Polityka

Rząd powinien zgłosić akces do dobrowolnego programu przyjmowania uchodźców w UE

Rząd powinien zgłosić akces do dobrowolnego programu przyjmowania uchodźców w UE. To się nam opłaca z czysto pragmatycznego punktu widzenia, ponieważ i tak przyjmujemy uchodźców.

Zwłaszcza tych z prześladowanych mniejszości np. religijnych, którym zapewniamy w Polsce możliwość pobytu. Nie ma więc powodów, dla których nie mielibyśmy tego dalej robić, z zaliczeniem tak ważnej pomocy humanitarnej, o jaką zabiega Komisja Europejska. Niech sobie Komisarze wpiszą Polskę do swoich tabelek, wszyscy będą szczęśliwsi i będą mieli sukces.

Jest jeszcze strona polityczna procesu, chodzi o to, żeby pokazać Komisji i najbardziej zaangażowanym krajom, że dobrowolnie – to my bardzo chętnie, co więcej – nawet dać na to pieniądze, dosłownie wyłożyć miliard Euro i obiecać taką kwotę co roku. To jest w naszym interesie, ponieważ tym sposobem byśmy udowodnili, że nie mamy niczego przeciwko uchodźcom, jednakże NIE ZGODZIMY SIĘ NA DZIAŁANIA POD PRZYMUSEM, NA KTÓRE NIE UMÓWILIŚMY SIĘ W TRAKTATACH.

Jest to gra o najwyższą stawkę, albowiem zawsze jak nam zarzucą, że nie chcieliśmy przyjmować uchodźców, możemy powołać się na Dublin i mówić o nielegalnych imigrantach i zagrożeniu terrorem, jak i migracji ekonomicznej. Równolegle świecić przykładem, jak to dobrowolnie przyjmujemy uchodźców, jak również pomagamy im w ich krajach macierzystych.

Oczywiście ważne są również względy humanitarne, a sądząc po ilości rodzin z Syrii w Polsce, można się spodziewać na pewno wniosków o relokację około 200 osób rocznie. W skali kraju – to jest mniej niż nic, to nie ma znaczenia kulturowego, a jeżeli można pomóc rodzinom naszych obywateli, to TRZEBA IM POMÓC – ZA WSZELKĄ CENĘ! Przecież chodzi o to, żeby obywatele mogli łączyć swoje rodziny, to normalne, przyjmuje się rodzinę jak nie może swobodnie żyć u siebie w kraju. Religia, narodowość, czy wszelkie inne względy mają znaczenie drugoplanowe. Chodzi przecież o ratowanie życia.

Co do formy opieki nad tymi ludźmi i ich praw na terenie Polski, to już osobna kwestia. Na pewno możemy jako państwo przyjmujące, wymagać pewnego zakresu lojalności – w zamian za zagwarantowane określone świadczenia socjalne, medyczne i inną pomoc np. w znalezieniu i z gwarancją zatrudnienia. Nie można przecież tych ludzi po prostu wpuścić i trzymać na socjalu, tak jak to robi Europa Zachodnia, bo to nie ma żadnego sensu.

Chodzi przede wszystkim o godność tych ludzi, człowiek pozbawiony pracy, nie czuje się pełnowartościowy. Jeżeli to ma mieć sens, musi się opierać na dobrowolności i gwarantować minimalne warunki odpowiedniej jakości pobytu. Inaczej, to nie ma sensu. Nie chodzi o to, żeby kogokolwiek zmuszać, ani żeby po prostu umożliwić ucieczkę do Niemiec.

Nie należy się spodziewać masowej imigracji, ponieważ Polska nie ma zbyt wiele do zaoferowania komukolwiek, jesteśmy krajem z którego dobrowolnie wyjechało około 2-3 mln ludzi (przebywa stale lub okresowo za granicą w celach życiowych). Obecność Ukraińców, nie jest żadnym probierzem naszej atrakcyjności, tylko wynikiem naturalnej dyfuzji – mówimy o 3-5 krotnej różnicy w wysokości płac.

