No i rating nam obniżyli „zdrajcy i wrogowie” czyli o kosztach dobrej zmiany

graf. red.Nic nie jest za darmo, nawet wypróżnianie się na świeżym powietrzu kosztuje, właśnie ryzyko jego zepsucia. Podobnie jest z dobrą zmianą, której błyskawiczną ewolucję obserwujemy w kolejnych nocnych odsłonach, opatrywanych kolejnego dnia podpisem pana prezydenta. Niestety, a może –stety nie żyjemy w próżni i wszystko co się dzieje ma istotny związek z rzeczywistością. Podobnie jest właśnie z oceną dobrej zmiany przez otoczenie zewnętrzne.

2 grudnia 2015 roku pisaliśmy „Zacznie się od ratingu”, żeby nie było że znowu ktoś wykrakał…

Pierwsze zareagowało towarzystwo wyspecjalizowane w ocenie ryzyka zdolności kredytowej, poważane i traktowane, jako wyrocznia przez cały świat. Tutaj nie ma zmiłuj się, ani spisku cyklistów i wegetarian, (chociaż nawet, jeżeli jest to się o nim nie dowiemy), po prostu podaje się ocenę ratingową i uzasadnienie do niej. W naszym przypadku obniżenie ratingu dotyczy właśnie kwestii związanych z politycznymi zmianami w kraju, które niepokoją audytorów, albowiem mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa naszych zobowiązań. I nie ma znaczenia co się myśli, nie ma znaczenia że reżimowe już media pokazywały sukces w postaci podpisu prezydenta w postaci projektów ustaw i inne bzdury, tutaj mamy kategorię obiektywną – jeżeli chcesz brać pożyczki, to musisz się liczyć z tym, że jesteś oceniany. Za spadkiem ratingu pójdzie spadek ratingów samorządów i korporacji w Polsce, ponieważ jest taka zasada, że nie da się mieć wyższego ratingu niż państwo, na terenie którego się działa. W efekcie WSZYSCY odczujemy koszt dobrej zmiany w postaci wzrostu ceny polskiego długu. Dodatkowo Złoty po otrzymaniu tej wiadomości o obniżeniu ratingu wzorcowo zanurkował, czym na pewno – o ile się nie odbije – pomoże np. „frankowiczom” w uzyskaniu kursu sprawiedliwego, jak i całej gospodarce, bo oto właśnie dokonało się kolejne dostosowanie makroekonomiczne – PROSZĘ BARDZO TO SIĘ NAZYWA MIEĆ WALUTĘ NARODOWĄ WRAŻLIWĄ NA BŁĘDY WŁASNEGO RZĄDU. Uwaga nikt nie mówi, że to źle, tylko trzeba mieć świadomość możliwych konsekwencji, zwłaszcza jeżeli podobno w rządzie są osobnicy publicznie podejrzewani o co najmniej poważną psychozę paranoiczno-maniakalną o ile nie o głębszą chorobę psychiczną.

Rządzący pewno w zamian będą domagali się odszkodowania i reparacji wojennych od Niemiec i Słowacji, to najprostsze – może pan minister sami państwo wiecie, który znajdzie jakiś powód, żeby domagać się aresztowania przedstawicieli złej agencji ratingowej? Przeprowadzi śledztwo w sprawie „nagłego pozbawienia wartości pieniądza w czasie na masową skalę”? No śmiało, proszę bardzo dać sobie upust fantazji w rzeczywistości alternatywnej, bo w niej jesteśmy. Na szczęście druga globalna agencja ratingowa utrzymała dotychczasową ocenę, co powoduje że nie ma totalnego dramatu, tylko jest poważny sygnał alarmowy. Jednakże czy to kogoś w kraju z decydentów przejmuje? Przecież wiadomo, kto nawet nie ma konta w banku, a parabanki ochoczo dostarczają jemu i całemu zapleczu finansowania. Dlaczego miałby się przejmować jakimś tam ratingiem? Usłużne media mogą zrobić reportaż jak to dobrze, że Złoty się dostosowuje „elastycznie”, bo producenci krasnali ogrodowych otrzymują więcej za swoje wyroby w przeliczeniu Euro na Złotówki! A jakieś tam kwestie zubożenia społeczeństwa można pominąć, niech się z nas śmieją Słowacy, Litwini, Łotysze, bezpieczni od szaleństw własnych rządów za potęgą Euro, którego wartość jak widać ROŚNIE. Będzie jeszcze taniej w Polsce, bo praca Polaków jest tańsza, dzięki dobrej zmianie.

