Rosyjskie jednostki specjalnego przeznaczenia – Specnaz Federacji Rosyjskiej. Zapowiedź nowego cyklu artykułów

27 ОСН ЧГСпН на марше Автор: Klok27 – собственная работа, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Redakcja „Obserwatora Politycznego” proponuje swoim Czytelnikom nowy cykl artykułów, poświęconych jednostkom specjalnego przeznaczenia Federacji Rosyjskiej, określanych potocznie mianem rosyjskiego Specnazu. Każdy z Czytelników znajdzie w tej nowej serii artykułów ciekawe i nigdzie dotąd nie publikowane w literaturze i w prasie codziennej informacje, poświęcone zarówno rodzajom rosyjskich jednostek specjalnego przeznaczenia, jak i ich uzbrojenia oraz taktyki działania. Informacji tych nie znajdą Czytelnicy także na polskich stronach internetowych, dlatego też Redakcja „Obserwatora Politycznego” ma nadzieję, że temat ten będzie dla Czytelnika na tyle ciekawy, że znajdzie On czas na lekturę artykułów z tego obszernego cyklu.

Najczęściej termin „Specnaz” (Спецназ) utożsamiany jest z rosyjskimi Wojskami Specjalnego Przeznaczenia (Войска Специального Назначения, w skrócie: B.СпH). Są to jednostki wchodzące w skład Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej i będą one stanowić podstawę tworzonych z myślą o Czytelnikach „Obserwatora Politycznego” cyklicznie pojawiających się artykułów. Natomiast mianem „Specnazu” w Federacji Rosyjskiej określane są także inne jednostki, podległe między innymi Federalnej Służbie Bezpieczeństwa (FSB), którymi są jednostka specjalna „Alfa” czy „Wympeł”. O jednostkach tych oraz o operacjach, w których uczestniczyły te jednostki, Czytelnik będzie miał okazję przeczytać w kilku artykułach, które pojawią się na łamach „Obserwatora Politycznego” w nieco późniejszym czasie. W Federacji Rosyjskiej mianem „Specnazu” określane są także jednostki wchodzące w skład struktur obecnej Policji (uprzednio Milicji), a także inne jednostki, które będą omawiane w tej nowej serii artykułów.

Pierwsze artykuły, które pojawią się w nowej serii „Rosyjskie jednostki specjalnego przeznaczenia – Specnaz Federacji Rosyjskiej”, będą stanowiły ogólne wprowadzenie do sposobów działania rosyjskich jednostek specjalnych, na uzbrojeniu których znajduje się zarówno broń długa, jak i krótka. Dlatego też pierwsze artykuły w tej nowej serii będą dotyczyły karabinów, karabinków i pistoletów maszynowych, wykorzystywanych w rosyjskich jednostkach specjalnych, następnie podjęta zostanie tematyka krótkiej broni palnej, a oba te obszerne tematy zostaną zwieńczone informacjami dotyczącymi amunicji oraz cech na dnie łusek. Ciekawym uzupełnieniem informacji o uzbrojeniu rosyjskiego Specnazu będzie na pewno także tematyka rosyjskich bagnetów oraz noży szturmowych.

Ważny temat, który zostanie opisany w kilku artykułach z tej serii, będzie dotyczył umundurowania rosyjskiego Specnazu. Ciekawym tematem, z którym zapozna się Czytelnik „Obserwatora Politycznego”, będzie także sztuka przetrwania oraz sposoby wyżywania w ekstremalnie niskich temperaturach. Temat ten zostanie uzupełniony o sposoby tworzenia ukryć, miejsc noclegowych oraz maskowania miejsc dyslokacji oddziałów Specnazu.

W serii tej zamieszczone zostaną także informacje o poszczególnych rodzajach rosyjskiego Specnazu, o ich taktyce działania, jak również o najważniejszych operacjach, w jakich jednostki te brały udział. Z uwagi na bogate doświadczenia rosyjskich jednostek specjalnego przeznaczenia, Czytelnik będzie mógł zapoznać się z działaniami rosyjskiego Specnazu w Afganistanie oraz w dwóch wojnach czeczeńskich. Za ważny temat, który będzie także prezentowany w cyklu artykułów, jego autor uznaje miejsce i rolę rosyjskiego Specnazu w prowadzeniu działań antyterrorystycznych oraz walkę z terroryzmem.

Czytelnikom, którzy są szczególnie zainteresowani działaniem rosyjskich jednostek specjalnych, proponujemy obejrzenie „kultowego” rosyjskiego serialu, zatytułowanego „Specnaz”. Adres internetowy do pierwszego odcinka tej serii zamieszczamy poniżej: [tutaj].

