Raytheon otrzymał kontrakt na produkcję systemu Patriot dla Polski

Dzięki podpisaniu umowy umocni się  bezpieczeństwo Polski, Europy  i NATO, a także powstaną nowe miejsca pracy w Polsce i USA

US Army przyznała firmie Raytheon [NYSE: RTN] kontrakt o wartości ponad 1,5 mld dolarów na produkcję zintegrowanego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot™ dla Polski. Umowa obejmuje również dostawy części zamiennych, wsparcie i szkolenia.

Zgodnie z ogłoszonym 25 września przez Departament Obrony kontraktem Raytheon zbuduje i dostarczy Polsce cztery jednostki ogniowe Patriot.

– Zakup systemu Patriot przyczyni się do umocnienia bezpieczeństwa Polski, Europy i NATO oraz do powstania nowych miejsc pracy w Polsce i USA. – powiedział Pete Bata, wiceprezes polskiego programu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w Raytheon IDS – Raytheon jest partnerem Polski w działaniach na rzecz bezpieczeństwa i rozwoju przemysłowego, a ponadto wspiera rodziny żołnierzy poległych na misjach pokojowych oraz włącza się w inicjatywy edukacyjne. 

Patriot stanowi podstawę obrony państw NATO i Europy przeciwko pociskom balistycznym i manewrującym, nowoczesnym samolotom i dronom.  Zadanie ochrony swoich obywateli i sił zbrojnych powierzyło systemowi Patriot piętnaście innych państw, w tym USA i sześć państw  w Europie: Niemcy, Grecja, Holandia, Hiszpania, Rumunia oraz Szwecja.

Wspomniany wyżej kontrakt dotyczy pierwszej fazy „Wisły”, dwuetapowego programu zakupu zintegrowanego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu. W fazie drugiej programu Polska może pozyskać kolejne jednostki ogniowe Patriota. Wyraziła również zainteresowanie pozyskaniem dookólnego radaru w  technologii aktywnego elektronicznego skanowania fazowego (AESA), opartej na azotku galu, a także niskokosztowego pocisku przechwytującego SkyCeptor™.

System Patriot firmy Raytheon jest to system przeciwrakietowy składający się z radarów, systemów dowodzenia i kierowania oraz kilku typów pocisków przechwytujących, które razem służą do wykrywania, identyfikacji i zwalczania taktycznych pocisków balistycznych, pocisków manewrujących, dronów, nowoczesnych samolotów i innych zagrożeń.

O Raytheon

Raytheon Company, której obroty w 2017 roku wyniosły 25 mld dolarów i która zatrudnia 64 000 pracowników na całym świecie, jest liderem w zakresie technologii i innowacji, specjalizującym się w sektorach obronności i bezpieczeństwa, rynku cywilnym i cyberbezpieczeństwie. Historia innowacji firmy obejmuje 95 lat. Firma oferuje najnowocześniejszą elektronikę, integrację systemów realizacji misji, produkty i usługi C5I™ oraz wsparcie w zakresie wykrywania, efektorów i realizacji misji dla klientów w ponad 80 krajach. Raytheon ma siedzibę w Waltham w stanie Massachusetts. Można nas obserwować na Twitterze @raytheon, a w Polsce – na @Patriot_PL. Ponadto systemowi Patriot jest poświęcona polskojęzyczna witryna http://patriotsystem.pl.

TEWKSBURY, Massachusetts, 26 września 2018 r. –

Informacja dodatkowa:

Grono 16 państw – użytkowników systemu Patriot obejmuje:

 • Stany Zjednoczone
 • Holandię
 • Niemcy
 • Japonię
 • Izrael
 • Królestwo Arabii Saudyjskiej
 • Kuwejt
 • Tajwan
 • Grecję
 • Hiszpanię
 • Republikę Korei
 • Zjednoczone Emiraty Arabskie
 • Katar
 • Rumunię
 • Polskę
 • Szwecję

 

***

Informacja redakcji:

Wszelkie prawa do tekstu i grafik zastrzeżone dla Raytheon Company. Wyłączenie licencji CC 3.0.

10 myśli na temat “Raytheon otrzymał kontrakt na produkcję systemu Patriot dla Polski

 • 28 września 2018 o 04:47
  Permalink

  NAWET W REDAKCJI ,,O.Pol.,, SĄ PISO…TOŁOWE IMB…CYLE

  Odpowiedz
 • 28 września 2018 o 05:01
  Permalink

  Ale zestaw antenowy NADAL się nie obraca, jak chcieli by zamawiający RADAROWCY z Polski!

  Po prostu Macondo trwa.

  Odpowiedz
 • 28 września 2018 o 05:44
  Permalink

  Dobra decyzja chociaż będzie to nas kosztować bardzo wiele.

