Rusza nowa sejmowa komisja śledcza!

fot. red.Rusza nowa sejmowa komisja śledcza! Oficjalna nazwa to “Komisja Śledcza do zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych wobec podmiotów wchodzących w skład Grupy Amber Gold“. Uchwała Sejmu z 19 lipca 2016 [tutaj] dokładnie precyzuje, kto ma być badany. Mamy tam bardzo szeroki zakres podmiotów – od członków Rady Ministrów poczynając, a na Komisji Nadzoru Finansowego kończąc. Skład Komisji to wiadomo, kto ma większość, ten ma skład komisji wszelakich.

Dopiero się zacznie grillowanie ówczesnej władzy, a obecnej opozycji. Nie ma co się czarować, o nic innego w tych procesach nie chodzi. Przede wszystkim na pewno celem będzie były pan premier i osoby ściśle z nim związane pod względem politycznym. Tutaj poważna rozgrywka jest nie do uniknięcia, a w kontekście faktu, że obecnie władzę w partii macierzystej byłego pana premiera pełni jeden z prześladowanych przez niego przeciwników politycznych, może być wyjątkowo ciekawie, ponieważ Brutusów może nie brakować, co prawda po czasie, mimo wszystko jednak, nigdy nie jest za późno, żeby zadać cios. Zresztą nikogo nie „kopie” się tak wdzięcznie, jak byłego lidera. Można wyładować frustrację!

Problem podmiotu handlującego złotem inwestycyjnym jest wyjątkowo ciekawy, zwłaszcza w kontekście tego, jak udało się posadowić taką działalność – w biały dzień i w światłach reflektorów – bez jakiejkolwiek czujności ze strony odpowiednich służb? Osoby, które zawierzyły tym “biznesmenom”, raczej nie mają żadnych szans na odzyskanie swoich pieniędzy w całości. Jak również kara wobec kierownictwa spółki zajmującej się tą działalnością, będzie prawdopodobnie jedynie częścią rekompensaty za krzywdy spowodowane bardzo dużej ilości ludzi. Chociaż – czy jest uzasadnionym karanie ludzi za spryt i przedsiębiorczość? Ilu podobnych przedsiębiorców mieliśmy na początku transformacji i nic się im nie stało? Ten fenomen miał miejsce i prawie że nie rozwinął się na linie lotnicze, które mogły okazać się dochodowym przedsięwzięciem. Jednak okazały się koszmarem, m.in. dla syna jednego z polityków, jednak to już zostawmy, na pewno wątek wypłynie jak korek na powierzchnie wody. Taka jest natura spraw, polegających na grzebaniu w brudach.

Co ciekawe, Sejm RP nie przejął się szczególnie losem “inwestorów” w aktywa tejże firmy, czy też raczej szeregu podmiotów tworzących skład całej Grupy, bo był to „business” bardzo przemyślany. O tym w zasadzie nie ma słowa, a szkoda ponieważ można byłoby spróbować wyśledzić – dokąd poszły pieniądze. W co najmniej kilku przypadkach poszły na wyjątkowo interesujące cele, w tym na prace konserwatorskie jednego z obiektów sakralnych. Ponieważ zarządzający złotym biznesem, jak się okazało byli w jakimś wymiarze filantropami.

Nie ma się czego spodziewać po pracy tejże komisji, będzie to pokaz gry kilku aktorów, przy okazji będziemy mogli zweryfikować wiedzę zdawkową, na temat potencjału intelektualnego niektórych Posłanek i Posłów, co do których krążyły różne plotki. Wszystko zależy od tego, co i w jakim zakresie będzie transmitowane przez media, w tym przede wszystkim przez media publiczne/narodowe. Dobre rozegranie przesłuchiwanych z powiązaniem nadawania informacji w porach dużej i największej oglądalności, wiele powtórek – to może być pożywka dla mediów wyświetlających (i nie tylko), na kilka najbliższych miesięcy. Już samo ewentualne przesłuchiwanie pana Tuska będzie sensacją.

