Rozmowy o Ukrainie i Syrii bez głównego winnego obu kryzysów nie mają sensu

Ostatnie spotkanie w Berlinie głów państw tzw. czwórki normandzkiej w sprawie Ukrainy, to dowód na to, że rozmowy o Ukrainie bez głównego winnego obu kryzysów nie mają sensu. Jeżeli bowiem głównym ustaleniem jest potwierdzenie konieczności trzymania się nadal dotychczasowego formatu, jak również kontynuowanie ścieżki ustalonej porozumieniami w Mińsku, to, po co w ogóle się spotykać? Po co się spotykać, jeżeli winny obu kryzysów udaje, że sprawa go nie dotyczy?

Chodzi o to, że spotkanie w Berlinie nie było przełomem, czwórka normandzka nie jest w stanie czegoś takiego wypracować, jeżeli istotą tej formuły jest oskarżanie Rosji o całe zło świata. Do insynuacji o Ukrainie dodano nowe o Syrii! Co prawda uzgodniono tzw. mapę drogową dla Ukrainy, (która powstanie), jednakże komplikowanie relacji i tak niełatwych, przez włączenie do rozmów tematu Syrii, gdzie legalny rząd walczy z terrorystami przy wsparciu, jako jedynej Federacji Rosyjskiej – jest kolejnym skandalem i kolejnym sposobem uderzenia w Federację Rosyjską.

Oczywiście rozmowy o Syrii, odbywały się bez pana Poroszenki, jednakże błędem było w ogóle to, że się odbywały. Chociaż Rosja z pewnością właściwie reprezentowała interes syryjski, jeżeli jednak prowadzi się rozmowy to wymagana jest minimalna symetria na zasadzie – nic o nas bez nas. Dlaczego więc jeżeli na rozmowy o Ukrainie zaproszono pana Prezydenta Poroszenkę, to na rozmowy o Syrii nie zaproszono pana Baszara Al-Asada? Przecież jest legalnym Prezydentem swojego kraju, uznawanego przez ONZ! Tak wyglądają zachodnie standardy w praktyce – hipokryzja, cynizm, dwulicowość i odwracanie kota ogonem. To jest zadziwiające jak cyniczny potrafi być Zachód, mając pełną świadomość tego, jakie dramaty dzieją się w Syrii, jak bardzo cierpią prześladowani ludzie na Ukrainie!

Mapa drogowa ma być opracowana w ciągu miesiąca przez ministrów spraw zagranicznych i zewnętrznych ekspertów. Jej bezpośrednim celem ma być doprecyzowanie zapisów, które nie są szczegółowo zdefiniowane w porozumieniach z Mińska. Chodzi o to, żeby wszystkie strony procesu uzgodniły interpretację porozumienia, wykluczającą jego nadinterpretację.

Pan Prezydent Poroszenko sugerował, że strony zgodziły się wysłać do Donbasu uzbrojoną Policję pod egidą Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Pani Angela Merkel uznała tą sprawę za kwestię przyszłych ustaleń.

W kwestii Syrii, stwierdzono, że Rosja ponosi olbrzymią odpowiedzialność, a bombardowanie Aleppo, to zbrodnia wojenna. Szkoda, że za zbrodnie wojenną nie uznano zbombardowania szpitala w Jemenie, albo wesel w Pakistanie (liczba mnoga jest celowa). Widocznie jak lecą jedynie słuszne bomby, to są one rozsadnikami humanizmu i demokracji, a jak ktoś bombarduje terrorystów niszczących cały kraj, to od razu jest nazywany zbrodniarzem? Można tylko gratulować takiej retoryki.

Być może Niemcy czują się dowartościowani rozmowami na tym poziomie relacji, jednakże w tym i poprzednich spotkaniach brakuje kraju, który jest uważany za głównego winnego oby kryzysów. Co prawda właśnie są w nim wybory, a jego Prezydent traci władzę, to jednak nie znaczy, że jego wysłannicy nie czynią zła w obu omawianych destynacjach. Tak długo, jak te procesy są w ten sposób stymulowane, nie może być mowy o tym, żeby zapewnić trwały pokój w obu krajach. Być może tego z Europy nie widać, albo przywódcy po prostu nie chcą nazywać rzeczy po imieniu? Jednakże dalsze spotykanie się – bez głównego winnego, po prostu jest jałowe, chyba, że sytuacja jest już taka zła, że kraje europejskie robią za bufor, a w terenie może dojść do starć – jakiegoś konfliktu typu proxy? Nie znamy meandrów tajnej dyplomacji, na pewno jednak pozostawienie sprawy w rękach zachodnich Europejczyków jest najdelikatniej mówiąc konstrukcją z istoty natury, tego problemu – po prostu ułomną!

