Redemptoryści – już raz wyrzuceni z Polski!

Congregatio Sanctissimi Redemptoris, Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela – tzw. redemptoryści założeni na początku XVIII wieku we Włoszech pojawili się pod koniec tego stulecia w Polsce. Już raz w historii, bo w 1808 roku nastąpiła kasacja zakonu i redemptoryści zostali wydaleni z Księstwa Warszawskiego. Bardzo szybko wrócili, a ponownie na dobre rozpoczęli działalność na początku XX wieku. Dzisiaj jest to jeden z najpotężniejszych, prawdopodobnie najbardziej wpływowych i majętnych zakonów w Polsce. Posiadają liczne zgromadzenia – domy rekolekcyjne i domy zakonne, prowadzą liczne przedsięwzięcia gospodarcze i edukacyjne. Można powiedzieć, że znana działalność medialna jednego z członków zakonu to tylko wisienka na torcie – doskonale przemyślanej i wręcz wzorcowo pod względem struktury i strategii przemyślanej działalności. Z pewnością administracja państwowa i nie jedna korporacja mogłaby się od nich nauczyć planowania i prowadzenia działalności. Cechą charakterystyczną tego zakonu jest to, że około jednej trzeciej jego polskich członków służy poza naszym krajem. Z przeglądu posiadanego potencjału wynika, że zakon prawdopodobnie ma bardzo duże możliwości mobilizowania czynników oddziaływania w różnych relacjach.

W kilku komentarzach prasowych jak również wypowiedziach telewizyjnych oraz opiniach użytkowników pewnego „liberalnego” portalu pojawił się postulat „wyrzucenia braci redemptorystów z Polski, a w szczególności jednego z nich.” Zakon rzekomo ma przyczyniać się do rozprzestrzeniania ciemnoty, wmawiania ludziom nieprawdy, czy też często wprost – formułuje się zarzuty o manipulowanie tłumem i ambicje polityczne niektórych z braci, skupionych wokół środowiska Toruńskiego. Ocena tych pseudo argumentów ma tylko taką wartość, że jest, co najmniej niesprawiedliwa, jednakże nawet, jeżeli taką jest – trudno jest zrozumieć nienawiść do tego zgromadzenia – skanalizowaną właśnie na części przedstawicieli środowiska toruńskiego. Wiadomo, że nie jest krytykowany ten, kto nic nie robi sam, a jedynie stara się komuś przypodobać. W przypadku tych dzielnych zakonników tak nie jest, albowiem z pełną świadomością dramatu swojej posługi niosą słowo boże!

Sam zarzut ingerowania w politykę, czy też wywieranie, – czego nie można ukryć – dużego wpływu na część życia sfery społecznej w kraju – jest faktem, jednakże z gruntu fałszywym, albowiem nie można z tych powodów czynić nikomu zarzutu. W Rzeczpospolitej Polskiej panuje wolność słowa i każdy może głosić wszystko to, czego Konstytucja państwa nie zabrania! Co jest szczególnie ważne – nie zabrania ona mówić nieprawdy i snuć nieporozumień, co jest bardzo ważne, albowiem bez tego zabezpieczenia nie byłoby w naszym kraju wolno w ogóle uprawiać dziennikarstwa!

Sam fakt uniemożliwienia otrzymania miejsca na multipleksie cyfrowym dla popularnej w kręgach odbiorców Telewizji Trwam jest skandalem niemającym dotychczas równego w historii naszej transformacji. Państwo wykorzystując kwestie techniczne – doprowadziło do usunięcia sygnału telewizyjnego z eteru, bez zapewnienia możliwości następstwa technicznego. Bez względu na podawane powody – jest to krępowanie wolności słowa i niszczenie mediów niezależnych od mainstreamu, na co nigdy nie może być i nie będzie zgody – nawet w przypadku mediów utożsamianych z osobą pewnego redemptorysty! Przede wszystkim szkoda wielu wspaniałych ludzi, którzy będą musieli zmienić swoje przyzwyczajenia – bez dostępu do Telewizji Trwam!

