmieje!

Polska w tej układance ma wspaniałą sytuację, żeby milczeć i zachować twarz. Zmiana władzy spowodowała, że nowe władze mogą zepchnąć całą odpowiedzialność za nieudolną politykę wschodnią na poprzedników – i to powinno być zrobione. Zarazem widząc konstelację sytuacji, nie muszą osłabiać pozycji Polski, wychodząc przed szereg. Sami nie mamy najmniejszej możliwości domagać się sankcji, które i tak powoli stają się bardziej fikcją niż obowiązującą normą. Dlatego mamy wyjątkową okazję, żeby sprawę co najmniej przemilczeć, nikt od nas nie wymaga entuzjazmu – możemy się wstrzymać od głosu i poczekać na rozwój sytuacji. przy czym, gdyby rządzący mieli odwagę do kształtowania polityki na serio, powinni być inicjatorami zniesienia wszelkich sankcji i embarga – promując tzw. opcję zero, tak żeby ten pomysł podchwycił Berlin i Bruksela. Jest to bowiem jedyny sposób na to, żeby zobligować Moskwę do zdjęcia embarga, które w większości dotyka głównie naszych produktów żywnościowych. Jeżeli rząd w Warszawie będzie za sankcjami lub w inny sposób się obrazi i poruszy, to grozi nam sytuacja w której Zachód załatwi swoje interesy – pozostawiając didaskalia stosunkom bilateralnym. W każdej sytuacji Niemcy i tak będą mieli swoją nową nitkę gazociągu, więc wszelkie dąsy i drażnienie niedźwiedzia nie mają sensu. Nie powinno się podejmować akcji, nie mając żadnych szans, chociaż na remis. W tym przypadku, wyrażając sprzeciw nie mamy szans znaleźć się nawet w tabeli wyników, chyba że komuś – zgadnijcie państwo komu – będzie zależało na tym, żeby pokazać, że wszystkiemu winna jest Polska.

10 thoughts on “Czy rządzący Polską w ogóle nie rozumieją sytuacji w kontekście tzw. sankcji wobec Rosji?

 • 11 grudnia 2015 o 07:53
  Permalink

  Pan USA każe sługa Polska musi!!! A czego można się spodziewać po Marionetkach.??? Krzyku ,marzenia o dobrych relacjach z Rosją chyba się skończyły ,? Ale oczywiście Żal!!!

  Odpowiedz
 • 11 grudnia 2015 o 09:31
  Permalink

  Rozumieją…powiem więcej za wszelką cenę usiłują
  przewodzić, a jeśli nie, to przynajmniej wbrew Naszym Narodowym interesom, być OSTRZEM anglosaskiej szpicy
  wymierzonej w Federację Rosyjską…to tylko
  i jednocześnie aż – ONI…póki co, obserwujemy z niesmakiem antyrosyjskie podchody.

  Odpowiedz
 • 11 grudnia 2015 o 10:05
  Permalink

  Wczoraj “Die Welt” donosil, ze FR rozwaza uzycie broni atomowej w Syrii z uwagi na ISIS i ze tak powiem “podwojne lico” niby z ISIS walczacych panstw zachodu……..

  Jak FR uzyje tej broni moze uklad sie zmienic…nawet moze dojsc do nowego rozdania kart ..,

  Odpowiedz
 • 11 grudnia 2015 o 12:20
  Permalink

  Pierwszy krok w kierunku Polski powinna wykonać Rosja, ze względu na historyczne zaszłości.Pytanie brzmi, czy rosja w pełni akceptuje istnienie państwa polaków ? czy też Rzeczpospolitą traktuje jako tymczasową strukturę, komuś tam podlegającą.A odpowiedź brzmi Rosja traktuje Polskę jako państwo podległe, mogące tylko składać hołdy rosjanom. ostre, ale prawdziwe. Dlatego to co słyszymy z Moskwy, to ciągłe połajanki i zastraszanie, nic konstruktywnego. Niby wizyta prezydenta Putina w Sopocie miała coś zmienić, ale rosjanom zabrakło cierpliwości i zrozumienia dla stanowiska polskiego.Rosjanie ciągle chcą podległości a nie równoprawnych stosunków.Bo chyba w Moskwie nie wierzą że Polska ma wpływ na politykę Stanów czy państw unijnych, chyba powinni sobie zdawać sprawę że Polska to tylko wygodny piesek do poszczucia.Gdyby Rosjanie zmienili nastawienie do Rzeczpospolitej to i naszym rusofobom było by trudniej szczuć na Rosję. A tak to tylko wzmacniają te środowiska w Polsce

