Rado Polityki Pieniężnej – czy leci z wami piwot?

1 i 2 lipca odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na którym Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, tj.: stopa referencyjna 2,50% w skali rocznej; stopa lombardowa 4,00% w skali rocznej; stopa depozytowa 1,00% w skali rocznej; stopa redyskonta weksli 2,75% w skali rocznej źródło informacji NBP.pl [tutaj].

Jest to decyzja wbrew oczekiwaniom dominującej części analityków, których liczne, acz bardzo ostrożne wypowiedzi oscylowały wokoło ścięcia stóp podobnie jak uczynił to w czerwcu Europejski Bank Centralny obniżając podstawową stopę procentową z 0,2 % do 0,15%, a stopę depozytową do -0,1%. Co w praktyce jest równoznaczne z utratą nominalnej wartości pieniędzy po umówionym okresie przechowywania ich na rachunku bankowym! Co więcej EBC zapowiedział „luzowanie ilościowe” w wydaniu europejskim, które już ma miejsce i jest realizowane.

Tymczasem jednak nasza „piwotalna” Rada zdecydowała się na constans, czyli brak reakcji na to co się dzieje dookoła nas w realnej rzeczywistości, której jesteśmy póki co klientami i beneficjentami, ale w każdej chwili możemy stać się płatnikami i ofiarami. Przecież to pieniądze pompowane dotychczas przez Rezerwę Federalną a obecnie przez Europejski Bank Centralny zasilają naszą gospodarkę, w tym w szczególności kolejne emisje papierów dłużnych Skarbu Państwa! Nie ma chyba lepszego interesu na świecie niż pożyczyć w Europie lub w USA pieniądze na rynku międzybankowym na 1% lub 1,5% i sprzedać je Polakom na 3% lub 3,5%. Nawet jeżeli uwzględni się koszt ubezpieczenia ryzyka takiej operacji na 25% wartości kwoty pożyczanej to i tak otrzymujemy stopę zwrotu na oprocentowaniu na poziomie około 25% minus podatek, którego oczywiście w Polsce się nie płaci. Tą cudowną możliwość międzynarodowa finansjera zawdzięcza właśnie naszym piwotalnym i niepiwotalnym członkom i członkiniom Rady, którzy zdecydowali o nie obniżaniu stóp uzasadniając to m.in.: „W ocenie Rady w najbliższych miesiącach inflacja pozostanie bardzo niska i może przejściowo obniżyć się poniżej zera. W kolejnych kwartałach trwające ożywienie gospodarcze oraz poprawa sytuacji na rynku pracy powinny sprzyjać stopniowemu wzrostowi inflacji i przybliżaniu się jej do celu w horyzoncie projekcji. Taką ocenę wspiera lipcowa projekcja inflacji i PKB. Utrzymuje się jednak niepewność dotycząca skali dalszego przyspieszenia wzrostu gospodarczego oraz perspektyw powrotu inflacji do celu.” [Źródło j.w. s. 2] Warto jedynie dodać, że wyimaginowany cel inflacyjny to 2,5% a realna inflacja o której pisze sama Rada piwotalna w swoim komunikacie to w maju br., 0,2%! Dokładnie napisano o inflacji, że „(…) pozostaje wyraźnie poniżej celu inflacyjnego (…).”[Źródło: j.w. s. 1].

Czy ktoś jest w stanie wyjaśnić społeczeństwu dlaczego zatem depozyty w bankach są na około 2-3% a kredyty (konsumpcyjne) dalej sięgają 20% przy przeciętnej – kilkunastu? Wiadomo, że ocena ryzyka, koszt pozyskania kapitału, jego ubezpieczenie, koszty dystrybucji itd. Jednakże dlaczego Polacy nie mają taniego kredytu w tej sytuacji, w której w Europie stopy są sprowadzone na poziom ujemny? Czy ktoś może to wyjaśnić ludziom zarzynanym przez kredyty mieszkaniowe i inne?