Co potem? Smoleńsk? Wiadomo, że sukces goni sukces i warto powielać “dobre praktyki”. Ciekawe czy pan Donald Tusk, który swego czasu zaniechał rozliczania poprzedników, a mógł i miał za co, będzie to sobie wypominał jako błąd polityczny, czy wielkoduszność? Może jedno i drugie?

W niesłychanie ciekawych czasach żyjemy. Chyba wszystko było względne przed dobrą zmianą, którą prędzej czy później, też ktoś będzie próbował rozliczyć. Żeby się to wówczas nie skończyło wojną domową lub jakimiś innymi złożonymi problemami.

7 komentarzy do “Rusza nowa sejmowa komisja śledcza!

 • 7 września 2016 o 04:55
  Permalink

  Pani Wasermann zabłyśnie yntelektem 🙂

  Odpowiedz
 • 7 września 2016 o 05:18
  Permalink

  Czy będą wnioski na przyszłość, jak zapobiec takim aferom?

  Odpowiedz
 • 7 września 2016 o 09:34
  Permalink

  Największe osiągnięcia ery wolności w Polsce.
  Wyprzedaż majątku Balcerowicza
  Likwidacja PGR
  Likwidacja Żarnowca
  OFE
  IPN
  Smoleńsk
  Amber Gold
  Reprywatyzacja
  I wiele innych

  Odpowiedz
 • 7 września 2016 o 18:28
  Permalink

  To, że osoby osoby odpowiedzialne za obecny stan Polski i to wszystkich rządzących po 1989 roku powinny ponieść konsekwencje to się zgadza. Jednak jak znam życie to kolejna komisja śledcza wykreuje, kolejnych celebrytów. Moim życzeniem jest bym się myliła a wszyscy odpowiedzialni za upadek gospodarczy stanęli przed niezależnym sądem (lubię bajki jednak w nie nie wierzę).

  Odpowiedz
 • 7 września 2016 o 19:57
  Permalink

  Wypowiedź p.Misiewicza,Pełnomocnika MON,obecnie również członek Rady Nadzorczej Polskiej Grupy Zbrojeniowej, cytuje- wykształcenie, kończe licencjat,doświadczenie-od 10 lat współpracuje z Maciarewiczem a ma lat 26???Krakauerze więcej nie pisz o strategii naszej armii,bo przez takich doświadczonych i kompetentnych los W.P jest przesądzony!!!

  Odpowiedz
 • 8 września 2016 o 09:25
  Permalink

  Wladyk, przestań się podniecać głupotami niby mądry, niby polityk a taki nie ogarnięty. Jeszcze ktoś pomyśli, że brakło ci horiłki, lepiej zacznij oglądać paraolimpiadę ale nie w Rio. Przecież powinieneś wiedzieć, że Polska ma takie elyty jaki naród i jeszcze na dodatek Wieczorynka przeżywa co się stanie po Komisji A-G. Sam czekam aby wreszcie pokazali co to za jegomość Tusk, że oprócz malowania kominów umiał zadbać o rodzinę a że naród polski miał tam gdzie miał to było wiadomo już bez wyników Komisji.Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 • 8 września 2016 o 13:32
  Permalink

  Mykoła, ja nie podniecam się młodymi chłoptasiami bez względy na ich wykształcenie.natomiast oddanie kiedyś 2 Armii w Układzie Warszawskim w ręce albo jeszcze gorzej, niedouka o nie do końca wiadomej orientacji seksualnej(od 16 roku wiernie służy Smoleńskiemu,budzi moje obawy,czy nie lepiej być pijący i mądry,niż nie pijący i głupi. Jak pisał krzyk ten dylemat ,bez pół litra nie razbiriosz.Pozdro dla pijącego ale mądrego Mykoły,który wpatrzony w PIS nie zmieni orientacji seksualnej,tym bardziej kota!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.