Ekonomia

Rząd przestrzelił deficyt na 8 mld zł?

Nie ma żartów, jeżeli prawdą jest, że będziemy mieli mniejszy deficyt o 8 mld zł – to znaczy, że albo państwo nie działa tak jak powinno, albo rząd zupełnie przestrzelił w swoich prognozach – oczywiście swoją stopę! Nie tak dawno sprzedano obligacji za zdaje się około 11 mld w sumie, do tego jeszcze miał miliard nadwyżki dochodów nad wydatkami za ostatni miesiąc. Wszystko dobrze, cieszymy się jak małe pieseczki i merdamy ogonkami z radości podskakując na widok pańci – ALE PO CO SIĘ ZADŁUŻALIŚMY I PO CO PŁACIMY OD TEGO ZADŁUŻENIA ODSETKI, JEŻELI MAMY MIEĆ 8 MLD NADWYŻKI?

Owszem można podnosić, że to jak na razie wirtualne 8 mld, a pieniądze z obligacji i tak przydadzą się (co jest oczywiste) na kolejny rok, że sprzedając obligacje – jesteśmy realnym graczem na rynku, mamy w nim swój udział itd. Jednakże powstaje banalne pytanie o gospodarność – bo przecież za te pieniądze trzeba będzie zapłacić!

8 mld złotych to dużo, to naprawdę znaczna kwota, przypomnijmy że wykastrowano budżet MON na jakieś 6 mld zł – gdyby rząd w swojej omylności (tak, niestety) nie wykastrował obronności, którą miesiąc przed kastracją ogłosił priorytetem w blasku fleszy – to miałoby to sens, a tak to weź tu i planuj zakupy kosztującego miliardy uzbrojenia. Za 8 mld zł można kupić na pewno jeden doskonały i nowoczesny okręt podwodny – z częściami zamiennymi, pakietem uzbrojenia i szkoleniem oraz koniecznymi pracami serwisowymi na pierwsze 5 lat eksploatacji. Więc skoro mamy wolne 8 mld zł – to róbmy jak najszybciej przetarg, bo lepszy okręt podwodny w porcie niż widzi mi się wirtualne 8 mld zł u ministra finansów.

8 mld złotych – wyobrażacie sobie państwo ile terapii niestandardowych można za to sfinansować? Nawet przy założeniu 1 mln zł na chorego – to jest poważna pomoc dla 8 tyś ciężko chorych przypadków nowotworów w Polsce! Naprawdę za 220 tyś., Euro już można trochę człowieka podleczyć.

Za 8 mld złotych można kupić na wolnym rynku praktycznie w każdym dużym polskim mieście 16 tyś mieszkań. W tych mieszkaniach można osiedlić 16 tyś rodzin – repatriantów z krajów byłego ZSRR lub rozdać potrzebującym!

Można mnożyć pomysły na co wydać 8 mld złotych, naprawdę coś niesamowitego dzieje się z rządem, jeżeli ten najpierw udawał – najwyraźniej kłamiąc, że nie ma żadnego problemu, że ma super budżet. Potem wyszło, że jest dziura i to całkiem spora, a na zakończenie roku już pod nowym ministrem finansów wychodzi na to, że jednak wilk miał mniejsze kły i nie ma w sumie czego żałować!

Jeżeli pan Tusk, bo przypomnijmy to wszystko dzieje się na jego rachunek w taki sposób nadal zamierza prowadzić politykę finansową w kraju – to szkoda słów, nie da się tego w żaden cywilizowany i nie wulgarny sposób opisać. Przecież to nie jest normalne, że raz jest deficyt a potem go nie ma. To wszystko można na podstawie wskaźników wyprzedzających prognozować, ktoś zawinił i nie podał pełnej informacji, albo zbytnio – w zbyt dużym marginesie się asekurował, dlatego wyszło jak wyszło.

Zastanawia w tym wszystkim jeszcze kwestia przyszłego roku, budżet napięto jęcząc i psiocząc na OFE, żeby je jak najszybciej „zreformować”, czego efektem jest reforma cofająca nasz rynek kapitałowy o 15 lat do tyłu – owszem zmniejszająca zobowiązania budżetu wobec kreowania fikcji zadłużenia, jednakże czy to było konieczne? Czy aby przypadkiem UWAGA UWAGA UWAGA – to nie jest tak, że rząd właśnie gromadzi pieniądze na rok wyborczy, żeby sypać nimi jak z rękawa? Tam miliard, tam półtorej, tam kilkanaście, a Fundusz Drogowy wszystko przyjmie, nie ma się czym przejmować – drogowcy wydadzą każdą kwotę uzasadniając to trudnym podłożem lub procesem wykupów i scaleń, zresztą w sposób dowolny, bo liczy się przepływ. Jak tylko gospodarka dostanie zasilenia pieniędzmi z budżetu, to natychmiast wszyscy odżyją i będą czuli się o wiele lepiej z kontami pełnymi gotówki transferowanej przez instytucje publiczne. W ostateczności powinno także skapnąć coś ludziom! W efekcie być może nakręci się popyt wewnętrzny i gospodarka rzeczywiście ruszy na tyle, że będzie się opłacało produkować więcej – to zawsze oznacza wyższe podatki dla budżetu uzależnionego od VAT i akcyzy.

Miejmy nadzieję, że pomysł na działania gospodarcze rządu – nie jest tak prymitywną dźwignią finansową jak opisana powyżej, jednakże niestety wszystko na to wskazuje, że jest.

3 komentarze

 1. inicjator_wzrostu

  Tylko o 8 mld PLN?
  Zdolni są.
  Przed nimi wybory, to na kiełbasę trzeba mieć trochę kasy.

 2. Z przyjemnością czytam krytyczne wpisy internautów i tu zacytuję dlaczego: “Największe niebezpieczeństwo dla każdego rządu stanowi ten kto potrafi samodzielnie myśleć”
  Murray Rothbard – ekonomista, historyk, teoretyk polityczny, wykształcenie: Columbia University. Ściągnęłam informację z Wikipedii. Na ogół staram się nie korzystać z Wikipedii, jednak tym razem uważam, że tekst rozsądny.

 3. Czy wiecie, szanowni użytkownicy OP co oznacza skrót “PROW”? Według oficjalnej wykładni jest to Program Rozwoju Obszarów Wiejskich”, czyli tzw. II filar WPR (Wspólnej Polityki Rolnej). Propozycja rządu zakłada (bez żadnych zobowiązań ze strony beneficjenta) rozdawnictwo kasy dla karłowatych gospodarstw “socjalnych”. Ale ponieważ w wyniku uwieńczonych “sukcesem” negocjacji w sprawie tejże WPR pieniędzy na polskie rolnictwo jest 20 – 25% mniej niż w poprzedniej perspektywie, to komuś trzeba zabrać. Więc zgodnie z prostą arytmetyką wyborczą zabiera się tym, którzy produkują (bo jest ich mało) aby dać kiełbasę wyborczą nieproduktywnym “socjalnym” (bo jest ich dużo – najtańsze głosy na rynku).
  W tym kontekście proponuję inaczej rozszyfrować skrót “PROW” – Peeselowska Rezerwa Ochłapów Wyborczych.

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.