Społeczeństwo

Rosję definiuje się przez cierpienie – czy pewien inny kraj przez nienawiść i zło?

 Rosję definiuje się przez cierpienie. Końcówka roku jest dla Rosjan bardzo trudna, seria dramatów która dotknęła tego społeczeństwa byłaby poważnym wyzwaniem w przypadku społeczeństw większości krajów Zachodu. Tymczasem w Rosji, cierpienie jest wpisane w wymiar narodowego definiowania się. Jest to bardzo szlachetne i wymowne, stanowi część fundamentu rosyjskiej tożsamości narodowo-kulturowej. W zasadzie są to kwestie niemożliwe do przetłumaczenia i wyjaśnienia, bez pogłębionej znajomości rosyjskiej kultury, w tym w szczególności literatury. To wielkie i wzniosłe sprawy, czyniące Rosjan nie tylko odpornymi na dramaty i tragedie, ale przede wszystkim ludźmi wyjątkowej wrażliwości. Rosja zawsze odradza się po każdej tragedii i będzie trwała wiecznie.

Niestety jednak z przerażeniem trzeba przyznać, że podobnie jak w przypadku dramatu rosyjskiego samolotu pasażerskiego nad Egiptem, również obecnie pojawiły się niestety liczne głosy, w pewnym kraju, które wyrażają niedające się kwantyfikować emocje w tych dramatycznych wydarzeniach, które ostatnio dotyczyły Rosji. Najpierw dramatyczne i haniebne morderstwo rosyjskiego Ambasadora w Turcji zostało w tym kraju przyjęte pozytywnie, spotkało się wręcz z gratulacjami i to wysokich urzędników państwowych. Następnie doszło do złego życzenia i demonstrowania radości z masowego zatrucia alkoholem metylowym w Rosji. Dramat dotyczy około 70 osób i jest czymś totalnie przygnębiającym. Jednakże w pewnym kraju spotkało się to z niewybrednymi komentarzami w mediach, dotyczącymi rosyjskiej kultury spożywania alkoholu, demonstrowano zadowolenie z faktu, że tylu a tylu Rosjan jest już mniej i że sami się załatwiają. O ile jeszcze można w jakiś podły sposób próbować wytłumaczyć – nienawiścią i ksenofobią – satysfakcję z mordu na Ambasadorze. Jednakże nie da się w żaden sposób zrozumieć nienawiści i zadowolenia z cudzego dramatu wynikającego z tragicznego błędu! Jak w ogóle można generować i sączyć przez media nienawiść do nieznajomych osób, których się nie widziało? To i tak mało, albowiem pokaz nienawiści, wrogości, ksenofobii i czystej nienawiści motywowanej narodowo – jaki wystąpił w niektórych mediach pewnego kraju, po dramacie samolotu nad Morzem Czarnym w ostatnich dniach, to już jest zbydlęcenie gorsze niż zwierzęce. W zasadzie to nawet nie wypada obrażać zwierząt, albowiem to co można zaobserwować jest porażające.

Niestety pewien inny kraj – choć będący w rzeczywistości częścią Rosyjskiego Świata, definiuje się od pewnego czasu poprzez nienawiść i zło. To przerażające, jak łatwo można poddać wielomilionowe społeczeństwo ideologicznej presji nienawiści do sąsiada, który w istocie jest rodziną – bratem, siostrą, matką! Nikt tutaj nie mówi o odczuciach Narodu, albowiem nie ma do tego danych – nie ma badań, na ile w tym kraju dzisiaj wyrażana jest opinia publiczna, albowiem takich badań tam nie da się dzisiaj zrobić. Natomiast skala nienawiści jaka jest wylewana z mediów w tym kraju wobec Rosji i Rosjan – szokuje nas i na pewno również wielu jego mieszkańców. Tak przynajmniej można wywnioskować z rozmów z licznymi gośćmi, których jest tak wielu dzisiaj w Polsce.

Ciężko jest zrozumieć powody, dla których ktokolwiek miałby wyrażać radość i zadowolenie, a nawet sobie nawzajem gratulować, takiej wielkiej tragedii jak ta nad Morzem Czarnym? Zwłaszcza że główną część ofiar to wybitni muzycy, mistrzowie swojego gatunku sztuki, którą wynieśli na wyżyny mistrzostwa. Dramatyczna strata Chóru Aleksandrowa, poza wymiarem czysto ludzkim i narodowym rosyjskim, ma także wymiar wielkiej tragedii uniwersalnej, światowa kultura poniosła olbrzymią i chyba niemożliwą do odrobienia stratę. To byli najlepsi z najlepszych, mistrzowie wyznaczający standard chórów męskich w skali świata i to o znaczeniu historycznym. Ich brak będzie już wieczny, oto zniknął kawałek świata, który znaliśmy, szanowaliśmy i kochaliśmy. Jak można się z tego cieszyć? Co trzeba mieć w głowie, żeby demonstrować zadowolenie z takiego nieszczęścia?