Najważniejsze jest to, że już pięć stów hańby, którymi mamiono cześć Narodu, to już nie będzie dokładnie tyle warte, co pięć stów w momencie obiecania w erze ciepłej wody Tuska/Kopacz. Jeżeli tendencja spadku wartości do Euro i innych walut się utrzyma, to możemy mówić co najmniej o około 5% spadku wartości, tj. 500 zł będzie warte tylko 475 zł. Można by zrobić taki licznik jak długu narodowego w Warszawie, pokazujący ile jest warte na określony dzień te słynne pięć stów hańby. Proszę nie mieć złudzeń – cały czas wartość tej kwoty będzie maleć jeżeli przeliczymy ją na prawdziwe pieniądze – i niech ktoś nawet się nie ośmieli pisać głupot o przewadze narodowej waluty. Być może, jeżeli się jest Szwajcarią, której pieniądz każdy chce mieć, albo Stanami Zjednoczonymi, które mogą spowodować, że nie ma się innego wyboru niż mieć ich pieniądz i jeszcze za przywilej jego posiadania płacić. Wiele nie trzeba było, żebyśmy mieli małe tąpnięcie, to jest poważne ostrzeżenie. Wszyscy powinni się zastanowić, najbardziej rządzący, których trzeba wprost prosto w oczy pytać, – jak jako odpowiedzialni za efekty dobrej zmiany zamierzają przeprosić Naród, czyli suwerena, że znowu przyczynili się do jego zbiednienia? Jeżeli ktoś nie zauważył, że jesteśmy uzależnieni gospodarczo i ma ochotę ponosić dalej koszty dobrej zmiany, do momentu aż Polski znowu nie będzie stać na zakupy za granicą lekarstw, to niech się przygotuje na wojnę domową, bo lepsza jest ona niż powolna stagnacja i nazywanie szamba perfumerią, od czego zdaje się specjalistów nie brakuje. To jest tylko kwestia czasu, aż ludzie wyjdą na ulice. Ludzie znają nazwiska, znają twarze – nikt z winnych ponownego zbiednienia społeczeństwa się nie ukryje. Nie da się już zwalić na Tuska! Oj nie da się! Powoli słuchać krzyki Donald ratuj, ktoś kto głupio głosował budzi się z ręką w nocniku i boli bo człowiek śpi a z portfela kasa znika. To się nazywa realny świat, a nie świat marzeń, bajek i histerycznych historyków zajmujących się produkowaniem kłamstw i insynuacji. Witamy w prawdziwym życiu – może być gorzej!

Ps. Jeżeli ktoś myśli, że rząd powinien powołać specjalną komisję mającą na celu sprawdzenie, kto stoi za ludźmi ustalającymi rating, zwłaszcza liczą się powiązania z byłym ośmiorniczkom establishmentem? To powinien nabyć gumowy impulsownik kinetyczny (młotek blacharski z gumowym zakończeniem), w kolejnych odcinkach poinstruujemy jaki można z niego zrobić użytek – pod ścisłym nadzorem lekarza i po ubraniu wcześniej kasku ochronnego z atestem.

21 myśli na temat “No i rating nam obniżyli „zdrajcy i wrogowie” czyli o kosztach dobrej zmiany

 • 16 stycznia 2016 o 05:17
  Permalink

  Jeżeli rozdaje się miliardy złotych bankrutom, to cóż w tym dziwnego? Pozdr. Emil ps.czy to prawda, że Upaina – polski strategiczny sojusznik dostała od Polski jakieś pieniądze???

