Radar AESA o polu widzenia 360 stopni osiągnął pułap 3000 godzin eksploatacji

Copyrights by Raytheon

Radar ma być elementem polskiego systemu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot

Dookólny radar z aktywnym elektronicznym skanowaniem fazowym (AESA) bazujący na technologii azotku galu (GaN)  finansowany przez firmę Raytheon Company [NYSE:RTN] i proponowany jako udoskonalenie systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot®,  osiągnął ważny etap rozwoju, przekraczając 3000 godzin pracy. 

„Radar finansowany przez firmę Raytheon rutynowo wykazał zdolność obserwacji w zakresie 360 stopni, śledząc cele taktyczne, takie jak manewrujące samoloty bojowe, symulowane rakiety manewrujące i balistyczne oraz drony”, powiedział Tom Laliberty, wiceprezes ds. zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w dziale Integrated Defense Systems firmy Raytheon.

Aby zademonstrować zdolność obserwacji celów w zakresie 360 stopni, główna antena AESA GaN radaru finansowanego przez Raytheon współpracowała z drugą anteną AESA skierowaną w inną stronę. Gdy cel opuszczał pole widzenia jednej anteny i wlatywał w pole drugiej, urządzenia płynnie przekazywały między sobą informacje, nieustannie śledząc wiele celów oraz dostarczając wysokiej jakości dane niezbędne do  kierowania ogniem.

  

„360-stopniowy radar AESA GaN finansowany przez firmę Raytheon jako udoskonalenie Patriota nie jest czymś, na co Polska musi czekać ponad dekadę – powiedział Pete Bata, wiceprezes ds. polskiej zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w Raytheon IDS. – Raytheon może dostarczyć go Polsce w niespełna 48 miesięcy od podpisania kontraktu, potencjalnie umożliwiając pierwszym bateriom Patriot systemu Wisła obronę przed zaawansowanymi zagrożeniami nadlatującymi z dowolnego kierunku”.

Finansowany przez Raytheon radar AESA GaN będzie współpracował z systemem kierowania polem walki IBCS (Integrated Air and Missile Defense Battle Command System)oraz innymi rozwiązaniami o architekturze otwartej. Zachowuje kompatybilność z bieżącym stanowiskiem kierowania ogniem Patriot Engagement Control Station i jest w pełni zgodny operacyjnie z innymi systemami NATO, takimi jak niemiecki SAMOC.

O Raytheon

Raytheon Company, której obroty w 2017 roku wyniosły 25 mld dolarów i która zatrudnia 64 000 pracowników na całym świecie, jest liderem w zakresie technologii i innowacji, specjalizującym się w sektorach obronności i bezpieczeństwa, rynku cywilnym i cyberbezpieczeństwie. Historia innowacji firmy obejmuje 95 lat. Firma oferuje najnowocześniejszą elektronikę, integrację systemów realizacji misji, produkty i usługi C5I™oraz wsparcie w zakresie wykrywania, efektorów i realizacji misji dla klientów w ponad 80 krajach. Raytheon ma siedzibę w Waltham w stanie Massachusetts. Można nas obserwować na Twitterze @raytheon.  

Berlin 25 kwietnia 2018r.

***

Informacja redakcji portalu:

Wszelkie prawa do tekstu i zdjęcia zastrzeżone dla firmy Raytheon.

4 thoughts on “Radar AESA o polu widzenia 360 stopni osiągnął pułap 3000 godzin eksploatacji

 • 26 kwietnia 2018 o 05:03
  Permalink

  Będziemy mieli fajne amerykańskie zabawki w sam raz na ruskie rakiety i samoloty.

  Odpowiedz
 • 26 kwietnia 2018 o 06:22
  Permalink

  Czyli: a jednak się kręci?

  To znaczy może się obracać, bo do tej pory nie mógł.

  Dziwne to było, ale Polacy wymusili ten obrót.

  Macondo!

  P.S.

  Że to będzie więcej nas kosztować?

  A kto bogatemu zabroni kupować coraz dziwniejsze i wymyślniejsze zabawki?

  Odpowiedz
 • 26 kwietnia 2018 o 06:56
  Permalink

  @Wielka Polska Katolicka
  Ale wcześniej zostaniemy bezdomni a potem zdechniemy z głodu więc chyba jednak nie będziemy mieli chyba że ten twój podpis to tylko przykrywka żeby ukryć jarmułkę. Przyjąłem że nie będę się już odzywał ale na publiczną afirmację bezdennej głupoty trzeba odpowiedzieć.

  Odpowiedz
 • 26 kwietnia 2018 o 17:34
  Permalink

  @Zbigniew. Ale wcześniej zostaniemy bezdomni a potem zdechniemy z głodu… O ile wcześniej nie udamy się jako Naród w pielgrzymkę bez powrotu, do Domu Pani Przenajświętszej,
  Matki – Matek- nie tylko WPK.
  Krótki i “treściwy” wpis kom.WPK świadczy o ciężkim (nieuleczalnym) przypadku ignorancji. Jeśli to Polak, “taką ma niewdzięczną robotę”,
  godzien jest splunięcia w ryj, niewykluczone też że hasbarowiec…
  Proszę zwrócić uwagę na czas zamieszczenia postu (?). Trolle,
  zwykle o tej porze jeszcze słodko śnią swoje przewagi na ‘polu
  internetowym”… 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.