Recesja w Polsce jest faktem (cz.4)

fot. red.

W wymiarze państwowym pandemia może być dla nas szansą, albo może znowu pogrzebać wszystko i spowodować kolejny wielki reset. To puste słowa, ale są rzeczywistością – każdy kryzys jest zawsze szansą, ponieważ pozwala – uwaga – ponosić ofiary, przy przełknięciu konsekwencji. Nie jest tajemnicą, że w kilku państwach zachodnich, zapotrzebowanie na usługi placówek zajmujących się leczeniem paliatywnym i geriatrią w ogóle – niesłychanie spadną po ten pandemii. Dlaczego, to chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, ale po prostu odsetek najstarszej części populacji już niesamodzielnej, został bezwzględnie i znacząco ograniczony. W Polsce rynek tego typu usług nie jest jeszcze istotnie rozwinięty, ale biorąc pod uwagę starzenie się społeczeństwa – bez dzieci, bo neoliberalne kłamstwo odebrało wielu z nas szanse na normalne funkcjonowanie – kolektywne ośrodki utrzymania mają fantastyczną przyszłość.

Na pewno musimy zreformować system opieki zdrowotnej, tak żeby nie tylko był o wiele bardziej efektywny, ale przede wszystkim żeby odzyskał nominalny potencjał i sprawność do działania. To jest zadanie numer jeden dla państwa, które w tym zakresie nie robi niczego, poza doprowadzaniem środowiska medycznego i okołomedycznego do rozpaczy. Tu nie ma łatwych decyzji, ale dlaczego mamy dalej rozdawać 500 plus dla wszystkich? Czy nie można ograniczyć tych pieniędzy, tylko dla dzieci w rodzinach, które korzystają z pomocy społecznej, domów dziecka i rodzin zastępczych? A resztę pieniędzy przeznaczyć na konieczne inwestycje w opiekę zdrowotną? Jeżeli ktoś zarabia 5000 zł netto, to nie potrzebuje 500 plus.

Mówmy o realiach, a one są brutalne i bezwzględne, jak nie masz pieniędzy – to nie jesz, nie ogrzewasz się, nie leczysz, nie uczestniczysz w kulturze i edukacji. To tak działa w systemie neoliberalnego kapitalizmu, któremu hołdujemy. Z tego względu władza publiczna jest zobowiązana do troski o finanse publiczne. Jeżeli wiadomo, że będą malały przychody, nie może być mowy o powszechnym rozdawnictwie. Jeżeli władza chce, niech inwestuje np. w edukację społeczeństwa. Zamiast rozdawać pieniądze wszystkim, pozwólmy tym, którzy pójdą na studia – na promowanych kierunkach lub na profilowane szkolenie zawodowe, również na poszukiwanych kierunkach – na odpisy podatkowe, jak również fundujmy stypendia. Jeżeli ktoś chce się uczyć, przekwalifikować w średnim wieku, nie ma powodu dla którego państwo miałoby takiej osobie nie pomóc. W ten sposób zyskają wszyscy: zainteresowany, ci którzy będą go uczyć i docelowo państwo – na podatkach oraz na obywatelach zdolnych podjąć lepiej płatną pracę dzięki większym kwalifikacjom.

Wykorzystajmy kryzys i recesję na przeprowadzenie niezbędnych reform, które pozwolą nam na zmianę rzeczywistości i takie przemodelowanie stanu spraw publicznych, żeby mieć możliwość sterowania procesami, nad którymi straciliśmy kontrolę jeszcze w latach 90-tych. Właśnie na to jest dzisiaj czas i jest ku temu poważna szansa, ponieważ jeżeli ktoś bierze pomoc publiczną, to powinien dostosować się do wskazań i wymogów.

Tylko czy będą siły polityczne zdolne do przeprowadzenia jakichkolwiek reform? Przecież dominującą myślą przewodnią państwa z tektury, nad którym góruje figura byłego poddanego rzymskiego z I w n.e., z dawnej prowincji Judea – także zrobiona z siatki i specyficznego tynku – jest „jakoś tam będzie”, albo „się zobaczy”, ewentualnie – bardzo optymistyczne: „pożyjemy, zobaczymy…”.