  Odpowiedz
 • 16 stycznia 2016 o 05:53
  Permalink

  Pisiory i ich zausznicy będą teraz łgać, że to żydowsko-niemiecki spisek, a tak w ogóle to Putin się mści za to że mu nie sprzedajemy jabłek.
  Proszę oto rzeczywiste skutki rządów PIS – czy jesteśmy w stanie to przetrwać? Naprawdę będzie gorzej

  Odpowiedz
 • 16 stycznia 2016 o 08:45
  Permalink

  Wydaje się, iż należy podnieść bardziej ogólne kwestie, będące bardzo widocznymi w odniesieniu również do Rosji.Po pierwsze – agencję ratingowe są elementem nacisku politycznego na, praktycznie, wszystkie kraje. Nie mają nic wspólnego ze stanem ich gospodarki.Po drugie – rynki walutowe oraz inne rynki, straciły swoją zdolność do obiektywnej wyceny aktywów. Po trzecie – wynika z dwu poprzednich czyli teorię ekonomii należy pisać od nowa. Smith bierze w łeb.

  Odpowiedz
  • 16 stycznia 2016 o 11:45
   Permalink

   Wywod @awkzim popieram w calej rozciaglosci

   W TROSCE O UPADAJĄCĄ JAKOŚĆ MERYTORYCZNEJ DYSKUSJI: PROSZĘ MOŻE W KILKU SŁOWACH UZASADNIĆ DLACZEGO TAK LUB DLACZEGO NIE. POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

   Odpowiedz
   • 16 stycznia 2016 o 16:43
    Permalink

    @WEB.JOZ.
    Czy to zart z Pana strony ?
    Przeciez komentator @awkzim wymienil w 3 punkach :
    1° Rating to narzedzie nscisku politycznego na wszystkie kraje nie odzwierciedla wogole sytuacji gospodarczej danego panstwa np. Usa nigdy nie spadly ponizej tej najlepszej oceny, mimo, ze po kolei cale miasta , jak Detroit, Cloveland zrobily pleite i nawet nie mialy milony ludzi dostaw pradu …Stan California to nawet nie mogl obracsc $ tylko “wekslami” na popierze kancelaryjnym. it’d,
    2° Z uwagi na virtualne tranzakcje np.derywaty i powszechne stosowanie tzw. dividenden stripping wogole nie mozna stwierdxic ile i gdzie sie znajduja rzeczywiste aktywa, nawet nie drukuje sie pieniedzy niby na te bogsctwa , wszystko “idzie” przez virtualne przelewy bankowe, karty bankowr i kredytowe, ktorymi sie placi, to co rzeczywiste jeszcze to zabezpieczenia w zlocie, choc nikt nie chce powiedziec , gdzie sa one zdeponowane …i zapasy walutowe innych panstw np.ma takie FR i Chiny w $, ktory tak naprawde nic nie jest warty, ale ranting …..wlasnie daje mu te glorie ….fata morgana …

    Neoliberalizm i vitrualny przemysl finansowy nie da sie w kladyczna nauke ekonomii wpisac, gdyz jak moze istniec np.rzeczywisty popyt na derywaty tj. przydzle i niepewne przychody np. ze zbiorow ryzu i z ubezpieczen za stracone zbiory ryzu za np.10 lat …to czysta mentalna ( myslowa ) spekulacja …to po prostu zwykle g*wno i masowe smierci glodowe…czekam, kiedy bedzie sie np.spekulowac i te spekulacje ubezpieczac ( derywat ) na napady terrorystyczne ….
    Kapito WEB.JOZ. ?

    WEB. JÓZEF. WSZYSTKO ROZUMIE, TYLKO PANI MUSI ZROZUMIEĆ ŻE NIE MA TU MIEJSCA NA TAK UPROSZCZONĄ I SZKODLIWĄ RETORYKĘ. ALBO ODNOSI SIĘ PANI DO TREŚCI ARTYKUŁU ALBO PROSZĘ SOBIE DAROWAĆ UZEWNĘTRZNIANIE SIĘ KTÓRE NIC NIE WNOSI POZA ZAŚMIECANIEM FORUM. PROSZĘ PISAĆ KONKRETY – PADŁA ZŁOTÓWKA NA PYSK CZY WZROSŁA? DZIĘKUJĘ I NIE MA ZNACZENIA CZY TO JEST SPISEK CZY GO NIE MA Z POZYCJI POLAKA ŻYJĄCEGO ZA 1300 ZŁ TO JEST DRAMAT I SKANDAL! A DO TEGO DOPROWADZIŁA NIEOSTROŻNA POLITYKA RZĄDU – WŁAŚNIE O TYM JEST ARTYKUŁ JAKBY PANI NIE ZAUWAŻYŁA. Z NAJLEPSZYMI POZDROWIENIAMI – ZACZYNAM PODEJRZEWAĆ CZY NIE JEST PANI “ZAKAMUFLOWANĄ OPCJĄ NIEMIECKĄ, KTÓRA Z BEZPIECZNEJ POZYCJI Z EURO W PORTFELU PSUJE POLAKOM W GŁOWACH”. NO CÓŻ INTERNET WSZYSTKO PRZYJMIE, ALE MY NIE JESTEŚMY TACY GŁUPI JAK SIĘ WAM W REICHU WYDAJE 🙂