Osobnym problemem, z którym Rosja będzie musiała się zmierzyć – pomimo zbadania przyczyn tego dramatu – jest pytanie – dlaczego praktycznie cały chór leciał w jednym samolocie? Tego typu ryzyko trzeba eliminować systemowo, a oszczędności na bezpieczeństwie się mszczą.

Możemy być jednak pewni, że ta wielka tragedia wzmocni Rosję i Rosjan. Na bratniej Białorusi na znak żałoby opuszczono flagi państwowe do połowy masztów. Niestety w pewnym kraju dopuszczono się profanacji tych tragicznie zmarłych ludzi. To przerażające, ale to będzie miało swoje konsekwencje, także i dla tego kraju wewnętrznie, ponieważ coraz więcej ludzi tam, widzi że cała nienawiść wobec Rosji i Rosjan jest sztucznie wykreowana i ma cele, które nie służą dobru. Nienawiść i zło nie są w naturze ludzi – zawsze przegrywają.

Pamiętajmy o tych dramatach, zapamiętajmy kto umiał się zachować, a kto zmarnował szansę, żeby przynajmniej milczeć.

Rosyjskie tłumaczenie tekstu [tutaj]

21 komentarzy

 1. Wierny czytelnik

  Wielka tragedia. Jeżeli to nie zamach to znaczy, że z tymi samolotami jest coś nie tak. Jak to możliwe że rozpadł się nagle i jest rozrzucony na 15 km ? Kadłub się rozhermetyzował? Dramat dla rodzin, dramat dla bliskich, wielka tragedia dla świata.

  • @Wierny czytelnik, wie Pan dokladnie takie mysli cisna mi sie do glowy: zamach ? Albo konstrukcja samolotu kompletnie nie odpowisdajaca podstawowym standardom bezpieczenstwa..to byl samolot militarny i oni bardzo o taki sprzet dbaja …rozterka i taka strata.. ja to nawet mysle, ze to tzw.”panstwo islamskie” msci sie na Rosji za jej ofensywe w Syrii. . .czy myslac w ten sposob mam syndrom Macierewicza ? Ludzie pomocy, moze jalis komentazor-psycholog poczyni w tym zakresie swoje uwagi ….

   • ‘Państwo” islamskie”? – a może sojusznicy tegoż,
    czyli państwa demokratyczne…słowa wypowiedziane
    gdzieś – przez kogoś …a “wasze samoloty będą spadać…”

  • Tu 154 od dawna ma przydomek “latająca trumna“. To po prostu radziecka technologia.

 2. Wysoko refleksyjny i bardzo smutny tekst, tez mam to wrazenie , ze Rosja fefiniuje sie przez cierpienie, wrecz w tej komasacji dramatycznych wydarzen brakuje wrecz slow i dech zapiera…
  Ludzie wzywam tu komentatorow , moze wsrod nich jest jakis psycholog, bo jak ja tylko zaczynam uzmyslawiac sobieco to sie stalo i do tego podzielam opinie autora o tym, ze sie nie pakuje calej grupy artystpq do jednego samolotu wlasnie z uwagi na bezpieczenstwo tu byl wypadek i wszyscy zgineli ale jest wysoko upowszechnione piractwo powietrzne i jak taki samolot zostanie porwany to rzad danego kraju jest poddany starzliwrj presji politycznej z wielkimi tego nastepstwami, czego wiec stwarza sie takie sytuacje z takim wlasnie zagrozeniem ???
  Ja juz mam chyba syndrom Macierewicza, gdyz wciska mi sie mysl , ze ten wypadek sa.olotowy to im spteparowano…ludzie pomocie mi , bo trace grund pod nogami….

 3. I my Polacy uderzmy się w piersi. Cały dzień czekałem na kondolencje Prezydenta, a gdzie Premier,szef MSZ zabrakło im odwagi, czy bali się Prezesa i Antoniego? Rosyjscy Bracia,jesteśmy z Wami w tych ciężkich chwilach.!Cześć pamięci tragicznie zmarłym pasażerom i załodze TU 154.!