Ta recesja będzie miała charakter powszechny, będzie płytka, ale szeroka – będzie dotyczyła wielu sfer aktywności publicznej. Jednak nie będzie to recesja głęboka, z wyjątkiem kilku branż, jak wspomniana turystyka, które mogą zostać wymyte do dna lub prawie do dna. Jednak takie są prawa kapitalizmu, czy one nam się podobają, czy nie – kazano nam w nich żyć i im podlegamy. Dlaczego w momencie jak zmieniły się okoliczności, mielibyśmy nagle mówić – że, nie, nie – może lepiej zadłużmy wszystkich jeszcze bardziej, żeby niektórzy mogli zachować swój stan posiadania (mniej więcej)?

Na te i inne pytania, odpowiedzi muszą udzielić rządzący. Niestety nie ma ani dyskusji, ani nawet próby dialogu, czy chociaż solidnego przedstawiania sytuacji, bez owijania w bawełnę i sztucznego nadymania się, czy też może bardziej robienia dobrej miny do gry, nad którą się nie panuje nawet za pomocą dostępnych narzędzi administracyjnych.

7 myśli na temat “Recesja w Polsce jest faktem (cz.4)

 • 8 lutego 2021 o 05:20
  Permalink

  Słuszny artykuł.

  Co do Opieki Zdrowotnej (kiedyś: Służby Zdrowia), to na początku ogarnijmy jej funkcjonowanie w soboty i niedziele.

  A konkretniej, to doprowadźmy chociażby, żeby lekarze byli również dostępni w piątki, tak gdzieś od 12-tej do 15-tej, kiedy NOMINALNIE mają jeszcze godziny przyjęć …

  A reszta postulatów Autora o ogólnosystemowej zmianie, jest słuszna – ale nierealna.

  Z wielu powodów.

  Pierwszy to brak WYOBRAŹNI i niska jakość rządzących oraz ich RYWALI w opozycji oraz widzenie spraw w perspektywie cyklu wyborczego.

  Drugi – to walka PLEMION, w zasadzie takich samych kanibali, ale walczących o TOTEMY i słupki poparcia.

  Po trzecie – dobrostan społeczeństwa, stan zadłużenia państwa – tych kanibali, to nie obchodzi. Zakładają że to Oni będą zjadać innych – Oni zostaną oszczędzeni …

  Po czwarte – lekceważenie elementarnych prawd, totalne odwrócenie pojęć i pokrycie tego keczupem kiczowatej rozrywki oraz prymitywnej propagandy.

  Po piąte – zatracenie wartości do tego stopnia, że osoby reprezentujące jakiś poziom, są przezywane (nazywane) WYKSZTAŁCIUCHAMI i pseudoelitami, a rządzi Pan Janusz z Panią Grażynką, szczególnie na weekendowych grillach.

  Po szóste – dominujący Kościół nie oferuje niczego poza celebracją i straszeniem jeszcze WIERNYCH (głównie to kobiety 60+) oraz zniechęcaniem reszty społeczeństwa do swoich przesłań, oddalających się od Ewangelii, skąd powinno płynąć 11-te przykazanie: abyście się wzajemnie miłowali …

  Po siódme – odbudowa zniszczeń po pandemii będzie trudna, bo dotyczy głównie sfery moralnej, a tu nikt nie widzi potrzeby zmian, poza okrzykami ze Strajku Kobiet.

  Po ósme – konieczne jest przemyślenie wszystkiego od nowa, włącznie ze stopniem zapatrzenia się na głównego sojusznika zza Oceanu, przy zaniedbaniu relacji z Sąsiadami z UE …

  Po dziewiąte – bilans energetyczny powinien uwzględniać nie tylko koszty sprowadzania skroplonego gazu czy budowy elektrowni jądrowych, ale też zanieczyszczenia środowiska pozostałości węglowej energetyki w Polsce – i to przez wiele dekad jeszcze …

  Po dziesiąte – jak ruszy hiperinflacja, to żadne ugrupowanie polityczne nie udźwignie poziomu gniewu pośród Ludu w Nadwiślańskim i Baniasiowym Macondo.

  Amen.

  Odpowiedz
 • 8 lutego 2021 o 10:09
  Permalink

  Recesja to konwulsje posiadaczy kapitału, bo ich system liberalnego kapitalizmu staje się niewydolny i zagraża bytowi społeczeństw, a oni broniąc usilnie swego bogactwa i władzy nad światem degenerują go jeszcze bardziej. Zanik człowieczeństwa jest widoczny od dawna na zachodzie.