Rosja pomimo tej ułomności proponowanych rozmów, wykazała bardzo dużo dobrej woli i poczyniła olbrzymie wysiłki, żeby zrobić wszystko, co w jej mocy na rzecz doprowadzenia do pokoju w Syrii i uspokojenia sytuacji na Wschodzie Ukrainy. W pierwszym przypadku jednak wojna jest tak okrutna, że trudno wymagać od legalnego rządu w Damaszku, żeby rozmawiał z ludobójcami. To jest niemożliwe i to stanowiłoby pełną kapitulację Syrii wobec wartości, jakie odróżniają świat cywilizowany od terrorystów. W przypadku Ukrainy sprawa również jest złożona, albowiem strona ukraińska przy stole rozmów deklaruje jedno, a potem się okazuje, że „spontaniczne” protesty mieszkańców blokują drogi, albo nieznani sprawcy wysadzają linie energetyczne. Do tego pojawiają się kwestie oskarżeń o wykorzystywanie metod pozaprawnych jak np. skrytobójstwo i inne. Wystarczającym dowodem na ukraińskie zbrodnie w Donbasie jest proces członków jednego z batalionów, który właśnie toczy się w Kijowie. Przy czym, to tylko jeden batalion, dających się zweryfikować oskarżeń było o wiele więcej, ciągle nadchodzą. Warto pamiętać o wyciszonej kwestii ludobójstwa w Odessie, gdzie żywcem spalono ludzi 2 maja 2014 roku.

Wniosek jest dokładnie taki, jaki wynika z tytułu. Bez głównego sprawcy tych obu kryzysów, nie ma możliwości ich zakończenia bez dalszego rozlewu krwi.

13 myśli na temat “Rozmowy o Ukrainie i Syrii bez głównego winnego obu kryzysów nie mają sensu

 • 21 października 2016 o 05:13
  Permalink

  Po prostu wszyscy czekają na wynik wyborów u głównego sprawcy.

  Jak wygra kobieta – to może być tyko bardziej krwawo.

  Jeśli wygra mężczyzna – no to może być różnie.

  Ale się spotkali i nie pozabijali…

  Odpowiedz
 • 21 października 2016 o 05:46
  Permalink

  Cytat roku:

  Widocznie jak lecą jedynie słuszne bomby, to są one rozsadnikami humanizmu i demokracji, a jak ktoś bombarduje terrorystów niszczących cały kraj, to od razu jest nazywany zbrodniarzem?

  !!!!!!!!

  Odpowiedz
 • 21 października 2016 o 09:46
  Permalink

  Znany i wpływowy rosyjski polityk i analityk Sergiej Karaganow powiedział ,że “Rosja już nigdy nie będzie prowadzić wojny na własnym terytorium.” Konkluzja fundamentalna, szczególnie dla naszego terytorium, na którym wojnę mają doskonale przećwiczoną. Przy tej okazji przynieśli nam wolność spod niemieckiej opresji. Obecność Rosji w Syrii jest wytyczeniem czerwonej, nieprzekraczalnej linii dla amerykańskiego imperializmu.

  Odpowiedz
  • 21 października 2016 o 11:21
   Permalink

   Ale oni już walczą na swoim terytorium. Wschodnia Ukraina według nich to jakaś tam noworosija czyli część Rosji. Jeżeli chodzi o nas to już w 1939 oni uważali, że rozpętując wspólnie z Hitlerem wojnę na terytorium Polski likwidują w ten sposób możliwość wojny na terytorium ZSRR. I srogo się zawiedli bo ledwie dwa lata później wojna spustoszyła tereny aż po Moskwę. Historia nic ich nie nauczyła. Być może dlatego, że wpajano im do głów fałszywą wersję historii. Jeżeli ponownie rozpoczną wojnę w Europie ta wojna będzie ich kosztowała bardzo dużo. Być może nawet w jej rezultacie staną się chińską prowincją. Zresztą nawet na Kremlu wiedzą, że wywołanie wojny w Polsce to automatycznie przeniesienie konfliktu na Kaliningrad. A to przecież terytorium Rosji zamieszkane przez milion Rosjan. To nawet zabawne, że kij ma dwa końce. Kaliningrad z jednej strony to jak mówią niezatapialny rosyjski lotniskowiec a i infrastruktura militarna w tym miejscu ma duży wpływ na bezpieczeństwo całej Rosji(radar dalekiego zasięgu). Z drugiej strony ten niewielki obszar jest bardzo podatny na zniszczenie w ciągu kilku pierwszych minut konfliktu.