Jeżeli bowiem bank państwowy jest do tego, żeby wspierać polską gospodarkę (w jakiejś mierze), – o czym pośrednio informował w rozmowie nagranej jego prezes, to znaczy, że Polakom należy się przynajmniej wyjaśnienie – DLACZEGO PODSTAWOWA STOPA PROCENTOWA JEST 12 I PÓŁ RAZA WIĘKSZA OD INFLACJI CZYLI PŁACIMY NA STARCIE 1250% WIĘCEJ ODSETEK NIŻ STREFA EURO!

Jeżeli jeszcze ktoś z państwa waha się co do celowości przyjęcia Euro to proszę popatrzeć na liczby, one nie kłamią! Kredyt w Euro jest tańszy niż w naszej niszowej walucie i bardziej się opłaca w nim pożyczać. Co więcej Europejski Bank Centralny jest raczej odporny na „nagrywanie się”, jak również inne udziwnienia – po prostu działa i dba o interes milionów Europejczyków, no ale niestety nie Polaków.

Potrzebujemy stabilnej waluty europejskiej, potrzebujemy taniego kredytu, potrzebujemy oderwania pieniądza, w którym zarabiamy i którym płacimy nasze rachunki od możliwości psucia wszystkiego przez naszych nieudolnych polityków i ich rzekomo niezależnych pomagierów. Nie można dłużej zwlekać, każdy rok dłużej ze złotówkami to będzie czas, w którym będziemy płacić 1250% więcej niż bogatsi od nas wiele razy Europejczycy. Pomijając już korzyści z „luzowania ilościowego” na Euro, jakich zaraz doświadczy Europa.

Niestety nie umiemy się sami rządzić, a przynajmniej rządzić w taki sposób żeby żyło nam się dobrze. Nasze organy publiczne bardziej myślą o własnej wygodzie i interesach zagranicznych kapitalistów od których pożyczają pieniądze, które są wydawane nie wiadomo do końca na co a sprawy społeczne są w głębokiej depresji. Dłużej tego stanu nie można tolerować, Naród jest skrajnie umęczony ekonomiczne 25 letnią polityką neoliberalnego ludobójstwa ekonomicznego, które doprowadziło nas na skraj katastrofy demograficznej. Proszę bowiem pamiętać, że to właśnie w wyniku super polityki ekonomicznej instytucji tego państwa – tak łatwo jest wziąć kredyt dla młodych małżeństw na mieszkanie, tak banalnie jest sfinansować działania firmy, tak doskonale można pożyczać na cele konsumpcyjne. Jeszcze do niedawna płaciliśmy lichwiarsko złodziejskie odsetki na poziomie 30 i więcej procent. Jak to się nam udało przetrwać? Wytrzymałość Polaków jest niesamowita, jednakże bardzo wielu z nas bo około 5% populacji wyjechało, jeszcze więcej się nie urodziło i nie ma szans się urodzić, bo rodziców nie stać na nic…

Dziękujemy Wam o Wy – piwotalni. Można tylko zapytać, czy szanowni państwo schrupali wieprzowe ogony i popili dobrym winkiem po posiedzeniu na koszt podatników czy własny…

One thought on “Rado Polityki Pieniężnej – czy leci z wami piwot?

 • 5 lipca 2014 o 13:55
  Permalink

  … Wytrzymałość Polaków jest niesamowita, jednakże bardzo wielu z nas bo około 5% populacji wyjechało, jeszcze więcej się nie urodziło i nie ma szans się urodzić, bo rodziców nie stać na nic…

  W tym szaleństwie(demoliberalnym) w Polsce, jest metoda
  analogicznie jak bandycka rozprawa z rosyjskim
  światem w Noworosji.
  Obecnie realizowane są,dawno temu nakreślone cele
  przez ukrytych w cieniu wydarzeń ojców NWO.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.