  Czy kapitaliści zrozumieją przesłanie papieża Franciszka? A czy sam polski Kościół zmieni swoje oblicze? Czy kler zacznie rewolucję z teologią wyzwolenia? Czy kler ekskomunikuje złodziejski biznes?

  „Świat istnieje dla wszystkich, ponieważ my wszyscy, istoty ludzkie, rodzimy się na tej ziemi z taką samą godnością. Różnic koloru, religii, zdolności, miejsca pochodzenia, miejsca zamieszkania oraz wiele innych nie można przedkładać lub wykorzystywać do uzasadnienia przywilejów dla niektórych, kosztem praw wszystkich. Dlatego też jako wspólnota jesteśmy zobowiązani do zapewnienia, aby każdy człowiek żył godnie i miał odpowiednie szanse pełnego rozwoju. (…)
  Zasada wspólnego używania dóbr stworzonych przez wszystkich jest „pierwszą zasadą całego porządku społecznoetycznego” i jest to prawo naturalne, pierwotne i pierwszorzędne. (…) Prawo do własności prywatnej może być uznane jedynie za wtórne prawo naturalne i wywodzi się z zasady powszechnego przeznaczenia dóbr stworzonych, co ma bardzo konkretne konsekwencje, które muszą znaleźć odzwierciedlenie w funkcjonowaniu społeczeństwa. Często jednak zdarza się, że prawa wtórne stawiane są ponad prawa priorytetowe i pierwotne, co sprawia, że nie mają one żadnego praktycznego znaczenia”.
  To fragment ostatniej encykliki papieża Franciszka „Fratelli Tutti” (o braterstwie i przyjaźni społecznej) z tak mocnym wskazaniem podrzędności statusu własności prywatnej.
  (…)
  https://trybuna.info/swiat/nieswiete-prawo-wlasnosci/

  Szkoda tylko, że dopiero ten papież rozumie idee egalitaryzmu i wspólnotowego posiadania dóbr oraz gospodarowania na nich dla dobra ludzkości. Dlaczego (nie) święty JPII sprzeniewierzył się nauce społecznej Jezusa kolaboracją z imperialistami zachodnimi, czym zniszczył podstawy bytu własnego narodu?
  No ale wiadomo, Kościół chce się wpisać w nową nadchodzącą rewolucję świadomości i przetrwać jako struktura mafijna, stąd zmiana oblicza papieskiego tronu. Gdy zagrożenie minie, następny papież wróci do korzeni feudalizmu i kapitalizmu, na bank. Nie dajmy się więc zwieźć i oszukać.

  Odpowiedz
  • 8 lutego 2021 o 17:36
   Permalink

   @Miecław. Postawiliście, zapewne zatroskani 🙂 sporo pytań co do kierunku w którym pójdzie KK. JA ,Miecławie, p./tow. (niep. skr.) Franciszkowi nie ufam, w żadnym obszarze, a już zwłaszcza w kwestii wiary i nauczania, no i na pewno takim pasterzom nie powierzyłbym swojej duszy, a nawet duszy od żelazka, https://pl.wikipedia.org/wiki/Dusza_(cz%C4%99%C5%9B%C4%87_%C5%BCelazka)
   Pamiętasz takowe?

   Przez cały pontyfikat papież obniżał moralność, duchowość, świadomość religijną. Abp Jan Paweł Lenga https://www.youtube.com/watch?v=vsgcYIbGDPw I, nie chce być inaczej …

   Dziś w programie 60 minut przybliżono sylwetkę “dyplomatki polskiej” Agnieszki Góralskiej którą w zeszłym tygodniu władze Rosji wywaliły na zbity pysk.
   Ze sprawdzonych przeze mnie informacji wszystko się potwierdza:
   Agnieszka Góralska reprezentuje interesy banderowców .W 2014 jeździła z konwojem humanitarnym dla ATO.
   Agnieszka Góralska w udzielanych wywiadach dla ukrainskiej tv mówiła że jej misją jest walka z Rosją
   Agnieszka Góralska należy do fundacji Otwarty Dialog ,tej samej która ponoć chce obalić PIS.
   Tacy to “dyplomaci” reprezentują nasz interes.
   Wyrzucona została za bezpośredni udział w mitingach.

   https://www.youtube.com/watch?v=_TbsgEs7e9g

   Z przed paru lat próbka usprawiedliwiania przez “tą panią” tego, co zdecydowanie wspólnie i w porozumieniui potępiono w Norymberdze.
   https://odfoundation.eu/a/6441,raport-bataliony-ochotnicze-geneza-dzialanie-kontrowersje/

   Ps. Czyje interesy (?) 🙂 reprezentowała “ta pani” w Moskwie” ? (BO, na pewno nie Polski i Polaków!!!)

