Religia i państwo

Rosja – miejsce gdzie z nadzieją na pokój spotyka się cywilizowany świat

Владимир Путин – Выступление на открытии Московской соборной мечети после реконструкции. 23 сентября 2015 года Москва Source: пресс-службы и информации Президента России kremlin.ru

Możemy w sposób dowolny dorabiać Rosji inną tożsamość, możemy w dowolny sposób na jej temat kłamać, możemy w dowolny sposób na własny użytek odzierać ją z dostojeństwa, co więcej – możemy utożsamiać Rosję z imperium zła, a jej przywódcę nazywać szatanem północy. W konsekwencji możemy Rosję posądzać o wszystko, co złe na świecie, nakładać na nią nielegalne sankcje i współczuć włoskiemu serowi rozjeżdżanemu rosyjskim buldożerem w towarzystwie polskiej marchewki. Jednak fakty są faktami i przemawiają same za siebie, nie da się zamknąć oczu, zasłonić uszu i udawać, że nie istnieją.

W czasie kiedy w Środkowej Europie zamyka się drzwi przed Muzułmanami wypędzonymi przez wojnę z ich domów, w czasie kiedy na Zachodzie płoną kolejne schroniska dla uchodźców, w czasie kiedy w Niemczech dyslokuje się imigrantów na terenie byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Dachau, kiedy w konsekwencji pół Europy drży przed „inwazją Islamu” – w tym samym czasie, w Moskwie pan Władimir Putin Prezydent Federacji Rosyjskiej otwiera największy Meczet Katedralny w Europie.

To są fakty, suche fakty. Można dodać, że na otwarciu tego wielkiego Meczetu zjawili się przywódcy najważniejszych demokratycznych państw islamskich, którzy reprezentują te społeczeństwa Muzułmanów, dla których Narodów terroryzm jest obcy. Można powiedzieć bez wątpienia, że Rosja zjednoczyła wolny, demokratyczny i zarazem tradycyjny świat Islamu, który sam o sobie stanowi i nie podlega manipulacjom tych, którzy wspierają terroryzm, w Moskwie tego dnia stawił się wolny, cywilizowany świat – przedstawiający pokojowe oblicze Islamu. Na uroczystości byli przedstawiciele kilkunastu państw islamskich w tym:, Azerbejdżanu, Iranu, Jordanii, Kataru, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turcji, Uzbekistanu, Turkmenistanu, Palestyny, Kuwejtu i Arabii Saudyjskiej, a także przywódcy bogatych w tradycję islamską regionów Federacji, m.in. Tatarstanu, Czeczenii, Dagestanu i Inguszetii.

Rosja otwierając największy Meczet w Europie w swojej stolicy, nie tylko pokazała jak bardzo ceni stołeczną społeczność Muzułmanów, których wkład w życie państwa rosyjskiego jest jednoznaczny, ceniony i pożądany, ale przede wszystkim pokazała otwartość na kulturę i cywilizację Islamu, która jest na swój sposób także częścią Rosyjskiego Świata, a to od dzisiaj będzie symbolizować ten wspaniały – zrekonstruowany i rozbudowany Meczet Katedralny. Będzie on symbolem, a zarazem żywym dowodem na godność i dostojeństwo miejsca Muzułmanów w Rosyjskim Świecie, w którym jak widzimy, jest wystarczająco dużo miejsca dla współistnienia w jednym państwie, w ramach jednej wspaniałej rosyjskiej cywilizacji – wielu religii, wielu kultur i wielu pragnień zwykłych ludzi, którzy każdego dnia umacniają Rosję, poprzez Islam, Chrześcijaństwo, Buddyzm, inne religie jak również liczą się i wysiłki tych, którzy są dalecy od myśli religijnej – w Rosyjskim Świecie każdy, jeżeli tylko chce i szanuje reguły funkcjonowania znajdzie swoje miejsce, a Rosja jak czuła Matka z prawdziwą troską, nad nim się pochyli.

Zdolność do dialogu międzykulturowego i łączenia szeregu tradycji w jedną, wspólną tradycję Rosyjskiego Świata, to cecha, która decyduje o sile Rosji. Na Zachodzie powiedzielibyśmy, że Rosja ma bardzo dobry soft power, co można i tak odbierać, ale będzie to miara znacząco uproszczona, albowiem Rosyjski Świat to, o wiele więcej niż propaganda na użytek państwowotwórczych tez. Rosyjski Świat to żywy organizm, który jest wspólnym domen dla wszystkich obywateli Federacji Rosyjskiej i obywateli tych krajów, którzy historycznie, kulturowo i politycznie do niego od zawsze przynależeli.

Przesłanie wczorajszej uroczystości dla świata islamskiego jest jednoznaczne, Rosja – szanuje Islam, Islam przynależy do Rosji i działania Rosji zawsze mają na celu ochronę Muzułmanów, którzy są rosyjskimi obywatelami, żyjącymi w Rosji od wieków. Rosja nie jest wrogiem Islamu, wręcz przeciwnie – Rosja jest sojusznikiem i obrońcą Muzułmanów na świecie. Współdziała w tym z najpotężniejszymi państwami Muzułmańskimi, których przedstawiciele licznie stawili się na tej uroczystości.

Właśnie w ten sposób prowadzi się politykę, w ten sposób tworzy się możliwość do działania na rzecz stabilizacji w państwach świata islamskiego, właśnie tak jak to zrobili Rosjanie, można się od nich uczyć sztuki dyplomacji.