Na przykładzie działania ojców redemptorystów widzimy, że Polska nie jest dla wszystkich tak samo dostępna, albowiem to pierwszy przypadek tak panicznego zachowania się formalnie demokratycznej władzy w Polsce. Redemptoryści popełnili ten błąd, że zdobyli zbyt duży udział w rynku i przez to, – jako zbyt wpływowi – niestety stali się niewygodni dla części elit z okolic sprawowania władzy.

Nie może być tak, żeby karać za kreatywność, pracowitość i poparcie społeczne! Kwestie techniczne nie powinny ograniczać rozwoju merytorycznego telewizji publicznych, a ocena ich treści już zupełnie nie powinna być dokonywana, poza konstytucyjnym ograniczeniem głoszenia pochwały dla enumeratywnie wymienionych typów ideologii, jako ustroju państwowego.

Uwaga dla wszystkich, którzy zaraz naplują w ekran – widząc ten głos w obronie – wolności i swobody wypowiedzi oraz mediów w ogóle. Proszę pamiętać, że to, co dzisiaj spotyka redemptorystów – może jutro spotkać inne niezależne media. Dlatego ten proces jest tak niebezpieczny i musi zostać rozliczony – wymaga tego interes państwa.

Co do samego pomysłu kasacji zakonu i wyrzucenia go z Polski, to na szczęście w świetle naszego współczesnego prawa nie można tego zrobić, albowiem państwo i kościół są od siebie niezależne.

11 komentarzy do “Redemptoryści – już raz wyrzuceni z Polski!

 • 20 stycznia 2013 o 10:29
  Permalink

  Popieram @autora!
  Uniemożliwienie dostępu TV Trwam do platformy cyfrowej – wyklucza tę stację z możliwości POWSZECHNEGO dotarcia do widzów.
  Czasami tę stację oglądałem.
  Nic złego nie proponuje.
  Daje trochę radości starszym i zarazem wykluczonym.
  To że nie wszystkie programy w TV Trwam nie są zgodne z jakże słuszną LINIĄ NASZEGO rządu, to drobiazg.
  Liczy się pełna realizacja wolności słowa.
  Poza tym, komu nie podoba się linia programowa TV Trwam, nie musi jej oglądać.
  Czy uważacie Państwo, że zajmujące obecnie miejsce na multipleksie POLO TV wnosi coś cenniejszego?
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • 27 stycznia 2018 o 23:14
   Permalink

   Telewizja Trwam robi dużo złego pod względem politycznym i gospodarczym , robi wiele zamętu w społeczeństwie. Natomiast gdyby zajmowała się religia, modlitwa i kościołem katolickim, to jestem za. Uważam, ze redemptoryści nikomu nie przeszkadzają. Przeszkadza Toruń

   Odpowiedz
 • 20 stycznia 2013 o 11:42
  Permalink

  Nie dyskutując z meritum artykułu pragnę zauważyć że TV Trwam nie była dostępna w tv analogowej więc wraz z przejściem na cyfrowe nadawanie dla odbiorców tej telewizji nic się nie zmieniło. TV Trwam była/i/jest dostępna z satelity oraz w sieciach kablowych.

  Odpowiedz
  • 20 stycznia 2013 o 15:45
   Permalink

   Kiedyś była JAWNA cenzura. Wiadomo było co wolno a czego nie. Dawali nawet decyzje na piśmie. To co wyprawiają z TV Trwam jest podłe, gdyż nie będzie już nadawania ANALOGOWEGO. Po prostu jak ktoś nie wejdzie na multipleks, to go nie będzie, amen.
   Dlatego Pana porównanie jest nietrafne

   Odpowiedz
 • 20 stycznia 2013 o 19:23
  Permalink

  Szanowny @zdziwiony, jeśli Pański komentarz dotyczy mojego to pragnę tylko zwrócić uwagę, że wskazałem błąd merytoryczny w tekście, Szanowny @krakauer był uprzejmy napisać:”Państwo wykorzystując kwestie techniczne – doprowadziło do usunięcia sygnału telewizyjnego z eteru, bez zapewnienia możliwości następstwa technicznego.” Państwo nie usunęło sygnału z eteru bo tam go nie było.

