Rosja przeniosła NATO na karty historii

Rosja przeniosła NATO na karty historii. Właśnie się NATO skończyło, już go nie ma i więcej nie będzie, przynajmniej w takim kształcie jaki znamy od lat. Obecność pana Władimira Putina w Turcji, to ukoronowanie długiego procesu, którego nie udało się nawet zepsuć poprzez zbrodnicze działania części tureckich wojskowych (zestrzelenie rosyjskiego samolotu nad Syrią). 

Turcja dobrowolnie, na własną prośbę i w swoim dobrze pojętym interesie wpisała się w długofalową współpracę z Rosją w zakresie gospodarczym i militarnym. Wyłuskanie tego kraju z NATO, jest wielkim sukcesem rosyjskiej dyplomacji. Dodajmy – pomimo sankcji i kolejnych serii bredni wygłaszanych przeciwko Rosji w globalnych mediach. 

Rosyjska misja stabilizacyjna i humanitarna w Syrii przyniosła spodziewane rezultaty. Legalny rząd w Damaszku zachował władzę. Udało się uratować państwo syryjskie. W działaniach w Syrii bierze udział także Turcja, ale bez zgody rządu w Damaszku, jak i Iran wspiera bardzo istotne siły. Rosja odgrywa tam rolę stabilizacyjną i jest gwarantem bezpieczeństwa dla milionów ludzi. To wiąże się z wielką odpowiedzialnością, której z krajów interweniujących sprostała tylko Rosja. To oczywiście musi boleć zachodnich strategów i ich arabskich pomagierów, z tych krajów w Zatoce Perskiej, którzy czynnie wspierali i nadal wspierają ludobójczy terroryzm w Syrii i Iraku.

Turcja rozumiejąc sytuację dywersyfikuje swoje zdolności obronne i powiązania gospodarcze. Zakup najnowocześniejszego i najlepszego na świecie rosyjskiego systemu zwalczania celów powietrznych rodziny S-300, to działanie obliczone na zapewnienie Turcji bezpieczeństwa, także ze strony partnerów z Zachodu. Sam fakt, że Rosja zgodziła się sprzedać jeden z systemów decydujących o jej własnej obronie, to wielkie wydarzenie. Gdyby Turcja była uznawana na poważnie jako kraj NATO, to Rosjanie, nigdy nie sprzedaliby jej swojego ultranowoczesnego i wysoce skutecznego uzbrojenia. 

Powiązanym zagadnieniem jest kwestia gwałtownie rozwijającej się współpracy gospodarczej, o którą głównie zabiega Turcja. Wielkie korzyści Turcy mają z gazociągu i one będą jeszcze tylko wzrastać. Wymiana handlowa pomiędzy krajami kwitnie. Budowa elektrowni jądrowej jest ukoronowaniem współpracy i przywiązuje Turcję do Rosji na kilka dekad. 

W powyższej konstelacji ścisłych faktów, z jakimi mamy do czynienia, należy uznać wynikające z nich wnioski. Czasy w których NATO mogło polegać na Turcji to już historia. Tureccy Żołnierze rywalizują z Amerykanami w Syrii, jawnie walczą z oddziałami Kurdów, którzy są istotnie wspierani przez USA. Nie ma czegoś takiego jak współpraca wojskowa krajów NATO z Turcją w Syrii (przy czym należy pamiętać, że tylko wojska rosyjskie są tam legalnie). Do tego dochodzi jeszcze kwestia przechowywania broni jądrowej na terytorium Turcji, na której przejęcie na stałe Turcja wydaje się mieć ochotę. Blokowanie amerykańskich wojskowych na terytorium kraju NATO to już jednak nie tylko turecka specyfika. Trzeba pamiętać o problemach jakie miały amerykańskie kolumny wojskowe w drodze do Polski przez Niemcy.

Należy pamiętać, że Turcja miała dla NATO znaczenie strategiczne. To ona blokuje południową flankę Federacji Rosyjskiej, w tym w szczególności poprzez kontrolę cieśnin prowadzących na Morze Czarne. Zarazem potężna armia turecka była gwarantem utrzymania kontroli nad całą przestrzenią basenu Morza Czarnego. Turcja przez lata pełniła idealną rolę flankową, skutecznie blokując ZSRR, jak i później Rosję. Dzisiaj to już jest historia. Widać, że pan Prezydent Erdogan, dąży do dywersyfikacji relacji z sąsiadami i stawia przede wszystkim na budowę i wzmacnianie własnego potencjału. 

