Rocznica

Rocznica, kolejna już rocznica katastrofy pod Smoleńskiem to nic innego jak kolejna rocznica słabości naszego państwa. Można powiedzieć więcej prawdy – to jedna z największych porażek naszej państwowości w jej nowożytnych dziejach.

Wszystko co rządzące krajem elity były w stanie w tej sprawie zrobić, to pokłócić się, skłócić społeczeństwo oraz wybudować tymczasowy pomnik na placu zabranym samorządowi. To szokujące, że przy całej świadomości złożoności tego dramatu, tak banalnie można było wyzwolić tyle negatywnych emocji. Wszystkie podziały i każda nienawiść, służą do zniszczenia Polski.

Doprowadzenie do sytuacji, w której spór o Smoleńsk, jest emocjonalnym sporem o Polskę, to zbrodnia na polskiej racji stanu. To plucie Polakom w twarz, zwłaszcza poprzez narzucanie twierdzeń, których nie można w żaden sposób udowodnić.

Z naszej współczesnej perspektywy, to w jaki sposób doszło do dramatu w Smoleńsku już nie ma znaczenia. Co wypowiemy Rosji wojnę? Czy tak trzeba byłoby zrobić jakbyśmy wiedzieli, że to był zamach?

Realia są takie, że ta katastrofa nas upokorzyła, obnażyła nieudolność struktury państwowej i prymitywną głupotę części elit. Co gorsze posłużyła do stworzenia narracji trwale upośledzającej życie publiczne. To porażająca siła black power. Sami sobie kręcimy bat, którym nas smagają!

Co ciekawe, nawet pierwszy kapłan religii smoleńskiej popadł w niełaskę, ponieważ swoją nieudolnością i celowym psuciem rozłożył ultra ważny dział spraw państwowych. A sprawy nie wyjaśnił, nawet nie przybliżył nas do prawdy. Pełna kompromitacja. Niestety opozycja jest tak słaba, że nie potrafi tego wykorzystać. W konsekwencji brniemy w absurd. Świat ma nas za słabeuszy, nieudaczników i problem. Nie o taki wizerunek nam chodziło.

Można nadal podlewać umysły ludzi retoryką bogoojczyźnianą i egzaltowanym rozumieniem patriotyzmu. Można nadal domagać się jedynie słusznej wersji prawdy. Można brnąć w szaleństwo pobudzając emocje.  Można wypowiadać dowolne idiotyzmy. Kto je łyka po prostu jest ofiarą. W procesie chodzi tylko o zachowanie władzy. Lepiej jest napędzać życie publiczne fikcją, niż mówić prawdę, np. Że nie będzie emerytur lub prąd elektryczny będzie drogi. Po co komu dyskutować o problemach, jeżeli można wykreować swoją własną rzeczywistość, w której jest się Alfą i Omegą.

To co się stało, już się nie odstanie. Mamy problem i nie jesteśmy w stanie z niego wyjść, można tylko próbować ograniczać straty, o ile to jeszcze w jakiejkolwiek mierze jest możliwe? Te emocje i cała atmosfera jaka towarzyszy tym procesom, mogą doprowadzić do resetu naszego kraju. Nie brakuje sił, które potrafią umiejętnie wykorzystać emocje i rozgrywać je na skale, jakiej nie było od czasów masówek socjalistycznych, czy masowych ruchów chłopskich międzywojnia.

W tak smutnym dniu warto jest wspomnieć tragicznie zmarłych, ponieważ to wielka tragedia, ciągle żywa dla rodzin i jakże wielu. Nie sprzyja temu atmosfera oskarżeń, przepychanek i wymuszania powagi przez rządzących.