   Odpowiedz
   • 21 października 2016 o 18:37
    Permalink

    PAN BÓG JAK CHCE KOGOŚ UKARAĆ TO ROZUM MU ODBIERA…
    Poznanie to określony stosunek między podmiotem poznającym – człowiekiem, a przedmiotem poznania, czyli obiektywnie istniejąca rzeczywistością niezależnie od niego.
    W toku rozwoju gatunku ludzkiego wytworzyły się materialne narządy zmysłowe (widać,że ten pociąg na Ciebie nie poczekał), przy pomocy których człowiek może uzyskiwać informacje o otaczającym go świecie.Rozwinął się materialny narząd, dzięki któremu człowiek może nie tylko magazynować informacje, ale dokonywać na nich racjonalnych operacji myślowych takich jak:łączenie, separowanie, wykrywanie powiązań między percypowanymi zjawiskami i ich uogólnianie.
    – Polska rusofobia i Twoja warte są opisu. Jeżeli jednak do tej pory często argumentem uzasadniającym polską niechęć do Rosji było odwoływanie się do wydarzeń historycznych, to w chwili, w której Rosja zaczęła odzyskiwać swoją pozycję w Europie i na świecie, głównym kierunkiem medialnego ataku stała się Rosja współczesna pod rządami Putina jak i on sam.
    -Twoją rusofobię, jak każdą fobię, należy traktować w kategoriach medycznych, chorobowych zatem. Choroba jako taka nie podlega oczywiście wypowiedziom ocennym, z dowolnym znakiem. Natomiast skutki społeczne, jakie wywołuje — a i owszem.
    -Zatem fobia to zaburzenie o charakterze nerwicowym, chrakteryzujące się uporczywym lękiem przed określonymi sytuacjami, zjawiskami lub przedmiotami, związane z unikaniem przyczyn go wywołujących i utrudniające racjonalne funkcjonowanie w społeczeństwie.
    -Nie ma jednej rusofobii.Łączy je jedynie obiekt wspomnianej fobii — Rosja,Rosjanie i Putin, oraz ów właśnie lęk, o którym wspominają podręczniki medyczne.

    Odpowiedz
   • 21 października 2016 o 18:55
    Permalink

    No dobrze Bobiku, ale powiedz nam szczerze, co z Polską, jak wygląda bezpieczeństwo Polski w tej konstelacji ?

    Odpowiedz
   • 21 października 2016 o 21:41
    Permalink

    jerzyjj, gdyby Rosja tak jak Norwegia pompowała tą swoją ropę czy gaz i nie wpychała nosa w sprawy sąsiadów nawet bym nie wiedział jak nazywa się rosyjski przywódca. Ale jeżeli rosyjska armia ćwiczy atak atomowy na Warszawę czy walkę z polskimi terrorystami na Grodzieńszczyźnie to chyba nie jest dziwne, że widzę świat w rusofobicznych kolorach. I niestety te kolory nie są wymysłem mojej bujnej wyobraźni.

    Odpowiedz
   • 21 października 2016 o 21:46
    Permalink

    50latek, sytuacja Polski w dziedzinie bezpieczeństwa nie jest zła bo Rosja ma zbyt wielu silnych geopolitycznych rywali i żadnego poważnego sojusznika.

    Odpowiedz
   • 22 października 2016 o 04:14
    Permalink

    @bob, 21.10’2016, 21:41
    Prosze Pana czyta Pan sporo tu i owdzie ale wogole Pan nie analizuje tekstow i nie wysnuwa wnioskow, mysle, ze jest Pan mlodej daty, cos uczen szkoly sredniej i ma rzadko sposobnosc do wymiany mysli z innymi ale rozmaitymi osobami, dal Pan tu pare dobrych razy na forum temu dowod a teraz to kompletna plame: Rosja cwiczy niby napad atomowy na Warszawe jako dokladna ryposte na skowyczenie polskiego rzadu o umieszczenie na terenie Polski amer. broni atomowej i tarcz ochronych, wysoko rusofobiczne zapedy i wyuzdane ryki rusofobiczne polskiego rzadu musza jakis rezonans wywolywac, gdyz innaczej polski rzad od razu przerzuci bez przestrzegania wszelakich zasad amer. bomki za miedze, tak dla sportu i animuszu by dodac sobie samemu splendoru i sie publicznie dowartosciowac po tysiacletniej pogardzie “zachodu” wobec Polski, “walnij w stol, a nozyce sie odezwa…” czy Pan jest gluchy i slepy, prosze otworzyc szybko swoj tornister, wyjac ksiazke do fizyki z VII klasy i przeczytac co to jest prawo archimedesa, zrobic doswiadczenie we wlasnej lazience: nalac wody po brzegi wanny i nastepnie wejsc do tej pelnej wanny…no i co sie stanie – tyle wody sie wyleje, ile wynosi objetosc Pana ciala..o parciu na 1cm qw. / Prawo Pascala /nie chce szerzej wspominac, zeby Pan mial czas do zapoznania sie z materialem odnosnie Prawa Archimedesa i porownal dzialanie tego prawa z zachowaniami Rosji….Prawo Pascala zrobimi na innej lekcji..prosze przeprosic swoja mame za balagan w lazience, pozbierac wode z podlogi, osuszyc scierka , zobaczyc dobranocke dla dzieci i moze opublikowac w jakies gazetce szkolnej wyniki swojego experymentu z Prawem Archimedesa, prosze tez poczytac dla rozszerzenia horyzontow np.czasopismo ” NIE”, to zacznie Pan troche samodzielnie myslec….wiem tez, ze to prawdziwa nobilitacja dla Pana, jak tu bywalcy klubu OP i sam szef WEB.JOZ. wdaja sie z Panem w dyskusje i spory, choc infantylnosc w prezentacji mysli bardzo rzucaja sie w oczy…..
    A propos @WEB.JOZ. czy OP jest dozwolony dla mlodziezy nizszych klas szkolnych , moze winien byc OP dozwolony od 18 roku zycia by sie mlodziez nie deprawowala rozglaszaniem propagandy rzadowej…kaza im to w szkole ?