Jeżeli NATO myśli trzeźwo, to już powinno uznawać Turcję za potencjalne ryzyko strategiczne. Z tej prostej przyczyny, bo ich interesy strategiczne są inne, niż państw Zachodu. Tradycje Turcji imperialnej są tak wielkie, że nie da się wymazać schematów takiego myślenia z ról geostrategicznych tak ważnych krajów. Bez względu na wszystko, rola Turcji w regionie będzie rosła i pewnego dnia obróci ona swój potencjał także i przeciwko Rosji, dla której jest stałym rywalem strategicznym w długim okresie czasu. To co teraz obserwujemy to korzystny dla obu krajów dialog strategiczny. Rosjanie wyciągając Turcję z NATO, przenoszą Sojusz na karty historii.

Proszę się zastanowić, czy kraj który jest uzależniony od Rosji gospodarczo, w tym energetycznie, opiera kwestie strategiczne na jej technologii wojskowej – będzie chciał z nią toczyć wojnę? W przypadku Turcji wszystko jest możliwe. Dla nas to doskonały przykład tego, jak można prowadzić politykę. Ukraina przestała to niestety rozumieć, u nas pojawiają się pierwsze oznaki otrzeźwienia na tym kierunku, jednak jak widać da się. NATO już nie istnieje w takim kształcie w jakim byśmy tego oczekiwali, bez Turcji jego zdolność odpowiedzi wobec rosyjskiej potęgi jest strategicznie upośledzona.

31 myśli na temat “Rosja przeniosła NATO na karty historii

 • 7 kwietnia 2018 o 05:52
  Permalink

  w pełni się zgadzam. S-300 ma też Słowacja tylko z pierwszych wersji produkcyjnych.

  Odpowiedz
 • 7 kwietnia 2018 o 06:48
  Permalink

  Jeśli ktoś nie rozumie roli NATO jako narzędzia w rękach USA to nic nie rozumie! S 400 jest dowodem że Rosja to nie tylko”walonki”,to siła którą należy szanować!

  Odpowiedz
 • 7 kwietnia 2018 o 09:39
  Permalink

  Słuszne spostrzeżenia.

  NATO jest już inne, niż w czasach zimnej wojny.

  Rosja jest sztucznie kreowana na “imperium zła”, głównie przez kompleks militarno-przemysłowy w USA oraz globalnych graczy finansowych, którym Rosja Jelcyna dawała nadzieje na Jej złupienie.

  W międzyczasie świat się zmienił.

  Anglosaskie metody “niesienia demokracji” przy zrzucania pomocy bomb na cywilów – nie przynoszą rezultatów.

  Przykładem Afganistan.

  A Turcja od kilkuset lat konsekwentnie gra swoją grę geostrategiczną.

  Na obecnym etapie oddala się od NATO i jakby przybliża do Rosji.

  Ale oni, podobnie jak Chińczycy widzą rzeczywistość w perspektywie dekad (Turcja) i stuleci (Chiny) plus konsekwencja w działaniu.

  No i cały czas umacniają SWÓJ POTENCJAŁ gospodarczy i przemysłowy, w oparciu o WŁASNE ZASOBY.

  Jest z kogo brać przykład.

  Odpowiedz
 • 7 kwietnia 2018 o 09:58
  Permalink

  Czy nasz PAD chłonny na naukę jak sam mówi i pisze, czy korzysta z mądrości Prezydenta Putina, wątpię, za mała GŁOWINA.