    Odpowiedz
   • 18 stycznia 2016 o 20:47
    Permalink

    @ królowa bona, właśnie wczoraj to znaczy 17.01.2016 przeczytałam kilka artykułów na różnych portalach na temat agencji ratingowych. Najdelikatniejsze określenie tychże agencji to “banksterka” z czym się całkowicie zgadzam, zresztą taka opinia jest mi znana o agencjach ratingowych od dawna. Dobra wiadomość, Chiny wyprzedają nazwijmy to papiery dłużne USA, co na to agencje ratingowe? Pozdrawiam.

    Odpowiedz
   • 19 stycznia 2016 o 06:45
    Permalink

    @wieczorynka, 18.01’2016,20:47
    Wie Pani, te ( 3, wszystke “tsy” ) agencje ratingowe to bandytyzm w czystym wydaniu, ich metody badan i publikacji to pic na wode fotomontaz …”armaty” w walce politycznej …
    Jedna z tych “tsech” agentur nalezy do Liliane Betonncourt, multimiliarderki francuskiej, wlascicielki firmy L’ OREAL PARIS”, do ktorej naleza tez inne firmy min “VICHY”, polknieta przez nia firma kosmetyczna “PHAS” i inne. L.Betoncourt odziedziczyla “L’OREAL …” , ktira podzas II WS dorobila sie fortuny w interesach z Hitlerem ….i obecnie wrecz nie sposob zupelnie zrezygnowac z jej produktow, gdyz jest ona wszechobecna na rynku takze pod innymi nazwami ….otoz jej agencja ratingowa “decyduje” kto np.we Francji zwycieza w rozmaitych wyborach, takze w Usa ….ona (nielegalnymi ) darowiznami sfinansowala kampanie i pizniej prace polityczna prezydenta N.Sarkozy ……i ja i jego ciagle niby szargaja organy scigania ….taka gra ….corka L.Betoncourt w koncu sadownie ubezwlasnowolnila mamusie, by nie zarekwirowalo majatku mamy i jej rating agentury …okropne rzeczy, jak sie to wezmie pid lupe …mlodsza corke L.Betoncourt niejaka Ingrid Betoncourt, ktora jako ( skrajnie ) lewicowa kandydowala na prezydentke Kolumbii i zostala porwana przez kolumbijskich partyzantow zwanych rebellen …, byla pare lat wieziona w kolumbijskiej dzungli …chciano zmusic L Betoncourt, by swija rating agentura nie mueszala w polityce swiata i w Kolumbii …
    Wlosy staja deba, jak sie czlowiek dowie, jak polityka i rating agentury dzialaja …a tymczasem kupieniem szamponu czy kremu do rak wspiera sie pania Liliane Betoncourt ….voile ….!!!
    Pozdrawiam, tu -12°

    Odpowiedz
 • 16 stycznia 2016 o 09:12
  Permalink

  Zdrajcy, zaprzańcy i ci gorszego sortu obniżyli nasz rating

  Odpowiedz
 • 16 stycznia 2016 o 09:20
  Permalink

  NIE MOŻEMY CYTOWAĆ TAK OBSZERNYCH FRAGMENTÓW BEZ WSKAZANIA ŹRÓDŁA WEBM. JÓZ.

  Odpowiedz
 • 16 stycznia 2016 o 09:28
  Permalink

  Dobry realistyczny tekst.

