Raport po wyroku TSUE w sprawach frankowych zasadniczo zmienił linię orzeczniczą

Wyrok w sprawie C-260/18 (Dziubak) istotnie wpłynął na orzeczenia „frankowe”.  W okresie od I 2018 do IX 2019 w pierwszej instancji 68% wyroków zapadło na korzyść konsumentów, po wyroku TSUE w sprawie C-260/18 wskaźnik ten poprawił się do 88%.

Z raportu jednoznacznie wynika, że w zdecydowanej większości spraw  konsument więcej zyska walcząc w sądzie o swoje prawa, niż przyjmując na siebie biernie ryzyka wytworzone przez bank w przypadku kredytów indeksowanych do walut obcych i denominowanych w walutach obcych.

Raport obejmuje analizy ilościowe dotyczące wyroków, w tym m.in. analizy orzecznictwa w poszczególnych sądach, analizę zmian w podejściu sędziów, analizę aktywnych kancelarii. Druga część raportu to komentarze ze strony m.in. urzędu Rzecznika Finansowego i Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Macieja Taborowskiego oraz czołowych prawników reprezentujących klientów w sprawach z bankami.

Wprawdzie do ustalenia pozostały jeszcze tak ważne kwestie jak m.in.: czy sędziowie powinni orzekać stwierdzenie nieważności czy „odfrankowienie” kredytu oraz czy powinni się kierować „teorią dwóch kondykcji” czy „teorią salda” przy wzajemnym rozliczeniu, jednak te jakże ważne przecież problemy mają dla konsumentów znaczenie drugorzędne wobec faktu, że dzięki TSUE nadzwyczajne ryzyko wykreowane przy kredytach „frankowych” poprzez zapisy abuzywne wraca obecnie do twórców tego produktu – do banków.

Przedstawiony dokument jest efektem pracy zespołu gromadzącego dane o wyrokach frankowych. Prezentowane informacje dostępne są dzięki pracy wolontariuszy wertujących wokandy sądowe w całym kraju, pozyskujących informacje o sprawach i wyrokach bezpośrednio od stron i w trybie dostępu do informacji publicznej. Wolontariusze są często obecni także podczas rozpraw i ogłaszania wyroków. Zgromadzone dane na temat stron, orzekających i wyroku wprowadzane są następnie przez kolejną grupę wolontariuszy zajmujących się uzupełnianiem i spójnością bazy danych.

Na stronie nawigator.bankowebezprawie.pl/statystyki/ śledzić można na bieżąco statystyki wprowadzanych wyroków. W tym samym miejscu udostępniony został także link do narzędzi analitycznych.

Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu

***

Informacja redakcji:

poniżej raport w pliku PDF do pobrania – poniżej 1 MB, po kliknięciu raport otworzy się w nowym oknie wyszukiwarki lub zostanie pobrany na dysk urządzenia (jest to uzależnione od indywidualnych ustawień urządzenia odbiorczego).

Raport po TSUE

3 komentarze do “Raport po wyroku TSUE w sprawach frankowych zasadniczo zmienił linię orzeczniczą

 • 24 listopada 2020 o 04:53
  Permalink

  Czy te odszkodowania wypłacą “oszukanym” – Banki?

  Odpowiedz
 • 24 listopada 2020 o 14:33
  Permalink

  Cieszę się, że konsekwentnie przez tyle lat wspieracie to stowarzyszenie, bo oni pomagają ludziom.

  Odpowiedz
 • 24 listopada 2020 o 16:18
  Permalink

  Wiadomo, że kapitalizm to jedno wielkie oszustwo – nawet w wydaniu niby solidnych Banków szwajcarskich …

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.