   Украинские военные разведчики массово переходят на сторону России

   https://www.youtube.com/watch?v=5UqwLz35Sms

   Odpowiedz
   • 9 lutego 2021 o 11:55
    Permalink

    @krzyk58

    Po pierwsze – w Kościele nigdy w jego historii nie było moralności, ani kler takiej moralności nie tworzył. To co się przedstawia jako moralność katolicka/chrześcijańska wynikało tylko w przeszłości z cenzury Kościelnej i ciemnoty ludu utrzymywanego przez Kościół w analfabetyzmie oraz zachowania indukowanego przemocą kar kościelnych i sądów świeckich utrzymywanego w bezwzględnym posłuszeństwie. Gdy upadła przemoc Kościelna, upadł mit o moralności kleru i jego owieczek.

    Moralność to stan wynikający z naszego wewnętrznego przekonania i zasad czynienia dobra. Kościół zawsze zwalczał dobro, a czynił zło, bo podobnie jak kapitalizm może tylko żerować na ludzkim nieszczęściu. Stąd wojny religijne, pomoc w tych wojnach dyktatorom, stąd tworzenie okrutnego systemu feudalnego i niewolnictwa z boskim błogosławieństwem.
    Dlatego nie mam złudzeń, Kościół się nie zmieni bo papież Franciszek jest tylko jeden i ma do dyspozycji zdegenerowanych do szpiku kości “żołnierzy” w postaci kleru.

    Nie ma więc szans w dobie szalejącego liberalizmu kapitalistycznego, który zniszczył mentalność i moralność ludzi, na stworzenie nowego lepszego i prawdziwie chrześcijańskiego społeczeństwa. Popatrz na ojca dyrektora z Torunia, czy widzisz tam wartości chrześcijańskie?
    PRL miała szansę wychować społeczeństwo i wynieść go na wyższy poziom człowieczeństwa. Zrobiono w tym kierunku wiele. Niestety Kościół stanął okoniem i postawił jak zawsze w historii na ciemnotę i zaplutych karłów reakcji a nie na uczciwych Polaków i księży “patriotów”. Rozbito więc polskie socjalistyczne społeczeństwo mentalnie i moralnie, zniszczono więzi społeczne, sprowadzono do stanu zniewolenia i podległości zachodnim imperialistom, czyli zdradzono nas uczciwych Polaków, jak wiele razy w historii. JP II za to odpowiada.
    Niejaki Lenga wywodzi się z tego samego źródła i korzeni zła. To tylko walki frakcyjne o panowanie różnych sekt nad owieczkami potrzebującymi oparcia w wierze, ale ślepymi na tyle, że nie dostrzegają roli religii w destrukcji społeczeństw.

    Po drugie – co do naszych dyplomatów i wydalonej p. Góralskiej. Brak mi słów, dzięki za te informacje, bo nie miałem czasu się zagłębiać i interesować jej działalnością. Czyli jest jeszcze gorzej niż przypuszczałem po przeczytaniu tych materiałów. Ale należy źródeł zła należy szukać głębiej, bo to czyje interesy reprezentuje polska dyplomacja można równie dobrze sprowadzić do jednego pytania. Czyje interesy reprezentuje prezes nad prezesami skoro składał wizytę na Majdanie i krzyczał “sława Ukrainie”, dobrze że nie hajlował, bo miałem wrażenie, że był gotów nawet na to, gdy obejrzałem zdjęcia i filmy z tego nikczemnego spotkania.
    https://demotywatory.pl/4280446/Ukraina
    Źródłem zła jest więc nie sama p. Góralska, tylko ten ktoś, kto pozwala na to, aby Polskę reprezentowały w dyplomacji takie osoby i obce interesy.
    Ale zgadzam się: “ta pani” w Moskwie” ? na pewno nie reprezentowała interesów Polski i Polaków!!!
    Ale kto dziś je reprezentuje?
    Powtórzę więc jeszcze raz” jesteśmy w strefie zgniotu ciemnych interesów Kościoła z planami dyktatury religijnej i interesów liberalizmu kapitalistycznego z którym idzie w parze zniewolenie ekonomiczne. W jednym i drugim przypadku grozi nam utrata tożsamości narodowej i niewola ekonomiczna oraz dyktatura sił zła.