  Wybory się skończyły – czas wracać na TWARDĄ ZIEMIĘ – tę ZIEMIĘ …

  Odpowiedz
 • 16 stycznia 2016 o 09:57
  Permalink

  Można mówić że agencje ratingowe to spisek CIA bo tak zapewne i jest, ale to nie zmienia faktu, że spisek czy nie spisek a Euro po 5 zł, trzeba było to uwzględnić januszu kwaczyński!!!!!!!!! Niech teraz Ci co głosowali na PIS oddadzą nam nasze pieniądze

  Odpowiedz
 • 16 stycznia 2016 o 11:11
  Permalink

  Gniewna zapomniałaś o rowerzystach,komunistach i przyczynie wsszelkiego zła Putinie!

  Odpowiedz
 • 16 stycznia 2016 o 13:46
  Permalink

  Zapłacimy jeszcze więcej, pytanie ile Polacy są w stanie wytrzymać jeszcze i zapłacić za to żeby zyć w wolnym kraju – to pytanie za 1000 punktów. Prawdopodobnie Kaczyński zakłada, że bardzo wiele jesteśmy w stanie wytrzymać.

  Odpowiedz
 • 16 stycznia 2016 o 19:06
  Permalink

  Będe monitorował kurs co miesiąc sobie zapisując. Dziękujemy ci PIS.

  Odpowiedz
  • 19 stycznia 2016 o 06:15
   Permalink

   @Joachim Brudzinski
   powinno stac “dziekujem Usa” lub “dziekujemy ci UE” ( swiatiwym koncernom i ich lobbystom, ktore obawiaja sie , ze swiat przy pomocy Polski moze otwirzyc oczy i od neoliberalnej wscieklizny zacznie sie oddalac ….., przestanie sie modlic do UE, czy do A.Merkel, krotko przestanie byc chlopcem na posylki, choc pokoleniowo rzecz biorac PiS zapoczatkuje ten sposob myslenia,tak naprawde mlodsze pokolenie bedzie musialo cala walke odbyc …, np.w programie tv francuskiej “28 minut” ( polityczny, codzienny talkshow ) z 15.01’2016, reemitowanego w pon., 18.01’2016 w “arte”tv. ( http://www.arte.de/28minuten ) mowiono z ust francuskich intalektualistow ( !!! ) bardzo niepozytywnie o Polsce, ze tyklo bieze 4% swego dichodu narodowego z UE bla, bla, bla ….wogole “nikt niby nie byl we Francji za tym by Polske przyjac do UE …..widzimy na zakaczonym obrazku, jakim to wielkim sprzymierzencem Polski jest Francja ……mimo, ze dzieki Polsce francuski Telekom nie splajtowal …i inne firmy, zawsze Polska “ratowala” a to wojskuem, a to dukatami Francje, a jak co do czego to Francja wierzga kopytami w Polske …trudno to pojac , choc przygarnial kociol garnkowi …

   Odpowiedz
 • 16 stycznia 2016 o 22:38
  Permalink

  NIE WOLNO CYTOWAĆ CUDZYCH TREŚCI BEZ LICENCJI W TEN SPOSÓB – PROSZĘ O TYM PAMIĘTAĆ. WEB. JÓZ.

  Odpowiedz
  • 16 stycznia 2016 o 23:34
   Permalink

   NIE MAMY LICENCJI NA TE TREŚCI. WEB. JÓZ.

   Odpowiedz
 • 17 stycznia 2016 o 00:17
  Permalink

  LUZIK!! Pełne olanie!!
  S&P jak każda inna ‘agencja ratingowa” jest tak samo skorumpowana jak każda inna działka tzw. “ekonomii wolnego rynku” i bracia Amerykanie coś na ten temat mogą powiedzieć.

  Odpowiedz
 • 18 stycznia 2016 o 14:07
  Permalink

  Może trzeba pójść drogą Rosji? Swego czasu jakaś tam agencja obniżyła rating Rosji , w odpowiedzi WWP zapowiedział ,że wyśle kogo trzeba ,żeby zrobił co trzeba.I co ? Po tygodniu rating Rosji wzrósł.
  To wszystko to nacisk polityczny na Polskę , a podobno jesteśmy “najwierniejszym” sojusznikiem krowożerców.

