Przewartościowanie rzeczywistości – ponowna refleksja naszych czasów

Liberation_of_Prague_OBVERSE By Fdutil – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18634626

W naszych czasach rzeczywistość się przewartościowała, słowa mają inne znaczenie, niż w słowniku, nazywanie czegoś „szokującym” lub „oburzającym” ma dla wielu ludzi z pokolenia smartfonów, ten sens, że jeżeli jest realizowane przez odpowiednią skalę, to za takie jest uznawane przez większość.

Wandalizm przyszedł na miejsce kreatywności. Jest łatwiej, szybciej, wygodniej. Po co robić zdjęcia przez kilka lat, kiedy można przykleić banana taśmą do ściany i arcydzieło jest gotowe? Nie trzeba nawet umieć rysować, liczy się głównie to, jak działa marketing promujący dane dzieło sztuki lub brodatego mężczyznę w sukni, który oświadcza, że jest kobietą. Wolno? No, oczywiście że wolno. Wolno również uznawać krew dzikich nietoperzy za rarytas, tylko że to się czasami może skończyć globalną pandemią, ale przecież wolno! Nasze społeczeństwa są wolne i w tej wolności chyba częściowo się zagubiły, albowiem nie potrafią rozpoznać wrogów wolności, jak również bez słowa zgadzają się na haniebne rugowanie pamięci tych, którzy tą wolność im dali.

Wydarzenia, które opisywaliśmy kilka dni temu z Pragi, to przykład krótkiej pamięci ludzi którzy są wyjątkowo pragmatyczni. Praga, była przez lata miastem będącym symbolem wyzwolenia Europy od nazizmu. Tam, zamiast przygotowywać się do obchodów 75. rocznicy ostatecznego zwycięstwa nad nazizmem, rozebrano pomnik, wyrażający wdzięczność mieszkańców Pragi za wyzwolenie. Zniszczenie pomnika Marszałka Iwana Koniewa jest wydarzeniem bez precedensu. Ponieważ ponad 140 tysięcy Żołnierzy radzieckich oddało życie za wolność Czechosłowacji i jej stolicy. W końcu tylko podczas operacji w Pradze zginęło około 12 tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej. To Armia Czerwona pomagała Czechom w wyzwoleniu swojej stolicy w spóźnionym powstaniu, które „wybuchło” 5 maja, jak III Rzesza właśnie znikała z mapy świata, a milion niemieckich żołnierzy w Czechach miało tylko jeden cel – poddać się Amerykanom.

Zniszczenie tego pomnika w środku epidemii, to świetny przykład destrukcyjnej dyplomacji. W końcu łamanie i niszczenie jest znacznie łatwiejsze niż tworzenie i budowanie. Łatwiej też i walczyć nie z żywymi Żołnierzami i dowódcami, ale z ich pomnikami. To wiele prostsze, ponik się nie będzie bronił, po prostu stoi.

W ogóle Czesi mają różnie z rocznicami, od 1951 r. Kraj obchodził „Dzień Wyzwolenia Czechosłowacji przez Armię Czerwoną”. W „rewolucyjnym” 1989 r. Przywrócono „historyczną sprawiedliwość” – uznano, że wojska amerykańskie uczestniczyły w wyzwoleniu zachodniej części kraju, która również poniosła straty – zginęło 351 Żołnierzy. Następnie wprowadzono obchody „Dnia wyzwolenia od nazizmu”, nie wspominając o Armii Czerwonej.

Chociaż roli Republiki Czeskiej w II Wojnie Światowej, nie można zaprzeczyć. Czesi byli pierwszą ofiarą Hitlera, któremu zostali podarowani w Monachium. W 1938 r., pod presją Anglii i Francji, Czesi poddali się bez walki, przekazując Hitlerowi nie tylko całą swoją broń i sprzęt, ale także cały przemysł, który następnie działał na rzecz Trzeciej Rzeszy przez całą wojnę. Dla niektórych historyków, postawa części obywateli ówczesnych Czech, nie wspominając o jawnie kolaborującej z Niemcami Słowacji, to była właśnie kolaboracja. Jednakże, z tej perspektywy nie można nikogo oceniać, to były dramatyczne czasy, kraj został wydany wrogom na zgwałcenie i Czesi robili wszystko, żeby to był gwałt jak najmniej brutalny.