  Odpowiedz
 • 7 kwietnia 2018 o 10:04
  Permalink

  Po rozwiązaniu ZSRR , rozwiązano także pakt Warszawski. Logicznie powinno także zniknąć NATO. Nie tylko nie zniknęło ale zostało wielokrotnie wzmocnione i rozszerzone, pociągając swoje armaty pod same mury Moskwy w celu jej zniszczenia i likwidacji. Opracowano nawet oficjalne doktryny polityczne USA, naszego krwawego Brzezińskiego i Wolfowitza. USA rozpętały gigantyczny wyścig zbrojeń wydając na uzbrojenie prawie 10 krotnie więcej niż Rosja. Wszystko to zbliża świat do wojny. Cały wysiłek agresywnego tzw Zachodu zmierza do wojny, a w pierwszym rzędzie do zabicia swego wroga Putina. Zmasowaną propagandą nienawiści, prowokacją, kłamstwem i podstępem. Znany amerykański publicysta ostrzega Putina przed spotkaniem z Trumpem w USA, gdzie mogą go aresztować lub zabić, w czym mają wprawę z Saddamem, Allende, Kaddafim i dziesiątkami innych. https://www.globalresearch.ca/lies-are-washingtons-chosen-path-to-dominance/5634759

  Odpowiedz
 • 7 kwietnia 2018 o 10:28
  Permalink

  W dekadzie lat 90-tych mądrzy publicyści (jacyś też profesorowie) przestrzegali przed wejściem Polski do NATO. Były mądre wypowiedzi i opinie, aby Polska zachowała neutralność na wzór Szwajcarii. Wtedy moglibyśmy robić interesy ze wschodem i z zachodem, utrzymywać równowagę strategiczną w tej części świata. Rosjanie by to docenili i Niemcy w końcu także, bo spokojnie moglibyśmy rozwijać nasze gospodarki we wzajemnej zgodzie i współpracy. Ale to byłoby nie na rękę Anglosasom.

  Niestety ale mądrych polityków w Polsce zbrakło, aby robić taką niezależną i suwerenną politykę, bo do koryta dorwali się ci, co honoru za grosz nie mieli, plus wielu zdrajców i ciot intelektualnych. Przez to Polska została oszukana i wciągnięta w nieswoje wojny, przyznał to kiedyś na jakimś filmie dokumentalnym nawet premier Miller, gdy przegrali wybory, że USA nas oszukało, podobnie, jak oszukał nas zachód. Przez to, m. in. że wysłali wojsko polskie do Iraku, SLD wtedy straciło głosy wielu Polaków, dla których udział w agresji amerykańskiej był nie do przyjęcia. SLD przegrało wybory z kretesem na rzecz PiS, a Polacy stracili wszelką nadzieję na budowę sprawiedliwego systemu w oparciu o doświadczenia socjalistyczne. A potem już poleciało i teraz mamy republikę bananową Mocando.

  Odpowiedz
 • 7 kwietnia 2018 o 13:19
  Permalink

  A jeszcze “wczoraj” 🙂 niektórzy kom. snuli na forum OP ‘śmiałe”
  czy też raczej śmieszne wizje antyrosyjskiego klina /koalicji, Polska, Szwecja,i oczywiście
  Turcja…palcem wskazywał nie będę… zawsze powtarzam ŻE,
  z Rosją ‘lepiej jest zgubić niż z Zachodem znaleźć”.
  BO…. i TU wyliczamy plusy dodatnie i ujemne – na pewno rachunek
  zysków wychodzi na na plus.
  Tym bardziej że nie jest tak jak prorokują rusofobi i inni mędrcy inaczej…https://treborok.wordpress.com/2018/04/03/francuskie-media-slaba-ekonomia-rosji-jest-mitem-to-trzecia-gospodarka-swiata/

  ————————–

  https://panorama.pub/2629-v-kitae-izbili-amerikanskogo-diplomata-za-plohie-slova-o-staline.html

  https://panorama.pub/2164-v-kitae-sozdadut-ministerstvo-stalinskih-reform.html

  Ps. “Nasi” poststalinowcy, w którymś już pokoleniu, prowadzą Nas
  zawzięcie na manowce – brakuje dekady do wyczynów
  ichniejszego guru – Mojżesza. Zdzierżym?! 🙂

  Odpowiedz
 • 7 kwietnia 2018 o 15:22
  Permalink

  Szanowny @Miecławie!

  Nadwiślańska Republika Macondo, nie Mocando.

  Macondo sąsiaduje z San Escobar, a Mocando leżące w Archipelagu Bergamutów – z nikim nie sąsiaduje.