  Odpowiedz
  • 11 grudnia 2015 o 14:19
   Permalink

   Eeeeeeeeeeee,treść komentarza IDEALNIE wpasuje się
   w polskojęzyczne,mendia…niektórzy są (wyjątkowo) odporni na wiedzę i fakty. GRATULACJE! 🙂
   BO jak długo(Rosjanie) mają pukać w mur(drzwi) –
   – za którym/i skrył się szaleniec…

   Odpowiedz
 • 11 grudnia 2015 o 14:22
  Permalink

  Lemingi O jakim kroku myślisz ? Jak Rosjanie chcieli 2 linie gazoprowodu przez Polskę tu wybralismy interes Banderowskiej Ukrainy!!

  Odpowiedz
  • 11 grudnia 2015 o 17:09
   Permalink

   Może zwrot tych resztek z samolotu prezydenckiego ? Gazu nie chcemy i mamy do tego jako niezależny kraj prawo. Zresztą to rosjanie zrozumieli puszczając rury po Bałtyku. Sprawy gazu i ropy, po drastycznej obniżce cen, mają coraz mniejsze znaczenie, to broń która została już użyta i zużyta, a rosjanie wiedzą że muszą szukać innych żródeł dochodu. Została użyta nie przez Polskę, chyba tyle to rosjanie pojmują ?

   Odpowiedz
   • 11 grudnia 2015 o 19:07
    Permalink

    🙂

    Gaz z Kataru jedzie – dojechał…oby gaz
    (z Kataru) nie był wstępem do poważnej grypy.
    Korzystając z tak egzotycznych źródeł do takich
    zaliczam również gaz norweski – trzeba być nie lada kretynem!Przypomnij sobie szajbę “w związku z’…RURĄ,
    jeszcze za czasów postkomucha Oleksego,tak,tak…
    Rosja plus ROSYJSKA ARKTYKA(w przyszłości) to NIEWYCZERPANE żródła surowców a zarazem ‘dzieniek” ,Niemcy “coś’ o tym wiedzą i całkiem słusznie ‘ja mam pomysła ty masz surowce – robimy interes’. Kretyni niech mają swoje rocznice czy jak tam zwał – martyrologię…

    Odpowiedz
   • 12 grudnia 2015 o 13:34
    Permalink

    Komentatorze @leming pisalam juz o tym na lamach OP 100 razy , ze z uwagi na rozmaite przepisy i miedzynarodowe konwencje lotnicze min.IATA i przepisy towarzystw ubezpieczeniowych / asekuracyjnych, w ktorych sa same towarzystwa ubezpieczeniow wzajemnie ubezpieczone nie wydaje sie resztek /wrakow samolotow po katastrofach …nie mam sily tego tematu po raz 101 rozwijac …..co to za niedorzecznosci w obliczu tych regulacji prawnych komentator @leming wypisuje …inni i to liczni to maja jakas manie z tym wrakiem ….

    ubezpieczone n

    Odpowiedz
  • 12 grudnia 2015 o 13:24
   Permalink

   No wlasnie, z tym gazociagiem stanowiska Polski to nie mozna pojac, oczammi z zewnatrz Polske mozna zakwalifikowac joko niespelna rozumu, niepowazna, ktira sama sobie szkodzi …jaki to partner gospodarczy i polityczby dla Rosji , gwiznie raz wujek zza wody i Polska zmuenia sie w twor bez wlasnej woli , dziecinnieje w oka mgnieniu …

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.