  Odpowiedz
  • 20 stycznia 2013 o 19:26
   Permalink

   Proszę czytać ze zrozumieniem – przecież nigdzie nie mówimy o usunięciu sygnału jakiejś konkretnej telewizji ale o sygnale analogowym w ogóle – nie będzie go, w związku z tym nie będzie możliwości nadawania na dotychczasowych częstotliwościach i w starej technologii!
   Likwidacja istniejących nawet teoretycznie możliwości przy zamknięciu dostępu do nowej technologii – nazywamy blokadą i wykluczeniem.

   Odpowiedz
   • 20 stycznia 2013 o 20:01
    Permalink

    Słusznie, krótko i treściwie zapodaje @Redakcja.
    Powtórzę za @Zdziwionym, że jawnie działająca cenzura po 1980 roku dawała podstawy swojej ingerencji, co pamiętają ci, co wówczas umieli czytać. Było to w nawiasach, za wyciętym przez cenzurę tekstem.
    Chamskie ale otwarcie chamskie, a nie tak że jest miejsce na multipleksie dla TV ESKA czy TV POLO i innych głupich stacji, a nie ma dla TW Trwam.
    Po prostu przegięli.

    Odpowiedz
 • 20 stycznia 2013 o 20:52
  Permalink

  Czyżby brak wiedzy?

  1. “Koncesja RM jest właśnością Warszawskiej Prowincji Redemptorystów, ale Fundacja Lux Veritatis (FLV) to prywatna fundacja dwóch osób. Kościół może też tworzyć fundacje, ale właściciele FLV z jakichś powodów nie zaprosili go do formalnej współpracy. O tym, że FLV nie jest fundacją redemptorystów czy Kościoła mówili i pisali co najmniej dwaj prowincjałowie oraz rzecznik episkopatu”.
  2. Procedura administracyjna przeprowadzona przez KRRiTv się zakończyła.WSA wydał wyrok potwierdzający jej legalność.Odwołanie do NSA jest w trakcie(?).
  3. Fundacja nie gwarantuje powodzenia finansowego tego przedsięwzięcia(wg KRRiT). Multipleks cyfrowy od częstotliwości analogowej różni się tym, że w jednym paśmie częstotliwości umieszcza się do ośmiu programów. Nadawcy tych programów muszą ponieść koszty tego przedsięwzięcia i jeżeli chociaż jeden z nich nie daje całkowitej gwarancji, że jest w stanie ten ciężar udźwignąć, to wówczas stwarza zagrożenie dla powodzenia funkcjonowania całego multipleksu. Problemem w tym przypadku nie była wysokość posiadanych przez Lux Veritatis środków finansowych, co ich źródło – zbierane przez fundację datki, których wysokość jest trudna do prognozowania.
  4. Przejście na nadawanie cyfrowe w najmniejszym sposób nie zmienia TV Trwam, która i tak dzisiaj nie jest nadawcą analogowym, ale – jak dziesiątki innych nadawców – rozprowadzana jest i będzie przez satelitę i w sieciach kablowych (wg KRRiT).
  5. W multipleksie cyfrowym nie znajdzie się wiele stacji, np. TVN24, Polsat News, TV Religia i Superstacja (wg KRRiT).
  6. KRRiT ogłosiła konkurs na cztery miejsca na multipleksie, które w 2014 roku mają zostać zwolnione przez TVP. Jeden z kanałów ma być kanałem społeczno-religijnym.

  A co do tego wszystkiego mają redemptoryści?