Powstał pomnik, nie będziemy go oceniać pod względem artystycznym, może warto zapytać, czy to na pewno dobre miejsce dla takiego pomnika? Głosy mówiące o tym, żeby go usunąć są istotne i nie pomagają sprawie. Nie został jednak skonsultowany – jest sztucznie narzuconą formą w istotnej przestrzeni publicznej. Chodzi o zachowanie rangi spraw i ich wagi. Nie ma nic równie ważnego, co mogłoby towarzyszyć Grobowi Nieznanego Żołnierza. Nawet pomnik Marszałka stoi z boku. Jak można nie rozumieć wymowy tej przestrzeni publicznej? Katastrofa była dramatem, ale nie tej rangi, co pomnik wszystkich poległych obrońców Ojczyzny i tego, co ją wskrzesił! Nowy pomnik tam nie pasuje, jest sztucznie narzucony i ani Warszawa, ani Polska, go nie przyjmą.

Podobnie dramatem i nieporozumieniem był pochówek wawelski, to przekleństwo zafundował nam Kościół i jego lokalny namiestnik. Chyba nic bardziej nie podzieliło Polaków, niż ta nieprzemyślana decyzja.

Kontrowersji jest wiele i niestety im dalej od tej dramatycznej katastrofy, tym więcej ich przybywa. Jak do tej pory, nikt jeszcze nie zaproponował formuły, w której możliwe byłoby porozumienie. Nie można milczeć, jak prawica robi wielką medialną wrzutkę i jeszcze do tego ma za nic naszą wspólną historię. Nie można pozwolić na narzucenie nowej narracji.

16 myśli na temat “Rocznica

 • 10 kwietnia 2018 o 05:07
  Permalink

  Mądrze napisane! W pełni się zgadzam trzeba się porozumieć. Spór nie jest potrzebny.

  Odpowiedz
 • 10 kwietnia 2018 o 05:36
  Permalink

  Zapominamy przy tym szumie o 96 ofiarach.

  Niech im ziemia lekką będzie.

  Amen.

  Odpowiedz
 • 10 kwietnia 2018 o 05:41
  Permalink

  Oczywiście, że te emocje sa po to żeby doprowadzić do resetu.

  Odpowiedz
 • 10 kwietnia 2018 o 08:53
  Permalink

  Niestety od zawsze tak było w polskiej historii najnowszej, że prawica, bez względu pod jakim szyldem i barwami,w imię partykularnych swoich interesów, dzieliła naród z religią na sztandarach, będąc ostoją wstecznictwa i ciemnoty zniszczyła budowany mozolnie system sprawiedliwości społecznej. Nie oczekujmy więc niczego dobrego, poza doraźnym respiratorem kapitalistycznym np. w postaci takiego 500+, motywowanych względami politycznymi. Dlaczego nie pomyślał PiS o takim respiratorze za poprzedniej swojej kadencji w latach 2006-2007, wtedy bieda dzieci była porównywalna?

  Najwidoczniej te 96 ofiar katastrofy smoleńskiej niczego prawicy nie nauczyło. W swoim religijnym zaczadzeniu prowadzą nas do kolejnej katastrofy. Dla Polaków powinien być to wyraźny sygnał, aby wreszcie powstać z kolan i w najbliższych wyborach pogonić na śmietnik historii wszystkich tych co w “politycznym tańcu” na grobach ofiar budują swój fałszywy kapitał społeczny i polityczny.
  https://wiernipolsce1.wordpress.com/2018/04/06/zeby-polak-byl-polakiem-byl-slowianinem/

  Wyrazy współczucia dla rodzin ofiar.
  Przede wszystkim politycy powinni zdać sobie sprawę z tego, że są to ofiary indolencji ich władzy i destrukcyjnej polityki styropianowej.

  Odpowiedz
 • 10 kwietnia 2018 o 09:10
  Permalink

  Pochylam się nad grobami ofiar Smoleńskiej katastrofy! I mówię Nie twórcom religii Smoleńskiej i zawłaszczaniu pamięci w celu podzielenia Polaków i skłócenia z Rosją! Nie i jeszcze raz Nie!Cześć ich Pamięci!

  Odpowiedz
 • 10 kwietnia 2018 o 10:05
  Permalink

  Wszystko to jednak cuchnie potworną głupotą, fałszem, wyrachowaniem, warcholstwem, naiwnością ciemnych mas, fanatyzmem i pogaństwem podlanym sosem kościelnym.
  Niestey bez nadziei na poważne zmiany.