Wyzwolenie najpierw na Słowację, potem do Czech przyniosła Armia Czerwona, powstania narodowe Słowaków i Czechów, miały wymiar bardziej polityczny, niż wojskowy, podobnie jak pojawienie się Amerykanów w południowo-zachodnich Czechach. To zastanawiające, że po tylu latach od tych wydarzeń, współcześnie Czesi, znani z pragmatyzmu, decydują się na działania mające na celu rewizję historii?

Sprawa ma kilka poziomów w Czechach, gdzie rządzi pragmatyczny Prezydent, rząd złożony z biznesmenów i technokratów, a samorządy i elity są neoliberalne – działa partia Komunistyczna, jak również dla wielu Czechów – kwestia przynależności do NATO nie jest jednoznaczna. Czesi nie przyjęli Euro, mają się doskonale w swoim uporządkowanym kraju i wydaje się, że ktoś bardzo chciałby, żeby przypadkiem nie otworzyły się im oczy.

Pomnik Marszałka Iwana Koniewa, był symbolem prawdy historycznej, która już chyba zbyt przeszkadza niektórym, w pozwoleniu Czechom na życie zgodnie z prawdą historyczną. Ta smutna sprawa będzie miała swoje konsekwencje na pokolenia.

28 thoughts on “Przewartościowanie rzeczywistości – ponowna refleksja naszych czasów

 • 14 kwietnia 2020 o 08:09
  Permalink

  To bolesna sprawa, też jestem zbulwersowany.

  Odpowiedz
 • 14 kwietnia 2020 o 10:19
  Permalink

  A tak Polskę postrzega znany publicysta AM.
  „Państwem rządzić będzie totalitarny aparat władzy, a społeczeństwem obywatelskim katolicki kler”. Powróci stereotyp endecki, łączący nacjonalistyczną ksenofobię „z tym osobliwym typem katolicyzmu, co to potrafi zespalać nienawiść i kłamstwo w życiu publicznym z kultywowaniem cnót ewangelicznych w domowej prywatności”. Z nauki Jana Pawła II pozostaną frazesy, z idei „Solidarności” – „zbrukane kłamstwem emblematy. Polska pogrąży się w prowincjonalnym nacjonalizmie i odmętach ciemnej plemiennej nienawiści”.

  Odpowiedz
  • 14 kwietnia 2020 o 14:14
   Permalink

   Rozumiem że’ tym guru” LEWICY LAICKIEJ jest ‘nieodrodny syn swojej matki” co to Nam Polakom
   w głębi stalinowskiej nocy (komunie) pisała podręczniki (za duże słowo) do nauki historii?? 🙂
   UGADAŁ?
   🤔

   Ps. Jeśli zgadłem, to pozwolę sobie zapytać – nie wstyd panu?

   “Państwem rządzić będzie totalitarny aparat władzy,” Tosz to było q*va ma’t, do 1956 r.!!
   Nigdy w Polsce nie będzie normalnie jeśli cokolwiek do powiedzenia miała będzie bezbożna,
   ateistyczna, kosmopolityczna lewica laicka , także łżeprawica z korzeniami w KPP ‘i innej Bolszewii”.

   Odpowiedz
   • 14 kwietnia 2020 o 20:12
    Permalink

    @krzyk58.
    Masz rację: “Państwem rządzić będzie totalitarny aparat władzy,” Tosz to było q*va ma’t, do 1956 r.!!” – ale dodaj jeszcze, że to się zaczęło mniej więcej w 966 roku wraz z okupacją katolicką nastał katolicki totalitarny aparat władzy z inkwizycją na czele, tylko w ramach feudalnych monarchii, które zostały pozbawione władzy w 1917 roku przez proletariat, ale Kościół ze swoimi narzędziami totalitarnymi pozostał i nadal ma zapędy na odbudowanie pełni totalitarnej władzy we współpracy z kapitałem. Więc AM czuje pismo nosem, dlatego wszczyna alarm. 🙂

    A dlaczego wszczyna alarm? Ano dlatego, że publicysta AM reprezentuje inny rodzaj imperializmu i totalitaryzmu konkurencyjnego wobec promowanego przez ciebie @krzyku58. Stąd twój skowyt, aż się mury twojego zakonu trzęsą. 🙂

