Restart kampanii prezydenckiej

graf.red.

Restart kampanii prezydenckiej jest faktem dokonanym, przy czym uwaga proszę nie dać się nabrać, że czekamy na jakieś formalne decyzje. To już się dzieje – każdego dnia, nie ma żadnej przerwy, a przynajmniej w obozie dobrej zmiany, która ma przez ten okres problem. Ponieważ elekcja pana Andrzeja Dudy w maju, po prostu była pewna. Zrobiono bardzo wiele, żeby zachęcić suwerena do oczekiwanego głosowania.

Wszyscy mają problem, ale to opozycja ma większy problem, a szczególnie Platforma Obywatelska, albowiem pani Małgorzata Kidawa-Błońska okazała się kandydatką nieistniejącą w mediach. Nie była w stanie się przebić przez zalew wiadomości korona wirusowych, co można zrobić generalnie tylko chamskim i ostrym zachowaniem, a to nie jest ten typ osoby. Chodzi o to, że ta pani nie jest kandydatem na te czasy, to nie jest jej moment. To widać, to słychać, co więcej – to czuć, jak się zestawi jej wypowiedzi, z przedstawicielami „nie salonowymi”.

Problem Platformy Obywatelskiej i Koalicji Obywatelskiej ma charakter egzystencjalny. Jeżeli nie będą w stanie wystawić kandydata, który wejdzie do II tury, to oddadzą pola panu Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi lub panu Szymonowi Hołowni. Wiele się mówiło o nowym kandydacie – panu Rafale Trzaskowskim, albowiem „stara gwardia” z PO jest odsunięta przez stosunki wewnętrzne i spalona politycznie. Dlatego konieczna zmiana osoby kandydującej, jest tam wyjątkowo uzależniona od tego, jak zawieje wewnętrzny wiatr. Dodatkowo warto uwzględnić, że kandydatura pana Trzaskowskiego oznacza, że w Warszawie będzie Komisarz wyznaczony przez pana premiera Morawieckiego i kolejne wybory. W związku z informacjami i deklaracją pana Trzaskowskiego – czeka nas bardzo ciekawy scenariusz.

W istocie nie wiadomo, czego się można po tych ludziach teraz spodziewać, a wielka szkoda że nie porozumieli się z większą częścią opozycji. Ponieważ przykładowo pan Władysław Kosiniak-Kamysz, mógłby z poparciem PO przy pełnej mobilizacji jej elektoratu – wygrać w I-szej turze. To tylko kwestia wydania odpowiedniej kwoty na marketing polityczny i odpowiedniej retoryki, a obecnego Prezydenta, naprawdę można łatwo wypunktować, co zresztą robi doskonale sam i bez pomocy opozycji.

O wiele ważniejsze jest to, co zrobi lewica i prawicowa-prawica, albowiem to ich głosy mogą przeważyć na wyniku II-tury, tak wynika z rozkładu poparcia (jeżeli nadzwyczajnie nie zmienią się okoliczności). O ile pan Robert Biedroń będzie dalej kandydatem cieszącym się poparciem swoich partii, bo to wynika z ich układu personalnego, to już sytuacja pana Krzysztofa Bosaka jest o wiele bardziej skomplikowana. Przecież pan Bosak walczy o głosy z co najmniej dwoma innymi kandydatami prawicy, nie licząc pana Dudy. To pokazuje, że będzie fragmentacja głosów, a w tych wyborach, będących w istocie plebiscytem – naprawdę każdy głos się liczy!

Zaskakuje tryb restartu kampanii. Kompetencje Marszałka Sejmu w pewnej części są niezrozumiałe, nawet w dobie epidemii. Będziemy mieli wybory hybrydowe, w których można będzie używać kopert lub iść do lokalu. Przepisy dotyczące finansowania kampanii przez nowych kandydatów – są trudne do jednoznacznej interpretacji.

Władze nie zdecydowały się na głosowanie elektroniczne, albowiem nie ma zaufania do systemów elektronicznych. To poważny problem, albowiem technologia w tym zakresie jest dostępna, na pewno wymagała by przeprowadzenia rewolucji informatycznej w społeczeństwie np. poprzez wydanie fizycznie zabezpieczonych tokenów (w formie Dowodów Osobistych), a to nie jest możliwe z dnia na dzień. Warto popatrzeć na sytuację w Estonii, gdzie to jest możliwe – ale mały procent obywateli z tego korzysta.