To wystarczy, żeby ludzie szukali możliwości zarobkowania, a co za tym idzie i życia w Polsce. Nie należy oczekiwać, że nagle miliony ludzi będą chciały tutaj przyjechać i żyć. Mówimy o programie, który jeżeli objąłby w ciągu roku około 1000 osób i to w pierwszych latach, do póki nie „nasyciłby” potrzeb ściągania rodzin, przedstawicieli mniejszości religijnych przez wspólnoty religijne i innych, temu podobnych przypadków – to wszystko. Na więcej nie ma co liczyć, poza tym i tak część z nich na pewno uciekłaby do Niemiec lub Szwecji.

W ten sposób, moglibyśmy pomóc pewnej grupie ludzi, na pewno istotnie przyczynić się do wsparcia dla polskich obywateli, których rodziny są za granicą. Dodatkowo mielibyśmy ważne argumenty w dyskusji z Komisją Europejską w przedmiocie polityki migracyjnej. Zawsze chodzi o pragmatyczną grę, którą trzeba umieć podjąć – na swoich warunkach. Poza tym, naprawdę nic się nie stanie naszemu krajowi, jeżeli w sposób kontrolowany ściągniemy tutaj kilka tysięcy ludzi potrzebujących pomocy.

Po prostu tak trzeba, zresztą sugerowaliśmy takie rozwiązanie, zanim rozpoczął się kryzys uchodźczy – na naszych warunkach i w sposób kontrolowany. Jednak wyszło jak wyszło, co wcale nie znaczy, że rząd prowadzi złą politykę w tym zakresie. Cele i kierunki są dobre, tylko metody pozbawione pragmatyzmu i wyczucia realiów, albowiem czasami drobnymi gestami – odpowiednio rozpropagowanymi, można osiągnąć efekt polityczny, który akurat w tej sprawie jest ważny.

Ponieważ zamiast się spierać z Zachodem, lepiej jest znaleźć sposób na konsensus. Poza tym, naprawdę tutaj chodzi o ludzi. W tym także i naszych obywateli, których bezpieczeństwo zawsze musi być najwyższym priorytetem.

14 komentarzy

 1. Trzaskowski Sebastian

  Dokładnie w ten sposób powinniśmy postapić, ponieważ to jest w naszym interesie. Pomożemy rodzinom Polaków, głównie Polek – wybrały jak wybrały, to ich życie. Każdego Polaka trzeba chronić i ratować. to narodowo słuszne.

 2. Autor proponuje subtelną grę pt.”uchodźcy w Nadwiślańskim Macondo”.

  Tylko przedtem rząd dobrej zmiany musiałby odkręcić swoją antyimigrscyjną propagandę i narrację.

  No i spytać Prezesa wraz z Jego Kotem, co z tematem przenoszonych przez nich pasożytów.

  Wystarczy przecież jeden imigrant z rzadką u nad zakaźną chorobą tropikalną …

  No i imigranci powinni być katolikami, w najgorszym przypadku – prawosławnymi.

  A z tym miliardem dolarów to Autor przedadził.

  Chyba że Niemcy zaczną nam płacić repatriacje.

  Za ten miliard dolarów lepiej kupić batalion czołgów Leopard A7 wraz z batalionem transporterów Puma.

  Na przykład dla WOT lub dla wzmocnienia Strsży Granicznej …

  Amen.

 3. Żadnych inno-kulturowych w POlsce

 4. Tak,to jest wyjście jeśli nie chcemy udawać że nas to nie dotyczy.

  • BO, nas to nie dotyczy,(chcą złamać nam kręgosłup) a oni, gdzieś tam na Zachodzie, niech kiszą się już nie tylko we własnym sosie. Na zdrowie…jeśli dziś jest czwartek, to gdzie winien przytrafić się ‘jakiś akt’?
   Dzięki siłom zbrojnym Federacji Rosyjskiej sytuacja powoli
   normalizuje się,także w Syrii… winni wrócić skąd przybyli – po to by odbudowywać Wolną Syrię… więc DO ROBOTY…

   • Krzyku,w kwestii Syrii masz rację!Ale nie zapominaj że jako najbliższy sojusznik Wujka Sama w Iraku i Afganistanie,który rozpoczął cały ten syf na Bliskim Wschodzie,a teraz udaje niewiniontko ,część jest naszej winy.Oczywiście U.E popełnia błąd za błędem w kwestii uchodźców i Ukrainy ale to inna sprawa!