  Trwają prace nad przeniesieniem plantacji bananów z San Escobar do Macondo.

  Tylko że w Macondo trwają prace nad uruchomieniem produkcji 100 000 elekrycznych samochodów rocznie.

  Pojawił się pewien problem, jak okazało się, że elektryczne – ale na baterie.

  Pan Premier Mateusz M. deklarując te 100 000 aut, miał ma myśli napęd elektryczny z sieci, zasilanych przewodowo …

  Ktoś mu źle podpowiedział, a On HISTORYK – nie zwrócił na ten szczegół uwagi, tak jak wypowiedzi “o żydowskich sprawcach Holocaustu”.

  Nawet bujający w obłokach Marszałek Senior tego “szczegółu”, nie zauważył.

  A podobno jest doktorem fizyki, tylko jeszcze z PRL.

  To wiele tłumaczy.

  Odpowiedz
 • 7 kwietnia 2018 o 16:57
  Permalink

  Wieczorynko, na Śląsku wiosna a że lubisz wice(kawały).Boże zabrałeś mojego ulubionego piosenkarza Zbyszka W,zabrałeś mojego ulubionego aktora Wojtka P, przypomne że moją ulubioną partią jest PIS!Pozdro!

  Odpowiedz
 • 7 kwietnia 2018 o 17:58
  Permalink

  @wlodek. Z inwokacją Włodku , jakoś tak…uroczyściej i “do twarzy”. A swoją drogą, nieodmiennie jak trwoga – to do Boga. 🙂
  Wiosna także na Południowym Podlasiu…rankiem było -3.
  Za to dzionek jaki słoneczny.Pora “dojenia brzóz”, już leci tzw.”oskoła”,
  sok brzozowy – ‘robi dobrze”, zwłaszcza po zimie. ГАЛИНА ПОГОРЕЛЬСКАЯ – СОК БЕРЁЗОВЫЙ С ГОРЕЧЬЮ

  https://www.youtube.com/watch?v=IcLi9ZWtOgk

  Odpowiedz
 • 7 kwietnia 2018 o 18:12
  Permalink

  Włodku na Warmii też prawie wiosna, choć nocą około minus 8.
  Nikogo Ci nie zabrałam, ja raczej wolę się dzielić.
  Moją ulubioną partią jest (nie) PO PiS. Myślę jednak, że coś się zmieni. To co obecnie się dzieje w polityce jest zdecydowanym przegięciem. Pozdro

  Odpowiedz
 • 7 kwietnia 2018 o 18:55
  Permalink

  W pełni się z wami zgadzam, NATO to amerykańska wydmuszka środek ich polityki. Niemcy to wiedzą, Francja to wie od De Gaullea!

  Odpowiedz
 • 7 kwietnia 2018 o 19:19
  Permalink

  Ponieważ na zbrojeniach i wojskowości się nie znam. to przyczepię się urywka zdania Autora artykułu “..jeżeli NATO myśli na trzeźwo..”.

  W sieci jest coraz więcej tekstów, że NATO nie myśli na trzeźwo a to objawia się w polityce jaką prowadzą. Co prawda obwiniają za własny stan nietrzeźwości Chiny, jednak z tego co czytałam to uprawy maku w Afganistanie wzrosły iluś tam krotnie za czasów okupacji przez kraj zza oceanu.

  Odpowiedz
 • 7 kwietnia 2018 o 19:36
  Permalink

  @Inicjator. …On HISTORYK – nie zwrócił na ten szczegół uwagi, tak jak wypowiedzi “o żydowskich sprawcach Holocaustu”
  Hmmm… drobny szczegół należało powiedzieć o – współsprawcach” – i byłoby teges
  gites…ktoś współpracował z Niemcami w dziele zniszczenia, a była
  to żydowska policja, Gestapo, Judenraty, mokrą i brudną robotę
  wykonywała żydowska policja..i nie były to ‘ciemne, ponure typy”
  a KWIAT ŻYDOWSKIEJ INTELIGENCJI…okładali pałą własnego ojca, żonę czy dzieci w drodze do eszelonu….i TO jest dobitny
  przykład żydowskiej hutzpy. Leo Rosten, Amerykanin 🙂 wyjaśnia
  obrazowo ową przypadłość’ tej” nacji (?) -“„Hucpa jest to taka jakość funkcjonująca w człowieku, która pozwala, po zamordowaniu własnych rodziców, zwrócić się do sądu o pomiłowanie z powodu sieroctwa. AMEN.
  ————————-
  Pan Profesor Jerzy R. Nowak,( urodzony w Terespolu, ziomek z racji miejsca urodzenia….).Studio eMisja: O Żydach dobrze lub wcale
  https://www.youtube.com/watch?v=ke2gNDULBN8&t=1827s