Reasumując – jeżeli opozycja ma resztki racjonalności, to pomyśli jak się zagregować przed wyborami, żeby móc skomasować głosy w osobie mającej największe szanse pod względem profilu i dostępnych sondaży. Problemem jest to, że wybory będą hybrydowe, a władza Marszałka Sejmu w kilku aspektach budzi wątpliwości. Inne kwestie – jak przeniesienie głosów przy rejestracji kandydatów, to są didaskalia. O wiele ciekawsze jest to, co się stanie – jak ktoś z dotychczas zarejestrowanych kandydatów oprotestuje wyniki pierwszej tury kolejnych wyborów, w przypadku gdy uzna własny wynik za niezadowalający. To będzie jedno z najciekawszych wyzwań prawnych w naszym kraju, w naszej najnowszej historii.

Mamy około 6 tygodni do wyborów, to wynika z uprawnień Marszałka Sejmu i kalendarza. To jest bardzo mało czasu. W interesie rządzących jest niepozwolenie na to, żeby opozycja rozwinęła kampanię. A nawet jeżeli to się stanie, to będą tak sterowali dyskusją, żeby pan Trzaskowski ścierał się z panem Hołownią lub panem Kosiniakiem-Kamyszem. Pan Duda pójdzie raczej w stronę skomasowania betonowego elektoratu i tych na środku, którzy uznają jego retorykę jako mniejsze zło. Realnie to zdecyduje kasa, w żadnych jeszcze wyborach – pieniądze, nie były takim wykładnikiem wyniku jak w tych. Od znajomych z agencji marketingowych wiadomo, że wszystko co można było sprzedać pod treści reklamowe w liczącym się pod względem odsłon internecie – już sprzedano. To będzie brutalna wojna, polegająca na pompowaniu wodospadów pieniędzy i obiecywaniu wszystkiego…

Oczywiście porozumienie pomiędzy opozycją a rządzącymi – w sprawie wyborów, jest po prostu niemożliwe. Dobrze by było, gdyby miało chociaż formalny i fasadowy charakter, albowiem jesteśmy obserwowani przez bardzo zainteresowane naszymi porządkami otoczenie. Proszę zwrócić na to uwagę, że „zagranica” bardziej interesuje się naszymi sprawami wewnętrznymi, niż my jej. To samo w sobie, powinno być symptomatyczne dla każdego.

15 thoughts on “Restart kampanii prezydenckiej

 • 16 maja 2020 o 07:21
  Permalink

  Interesująca ocena sytuacji.

  Dzieje się a Nadwiślańskim i Banasiowym Macondo.

  Amen.

  Odpowiedz
 • 16 maja 2020 o 08:31
  Permalink

  Lewica obyczajowa nie ma szans nigdzie na wschód od Odry (moooooże w w z’europeizowanych, zlaicyzowanych do cna Czechach?). Bez nazwisk, spuśćmy kurtynę litości i milczenia.
  Lewica liberalna bez cienia szansy …(Trzaskowskie, Cimoszewicze…) 😂 😂 nie mogłem odmówić sobie w tym przypadku przyjemności zaakcentowania – łez radości…
  ‘Patryjoci” na ile mogą liczyć 8? W porywach do 10%. To mało.
  Pozostałego planktonu nie biorę pod uwagę ( a jednak czegoś mi żal…!)
  Kto (co) zostaje na placu boju?
  Lewica “pobożna”, nawiązująca do sanacji z jakimś tam powodzeniem. Spełni się a’reburs znane powiedzenie w świecie sportu, acz nie tylko – niech zwycięży… najgorszy! A gdyby ‘ulitował się”
  nad terroryzowanym narodem i rozkazał “zdjąć namordniki” wygrana byłaby zbliżona do % WWP.
  Ale, do podjęcia takich decyzji trzeba być niezależnym , co najmniej Aleksandrem G. Łukaszenką, no i musowo mieć jaja – prawdziwe jaja, by postawić się wrogom ludzkości!

  Odpowiedz
 • 16 maja 2020 o 09:09
  Permalink

  Ciekawie się porobiło ale to było do przewidzenia – neoliberalni kłamcy za wszelką cenę kreują kolejną kukłę żeby z niebieskiego tła omamić naród.

