Wojskowość

Rumunia podpisała umowę z Rządem USA na zakup zintegrowanego systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot

Andover Patriot Launcher copyrights Raytheon

Rumunia wkrótce stanie się 14. państwem, które powierzyło obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową swojego terytorium systemowi PatriotTM

BUKARESZT, 29 listopada 2017r. — Rząd Rumunii podpisał umowę na zakup od US Army wypróbowanego w warunkach bojowych systemu Patriot firmy Raytheon. Umowa, formalnie nazywająca się Listem Oferty i Akceptacji (Letter of Offer and Acceptance), otwiera drogę do szybkiego osiągnięcia przez system Patriot w Rumunii Początkowej Zdolności Operacyjnej (IOC) i umożliwia Rządowi USA rozpoczęcie negocjacji kontraktu z firmą Raytheon.

Patriot jest systemem czysto obronnym, stanowiącym podstawę NATO-wskiego systemu obrony przeciwko pociskom balistycznym i manewrującym, nowoczesnym samolotom, śmigłowcom i bezzałogowcom. Pozyskanie przez Rumunię tego systemu przyczyni się do spełnienia przez nią zobowiązania w ramach NATO do wydawania na obronę co najmniej 2% produktu narodowego brutto.

– Wraz z uzyskaniem dzięki systemowi Patriot nowych zdolności obronnych, armia rumuńska będzie miała możliwość obrony Rumunii i jej sojuszników z NATO – powiedział Tom Laliberty, wiceprezes ds. zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w firmie Raytheon. –Patriot umożliwi także rumuńskim wojskom obrony powietrznej odbywanie szkoleń, ćwiczeń oraz interoperacyjność z ich odpowiednikami w USA i Europie.

System Patriot chroni obecnie obywateli i siły zbrojne trzynastu państw, w tym USA i czterech państw europejskich – Niemiec, Grecji, Holandii i Hiszpanii.

– Ten zakup umożliwi stworzenie miejsc pracy zarówno w USA, jak i w Rumunii – dodał Laliberty. – Raytheon rozwija długofalowe relacje z przedsiębiorstwami rumuńskimi, aby umożliwić nam budowę i utrzymanie jednostek Patriot w Rumunii.

Rumunia otrzyma system Patriot w Konfiguracji 3+, która jest najnowocześniejszą, dostępną obecnie wersją, jak również nieujawnioną liczbę pocisków przechwytujących GEM-T i PAC-3 MSE. Te pociski umożliwią siłom zbrojnym Rumunii zwalczenie obecnych i pojawiających się nowych zagrożeń.

O Raytheon

Raytheon Company, której obroty w 2016 roku wyniosły 24 mld dolarów i która zatrudnia 63 000 pracowników na całym świecie, jest liderem w zakresie technologii i innowacji, specjalizującym się w sektorach obronności i bezpieczeństwa, rynku cywilnym i cyberbezpieczeństwie. Historia innowacji firmy obejmuje 95 lat. Firma oferuje najnowocześniejszą elektronikę, integrację systemów realizacji misji, produkty i usługi C5I™ oraz wsparcie w zakresie wykrywania, efektorów i realizacji misji dla klientów w ponad 80 krajach. Raytheon ma siedzibę w Waltham w stanie Massachusetts. Można nas obserwować na Twitterze @raytheon.

W Polsce można nas obserwować na Twitterze @Patriot_PL, a dodatkowe informacje znajdują się na stronie http://patriotsystem.pl.

***

Informacja redakcji: Wszelkie prawa do tekstu i zdjęcia zastrzeżone dla Raytheon, wyłączenie licencji CC 3.0.

11 komentarzy

 1. Bez komentarza, skoro nawet Rumuni, a wkrótce Burkina Faso nas wyprzedzą.

 2. Obserwator Toruński

  Rumunia kupuje połowę taniej…

 3. Dodam jeszcze że Rumuni mają też śmigłowce bo nie mają pana Antoniego i jego misów ….

 4. Jasne czysto obronny system, tak obronny jak broniliście demokracji w Serbii, Iraku, czy Syrii…

 5. Dlaczego Rumunia płaci połowe mniej?

 6. Dodam jeszcze, że Rumunia klepie biedę a korupcja rozwija się tam szybciej niż w Rosji.
  Na co im patrioty skoro nawet nie potrafią zadbać o swoje społeczeństwo?

  • Rumunia szybko rozwija się gospodarczo. A korupcja wcale nie jest większa niż w Rosji. Zresztą nie tak dawno ludzie wyszli na ulice i zmusili do dymisji rząd, który chciał ograniczyć walkę z korupcją tak aby jego funkcjonariusze nie mogli być karani za branie w łapę. A Patrioty są potrzebne do ochrony amerykańskiej bazy antyrakietowej. Warto zapłacić te kilka miliardów dolarów za obecność elementów amerykańskiego systemu antyrakietowego bo to definitywnie zabezpiecza Rumunię przed “ruskim mirem“ czyli biedą i zacofaniem. A więc inwestycje będą płynąć do Rumunii pod amerykańskim parasolem przez wiele dekad. Biznes bowiem idzie tam gdzie nie ma ryzyka wojny. A chyba każdy się zgodzi, że Rosjanie nie są idiotami aby napadać na kraj w którym jest infrastruktura militarna ważna dla bezpieczeństwa Ameryki.

   • Rumunia,to jeden z najbardziej ubogich krajów E.U,przy okazji obok albańczykow,najbardziej nielubiany kraj na Bałkanach,to samo jak Polska wśród Słowian!

 7. Kolejni samobójcy? Tutaj także nikt nie pyta z kim ci Rumuni będą walczyć. W kraju bieda i zacofanie i tyle pieniędzy wydają na pierwsze pół godziny istnienia w konflikcie atomowym. Byle tylko dolary płynęły tam gdzie rozkazano. To już lepiej budować schrony atomowe w pięknych Karpatach.

 8. Nie pojmuje czemu nie kupimy nowoczesnego europejskiego systemu wchodzc do kooperacji z unijnym przemysłem zbrojeniowym.

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.