  ——————————
  https://www.youtube.com/results?search_query=jerzy+r.+nowak

  Odpowiedz
 • 7 kwietnia 2018 o 19:37
  Permalink

  Krzyku,masz rację człowiek na tym świecie szuka pomocy,w tym i w Bogu. Wiele do myślenia i trwogi dają mi słowa Prezydenta Putina “po co mi taki świat w którym nie będzie Rosji”.Jak wiesz że coraz częściej rosyjscy komentatorzy zadają sobie pytanie “kiedy zdecydowanie odpowiemy na agresję Zachodu,w czasach ZSRR nas się nie obawiano nas się bano”Pozdro.

  Odpowiedz
 • 7 kwietnia 2018 o 21:03
  Permalink

  Włodku, moim zdaniem Prezydent FR zachowuje się bardzo racjonalnie. Najłatwiej jest wywołać wojnę, wielką sztuką jest natomiast nie dopuścić do wojny i tak zachowuje się Prezydent FR.
  Pozdro

  Odpowiedz
 • 7 kwietnia 2018 o 21:24
  Permalink

  Pytanie: Czy Turcja wyjdzie z NATO?
  Odpowiedz: Nie ma takiej potrzeby. W NATO czy bez NATO, niewiele to zmienia.

  Pytanie: A jak to jest z dzisiejszym “znaczeniem” NATO?
  Odpowiedz: NATO zaczęło tracić na znaczeniu kiedy po rozpadzie Związku Radzieckiego okazało się, że nie można pokanć militarnie Rosji.

  Pytanie: Czy Rosja bya za duża?
  Odpowiedz: Rosja pozostawiła sobie strategiczną broń atomową, która blokowała możliwą agresję na swoje terytorium.

  Pytanie: Mimo to nasz strategiczny sojusznik zostawił w Europie ponad 30,000 zołnierzy i przyłączył nowe państawa do NATO.
  Odpowiedz: Prawdopodobnie stworzył nową doktrynę wojenną zakładającą, że Rosję bedzie można pokonać środkami konwencjonalnymi, niszcząc jej broń atomową rakierami typu Tomahawk.

  Pytanie: I co?
  Odpowiedz: Rosja skonstruowła podobne rakiety, Kalibr. Czyli znowu jest jeden do jednego.

  Pytanie: Wracajmy do Turcji.
  Odpowiedz: Turcja zaangażowała ogromne środki na wojnę w Syrii. Nagrodą była tania ropa z obszarów Syrii okupowanych przez ISIS.

  Pytanie: Co poszło nie tak?
  Odpowiedz: Po odcięciu tych dostaw przez lonictwo rosyjskie, Turcja wylądowała z ręką w nocniku. Spłukana i rozgoryczona.

  Pytanie: Czy nasz strategiczny sojusznik próbował podć rękę Turcji?
  Odpowiedz: Przeciwnie. Wojskowo zbratał się z Kurdami, którzy dla Tucji są największym wrogiem. To było jak wbicie noża w tureckie plecy.

  Pytanie: Czy sojusz irańsko-turecko-rosyjski może być trwałym?
  Odpowiedz: Teoretycznie nie, praktycznie tak.

  Pytanie: Dlaczego teoretycznie jest mało prawdopodobny?
  Odpowiedz: Iran to państwo głównie Shia, Syria Shia (Allawici) and Sunni
  , Turcja jest Sunnicka. Są to bardzo wrogo nastawione do siebie religie.