  Odpowiedz
 • 10 kwietnia 2018 o 14:10
  Permalink

  Dlaczego mielibyśmy wypowiadać wojnę Rosji????????????????
  Jeśli TO było coś więcej niż tragiczny w skutkach wypadek, TO,
  ONY zacierają już parszywe łapska…czy Rosja ‘na tym” skorzystała?
  Więc komu mielibyśmy wypowiedzieć wojnę??
  ROSJA nie powinna być brana pod uwagę, nawet jako ostatni możliwy
  potencjalny sprawca ….ktoś, kto kierunkuje się na Rosję, jako
  sprawcę jest ni mniej ni więcej jak ‘normalnym” IMBECYLEM… 🙂

  Odpowiedz
 • 10 kwietnia 2018 o 17:10
  Permalink

  Jedna uwaga po uroczystościach na Pl.Piłsudskiego. Każdy kto pamięta ten dzień wie że była to próba zmiany negatywnych tendencji w szansach na ponowny wybór L.Kaczyńskiego i rozpoczęcia kampanii wyborczej. Nie miał szans!Za obecną hipokryzję zmieniam PIS na Pakujcie się i Spierd..ać.!

  Odpowiedz
 • 10 kwietnia 2018 o 17:16
  Permalink

  Artykuł bardzo dobry, najprawdopodobniej chodzi o skłócenie Polaków. Jednak przy takim podejściu daleko politycy nie zajadą.

  Odpowiedz
 • 10 kwietnia 2018 o 21:27
  Permalink

  @krzyk58. 10 kwietnia 2018 at 14:10
  Ale przecież imbecyli ci u nas dostatek, nawet wykształconych nieźle ponad możliwości swojego intelektu, więc nie dziw się.

  Odpowiedz
 • 25 maja 2018 o 12:50
  Permalink

  DZIEŃ DOBRY PRZYKRO MI NIE MOŻEMY PRZEDRUKOWAĆ BEZ LICENCJI. WEB. JÓZ.

  Odpowiedz
 • 25 maja 2018 o 12:59
  Permalink

  pochowali jjjj Piłsudskiego to i pochowali nnnn kaczyńskiego …

  Odpowiedz
 • 25 maja 2018 o 13:05
  Permalink

  PRAWDA O KATASTROFIE SMOLEŃSKIEJ — Jjjjjjjjjj

  Minęło sześć lat od katastrofy smoleńskiej, a zarazem sześć lat kłamstw i oszczerstw wynikających z braku wiedzy i cynizmu.

  Doczekałem się ,,,, pięknej, wolnej Polski ,,,, . Nie chcę jej stracić, o katastrofie smoleńskiej mam prawo mówić. Poświęciłem lotnictwu niemal 50 lat, z czego jako kapitan w liniach lotniczych ponad 30. Przewiozłem bezpiecznie miliony pasażerów od Alaski po Australię, od Tokio i wyspę Guam na środku Pacyfiku, po Amerykę Północną i Południową.

  W cywilizowanym świecie do kokpitu samolotu wiozącego VIP-ów nikt nie ma wstępu.
  Dam przykład: w 2013 roku pani kanclerz Merkel leciała ze swą świtą do Indii. Samolotu nie wpuszczono w przestrzeń powietrzną Iranu. Kapitan prawie dwie godziny krążył po stronie tureckiej, po uzyskaniu zgody poleciał dalej. Pani kanclerz dowiedziała się o tym siedem godzin po wylądowaniu. Proszę sobie wyobrazić naszą polityczną gawiedź. Pewnie kapitana wyrzucono by za burtę, a politycy sami wiedzieliby najlepiej co robić.

  Odpowiedz
 • 25 maja 2018 o 14:18
  Permalink

  @Anonim. Chyba pogubiłem się nieco w leciech..BO,albo:
  – mamy 16′,
  – katastrofa przytrafiła się w 12′ (aluzja w stronę ‘Greka-Zorby),
  jest i trzecia ewentualność:
  – starość nie radość(autoagresja).
  Wiem, wiem materiał “spłodzony” w 16’. Czepiam się… (niekiedy).

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.