Rusza śledztwo wobec urzędników Komisji Nadzoru Finansowego

GRAF. RED.Prokurator Krajowy Bogdan Świączkowski podjął decyzję o prowadzeniu śledztwa wobec Pana Andrzeja Jakubiaka byłego Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Decyzja został podjęta po złożeniu przez Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu 19 października 2017 r zawiadomienia, które dotyczy niedopełnienia obowiązków służbowych oraz  działania na szkodę interesu publicznego i prywatnego,  co stanowi przestępstwo zgodnie z art. 231 par. 1 kodeksu karnego.

W latach 2011 – 2016 na rynku finansowym odnotowano wiele afer, na których miliardowe straty ponieśli zarówno klienci, jak i budżet Państwa, były to: afera opcji walutowych, Polisolokat, kredytów pseudowalutowych, Amber Gold, upadek SK Banku, czy SKOK Wołomin. Sam ten fakt, wskazuje na źle funkcjonujący nadzór nad sektorem finansowym. Jednak w ramach zawiadomienia Stowarzyszenie przedstawia konkretne zaniechania, które wpłynęły przede wszystkim na trudną sytuację sektora bankowego i jego klientów  wynikającą z bezprawnego wykonywania przez banki umów kredytów odnoszących się do walut obcych. Mimo, iż pierwsze prawomocne wyroki dotyczące zapisów zawartych w tych umowach zapadły już w 2011 r., to Komisja Nadzoru Finansowego nie zareagowała w należyty sposób. KNF nie podjęła właściwych kroków wynikających z kompetencji urzędu, pomimo, iż w analogicznej sytuacji, w stosunku do mniejszych podmiotów, wdrażała odpowiednie postępowania.

Konsekwencje tych zaniechań poniosło dotychczas ok. 150 tys. rodzin, których umowy zostały już “zakończone”. Pod tym enigmatycznym pojęciem używanym w nomenklaturze KNF kryje się wiele ludzkich nieszczęść, gdyż przez umowy zakończone należy rozumieć również te zakończone licytacją i eksmisją. Sytuacja ta może dotyczyć  nawet kilkudziesięciu tysięcy rodzin i tworzy ogromne koszty po stronie budżetu Państwa, który jest zobowiązany do zapewniania osobom bez dachu nad głową podstawowych potrzeb mieszkaniowych.

Przypominamy również, iż Pan Andrzej Jakubiak po zakończeniu sprawowania funkcji został zatrudniony przez mBank, czyli podmiot wcześniej przez niego nadzorowany. W ocenie Stowarzyszenia taka sytuacja jest nieetyczna i tworzy podejrzenie wykorzystania wiedzy zdobytej w trakcie pełnienia funkcji z korzyścią dla nowego pracodawcy. W ocenie Stowarzyszenia takie postępowanie powinno być ustawowo zakazane. A w szczególności tak naganne postępowanie Pana Dariusza Rosatiego, który sprawując funkcje publiczne jest od  27 maja 2004 r. członkiem Rady Nadzorczej Banku Millennium S.A.

9 komentarzy do “Rusza śledztwo wobec urzędników Komisji Nadzoru Finansowego

 • 21 grudnia 2017 o 05:40
  Permalink

  No to będzie się działo.

  Tak długo, dopóki nie natrafią na SWOICH LUDZI w tym galimatiasie PRZEKRĘTU finansowego.

  Przecież to wszystko działo się JAWNIE, w świetle jupiterów i kamer TV i przez długi czas.

  Skokowy wzrost kursu franka szwajcarskiego był tylko KATALIZATOREM procesów bankowych oszustw na MASOWĄ SKALĘ.

  Będę uważnie obserwował co obecna władza z tym zrobi i czy pociągnie temat …

  Bo znalezienie JEDNEGO kozła ofiarnego może zadowolić media, ale nie rozstrzyga przyczyn oszustw, które były POWSZECHNE i dotyczyły setek tysięcy osób.

  Taki jest kapitalizm ktoś powie.

  No tak, ale gdzieś jeszcze było Polskie Państwo, które w tych AFERACH stało wyraźnie po stronie banków, nie kredytobiorców.

  Dziwne to wszystko jest.

  Ale żyjemy przecież w Nadwiślańskim Macondo i takie rzeczy mogą się tu zdarzać.

  Amen.

  Odpowiedz
  • 22 grudnia 2017 o 13:51
   Permalink

   @Inicjator…”ujal…..”dziwne to wszystko jest”….powolane organy nadzorcze nie nadzoruja i konwaliduja seryjne przestepstwa gospodarcze przez dlugie przedzialy czasowe, media nie zajmuja sie tym procederem tylko tym,kto jest jak ubrany i jak wygladal na imprezie…..tak to wyalienowaly sie elity,zyjace z masowych przestepstw i one sa “panstwem” i lud poddanczy bedacy niewolnikami bez elementarnych praw….bezdomny…. jestem przekonana,ze te “elity” zachlystuja sie tym,ze mogly “nabrac” masy na swoje planowane oszustwa oceniajac te dzialania jako “sukces” wlasnej kariery i wdrazanie “kapitalizmu” w Polsce,ktory to system posiada “wyzszosc”… taka oto degenaracja nastapila w glowach rodakow, karmionych sieczka Walesy i kk i zatracajac wszelakie rozeznanie,topiac sie w pysze i obzarstwie az do “szoku bialkowego”/”osmiorniczki” a teraz wszedzie cuchnaca padlina wraz z panem premierem…..

   Odpowiedz
 • 21 grudnia 2017 o 05:52
  Permalink

  Przejaja! Gdzie jest Ziobro czemu oni nie siedzą?

  Odpowiedz
 • 21 grudnia 2017 o 09:50
  Permalink

  Co z tego, jak wielomilionowy prezes oszukańczego banku został premierem. Dorobili się fortun na krzywdzie ludzkiej.

  Odpowiedz
 • 21 grudnia 2017 o 14:29
  Permalink

  Świetny tekst, osobiście trochę znam banki i ich działania dlatego bardzo dobrze, że jesteście chodzi mi o Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu w myśl zasady – kropla drąży skałę. Pojedyncza osoba nie ma szans na dochodzenie swoich praw.
  Życzę Wam powodzenia.

  Odpowiedz
  • 21 grudnia 2017 o 15:53
   Permalink

   Zgadzam się to potrzebna inicjatywa. Dobrze ze nasz obserwator o tym pisze.

   Odpowiedz
 • 22 grudnia 2017 o 00:04
  Permalink

  Wielkie zorganizowane złodziejstwo, to trzeba piętnować i budzić świadomość ludzi żeby politycy z tymi bandziorami coś zrobili. Biedni ludzie. Chociaż zgadzam się z faktem że mogli brać w Złotych w sumie do dzisiaj wyszliby na to samo przy przeciętnym kredycie

  Odpowiedz
 • 22 grudnia 2017 o 11:14
  Permalink

  Przestępcy w białych kołniezykach chodza wśród nas, kradna miliony i sa pokazywani w telewizji. mają napchane portfele i konta bankowe, szczególnie w Szwajcarii. Nikt ich nie ruszy bo maja układy i powiazania. Ocenimy działania Prokuratury na koniec. Ale i tak wielkie dzieki za pierwszy krok …

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.