    Tylko mi nie zarzucaj zaraz popierania AM. Ja tylko stwierdzam obiektywne fakty, jako obserwator sceny politycznej. Jak wiesz jestem za prawdziwą słowiańską wolnością, demokracją bezpośrednią w systemie socjalistycznym, bez dyktatu Kościoła oraz feudalnych partii i korporacji, liberalizmu i kultury głupoty. Obu opcji, czyli tej kościelnej i kapitalistycznej organicznie nie znoszę. 🙂

    Odpowiedz
 • 14 kwietnia 2020 o 10:27
  Permalink

  I to, że to zrobiono w Czechach – jest bardzo dziwne.

  Przecież ten pomnik, gdyby sobie dalej stał – to nie zmieniłoby w żaden sposób sytuacji Czech – szczególnie w czasach pandemii.

  Wniosek: tam też są oszołomy i ludzie zabużeni, których łatwo sprowokować i wykorzystać.

  Dziwne, zaiste dziwne wydarzenie.

  Już nie będę patrzył na Czechów jak na kraj Zachodu, tylko jak na Wschodni kraj, z dawnych demoludów.

  Może ktoś dopiero teraz w Czechach zaczyna walczyć z Komuną?

  U nas ta spóźniona “walka z Komuną” powoli się kończy, a w Czechach zaczynają?

  Odpowiedz
 • 14 kwietnia 2020 o 13:57
  Permalink

  NO, to “bratany” Czesi dołączyli do światłej (oświeceni, bezbożni Jewropejczycy) rodziny zaiste ‘wolnych ” i bezbożnych Zachodnich eurolandów. “TAM” w Czechach ateizm i “lewicowanie” wiele znaczyło, no i stąd (m.in.) stan trwania ciągłego idioty “euroszwejkowatość”…

  Объективно, от чехов хотеть нечего – ни дружбы, ни уважения, ни братской любви и благодарности. Нам ещё наш русский пророк Достоевский все сказал про «европейских братьев-славян» и цитировать его в сотый раз нет смысла*.

  Когда сволочь из районной администрации говорит похохатывая, что «снесли, потому что Конев был без маски», а пресс-секретарь президента Чехии, заявляет, что ничего не знал про эту историю и вообще, это компетенция районных властей. Мол, пусть Россия к ним и обращается. Я даже представляю, какие у пресс-секретаря были глаза в этот момент. Как у Швейка, секунду назад сделавшего гадость поручику Лукашу: «лучащийся безграничной добротой взгляд идиота». Мы не можем запретить им быть идиотами, не можем прямо сейчас излечить от этого. Можем только запомнить. Любители «включить дурака», рано или поздно на этом спотыкаются, уверовав, что «долги совести» на небе и на земле с них списываются автоматически и исчезают в недрах ада или в анналах истории без следа. Не исчезают.
  https://www.kp.ru/daily/27116/4196103/

  Odpowiedz
 • 14 kwietnia 2020 o 14:42
  Permalink

  “Nasze społeczeństwa są wolne i w tej wolności chyba częściowo się zagubiły, albowiem nie potrafią rozpoznać wrogów wolności, jak również bez słowa zgadzają się na haniebne rugowanie pamięci tych, którzy tą wolność im dali.” ?????
  – ależ nie, nasze społeczeństwa nie są wolne. Gdyby były wolne, to nikt nie narzucałby im swojej własnej wizji historii, a w szkołach nauczyciele mogliby obiektywnie uczyć historii z punktu widzenia różnych perspektyw ideologicznych i religijnych.

  To co okupanci ekonomiczni i religijni robią ze społeczeństwami dawnych demoludów, to jest obliczona na wiele lat strategia zmiany naszej mentalności i postrzegania rzeczywistości historycznej i aktualnej w interesie imperializmu zachodniego, zarówno ekonomicznego, jak i kulturowego. Robią to rękami użytecznych idiotów. Jak to określił Prezydent Zeman:
  “Marszałek Koniew wyzwolił nie tylko Pragę, ale także wyzwolił Oświęcim, podczas gdy ci, którzy usuwają ten pomnik, nie zrobili jeszcze nic wartościowego w swoim życiu. Jest to cecha „bojowników z pomnikami”. Zazdroszczą tym, którzy coś osiągnęli. Zazdroszczą tym, którzy namalowali obraz lub stworzyli pomnik i starają się go zniszczyć. Niestety takich ludzi jest wielu, a kształtują ich nienawiść i zazdrość niż uznanie sukcesów innych – powiedział Zeman.”
  https://pl.sputniknews.com/polityka/2020041212238729-prezydent-czech-potepil-rozbiorke-pomnika-marszalka-koniewa-sputnik/