Życząc Czytelnikom portalu ciekawej lektury oraz wzbogacenia wiedzy na temat rosyjskich jednostek specjalnego przeznaczenia, Redakcja wraz z autorem nowego cyklu artykułów dziękuje za śledzenie poprzedniej serii naszych artykułów oraz za zainteresowanie naszą działalnością publicystyczną.

Autor: Feliks

9 thoughts on “Rosyjskie jednostki specjalnego przeznaczenia – Specnaz Federacji Rosyjskiej. Zapowiedź nowego cyklu artykułów

 • 1 lipca 2017 o 06:11
  Permalink

  Też by się nam przydały takie wojska, z nimi ma walczyć WOT? Po weekendowym kursie? he he he

  Odpowiedz
 • 1 lipca 2017 o 08:20
  Permalink

  Czy specnaz ma kapelana?

  I tu mamy przewagę.

  Odpowiedz
   • 1 lipca 2017 o 14:06
    Permalink

    Od tego rozpoczyna się przygotowanie żołnierzy do wojen religijnych. A w zasadzie przygotowanie sobie przez oligarchię biznesowo-polityczną żołnierzy do obrony ich interesów, poprzez religijne uwarunkowanie. Koniec marzeń o humanistycznym świecie, jeżeli religia wkracza do wojska. Proponuję obejrzenie sobie przysięgi z 2016 r. (od 5,30 minuty – https://www.youtube.com/watch?v=KBVE19DE_l8 ), w której żołnierze Polscy wbrew chrześcijańskiej nauce, etyce i filozofii przysięgają pod dyktando księdza na Chrystusa. Z tego co wiem nawet nie pytają, czy ktoś jest ateistą, tylko każą przysięgać. To już większy szacunek do odmiennych poglądów był w II RP, bo każda religia w wojsku miała własna przysięgę a także niewierzący. Witamy więc w Polskim “Iranie”. Przysięga prowadzona przez kapelana jest bezprawna, poza ustowowa, a jednak żołnierze są do tego zmuszani, mimo, że część z nich nie identyfikowała się z katolicyzmem. A Rosyjscy politycy i oligarchowie nadrabiają teraz religijne zaległości swojego społeczeństwa.

    Odpowiedz
   • 1 lipca 2017 o 17:21
    Permalink

    @Miecław.”To już większy szacunek do odmiennych poglądów był w II RP, bo każda religia w wojsku miała własna przysięgę a także niewierzący.”
    Miecław – prócz rzymskiej posługi religijnej w WP RP jest też dekanat
    prawosławny, sadzę że i odpryski religii dominującej posiadają
    w armii własnych duchownych np. wyznania ewangelicko –
    augsburskiego itp. Tak’że nie jest tak ciemno jak widzisz., czy imputujesz.
    “Rosyjscy politycy i oligarchowie nadrabiają teraz religijne zaległości swojego społeczeństwa. Eeee,tam 🙂 wymieni, generalnie prócz wiary w złotego cielca – wierzą jeszcze być może
    w jedynie słuszne wyznanie ………. И это всё
    https://www.youtube.com/watch?v=OQrZy8CgLq4
    @wieczorynka. Pełna zgoda. A termin lewica to naprawdę
    szerokie spektrum(za szerokie)…przyznam że poglądów nie zmieniłem,
    nie jestem pod niczyim wpływem, co (niekiedy) sugerują
    niektórzy komentatorzy. Czytam,słucham wyciągam wnioski,
    dlatego że posiadam mam “punkt odniesienia..” Pozdrawiam – Czytających.

    Odpowiedz
  • 1 lipca 2017 o 16:14
   Permalink

   Krzyku, podrzucone linki obejrzane i wysłuchane dzięki.

   Teraz nawiążę do Twego wczorajszego wpisu – Macron był socjalistą, zgadza się tak piszą w sieci. Jednocześnie przyczynił się do upadku tej partii do której należał. Wielokrotnie pisałam, że mam lewicowe poglądy i nic tu się nie zmieniło. W dużej części popieram punkt widzenia Miecława, nie jest istotne czy ktoś należał do PZPR czy też nie. Jak w każdej grupie są ludzie przyzwoici/idealiści i cwaniacy, którzy chcą tylko czerpać korzyści. Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • 1 lipca 2017 o 19:32
  Permalink

  Zapowiada się interesujące rozwinięcie pewnego cyklu…

  O TAK JESTEŚMY ZACHWYCENI, TO ŻE AUTOR O PSEUDONIMIE TWÓRCZYM FELIKS POSTANOWIŁ NAS WESPRZEĆ SWOJĄ PRACĄ BYŁO JEDNYM Z GŁÓWNYCH SKŁADOWYCH POZYTYWNEJ DECYZJI O PRZEDŁUŻENIU DZIAŁANIA PORTALU. BĘDZIE SUPER CIEKAWIE. POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.