  Odpowiedz
 • 16 maja 2020 o 09:39
  Permalink

  Każdy lepszy od Andrzeja Obłudy

  Odpowiedz
 • 16 maja 2020 o 14:49
  Permalink

  To jest ruch platformy, który faktycznie może zagrozić PiS. Trzaskowski to elokwentny i dobrze wykształcony człowiek, ma charyzmę i stawia na państwo świeckie, a ludzie mają dość dewocji. Jeżeli ruszy sumienia tych, którzy nie chodzą na wybory, czyli ok. 50% wyborców, którym dotrzyma słowa, że zagoni krzyżowców z powrotem do zakrystii, lewicę obyczajową zagoni na margines, aby nie przeszkadzali, uzgodni ze społeczeństwem nowy paradygmat funkcjonowania systemu wolnorynkowego w Polsce, nie w oparciu o liberalizm i dotacje dla biznesu, ale w oparciu o mądre wsparcie państwa dla wszystkich grup społecznych i ochronę przed biedą, zapewni że będzie prowadził zrównoważoną politykę międzynarodową i naprawi stosunki z Rosją – ma duże szanse na wygraną.

  Ma jednak trudne zadanie, aby naprawić wszystko to co zniszczyła polityka PO-PSL. Wątpię czy podoła, bo musi wybierać, czy będzie realizował politykę narodową, czy posłuży za ochronę złodziejskiemu biznesowi i okupantom ekonomicznym. Nawet jeżeli wygra, to w PO nie ma zaplecza intelektualnego dla uratowania kraju. Na kim się może oprzeć w polityce skoro ma tak kiepskie zaplecze?

  A tygrysek, jak wygra to i tak padnie na kolana przez religijnym okupantem i o rozwoju kraju możemy zapomnieć. Partia kułaków i lokai Kościoła nie uczyni z Polski kraju suwerennego. Nie ma szans, tam jest jeszcze gorzej z zapleczem intelektualnym niż w PO.

  Odpowiedz
 • 16 maja 2020 o 19:02
  Permalink

  ПОЛЬША – НЕ ЗАГРАНИЦА? https://www.youtube.com/watch?v=5cMeY1cv5pQ
  Kurica nie ptica… jeszcze ciepły rolik с Михаилом Ширвиндтом . Warto śledzić kanał… 🙂
  I “tost” w gruzińskim restoranie prawilny, ciekawy człowiek… pomimo….. 🙂 Wiem, sporo niedomówień.

  Mocarstwowa polityka Rosji – Prezydent DUDA podpisał… “PIENIĄDZ JEST NERWEM WOJNY”

  https://www.youtube.com/watch?v=6p2tFziARzk

  Tak Miecławie, przedstawia się punkt widzenia spadkobierców ideowych NSZ, m.in. Brygady Świętokrzyskiej, tak znienawidzonej przez wszystkich (polskojęzycznych) komunistów, różne lewice i złodziei…
  Rozumiesz teraz że mamy innych bohaterów, punkty odniesienia dla mnie ważną postacią jest np. Albin Siwak, Mieczysław Moczar, Bolesław Piasecki, konserwatywny, zachowawczy (przedsoborowy) KK

  WY tych postaci i instytucji w przedstawionej osobie i formie – nienawidzicie………
  Waszym formacjom (PiS zaliczam do lewicy, europobożnej) bliska jest opcja na NATO, eurokołchoz i USA.

  Odpowiedz
  • 16 maja 2020 o 23:23
   Permalink

   @krzyk58

   Chyba powinieneś dawno zauważyć, że nie jestem faszystą, ani “jaśnie panem”, nie mam rodowodu ani herbu, nie jestem kapitalistą i burżujem, klechą lub kułakiem – więc to oczywiste, że jest mi nie po drodze z twoimi bohaterami. Tak samo jak z liberałami, kapitalistami i lewicą burżuazyjną zapatrzoną w zachód.

   Ja jestem ta trzecia opcja, lewica społeczna i narodowo-słowiańska. Moje miejsce jest tu na tej polskiej i słowiańskiej ziemi, a posłaniem dawanie świadectwa i zachowanie naszej słowiańskiej niezależnej kultury.