  Cel takich działań jest prosty. To torowanie nienawiści do Rosjan i wszystkiego co rosyjskie, po to, aby państwa słowiańskie nie odbudowały swojej wspólnoty, a nasze społeczeństwa zapomniały o swojej rodzimej kulturze i swoich wspólnych korzeniach. Cel dalszy, to ukształtowanie społeczeństw najemników do walki z Rosją. Jeżeli te cele zostaną osiągnięte w przyszłości przez zachód, tzn. że narody dawnych demoludów nie zasługiwały na życie i wyzwolenie przez ZSRR spod niemieckiej eksterminacji. Na każdym kroku trzeba ciemnocie powtarzać, aby wreszcie się przebudzili.

  No i wieczna hańba tym, którzy takie decyzje niszczące pamięć historyczną realizują, także w Polsce.

  Odpowiedz
  • 14 kwietnia 2020 o 19:39
   Permalink

   Trzeba pamiętać także, że hołota solidarnościowa zniszczyła pomnik Koniewa w Krakowie już na początku ery wolności. Na szczęście pomnik jako dzieło sztuki trafił o Rosji.

   Odpowiedz
   • 14 kwietnia 2020 o 20:51
    Permalink

    “Hołota solidarnościowa”: czytaj, ateistyczna (bezbożna) LEWICA LAICKA, “nasi” stalinowcy….
    i tiepier bedzie gites-teges! 🙂

    Odpowiedz
   • 14 kwietnia 2020 o 21:43
    Permalink

    A dlaczego tak się stało? Bo Gorbi do tej pory się cieszy, że dał wolność Niemcom, Polakom, Prybałtom i innym. Tymczasem widać, że to był błąd, bo wolność to dzisiaj obowiązek noszenia maseczki i brak podróży. W czasach PRL miałem mniej forsy, właściwie to byłem biedakiem, ale miałem więcej wolności na przykład religijnej, a obecnie przymusowa indoktrynacja kato w szkołach. To smutne, ale tak jest: bez strachu nie ma szacunku.

    Odpowiedz
  • 14 kwietnia 2020 o 21:26
   Permalink

   Ruscy sa sobie sami winni poprzez swoją bezgraniczną naiwność polegającą na wierze w cudzy rozsądek .Zawsze są zaskoczeni jak szachista, że ktoś przewrócił szachownicę, na której wygrywali.. A to skripalem, a to nagonką medialną, a to sankcjami, a to pomnikami, a to pandemią. A przecież USA dały im przykład w Jugosławi, co robić. Zbombardować budynek urzędu tego starosty (wójta) którego ojciec był ambasadorem w USA i ZSRR. Kazać z powrotem postawić ten pomnik, bo następnym celem może być elektrownia. Zbombardować te ameryckie laboratoria wzdłuż granicy z Rosją i Chinami. Strach to naprawdę uczucie, które zachodowi nie jest obce. jedyne uczucie – dodam. Wtedy i na Ukrainie problem się rozwiąże, i w Polsce Polacy staną się mądrzejsi i propaganda zachodu, że w pandemii winna jest Rosja razem z Chinami, się skończy. Czerczyl rzekł był; jeżeli z hańby lub wojny wybierzesz hańbę, to będziesz mieć jedno i drugie.

   Odpowiedz
 • 14 kwietnia 2020 o 18:32
  Permalink

  Jestem zbulwersowany i zszokowany, że tak poważna redakcja powiela BREDNIE na temat rzekomego pochodzenia SARS-CoV-2 od nietoperza! Tymczasem już w lutym 2020 grupa naukowców opublikowała w periodyku Lancet artykuł udowadniający sztuczne pochodzenie tego wirusa. Co prawda podejrzewali Chińczyków ale dowody na sztuczne pochodzenie podali niepodważalne. Były to między innymi ślady jakie pozostawiają narzędzia do manipulowania genami. TO NIECH SIĘ PAN NIE STRESUJE, NIE WARTO. BO NIE WIADOMO, A JEŻELI ZA AUTORYTET UWAŻA PAN PUBLIKATOR NALEZĄCY DO IMPERIALISTÓW, TO JUŻ TEMAT NA INNĄ DYSKUSJĘ. WEB. JÓZ.