  Pytanie: A jednak Turcja i Iran rozmawiają ze sobą.
  Odpowiedz: Bratają się nie z miłości ale rozsądku. Myślę, że Turcja została wyznaczona przez Rosję i Iran jako główny gracz w procesie jednoczenia państw sunnickich (Arabja Sudyjska, Katar, itd) z Shia na Bliskim Wschodzie. I zgodziła się odgrywać taką rolę licząc na materialne korzyści.

  Pytanie: Wracajmy do NATO. Czy będzie przydatne w przyszłości?
  Odpowiedz: Wydaje mi się, że liczono na to, że na Ukrainie Rosja jeszcze raz da się wciągnąć w bijatykę taką jak z Gruzją i wtedy NATO będzie przydatne.

  Pytanie: Czy da się wciągnąć?
  Odpowiedz: Już widać, że nie. Czeka na legalne wybory i liczy na to, że nowe władze na Ukrainie będą prorosyjskie.

  Pytanie: A gdyby wojska ukraińskie zaatakowały Donieck?
  Odpowiedz: Atak wojsk Tureckich na Afrin za pomocą czołgów został skutecznie zatrzymany przez Kurdów podręczną bronia przeciwpancerną. A Turcy używałi udoskonalonych Leopardów. Wszyscy to zauważyli.

  Pytanie: Czyli?
  Odpowiedz: W dzisiejszych czasach nie da się zaatakować przeciwnika czołgami i samolotami i wygrać jeżeli przeciwnik ma za sojusznika Stany albo Rosję.

  Pytanie: A co z naszą wschodnią flanką NATO?
  Odpowiedz: Od czasu kiedy zmienił się minister obronu ucichły cotygodniowe zapewnienia o nieuniknionym ataku rosyjskich wojsk na Polskę, Ukrainę i Państwa Nadbałtyckie.

  Odpowiedz
 • 7 kwietnia 2018 o 21:54
  Permalink

  Mikołaju, twoje uwagi cenne! Brakuje mi tylko odpowiedzi na pytanie jak zachowają się główne siły EU?I nie mam tu na uwadze Polskę która przy stawaniu z kolan upodobniła się do II RP z 1939r.Pozdro.

  Odpowiedz
 • 7 kwietnia 2018 o 22:47
  Permalink

  Zyskanie Ukrainy przy stracie TYurcji to wielka przegrana USA

  Odpowiedz
 • 8 kwietnia 2018 o 00:44
  Permalink

  @Wlodek
  Unia się zmieni zanim powstaną jej siły zbrojne. Jeszcze nie ma pewmości kto będzie jej sojusznikiem a kto przeciwnikiem. Może zachowac się tak jak Turcja i zacząć szukać partnerów tam gdzie są pieniądze – czyli na Wsxchodzie i na Bliskim Wschodzie. A jest też możliwe, że najbardziej pociągną ją surowce rosyjskie.

  @55ww
  Syria nie była strefą wpływów Stanów. Prawdopodobnie Stany chciały wkorzystać ją do transportu nafty i gazu z Arabii Saudyjskiej i Kataru do Europy, w celu wypchnięcia z europejskiego rynku rosyjski gaz i naftę. Dlatego stało się tam co się stało.
  Ukraina została by ze Stanami i Unią gdyby udało sie postawić ją na własne nogi. Tymczasem ciągle wymaga dotacji dla swojej egzystencji. Kiedy skończą się zarobki za transfer rosyjskiego gazu do Niemiec, ktoś będzie musiał wyrównać te straty. Tymczasem już dzisiaj Niemcy płacą za gaz zużywany przez Ukrainę.
  Czy USA podejmą to finansowe wyzwanie?

  Odpowiedz
 • 8 kwietnia 2018 o 08:06
  Permalink

  Pozostaję mimo wszystko z nadzieją że NIGDY nie powstaną siły
  zbrojne tego tworu, tak jak i inne “wspólne’ inicjatywy np. waluta, czy
  …żony.
  Że, idea eurokomunistów (plan Spinellego) “ruchnie” niczym domek z kart.
  Że wrócimy do idei niezależnych, suwerennych państw narodowych
  od Atlantyku po Ural – jak proponował niegdyś Ch. de Gaulle…

  Odpowiedz
 • 8 kwietnia 2018 o 10:59
  Permalink

  Zanim do tego dojdzie będziemy świadkami szeregu prowokacji, nie wychodzi ze Skripalami,to jest Syria i Ukraina. Szczur przy ścianie gryzie!Mają doświadczenie z Irakiem,,worek z proszkiem do prania pokazano w ONZ jako zabójczy środek w rekach Saddama!Teraz chcą oskarżyć p.Putina!