   Przeciwko Siwakowi, czy Moczarowi specjalnie nic nie mam. Nie stawiaj ich jednak razem w jednym szeregu z NSZ, czy Piaseckim, bo to uwłaczające ich godności.
   Okazali się tylko bardzo naiwni i politycznie niedojrzali. Siwak nie wyzbył się religii okupacyjnej, a Moczar dał się rozmiękczyć akowcom, tym którzy wcześniej gdyby mogli, to by go ubili w ciemnym kącie. Więc system PRL musiał paść, bo dawni partyzanci GL i AL okazali się zbyt łatwowierni i postanowili jednoczyć Polaków. Ale “jaśnie państwo” to wykorzystało i teraz mamy gloryfikację różnych faszystów. Kiedyś powieść “Barwy walki” Moczara była lekturą szkolną, a teraz mamy gloryfikację NSZ.
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Barwy_walki_(powie%C5%9B%C4%87)

   Może więc czas umierać, bo to już nie ten kraj, nie ci ludzie, nie te wartości. Dawny honor i kult socjalistycznej pracy dla dobra kolektywu zastąpiło z jednej strony prawicowe i religijne kołtuństwo, a z drugiej strony zachodnia kultura głupoty, a wszystko w liberalno-kapitalistycznym sosie w jedynie słusznej demokracji medialnej pod nadzorem wujka sama i okupanta religijnego.

   Tak więc co mnie obchodzą, jakieś tam twoje problemy z bohaterami. 🙂
   Plujesz na socjalizm i komunizm, nie zasługujesz na prawdziwą wolność i godne życie, takie są fakty. Bądź więc sobie lokajem plebanów i posiadaczy kapitału, skoro ci to odpowiada. Ja póki co daję sobie radę bez konieczności bycia lokajem, dzięki wiedzy i umiejętnościom nie muszę prosić posiadaczy kapitału o łaskę pracy.

   Odpowiedz
   • 17 maja 2020 o 08:18
    Permalink

    Miast pisać kocopały takie że kartofle gniją w piwnicy, odsłuchaj do końca ze zrozumieniem niżej
    zamieszczony link: “Przepis na zniszczenie narodu” – Marcin Janowski “Na Argumenty”
    umieszczony na kanale “Głos Obywatelski”. Rozmówca wie co mówi, w przeciwieństwie do
    tych co to mówią co wiedzą…

    Odpowiedz
    • 17 maja 2020 o 17:24
     Permalink

     @krzyk58
     Kolejne bzdety kolejnego wykluczonego intelektualnie. 10 % prawdy, 40 % post-prawdy i 50% dyrdymałów. Aż się dziwię, jak mało prawica kościelna zrozumiała z nauk społecznych Jezusa i rewolucji światowych, które nastąpiły, jako skutek dyktatur feudalno-kościelnych.
     Kto tego słucha sam sobie szkodzi.

     Odpowiedz
    • 19 maja 2020 o 09:44
     Permalink

     Też jestem lewicowy, ale to co piszesz to pachnie propagandą zatęhłego, nieracjonalnego PRLu i szkodliwym konserwatyzmem.
     Tak swoją drogą, to kogo obchodzą tutaj cudze poglądy polityczne? Napisałem to tylko do Ciebie, bo przykro mi się robi gdy czytam kogoś kto identyfikuje się z wartościami przez które nasz kraj wycierpiał wiele i dalej musimy przez to cierpieć.
     Przykładem tego jest choćby Twoja ,,kultura” prowadzenia dyskusji. Nikt do Ciebie nic nie ma, ale Ty i tak wyzywasz. Nie wiem czy to pozostałości po PRL-u, czy braki w kulturze, ale za dobrze to o Tobie nie świadczy.

     Odpowiedz
 • 17 maja 2020 o 11:11
  Permalink

  ffffff w rozmowie z “fffff” dostał pytanie, dlaczego ffff gremialnie poparli fffff w ostatnich wyborach. Lider ffff odpowiedział w swoim stylu.
  Większość wyborców fffff to ludzie, którzy posiadają inteligencją poniżej średniej albo po prostu są przekupieni.
  “Połowa ludzi ma z definicji inteligencję poniżej średniej, a z nich połowa głosuje – a więc 25 proc. nie jest w stanie zrozumieć, że jeśli rząd daje im 500 zł, to musi im zabrać 700 zł – i to jest większość wyborców fffff. Reszta, 16 proc., to po prostu ludzie przekupieni oraz ci, którzy są przy korycie. ffff nieźle rozbuchało biurokrację” – ocenił polityk w rozmowie z “ffffff”.

  Odpowiedz
  • 19 maja 2020 o 09:50
   Permalink

   O dziwo to jednak najbogatsze kraje słyną z polityki socjalnej, więc nie wiem czy ci fffff są rzeczywiście tacy głupi.
   Skandynawia jest dobrym przykładem.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.