Poniżej materiał wideo z relacją z uroczystości RT.com

25 komentarzy

 1. Dokładnie Rosjanie wiedzą jak się robi dyplomacje

 2. Pan Putin doskonale wie co Robi w przeciwieństwie do naszych przywódców

 3. Oby sen o współżyciu ludzi o różnych wyznaniach, się spełnił potrzeba mądrego i silnego przywódcy, w tym wypadku w osobie W.Putina się spełnia.

 4. Jesteście bardziej putinowscy niż Sputnik i RT razem, przypuszczam że nie mniej niż personel rosyjskiej Ambasady w Warszawie…

  • “Sputniknews”,jak wynika z wypowiedzi niektórych
   “miszczów’ słowa ‘tam” wyrażającego się, nie jest aż taki ‘proputinowski,rusofilski”. Spokojnie,bez utraty dziewictwa czytać może ‘lekki’
   rusofob, jak choćby @r33. 🙂

   Baj

  • Grzegorz z Kotliny Kłodzkiej

   Jak dwóch facetów sprzedaje na bazarze śrubki, jeden z nich tandetne i źle zrobione a drugi towar najwyższej jakości to do cholery nie będę kupował śrubek u durnia i jeszcze słuchał innego który zarzuca mi za plecami, że jestem antytandetny a zbyt projakościowy.

 5. r33,pozwolisz że jako w miarę kulturalny człowiek nie nazwę kim ty jesteś,a słowo te zaczyna się na literę CH,jak Chiny.!

 6. No cóż. To wielka kraina. Kraina różnorodna o wielkich tradycjach dyplomacji, wielkim dorobku intelektualnym i kulturalnym. Poraża przy niej intelektualna i moralna małość ludzi mieniących się polską elitą polityczną.

  • Tez bym tak to ujela, jak czyni to @Pozorovatel ….

  • @Pzorovatel moje zdanie na temat Rosji i Pana Prezydenta W. W. Putina już znasz, bo często je tutaj zamieszczałem. Chciałem tylko dodać, że niedawno po raz wtóry byłem w Petersburgu. Tam w budowie jest rownież wielki meczet. Wielokrotnie już pisałem, że nie widzę możliwości przetrwania Europy jako przestrzeni ekonomicznej i kulturowej bez Rosji. Jeśli Unia Europejska, to od Lizbony po Władywostok. Tylko to ma szansę przetrwać i przyciągać. Przemówienie Prezydenta Rosji wygłoszone z okazji otwarcia meczetu w Moskwie niesie ważne przesłanie. Może nawet być przełomem i zwiastować uporządkować chaos na bliskim wschodzie. Przynajmniej jest tego niewypowiedzianą jasno zapowiedzią. Tylko co na to mroczna strona mocy?

   • Identyfikuje sie z komentarzem @Lech, tez tak to widze, ale nie wiem czy inni np.w UE to czynia, gdyz galopuja w innym kierunku , dokladnie w innym kierunku

 7. Od kadzidła dostałem zawrotów głowy.

  • Zaproponuję Ci któryś z preparatów masowo stosowanych na takie przypadłości przez lekarzy np. betaserc 0.024. Na początek 3 x 1 tb. A potem włącz myślenie!

 8. Krakauer Ty Sputniku! Mozna powiedzieć, jaki kraj taki Sputnik 🙂

  • Jaki komentator taki komentarz, jednak polecam czytanie OP. Po wielokrotnej lekturze nawet 66 napisze coś wartościowego a pozostali z zaciekawieniem przeczytają.

 9. Bardzo dobry tekst pokazujący mądrość pana Władimira Putina, dokładnie wie co robi.

 10. 66 to droga skansen w USA,jak itwoje poglądy

 11. Przecież już Związek Radziecki był wielokulturowy. Dla porównania gdy do Ameryki Północnej przybyli imigranci (nazwy nacji nie podam gdyż na tym portalu jest to zasada) to miejscowa ludność została zminimalizowana i umieszczona w gettach. Czy ktoś ma jeszcze wątpliwość, który z tych krajów zachował się humanitarnie.

  • Watpliwosci nie ma ale nikt o tym nie mowi ! “Western-Fimy” ilustruja te wydarzenia , resztki Indian, ktorym udalo sie przezyc mieszkaja w rezerwatach i walczy o ABC swoich praw czlowieka i obywatela…

 12. Cecylia Rozwadowska

  Mieszkam w Niemczech, Niemcy podziwiają Rosjan i wielu modli się, żeby pan Putin rządził w Berlinie, a Angela Merkel pojechała sobie do Syrii

 13. Bliżej jest mi do Wschodu.

  http://www.mysl-polska.pl/680

 14. Nasi rusofobi mają jedną ciekawą cechę – bardziej nienawidzą władców Rosji, którzy byli nam przychylni od tych, którzy w stosunku do Polski stosowali politykę knuta. To z ich punktu widzenia logiczne – skoro Polska ma być w wiecznym konflikcie z Rosją nie można dopuścić do żadnego kompromisu, nawet dla naszych interesów korzystnego…

  Aleksandera I przygoda z Polską

  http://www.mysl-polska.pl/681

 15. Cd.

  Errata: Oczywiście powinno być:Aleksandra I przygoda

  z Polską.

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.