    Ale jest nadzieja, że może wyrosną nam lewicowe i patriotyczne pokolenia, które nie zdzierżą tego, jak zniszczono dorobek ich dziadków i pradziadków z PRL, więc rozniosą te hieny liberalne i religijne na strzępy wysyłając na śmietnik historii z odpowiednią notką ostrzegawczą.
    https://demotywatory.pl/5053916/Prawica–Wprowadza-zamordyzm-odstrasza-mlodziez-swoim

    “Polska będzie jeszcze przeżywała okres “odwojtylizowania”, czyli obalenia tych 700 pomników Jana Pawła II, i okres “odkaczyńszczania” – prof. Krzysztof Pomian o pomnikach. Źródło: Przegląd nr 7/2021, s. 63.

    To nastąpi w ciągu tych następnych 15 lat. 45 lat istnienia III RP pod szyldem zdrady narodowych interesów zakończy ostatecznie istnienie w Polsce Kościoła dominującego i styropianu. Czy wyłoni się z tego nowa jakość i prawdziwa słowiańska wolność oraz gospodarka bez zniewolenia, jest jednak wielką niewiadomą.

    Odpowiedz
   • 9 lutego 2021 o 19:35
    Permalink

    @krzyk58

    W uzupełnieniu powyższego.
    Oto polskie polityczne cioty występujące na Majdanie i realizujące interesy zachodniego imperializmu mają nagrodę za wspieranie faszyzmu banderowskiego.
    https://wolnemedia.net/hymn-upa-i-terroryzm-przeciwko-polsce-w-ukrainskim-teledysku/

    A zachodnim mocodawcom w to graj, im więcej skłócą nas Słowian tym ich zysk będzie większy i nowy Generalny Plan Wschodni może po latach zrealizują jak się nie obudzimy.
    Niemcy jak zwykle grają na dwie strony usiłując prowadzić z Rosją interesy gospodarcze, ale za kulisami knują przeciwko Rosji. Jak Rosja upadnie to Nord Stream 2 będzie nadal działał już tylko w ich interesie gospodarczym, a Polska zostanie zupełnie bez ochrony, bo póki co można jeszcze powstrzymywać Niemców przy pomocy Rosjan licząc na ich Słowiańską solidarność.

    Natomiast wszyscy zwykli ludzie tak w Polsce, jak i na Ukrainie powinni zrozumieć, że nie jesteśmy wrogami obecnie, a historia zbrodni zdeterminowanych przez “jaśnie pańskie” interesy nas zwykłych ludzi nie dotyczy i nie powinna nas dzielić. Nie powinniśmy brać udziału w grze narzucanej nam przez imperialistów zachodnich i własnych zaplutych karłów reakcji.
    Nie świętujmy więc dnia “wyklętych” przez lud przeklętych, nie świętujmy i nie odtwarzajmy struktur kolaborantów faszystowskich, tak w Polsce, jak i na Ukrainie i w innych dawnych demoludach.
    Chłopi i robotnicy ginęli wzajemnie się wyrzynając bo “jaśnie państwo” miało swoje interesy i prowadziło je kosztem ludu. Komuniści to opanowali, ale lud nie zrozumiał ich idei i przesłania. Czas na nową świadomość i wyższy poziom człowieczeństwa oraz prawdziwy słowiański egalitaryzm, tak aby zachodnie hieny wróciły do siebie z podkulonymi ogonami i nic nie zyskały mimo zainwestowanych pieniędzy w kolorowe rewolucje.

    “Izraelski polityk dla Sputnika: „Polska powinna dziękować Stalinowi…”
    https://pl.sputniknews.com/opinie/2021020913799133-izraelski-polityk-dla-sputnika-polska-powinna-dziekowac-stalinowi-sputnik/

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.