  Odpowiedz
  • 20 stycznia 2013 o 21:58
   Permalink

   Często bywa tak, że właśnie po to dokonuje się zagmatwania formalnego żeby ukryć prawdziwych zleceniodawców jak również ich prawdziwe intencje. Dziękuję że zwrócił pan na to tak dokładnie uwagę!
   ps. A co do tego mają redemptoryści? Nie wiem! jednakże to jest właśnie najbardziej przerażające, że mainstreamowe media robią z nich główne narzędzie złego! Nigdy nie należy osądzać całej formacji po czynach jednego – nawet najgłośniejszego!

   Odpowiedz
   • 20 stycznia 2013 o 22:52
    Permalink

    À propos, przypomnę, reakcje cywilizowanego świata z 2009 na ekscesy polskiego zakonnika:

    “Brytyjski tygodnik katolicki “The Tablet”, który jest jedną z najpopularniejszych gazet katolickich na świecie, opisał niedawno rasistowski żart o. Rydzyka podczas pielgrzymki słuchaczy Radia Maryja na Jasną Górę. “Boże, gdzieś ty się nie mył? Choć tutaj bracie! On się nie mył wcale, zobaczcie!” – wołał szef Radia Maryja na widok czarnoskórego zakonnika. Wtórowały mu śmiechy i oklaski pątników.

    “My, misjonarze redemptoryści z podprowincji Fortaleza w Brazylii oraz członkowie światowej rodziny św. Alfonsa całkowicie odcinamy się od prześmiewczego i infantylnego zachowania naszego współbrata Tadeusza Rydzyka, dyrektora Radia Maryja.

    Charyzmatem redemptorystów jest głoszenie Słowa Bożego wszystkim narodom z jak największą miłością i szacunkiem. Dlatego w osłupienie wprawiły nas lekceważące i rasistowskie uwagi brata Rydzyka. A przecież dyrektor potężnej radiostacji, która poprzez swą nazwę jest oddana Matce Odkupiciela, musi być świadomy swej odpowiedzialności wobec sióstr i braci na całym świecie.

    Czy on zdaje sobie sprawę, że takie bezmyślne słowa powodują ból, a nawet śmierć? Jako jego bracia redemptoryści z północno-wschodniej Brazylii odrzucamy z największą siłą ignorancję i rasizm okazany przez br. Tadeusza. Jesteśmy tym zawstydzeni, silnie dotknięci i – jako cząstka Ludu Bożego – przepraszamy nasze siostry i braci oraz prosimy ich o wybaczenie.”

    A wracając do ogłoszenia przez KRRiT nowego konkursu na 4. miejsca na multipleksie MUX1 naziemnej telewizji cyfrowej dla kanału o tematyce społeczno-religijnej wytyczne brzmią:
    “Program będzie zawierał transmisje i relacje z nabożeństw i uroczystości religijnych, wydarzeń z życia Kościoła i społeczeństwa, edukował w zakresie historii i współczesności chrześcijaństwa w duchu nauczania Stolicy Apostolskiej i jedności z Episkopatem Polski. Audycje poświęcone tematyce religijnej będą propagowały tolerancję i treści ekumeniczne oraz działania w duchu dialogu międzyreligijnego. Audycje realizujące specjalizację będą wskazywać wartości, wspierać rozwój człowieka i rodziny w wolnym, demokratycznym społeczeństwie”.

    It sounds good!

    I oczywiście nikogo nie preferuje i jest to OK ?

    Odpowiedz
 • 17 września 2018 o 21:20
  Permalink

  Dlaczego ilustracją do tekstu jest zdęcie kościoła Dmnikanów w Krakowie? Ni z gruchy ni z pietruchy.

  SZANOWNY PANIE TO STARY TEKST, TO BŁĄD PRZYPORZĄDKOWANIA NA SERWERZE, DZIĘKUJEMY ZA ZWRÓCENIE UWAGI. WEB. JÓZ.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.