  • Kondolencje ze strony polskich władz powinny być. Ale z tymi rosyjskimi braćmi to spora przesada. Chociaż w ciągu ostatnich trzystu lat do naszej mentalności przedostało się niestety kilka cech typowych dla Rosjan to jednak nadal tak bardzo różnimy się od nich, że bez przesady możemy powiedzieć, że Rosja to dla nas obca galaktyka.

   • Na obrazku poniżej procentowe występowanie haplogrupy R1a…

    http://www.eioba.org/files/user15684/a114788/400px_r1a_map.jpg

    Reasumując : generalnie to co za Hamburgiem,Łabą to już
    obcy wrogi Nam świat – MY Polacy NIGDY nie będziemy
    jego częścią.A “bobby” niekoniecznie jest/musi być
    tejże haplogrupy. W Polsce jest “sporo” obcych,
    “odwiecznych’ przybłędów – oni robią Nam Polakom
    wrogą robotę przechwytując kontakty w Naszym imieniu z naszymi ruskimi braćmi ze Wschodu od co najmniej przechrzty
    watykańskiego A. Possevina(?)

    Myślę że rozwiałem nieco mroki(umysłowe)? 🙂

   • Mi, proszę, więcej – jakie cechy “typowe dla Rosjan” znaleźli się w mentalności bobby’ego?
    A jeśli bobby bóg oszczędził, to niech przynajmniej powie o jakich cechach “typowych dla Rosjan” chodzi.

 4. Żal po wielkiej stracie.
  Wyrazy współczucia dla Rosjan i wszystkich kulturalnych ludzi.

 5. Tak, Rosja cierpi. Za 80 lat narzuconego przez Zachód nieludzkiego systemu komunistycznego. Lenin i Trocki byli jego agentami. Cierpi także za wojnę zachodu z Rosją rękami Hitlera i za śmierć 27 milionów ludzi. Putin stara się z Rosję przywrócić Rosjanom.

  • Piotr Wielki też był zachodnim agentem. A i Putin z jego niemieckimi ciągotkami to też nie typowy niedźwiedź z tajgi. Z drugiej strony np. dla profesora Pipesa Polska w większym stopniu jest państwem zachodnim niż Niemcy. Dla niego Niemcy, mimo zachodniej fasady to de facto państwo wschodnioeuropejskie. Osobiście uważam, że po zgwałceniu przez pruskie junkierstwo reszty państw niemieckich Niemcy naprawdę są częścią Wschodu. Co prawda kilkadziesiąt lat dominacji Zachodu w zachodnich Niemczech utworzyło dość porządną zachodnią fasadę na pruskich, wschodnich fundamentach ale obawiam się, że tak jak i trudno przenieść coś z Zachodu na rosyjskie fundamenty bez degeneracji idei to i w przypadku Niemiec westernizacja może okazać się wcześniej czy później totalną klęską.

   • Czy ty słyszałeś kiedyś o procesie zjednoczenia plemion germańskich?O Polsce wtedy nikt nie słyszał,plemiona słowiańskie dopiero ruszały w stronę Europy,poczytaj rusofobie i coś zrozum,a nie ciągle Rosja be i be.

 6. To, że globalny hegemon- jeśli nie wywoła jakiegoś spektakularnego konfliktu na skalę światową- zbankrutuje, jest tylko kwestią czasu.

 7. W USA są dosyć inteligentni analitycy i dobre Think Thanki.

  Już dawno wyszło im, że ich IMPERIUM DOBRA to wydmuszka.

  Światową rolę odgrywają Chiny, bo nie poszły ich zakłamaną drogę.

  Rosja wraca i coraz bardziej jest sobą.

  I okazuje się, że im bardziej stawia na WŁASNE wartości, tym bardziej się umacnia.

  Rozwija się w oparciu o własne zasoby i jeśli przestanie MAŁPOWAĆ Zachód, co jej się jeszcze zdarza – to zwycięży.

  A upadające Stany Zjednoczone to problem zakłamanego Zachodu.

  Wywołali pożar, tzw. Arabską wiosnę i np. w Syrii ten pożar musi gasić rosyjski strażak.

  I tu mamy wynik porównań obu ugrupowań.

 8. Aleksander Jabłonowski Wojciech Olszański Braterstwo Polsko Rosyjskie.

  https://www.youtube.com/watch?v=yYsq1baHmUU

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.