    Odpowiedz
 • 21 października 2016 o 10:00
  Permalink

  Brak było w Berlinie głównego winowajcy zbrodni i ludobójstwa na Bliskim Wschodzie, czyli imperium Anglosssss. /termin z publicystyki USA/ Realizuje ono tam dwa podstawowe cele: Ochrona sssssss, samego jego istnienia przed wrogim arabskim otoczeniem oraz utworzenie potężnej armii dżihadystów zdolnej do agresji i dywersji w obszarze Iranu, Pakistanu i Afganistanu oraz w byłych azjatyckich republikach ZSRR i zachodnich Chin. Cel główny to Rosja i Chiny. W tej sytuacji Europa gra rolę bezwolnego służalczego satelity. Dla własnej zguby.

  Odpowiedz
  • 21 października 2016 o 11:04
   Permalink

   Próbowano w Syrii powielić scenariusz Iracki(znaleźć jeśli nie atom,to chociaż użycie środków chemicznych),nie wyszło to została”umiarkowana opozycja” i cywile. P.Donaldzie niemiecko amerykański piesku,nie wychodż przed szereg !Nie udały się nowe sankcje i kolejny raz zostałeś z Angelą na lodzie!

   Odpowiedz
   • 21 października 2016 o 21:50
    Permalink

    Ale broń chemiczną w Syrii znaleziono i Rosja osobiście zobowiązała się zutylizować tą broń.

    Odpowiedz
  • 22 października 2016 o 03:22
   Permalink

   @Wojciech “ujal” ! , tak o to chodzi i de facto chce wujek zza wielkiej wody ugryzc Rosje i Chiny i dlatego to cale panstwo islamskie…… moze dojsc do przesilenia , jak Trump sie zupelnie od tych pomyslow Bilowej C. i dotychczasowej polityki swojej ojczyzny odrzegna….ta Bilowa C. to tryska taka arogancja, ze uwazala, ze taki np.Putin nalezy do nizszej rasy i intelektualnie nie polapie, do czego to wujek zmierza a tymczasem polapal natychmiast te chytre wycieczki wujka i broni swoich sluzsznych praw, rosyjska marynarka lotnicza nie ma ani technicznie ani taktycznie sobie rownego przeciwnika na swiecie…tak jest silna i absolutna, ze jak tu znawcy mowia ” mogla by nawet zmusic wrobelki by zamiastlatac w powietrzu, zeby chodzily piechota po ziemi”…..Wujek prowadzi w Syrii wojne z Rosja o przewodnictwo swiatowe a Rosja o wielobiegunowosc….prosze zwrocicuwage na Filipiny , dotychczasowego sprzymierzenca wujka i objekt bardzo wielkich baz militarnych wujka w tym regionie….nowy szef panstwa niczym Kaligula radykalnie rozprawia sie z mafia narkotyczna, Obame to zwymyslal publicznie i rzekl, ze nie bedzie tolerowal rozkazow wujka, zerwal sie wlasnie z jego smyczy i rzekl ze koniec z jednobiegunowoscia swiata i ze Filipiny beda konsultowaly sie z Chinami, Rosja i Indiami…itd. ….moze byc, ze wujka pozycja swiatowa odchodzi w sina dal….wszystkim ta arogancja i pogarda wujka wychodzi uszami i nozdzami i nie bedzie sil, by ten proces zatrzymac…..mimo, ze wujek myslal, ze jest w stanie przechytrzyc caly swiat i kasac swoich wrogow “od tylu”…

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.