  Odpowiedz
  • 14 kwietnia 2020 o 21:36
   Permalink

   W czasopismie “Nature” w roku 2015 (ameryckie naukowe biolog. pismo) podano przykład wyhodowania wirusa poprzez modyfikację wirusa z nietoperzy. W tym tkwi to ziarno prawdy związane z nietoperzami. A wirus ma rzeczywiście pochodzenie sztuczne, bo po wielu modyfikacjąch z tego białka udało im (Jankesom) stworzyć wirusa, co mógłby być groźny dla dróg oddechowych człowieka. Tak więc ma Pan rację, bowiem nietoperze są dla człowieka tak samo groźne jak żółwie i ślimaki, których to zwierząt na razie nikt nie oskarża o zmowę na zgubę ludzkości. To gra propagandowa Amis, a Krakauer nie może przecież sam na siebie bata kręcić, bo dobrze wie, że prawdziwy rząd siedzi w budynku ambasady kraju za wielką wodą, a tam płatni zdrajcy albo Gringos polskiego pochodzeniua uważnie czytają takie pisma jak OP

   DODAM OD SIEBIE ŻE MAJĄ TAKŻE ZAUTOMATYZOWANE MECHANIZMY SPRAWDZANIA TREŚCI W OPARCIU O AI I JAK JAKIŚ ARTYKUŁ MA ZA DUŻO WEJŚĆ LUB – NIE DAJ BOŻE – KOMENTARZY, TO ILOŚĆ SPAMU ROŚNIE NP. O 3 ZERA … Z 1000 NA 1000 000 NA DOBĘ. ALE TO NA PEWNO CZYSTE PRZYPADKI. POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

   Odpowiedz
 • 14 kwietnia 2020 o 21:58
  Permalink

  Ocenzurowana i zapomniana wiedza genialnego polskiego uczonego ks. prof. Włodzimierza Sedlaka, zawarta m.in. w książce HOMOelektronikus i innych, ma w dziedzinie biologii organizmu ludzkiego i medycyny chArakter przełomowy.

  Jego odkrycia dla wymienionych dziedzin wiedzy i nie tylko, mają większe znaczenie, niż Kopernika o sferach niebieskich. Ale „kapłani” religii farmaceutyczno-medycznej oraz w zakresie biologii i zoologii, w dalszym ciągu opierają się na fundamentalnych dogmatach, takich samych ja w Średniowieczu, że ” ZIEMIA JEST PŁASKA, A KTO CHCE IŚĆ DO KOŃCA ZIEMI, TO WPADNIE DO PIEKŁA” !!!

  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2020/04/czy-to-mozliwe-ze-technologia-5g-prowokuje-rozprzestrzenianie-sie-koronawirusa/

  Hubert Czerniak: Nie ma zwiększonej śmiertelności jest zmniejszona a zdrowi powinni wirusa pasażować https://www.youtube.com/watch?v=GW84yLnWGpE

  Odpowiedz
  • 15 kwietnia 2020 o 09:38
   Permalink

   @krzyk58.

   No jak to miło, że odkrywasz ks. prof. Sedlaka, którego ci kiedyś polecałem i cytowałem. 🙂
   Ale to fakt, u nas zapanował prymitywizm intelektualny z powodu polityki styropianowo-kościelnej, więc jego wiedza poszła w zapomnienie. To zbyt trudna dziedzina dla teologów tak obecnie sponsorowanych przez władze. I pomyśleć, że w takim PRL-u go nie cenzurowano.

   Z tego co gdzieś czytałem, ta wiedza o bioelektronice jest wykorzystywana w badaniach przez Rosjan, więc jest szansa, że nie będzie zapomniana.