  Odpowiedz
 • 9 kwietnia 2018 o 13:30
  Permalink

  Do Krzyka58
  Prez. Izraela, Ruben Riwlin przybywa do Polski w czwartek, 10.4.2018. To wspaniała okazja dla wszystkich krzykaczy wyłożyć mu osobiście wszystkie ich antysemickie pretensje. Przy okazji przypominam również wkład Obóz Narodowego Zjednoczenia, co wygrał wybory jesienią1938r., i Polskiego Rządu Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, Prez. Ignacego Mościckiego,(dostał w podarunku samochód od Dowódcy Luftwaffe, Hermana Goeringa, żeby miał czym nawalać w tym pamiętnym 1939r.). I wkład MSZ Józefa Beka, w wybuchu II WŚ. A podczas wojny nie brakowało Polskich policjantów. 450.000 Ślązaków i nie tylko Śląskich Polaków przysięgli na wierność Hitlerowi i wiernie służyli w Wehrmacht.
  I waleczne NSZ znane mi osobiście z powojennego Krakowa, Brygada Świętokrzyska, Bor-Komorowski, Tarcza i Miecz, KG AK, i jest chyba jeszcze, co o nich nigdy nie słyszałem. Oto wkład Polski do ogólnego wysiłku NSDAP zawładnąć światem. Rząd przedwojennej Polski chciał być wspólnikiem Hitlera przy podziale łupu wojennego. Ale Hitler nie potrzebował wspólników.
  A jednak duży łup dostał się Polakom, gdy Hitlerowcy uciekali z Polski i zostawili co zrabowali.
  Dzisiejsza Polska znów marzy o nowej wyprawie wojennej co przyniesie łup. Ale to już sprawa Putina.

  Odpowiedz
 • 9 kwietnia 2018 o 16:27
  Permalink

  Michale, życie jest jak gra w szachy. Czasami lepiej jest zrobić dwa kroki do tyłu aby móc zrobić jeden krok do przodu.
  Naprawdę chce Ci się żyć przeszłością, której nie jesteś w stanie zmienić. Ja wybieram teraźniejszość.

  Nawiążę jeszcze do wątku o Ślązakach, ich koleje losu są bardzo zagmatwane i nie należy tego oceniać z jednego punktu widzenia. Proponuję lekturę “Piąta strona świata” Kazimierza Kutza, który właśnie jest Ślązakiem. Książkę mam na półce jednak właśnie książkami się nie dzielę. Życzę ponadto więcej pozytywnego myślenia.

  Odpowiedz
 • 9 kwietnia 2018 o 18:47
  Permalink
   @Michał (z Izraela).
   “Dzisiejsza Polska znów marzy o nowej wyprawie wojennej co przyniesie łup. Ale to już sprawa Putina.” ?????????????????????
   Michale, My Polacy i Rosjanie to jedna rodzina, niedługo
   zrzucimy z siebie pasożytów…………………………………………… 🙂
   Polska to nie chazarski Kijów…p.Michale dlatego proponuję
   wysłuchać uważnie SLOWIANSKIE IMPERIUM W SERCACH POLAKÓW 3 III 2018 MACIEJ PORĘBA TELEWIZJA NARODOWA

   https://www.youtube.com/watch?v=zotl9TrOirQ

   Was, rzyduf i innych chazruf boli sama myśl że MY Polacy i Rosjanie stanowimy jedną RODZINĘ a w związku z powyższym….
   🙂 MUSIMY, jeno wywalić na zbity ryj pasożyta-pośrednika!!! STONKĘ!