   • Krzyku, (na podstawie przeczytanych wieści z bliska i z daleka).
    W Syrii gdy wiadomo kto im zrobił “Majdan” jednym z pierwszych zdobytych urzędów było biuro paszportów. Zatem ilu jest Syryjczyków w Europie a ilu ma tylko syryjski paszport nie wiadomo.
    Pozdrawiam.

   • Włodku. Nie zapominam że to(…) ogon kręci(…) psem, otwartym tekstem
    “kto jest tym ktosiem kręcącym” mówi(ł), p.prof. B. Wolniewicz od min.17 w linku zamieszczonym nieco wyżej, wypowiedź w kwestii
    nachodźców należy rozszerzyć na niebywałe zaangażowanie mające na celu ochronę pewnego azjatyckiego, kieszonkowego “supermocarstwa” przez polityków “amerykańskich’. Amerykanie są ofiarami tychże w takim samym stopniu jak i Polacy.
    “na rozpętanie wojny z Iranem naciskają/li tacy jastrzębie jak: David Frum, Max Boot, Bill Kristol i Bret Stephens, Mark Dubowitz, Michael Ledeen i Reuel Marc Gerecht z Fundacji Obrony Demokracji, Daniel Pipes z Middle East Forum, John Podhoretz z magazynu „Commentary”, Elliot Abrams z Council of Foreign Relations, Meyrav Wurmser z Middle East Media Resarcch Institute, Kimberly Kagan z Instute for the Study of War, Frederick Kagan, Danielle Pletka i David Wurmser z American Enterprise Institute…http://www.polishclub.org/2017/09/26/byla-agentka-cia-zaatakowana-za-poparcie-niepoprawnego-tekstu/

    Ps. Już sam szyld – “Fundacja Obrony Demokracji” ,posiada
    złowrogie,brzmienie i konotacje…nie użyję mocniejszego sformułowania. Pozdrawiam tradycyjnie. Pozdrowienia
    ślę “wieczorynce” wieczorową porą, komentarze której czym
    nie/zwykle uważnie – szkoda że nie mogę się “czepić” – jako to mam
    we zwyczaju. 🙂

   • Michał z Izraela.

    A kto będzie finansował odbudowę zburzonych miast? Znów wujek Sam który ma dług ponad 20 trylionów (20.000.000.000.000) dolarów? Przecież wujek Sam poszedł na tą wojnę żeby pokryć własne długi.
    I skąd to przekonanie że już się skończyło i można wrócić do domu – ruiny, która kiedyś była domem? Ja jestem z Bliskiego Wschodu, i nie wierzę że to koniec. USA nie może sobie pozwolić na przegraną.

 5. Kij nie pomaga, przechodzą na marchewkę … “dobrą wolę”
  komisarów w kwestii przewidział jeszcze w czerwcu śp. p.prof. Wolniewicz. Bogusław Wolniewicz 103 ŁZY TŁUMU Warszawa 24 Czerwca 2017
  https://www.youtube.com/watch?v=YQO1REa0iQE&t=686s

 6. Nie chcemy obcych.

  • Michał z Izraela.

   Bo Izrael jest naradzie jedynym krajem co popiera Kurdystan głośno i oficjalnie. Stąd ta flaga. I Ławrow to doskonale wie i rozumie.

   Klub inteligencji polskiej to banda dzikich antysemitów, a nie żadna inteligencja. Muszę przyznać że Krzyk mnie nigdy nie zawodzi.

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.