  Odpowiedz
 • 28 września 2018 o 08:37
  Permalink

  Skoro wydamy 3 000 000 000 $ na bazę obcych wojsk w Polsce, to musimy wydać też 1 500 000 000 $ na podniesienie ich bezpieczeństwa. Zwłaszcza że system ten znakomicie sprawdził się w obronie przed rakietami robionymi w garażach z rur kanalizacyjnych a nawet blisko 60-letnich Scudów, o torze lotu przewidywalnym w momencie wystrzelenia. No to teraz “silni, zwarci i gotowi” jak wiosną 1939 roku, będziemy mogli zainicjować wybuch III wojny światowej. Zbyt długo tu wojny nie było. Już nasze młode pokolenie chciało by zobaczyć ją na własne oczy. Jeszcze tylko trzeba zainwestować w jakiś współczesny odpowiednik zaleszczyckiej szosy i mostu na Czeremoszu.

  Odpowiedz
 • 28 września 2018 o 09:01
  Permalink

  Jestem ciekaw,dlaczego podobne ( ale tańsze) systemy rosyjskie chce kupić Turcja, Indie a nawet Arabia Saudyjska? Coś chyba jest na rzeczy patrząc na reakcje Wujka Sama!

  Odpowiedz
 • 28 września 2018 o 11:34
  Permalink

  No kacze pieczone…!
  – kilka kolorowych i efektownych fotek, schemacik poglądowy i technologiczny “systemu” dla 8-latka, króciutki opisik podparty “referencjami” 16 państw (a tak na marginesie, ile państw na świecie NIE POSIADA tego “systmu” ?) i interesik się kręci…
  – zleconko na kilka mld Dolków w kieszeni !

  A przypuszczam, że prezentacja w Powerpoińcie, ba, a może nawet w technologii 3D wygląda jeszcze cudowniej !

  Mam tylko nadzieję, że Fachowcyodwypasów pozwolą to ustrojstwo…, o, przepraszam, ten wytwór hightech poświęcić…
  – bez tego się nie liczy…

  Ps – a już najbardziej podobają mi się te skrzynki po owocach pozbijane razem w długie “rury”…
  – bardzo wygodne do transportu….

  Odpowiedz
 • 28 września 2018 o 19:01
  Permalink

  @Pozorovatel – trafione w punkt ! Jeśli przeżyjemy ponowne szaleństwa prawactwa będziemy mogli zobaczyć jak to działa . Jestem tylko ciekaw kto ponownie odbuduje Polskę ?

  Z kretyńskiej “tfu..rczości” IPN . Niedaleko mnie jest dzielnica domów , zbudowanych “podstępnie” przez “reżim” PRL . Dzielnica pozostała , nazwy ulic zmieniono . Oczywiście nie ostała się Róża Luksemburg , czy Włada Bytomska . Zastąpiono je jakimiś watażkami mordującymi milicjantów i geometrów robiących reformę rolną .
  Był spokój parę lat . Ale ostatnio zauważyłem , że nie oszczędzono uliczki – “Przodowników Pracy” !
  Qrwa , zmieniono tę nazwę na “Romskich Ofiar Getta Łódzkiego” .
  ( fajnie mają mieszkańcy pisząc tak długą nazwę w dokumentach , a samo “Romskich ofiar” brzmi podejrzanie )

  U nas zawsze tylko ofiary albo księża . A potem lament , że tylko skręcamy śrubki u innych …. Przodownik pracy to przecież jawny komuch !

  Pozostała jeszcze uliczka “Racjonalizatorów” . Ale też jakoś komuszo się kojarzy . Lustratorów – to rozumiem !
  Nic tak nie tworzy PKB jak lustracja i księża !

  Odpowiedz
 • 28 września 2018 o 21:06
  Permalink

  @Pozorovatel. 28 września 2018 at 08:37

  Trafione w 10. Nachodzi mnie taka refleksja, że gdyby Polsce zależało na suwerenności, to taniej być może byłoby wynająć “parasol ochrony” od Rosjan z obwodu Kaliningradzkiego.? 🙂 Sprowadzać podstarzały sprzęt za grube miliony, skoro inne państwa, nawet będące formalnie w NATO (Turcja), kupują niezależnie najnowocześniejszy sprzęt rosyjski, niezbyt świadczy o rozsądku naszych “elit”. No ale co się dziwić, to tylko mentalni potomkowie sanacji, więc idą za przykładem konika i szabelki. Faktycznie powinni szukać już odpowiednika Zaleszczyk.

  Odpowiedz
 • 29 września 2018 o 09:46
  Permalink

  @fly

  rewelacja, najbardziej podobały mi się śrubki 🙂 Niestety taka to gorzka prawda.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.