   Odpowiedz
   • 16 kwietnia 2020 o 10:29
    Permalink

    Toto nieco niżej – dedykuję “oświeconej” lewicy laickiej (iluminati), ‘lewakam i eurokomunistam takiej proweniencji (qasi) prawicy” https://krytykapolityczna.pl/kraj/teorie-spiskowe-polska/
    Zastrzegam, na tym g…..e ,oka nie zwiesiłem…BO i po co? Skoro wiem że to skupisko europostępu , rusofobii i “racjonalnego myślenia’!?

    Myślącym, tym którzy są tu i teraz, proponuję lekturę: http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2019/10/obudz-sie-te-teorie-spiskowe-staly-sie-faktami/

    Teorie spiskowe nie istnieją – Aleksander Berdowicz

    https://www.youtube.com/watch?v=xpHRnjTa22c&t=84s

    Miecławowi ,specyalne wyróżnienie- w postaci “laurki’ – http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/wp-content/uploads/sites/2/2019/10/Teorie-spiskowe-2.png Może oprzytomnieje? Niestety, moim zdaniem – lewica to stan umysłu… 🙁

    Odpowiedz
    • 16 kwietnia 2020 o 20:07
     Permalink

     @krzyk58.

     No cóż można powiedzieć na twoje dywagacje, propagandę post-prawdy, brak logiki i ślepą akceptację teorii spiskowych? Tylko jedno – prawica to stan bez umysłu!!! 🙂

     No i pamiętaj:
     „…. tylko ludzie małej wiary i skarlałego serca łatwo akceptują gotowe stwierdzenia, niczym podane na półmisku danie. Tylko ludzie nijacy, znieczuleni i chłodni wyrażają od razu na wszystko zgodę, by potem podobni chorągiewce chwiać się za lada podmuchem. Inni – częstokroć ci najbardziej wartościowi – dokonują wewnętrznego przeobrażenia w surowym zmaganiu się ze starymi nawykami myślenia”. Źródło: Cyt. za: B. Grott, Religia. Cywilizacja. Rozwój. Wokół idei Jana Stachniuka, Wyd. Nomos, Kraków 2003, s. 7.

     Odpowiedz
     • 17 kwietnia 2020 o 08:11
      Permalink

      Jak przystało na “oświeconego” lewaka, eurokomunistę, obudzisz się niedługo w całkiem już nowej rzeczywistości z wkłutym znamieniem złego…masz TU (poniżej) jeszcze jedną wg. ciebie teorię… 🙂

      16 9 I sprawia, że wszyscy:
      mali i wielcy,
      bogaci i biedni,
      wolni i niewolnicy
      otrzymują znamię na prawą rękę lub na czoło
      17 i że nikt nie może kupić ni sprzedać,
      kto nie ma znamienia –
      imienia Bestii
      lub liczby jej imienia.
      18 Tu jest [potrzebna] mądrość.
      Kto ma rozum, niech liczbę Bestii przeliczy:
      liczba to bowiem człowieka.
      A liczba jego: sześćset sześćdziesiąt sześć10.

      https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=1101

      prof. Maria Dorota Majewska:
      “Pamiętajmy, że naukowcy dowiedli, iż osobnicy podejrzliwi, wręcz paranoiczni, mają znacznie większą szansę na przetrwanie.”

      W nieludzkim, pełnym słoganów prawoczłowieczym, demokratycznym – koncłagrze…

     • 17 kwietnia 2020 o 09:44
      Permalink

      @krzyk58.
      Na na “oświeconego” lewaka się zgadzam, ale “eurokomunistę” to ja sobie wypraszam. 🙂

      A co do wiary w biblię, to współczuję.:-)
      “Nie tylko w domach chłopów, ale również w miejskich wieżowcach wiek XX przeplata się z XIII. Setki milionów ludzi używających elektryczności nadal wierzą w magiczną moc symboli i egzorcyzmów. Gwiazda filmowa korzysta z usług medium. Lotnik pilotujący cudowną maszynę stworzoną przez ludzki geniusz nosi na piersiach amulet. W ludziach istnieją niewyczerpane zasoby ciemnoty, niewiedzy i okrucieństwa!” – Lew Trocki

     • 17 kwietnia 2020 o 14:18
      Permalink

      Nie wiem który “epitet” – dosadniejszy,, zapewne oba-dwa, nie widzę swojej osoby ni w jednym ni w drugim.

      Miecławie, to nie tak, to ja tobie – współczuję.