   Wy, se Michale posłuchajcie co mówi p.prof. J.R. Nowak, nie będę
   was mitrężył, jako że wy starsi jesteście i to “znacznie” 🙂 od
   prezentowanego p.Nowaka, posłuchajcie krótko: od 03:50-05:00 ,
   (wątek rosyjski). 🙂
   Studio eMisja: O Żydach dobrze lub wcale

   https://www.youtube.com/watch?v=ke2gNDULBN8&t=1832s

   Jak to ‘sie po waszemu” mówi – szalom? 🙂

  Odpowiedz
 • 10 kwietnia 2018 o 07:52
  Permalink

  Nawet gdyby nie tylko Turcja ale i Niemcy weszły w sojusz z Rosją to i tak nie zmieni rzeczywistości bo PKB tych trzech państw łącznie jest w okolicy PKB Japonii. Do Chin a zwłaszcza Ameryki(nie mówiąc już o anglosaskich państwach łącznie) jest bardzo daleko. Z drugiej strony każde z tych trzech państw ma ogromne problemy demograficzne. Także Turcja, gdzie 20% mieszkańców to Kurdowie mający duże ambicje na własną państwowość. Tak naprawdę przy stosunkowo niewielkim wsparciu z zewnątrz można Rosję, Niemcy i Turcję rozłożyć na łopatki uruchamiając konflikty etniczne. Ten sojusz stał się możliwy tylko dlatego, że rywalizacja między tymi trzema państwami zeszła na drugi plan ze względu na aktywność supermocarstw na terytorium, że tak powiem spornym. Tzn. teren rywalizacji niemiecko-rosyjskiej-Europa Centralno-Wschodnia jest pod wpływami Ameryki. A obszar starcia wpływów rosyjskich i tureckich czyli Azja Centralna coraz bardziej wpada w orbitę Chin. Ale nie ma naprawdę siły aby pozbyć się Ameryki i Chin z tych miejsc nawet gdyby Putin zbudował dwa razy więcej gazociągów. Zresztą zakup broni i gazu z Ameryki przez Polskę i chińskie inwestycje w państwach Azji Centralnej(głównie sektor energetyczny) to parasol dzięki, któremu te sporne terytoria bezpiecznie przetrwają aż do ostatecznego rozpadu Rosji, Niemiec i Turcji czyli nie dłużej niż 30 lat.

  Odpowiedz
 • 10 kwietnia 2018 o 11:40
  Permalink

  Bob,to już nie jest śmieszne to jest tragiczne!Sugerujesz sojusz amerykańsko chiński? I co z tobą zrobić? W polityce widzę paru głupkow,jeszcze jeden nie zaszkodzi!

  Odpowiedz
 • 10 kwietnia 2018 o 13:39
  Permalink

  @bob. Skąd czerpiesz takie inspiracje które powodują nieustający zamęt w twojej głowie, a później tworzysz własne fantasmagorie 🙂
  ukierunkowane na zoologicznej rusofobii?
  Czyżbyś był jednak ukrytą opcją syjonistyczną Bliskiego Wschodu? Wklejam ponownie, tym razem z myślą o Tobie…
  …Innymi słowy, czy to się komuś podoba czy nie, Rosja jest niewątpliwie drugą lub trzecią gospodarką świata po Chinach i Stanach Zjednoczonych. A jeśli Putinowi (który osiągnął takie sukcesy) brakuje „wizji strategicznej” według naszych władz, to co możemy powiedzieć o Francji, a nawet o Stanach Zjednoczonych, pogrążonych w szalonych długach i wojnach handlowych?

  Jak zwykle, rzeczywistość nie jest taka, jaką przedstawiają nam nasi politycy … https://treborok.wordpress.com/2018/04/03/francuskie-media-slaba-ekonomia-rosji-jest-mitem-to-trzecia-gospodarka-swiata/

  Ps. Czy to się Tobie podoba – a raczej nie – a jednak to ROSJA
  rozdawać będzie karty w najbliższym czasie – i zarazem sprawdzać! Czarno widzę przyszłość tych którzy nie przestawili
  w odpowiednim czasie wektorów – w naszym przypadku, były
  to rządy postkomuchów ‘Millerowsko-Kwaśniewskich”. 🙁
  Krótko pisząc “dali ciała”- lewica TO naprawdę potrafi… 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.