  Odpowiedz
  • 19 stycznia 2016 o 05:52
   Permalink

   @Tadeusz
   oczywiscie, ze to nacisk polityczny na Polske i jej obywateli, by poprzez utrate np. wartosci pieniadza siac strach i niepokoj i tym zniechecic obywateli do nowowybranego rzadu, najlepiej organizowac w Polsce zadymy i protesty i tym doprowadzic do wypowiedzenia posluszenstwa ulegitymowanemu demokratycznymi wyborami rzadowi PiS, ktory zdaje sie probuje Polske wyrwac z upadajacej UE.
   A propos nie wiem,jak mozna obnizyc ranking Polski przy wzrastajacym rozwoju np. Polska wyprzedzila Chiny ( ! tak Chiny, taki kolos ) w inwestycjach maszynowych od listopada do dzis jest na I miejcu…opublikowaly to raporty gieldowe w Niemczech prezentowane min.w ARD ( I Program publucznej TV niemieckiej ) przez min.pania redaktor z fachowej redakcji ekonomicznej Anje Kohl…
   Mysle, ze doniesienia o pauperyzscji i wykluczeniu bardzo duzej grupy ludzi w Polsce np.jak to przedstawia OP sa prawdziwe, bo podobnie jest we eszystkich panstwach swiata, bo to rezultat neoliberalizmu ale ( waskie ) klasy spoleczne biorace udzial, najprawdopodobniej z wczesniejszego zagarniecia mienia panstwowego w tym rozwoju robia jedne z najwiekszych interesow i bogaca sie , wlasnie to jest ujete w “Aktien Index Dax ” i.w innych, rating wcale tego nie uwzglednil ….z powodow politycznych …..
   Oczywiscie podkreslam , ze ten rozwoj gospodarczy odbywa sie kosztem pauperyzacji calych, szerokich warstw spolecznych , ktore w zaden sposob nie maja dostepu do w ten sposob osiagnietych zyskow …
   W obliczu takiej sytuacji mowimy tu o: 1° nieprawdziwym ratingu, ktory zostal Polsce obnizony z powodow politycznych mimo ekonomicznego rozwoju
   2° o jednoczesnej pauperyzacji wykluczonych z procesow produkcyjnych i z procesow podzialu ludzi, ktorych status po obnizeniu ratingu i spadku wartosci zlotowki w stosunku do € ekonomicznie jeszcze bardziej sie poglebi i rozbudzi niezadowolenie w stosunku do rzadu PiS, szukajacego dla Polski indywidualbej drogi ….po to zostal ten rating opublikowany …
   Odnosnie metody FR i Putina w stosunku do ratingu to zdaje sie bardzo prawidlowy …z mafia trzeba rozmawiac jej jezykiem , innaczej nie zrozumie ….to tez zasada homeopatii, stosowal ja juz Paracelsius ….

   Odpowiedz
 • 7 lutego 2016 o 09:45
  Permalink

  A propos tych ratingów, audytorów, wyroczni finansowych. Sam pracowałem lata całę w ważnej, bardzo ważnej istytucji finansowej i wiem jak to wygląda od kulis. Niestety autor najprawdopodobniej nie ma o tym zielonego pojęcia, bo gdyby je miał to tak niedorzecznych rzeczy jak na początku by nie pisał.
  Po pierwsze – wielkie organizacje finansowe w tym ratingowe tworzone są przez tych którzy “chcą się oceniać”. A po co chcą się oceniać, ano po to by “mieć moralne” prawo do oceny innych. Skutek? My sie po swojemu ocenimy ale za to mamy innych w garści.
  Po drugie – audytorzy – to cyniczni i ograniczeni ludzie. Jak ograniczeni – widzą wyłącznie świat przez pryzmat liczb, dziś najcz ęciej wirtualnych. Robią tajemniczą mgiełkę wokół swojej nieomylności a w rzeczywistości ludzie oderwani od rzeczywistości
  po trzecie – sposób (metodologia) – no tutaj to tygogniowy wykład jakie szczyty mo że osiągać ludzka głupota. Nadmiar formy na treści..

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.