      A za cytaty z ojca leberstów, w Rosji, w najlepszym przypadku mógłbyś otrzymać wypłatę w postaci parola… pośród komunistów Zachodu czy USA byłbyś wśród “swoich”, takich, co to rozpoznają się po
      facjacie i zapachu… 🙂
      A! Na pewno nie kojarzysz ‘specyficznej”j formy -wypłaty, wyjaśniam: https://www.miejski.pl/slowo-Parol Paka.

     • 17 kwietnia 2020 o 16:49
      Permalink

      @krzyk58.

      Jak najszybszego oświecenia ci życzę, także komunistom wschodnim, co to za bardzo karki zginają już przed okupacyjną religią, zapominając o słowiańskiej kulturze. Kiedyś “przepili” swój system, pozwolili na odbudowę oligarchii i religii, więc im się należy ten parol. 🙂

      Sparafrazuję Hugo Chaveza: “Nie jestem marksistą lecz cytuję Marksa, nie jestem trockistą, lecz cytuję Trockiego” – wtedy gdy jest to trafne zdiagnozowanie sytuacji.

      W oryginale jest tak:
      “Nie jestem marksistą, lecz czytuję Marksa, nie jestem trockistą, lecz czytuję Trockiego” –
      Hugo Chávez Frías

      Więc Parol wędruje do ciebie.:-)

     • 17 kwietnia 2020 o 18:38
      Permalink

      W którym miejscu pisałem o komunistach wschodnich? Czy uważasz że świat składa się wyłącznie z komunistów, a zwłaszcza w Rosji? FR, Miecławie to już nie ZSRR…wspominałem jeno Lejba
      (Dawidowicza) Bronsztejna (Лейба Давидович Бронштейн) w kontekście ojca duchowego liberałów i demokratów, dla ciebie jak i dla lewaków (lewicy) Zachodniej i USA (wschodnie i zachodnie wybrzeże) – autorytet, dla Rosjan raczej (chyba) nie…. ale, co my tam wiemy, może poczekamy na opinię kom. Kamczatka? 🙂

 • 17 kwietnia 2020 o 22:34
  Permalink

  @krzyk58. 17 kwietnia 2020 o 18:38

  Wydziwiasz kolego. Ja piszę o faktach szerzej więc się nie czepiaj.
  Masz tu jeszcze jeden cytat z twojego “ulubionego” autora. 🙂

  “Internacjonalizm nie jest abstrakcyjną zasadą, ale teoretycznym i politycznym odbiciem charakteru światowej gospodarki, światowego rozwoju sił wytwórczych i toczącej się w skali światowej walki klas.” – Lew Trocki

  No i teraz czytaj uważnie, co mam ci do powiedzenia. Trocki się jakby w tym mylił i nie mylił?
  Bo zobacz, obecnie idee internacjonalizmu są odbiciem charakteru światowej gospodarki, ale szeroko rozumianego kapitału zarządzającego globalizacją. Oni są, czyli kapitaliści największymi internacjonalistami jeżeli chodzi o współpracę i lokowanie kapitału na świecie. Oni zwyciężyli walkę klas. Oni odrobili lekcje z Trockiego i teraz proletariat światowy jest w czarnej doopie.
  Tak samo jak religia katolicka ma charakter internacjonalistyczny.

  Poczytałbyś trochę Trockiego, a wiele byś się nauczył. Oczywiście trzeba brać poprawkę na pewne jego wynurzenia i krytykę, ale tylko tak można zrozumieć historię idei i błędy polityczne, gospodarcze itp. jakie za tym idą. Jeżeli na wschodzie nadal tak nienawidzą Trockiego, jak piszesz, to niech się nie dziwią, że obecnie żyją w kapitalizmie. 🙂
  Paka

  Odpowiedz
  • 18 kwietnia 2020 o 09:07
   Permalink

   Nie dywaguję na temata komunizmu trockistowskiego, mam wyrobione zdanie, a to dzięki portalom
   i kanałom YT – ROSYJSKIM! 🙂
   Wiem że “ten komuch” ma uznanie na na niektórych polskojęzycznych portalach, BA facjata jest
   na czołówce obok jemu równych, zabrakło miejsca dla STALINA, ale komuchy, internacjonały tak już mają… 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.